14 نکته مهم در انتخاب سوئیچ شبکه

عوامل مهم در خرید سوئیچ شبکه
این مقاله در تاریخ 3 مهر 1399 نوشته و در تاریخ 3 مهر 1400 مورد بازبینی قرار گرفته است.

عوامل مهم در خرید سوئیچ شبکه:

سوئیچ های شبکه یکی از اجزای مهم در دیتا سنترها به شمار می روند که انتخاب و خرید درست این دستگاه ها می تواند تاثیر بسزایی در عملکرد شبکه داشته باشد. در این مقاله به بررسی عوامل مهم در خرید سوئیچ شبکه می پردازیم.

اگر تمایل دارید در رابطه با سوئیچ های شبکه بیشتر بدانید به لینک مجاور مراجعه نمایید: سوئیچ شبکه چیست ؟

 

 • انتخاب لایه دستگاه

یکی از عوامل مهم در خرید سوئیچ شبکه انتخاب لایه دستگاه می باشد.سوئیچ ها به دو دسته سوئیچ های لایه 2 و سوئیچ های لایه 3 تقسیم می شوند.

سوئیچ هایی که در لایه 2 قرار دارند درکی از IP Address ندارند و بر اساس Mac Address کار می کنند پس اگر شما در داخل شبکه خود VLAN بندی داشته باشید و در واقع ارتباط بین این VLANها را بخواهید به کمک Routing  Inter VLAN برقرار کنید نیاز به یک روتر دارید، ولی همانطور که می دانید استفاده از روتر برای Routing Inter VLAN باعث ایجاد Bottleneck بر روی آن پورت خواهد شد.

به همین خاطر سوئیچ های لایه 3 بیشتر توصیه می شود. سوئیچ های لایه 3 قابلیت درک IP Address را دارند و در واقع Routing Inter VLAN را خود سوئیچ برای شما انجام می دهد. همچنین این سوئیچ ها یکسری ویژگی های محدود Routing را هم دارند ولی نباید توقع داشته باشیم که به اندازه یک روتر از تمام ویژگی ها و قابلیت های مسیر یابی پشتیبانی کنند.

جهت آشنایی بیشتر با لایه های سوئیچ شبکه به لینک مجاور مراجعه نمایید: تفاوت میان سوئیچ های شبکه لایه 2 و 3

 

 • نوع پورت های سوئیچ

از جمله پورت های سوئیچ می توان به پورت اترنت، پورت SFP و پورت PoE (یک مدل از اترنت محسوب می شود) اشاره کرد که شما باید بر حسب نیاز شبکه خود نوع پورت های سوئیچ شبکه خود را انتخاب کنید.

به عنوان مثال شما اگر بخواهید سوئیچ خود را در قسمتی قرار دهید که شبکه فیبر شما وارد می شود پس طبیعتا باید از سوئیچ های نوعSFP استفاده کنید یا اگر می خواهید دوربین های مدار بسته IP را به این سوئیچ وصل کنید، بهترین انتخاب سوئیچ های PoE هستند تا بتوانید برق را از طریق سوئیچ به دوربین ها با استفاده از کابل شبکه انتقال دهید و بتوانید به کمک یک UPS در زمان قطع برق به راحتی برق رسانی کل دوربین ها را انجام دهید تا برق رسانی متوقف نشود.

جهت آشنایی با انواع پورت در سوئیچ های شبکه به لینک مجاور مراجعه نمایید: انواع پورت در سوئیچ های شبکه

 

 • تعداد پورت

تعداد پورت نیز یکی دیگر از عوامل مهم در خرید سوئیچ شبکه می باشند. با توجه به اینکه سوئیچ ها در قسمت های متفاوتی استفاده می شوند، شما گاهی نیاز به 8 پورت، 12 پورت، 24 پورت و زمانی نیاز به 48 پورت دارید.

همچنین در زمان خرید سوئیچ باید به Uplink های دستگاه نیز توجه نمایید. در مواقعی ما نیاز داریم که Uplinkهای دستگاه حتما از نوع اترنت باشند یعنی از کابل شبکه استفاده کنیم و گاهی نیاز داریم که Uplinkهای دستگاه SFP باشند پس باید سوئیچ ما در قسمت Uplink از ماژول SFP پشتیبانی کند.

 

 • ویژگی پورت ها

تا اینجا تعداد و نوع پورت ها را انتخاب کردید حالا باید ببینید که این پورت ها باید چه ویژگی هایی داشته باشند. بر فرض مثال، همانطور که قبلا هم توضیح دادیم، شما می خواهید سوئیچ را به دوربین مدار بسته وصل کنید پس به PoE احتیاج دارید یا می خواهید به دستگاهی وصل کنید که به توان PoE بیشتر از 15.4 وات نیاز دارد پس سوئیچ شما باید از PoE+ پشتیبانی کند تا بتواند توان 30 وات را در هر پورت ارائه دهد یا می خواهید تمام پورت ها SFP باشند ولی برای SFP 10G باید SFP+ باشند تا بتوانند از سرعت 10Gbps پشتیبانی کنند.

 

 • قابلیت استک

دو مدل استک داریم :

 • Stackwise یا استک داده
 • Stackpower

قابلیت Stackwise 4 یا 8 دستگاه را بر اساس مدل سوئیچ به همدیگر استک می کند. حال اگر بخواهید دستگاه خود را config کنید دیگر نیازی به config کردن مجزا هر 8 دستگاه نیست، یک دستگاه را که config کنید روی تمام دستگاه هایی که در داخل استک قرار دارند، اعمال می شود. به دستگاهی که config می کنیم اصطلاحا در استک، مستر می گوییم.

Stackpower : بر اساس تأمین برق می باشد. در سوئیچ های که جزو سوئیچ های لایه core و distributed محسوب می شوند، عموما Power Redundant را داریم، یعنی دو پاور بر روی دستگاه سوار شده است. شرکت سیسکو Stackpower را به این منظور قرار داده که اگر دو پاور دستگاه شما از کار افتاد برق دستگاه بتواند از طریق دستگاه های دیگری که پاورهای آن ها کار می کند، تأمین شود و دستگاه شما به کار خود ادامه دهد.

 

تکنولوژی StackWise چیست؟

معرفی قابلیت StackPower سیسکو

 

 • Refur یا new بودن دستگاه

یکی دیگر از عوامل مهم در خرید سوئیچ شبکه Refur یا new بودن دستگاه می باشد که کاملاً به دوعامل نیاز و بودجه شما بستگی دارد. دستگاه های new طبیعتا دستگاه هایی هستند که گرانتر هستند ولی اطمینان خاطر دارید که این دستگاه تا بحال کار نکرده و حداقل 3 تا 5 سال برای شما کار می کند.

در ایران دو مدل دستگاه refur داریم. یک مدل Refurbished خارجی محسوب می شود و در واقع یک شرکت یک دستگاهی را تولید می کند و زمانی که دستگاه از خط تولید خارج می شود یک ایرادی دارد و دستگاه مجددا بر می گردد و ایراداتش برطرف می شود. در نتیجه شرکت دیگر اجازه ندارد این دستگاه را به عنوان یک دستگاه سالم به فروش برساند و باید به عنوان یک دستگاه Refurbished به فروش برساند.

اما دستگاه های Refurbished که در ایران وجود دارند با Refurbishedهای خارجی که توضیح دادیم متفاوت هستند. در ایران دستگاه ها اصطلاحا بازسازی شده اند یعنی دستگاه هایی هستند که کار کرده اند، حالا بر اساس مدل بعضی از دستگاه ها یکسال کار کرده اند و بعضی دیگر 5 یا 6 سال کار کرده اند و دستگاه بازسازی می شود یعنی تمام مشکلات دستگاه برطرف می شود، قطعاتی که لازم است تعویض می شوند، قطعاتی که به سرویس نیاز دارند، سرویس می شوند، دستگاه رنگ می شود و مجددا بسته بندی می شود و به عنوان یک دستگاه Refur به فروش می رسد.

دستگاه هایی که مدت زمان زیادی است که تولید نمی شوند مانند سوئیچ های معمولی 2960 سیسکو که در حال حاضر مدل نو از این دستگاه ها در بازار وجود ندارد و حتما دستگاه هایی که شما می خرید refur هستند. پس اگر New بودن برای شما خیلی اهمیت دارد حتما باید به سراغ آخرین مدل هایی از شرکت سیسکو بروید که Discontinued نشده باشند.

 

 • ظرفیت حافظه رم و فلش سوئیچ

این عامل شاید در قبل از اهمیت بالایی برخوردار نبود. اما از زمانی که شرکت سیسکو، 15 IOS را ارائه داد ما متوجه شدیم که بعضی از دستگاه ها آپدیت نمی شوند و بررسی که کردیم متوجه شدیم که فلش این دستگاه بر فرض 16M است ولی این دستگاه نیاز به 32M حافظه فلش دارد تا بتواند به IOS 15 آپدیت شود.

در قسمت رم هم در واقع رم تاثیر بسزایی در میزان ظرفیت سوئیچینگ دستگاه دارد و این باعث می شود تا شما بتوانید بر اساس این دو پارامتر به راحتی انتخاب کنید و آینده نگری کنید و ببینید در حال حاضر فلش دستگاهی که خریداری کرده اید چقدر ظرفیت دارد و اگر زمانی به IOS بالاتر نیاز داشتید و IOS سنگین تر توسط شرکت سیسکو ارائه داده شد می توانیم دستگاه را آپدیت کنیم یا خیر.

 

 • محیط استفاده از دستگاه

بسیاری از سوئیچ های سیسکو فن دارند و این سوئیچ ها در محیط هایی می توانند استفاده شوند که تهویه و دمای مناسبی دارند. بارها مشاهده کردیم که در سالن های صنعتی و خط های تولید کارخانه ها قسمت هایی که دمای هوا در سطح های بالایی که رک نصب می شود بسیار بالا است و گرد و غبار بسیار زیاد است، از دستگاه های دارای فن استفاده می کنند و این باعث می شود که این دستگاه گرد و غبار را داخل خودش بکشد و طبیعتا بعد از مدتی از کارایی دستگاه کاسته می شود و دستگاه به خاطر وجود گرد و غبارهای بیش از حد داغ می کند و به مرور باعث می شود تا دستگاه بسوزد.

پس اگر از این سوئیچ ها در محیط های صنعتی که دما و تهویه مناسبی ندارند، استفاده می کنید پیشنهاد ما استفاده از سوئیچ های صنعتی سیسکو مانند IE-2000 می باشد زیرا این دستگاه ها فن ندارند به همین خاطر گرد و غبار را به سمت خود جذب نمی کنند.

 

 • توان PoE مورد نیاز بر روی هر پورت

سه مدل PoE بر روی پورت ها داریم : PoE، PoE+ و UPoE .

PoE توان 15.4 وات، PoE+ توان 30 وات و UPoE توان 60 وات را بر روی هر پورت ارائه می دهند. اگر شما نیاز به هر کدام از این وات ها بر روی پورت ها دارید انتخاب خود را هوشمندانه انجام دهید چون اگر ضعیف تر انتخاب کنید دستگاه شما توانایی کار با آن پورت را ندارد و مجبور هستید مجدداً برای آن هزینه کنید.

مورد بعدی دستگاه های Full PoE و low PoE هستند. توان پاور PoE دستگاه های Full PoE دو برابر دستگاه های low PoE می باشد. پس اگر شما نیاز دارید که تعداد پورت هایی که ارائه دهنده PoE هستند، کم باشند برای مثال شما به 48 پورت نیاز دارید ولی احتیاج دارید که 24 پورت آن دستگاه از PoE پشتیبانی کند و به شما PoE  ارائه بدهد در نتیجه می توانید از دستگاه های low PoE استفاده کنید.

این دستگاه توان 370 وات به شما ارائه می دهند و در واقع به شما کمک می کنند تا هزینه کمتری در قسمت بین المللی پرداخت کنید. اما دستگاه های Full PoE توان 740 وات را ارائه می دهند و روی 48 پورت می توانید PoE داشته باشد و روی 24 پورت PoE+ دارید. این نکته بسیار مهم است که شما دستگاهی را که انتخاب می کنید مطابق با نیازهای شما باشد اما یک مقداری هم آینده نگری را در انتخاب خود لحاظ کنید.

جهت آشنایی بیشتر با سوئیچ های PoE به لینک مجاور مراجعه نمایید: سوئیچ POE و کاربرد آن:

 

 • ماژولار بودن دستگاه

بسیاری از مشتریان تصور می کنند که دستگاه های ماژولار، دستگاه هایی هستند که مجددا باید یک هزینه اضافه بکنند تا بر فرض مثال کارت های NM را روی سوئیچ ها قرار بدهند تا بتوانند Uplink بگیرند. ولی در واقع اینطور نیست. زمانی که شما یک دستگاهی را خریداری می نمایید اگر دستگاه ماژولار نباشد و ماژول هایی که روی خود دستگاه قرار دارد با نیاز های شما برابر نباشد آن وقت شما مجبور به تعویض خود دستگاه خواهید بود.

در نتیجه شرکت سیسکو در سری X3750 و 3850 دستگاه را در قسمت Uplink ماژولار کرده است. شما یک کارت NM را می توانید بر اساس نیاز خود خریداری نمایید و روی دستگاه قرار دهید که این هزینه ای که روی دستگاه انجام می دهید خیلی کمتر می کند. پس ماژولار بودن دستگاه یکی از نقاط قوت سوئیچ است.

 

 • نوع IOS یا Feature set

در دستگاه های لایه 2 دو مدل Feature set از جمله LAN Base و LAN Lite داریم و در دستگاه های لایه 3 سه مدل IP Lite، IP Base و IP Service داریم . که هر کدام از این سیستم عامل ها ویژگی های اضافی را ارائه می دهند. برای مثال در لایه 3  سیستم عامل IP Service ویژگی های مسیر یابی را هم ارائه می دهد و در سوئیچ های لایه 2، سیستم عامل LAN Lite ویژگی ها و تعداد VLANهای کمتری را به شما ارائه می دهد.

 

معرفی انواع Cisco IOS و نحوه انتخاب لایسنس

 

 • عرضه و تقاضا در سطح بازار

یکی از مهم ترین موردهایی می باشد که هر کسی در هر خریدی باید مد نظر قرار دهد. همانطور که در مورد 9 در رابطه با سوئیچ های low PoE و Full PoE صحبت کردیم در دنیا سوئیچ های  low PoE از سوئیچ های Full PoE ارزانتر هستند اما در بازار داخلی به دلیل حجم بالای تقاضا برای سوئیچ های Full PoE قیمت این سوئیچ ها کمتر یا برابر با سوئیچ های low PoE می باشد به این دلیل که تقاضا برای این محصولات بسیار بالا است و واردات این دستگاه ها بیشتر است و وقتی واردات بیشتر می شود قیمت این دستگاه ها پایین تر می آید.

 

 • بودجه

اگر بودجه کافی را داشتید سعی کنید بالاترین مدل دستگاه را خریداری نمایید. چون هم عمر این دستگاه بیشتر است و هم قابلیت هایی که به شما ارائه می دهد بیشتر می باشد و در آینده با گسترش شبکه ها و رشد کسب و کار با مشکل مواجه نمی شوید و در خصوص مصرف برق و صرفه جویی هم سوئیچ های جدیدتر سیسکو مصرف برق کمتری دارند.

 

 • انتخاب یک فروشنده خوب و قابل اعتماد

آخرین عامل مهم در خرید سوئیچ شبکه خرید از فروشگاه معتبر می باشد.در بسیاری از عواملی که در بالا توضیح داده شده است امکان وجود خلاف واقع نیز است. یعنی فروشنده به شما دستگاه را New اعلام می کند ولی در واقع Refur است یا فروشنده به شما توصیه می کند که این دستگاه برای شما مناسب است ولی در برخی از مواقع این احتمال وجود دارد که فروشنده فقط به دنبال فروش جنس خود می باشد. پس این مورد بسیار مهم است فروشنده قابل اعتماد و معتبر را انتخاب کنید. همیشه قیمت عامل بهتر بودن در سطح بازار نیست.

 

در آخر شما رو به شنیدن پادکست های زیر دعوت می کنم:

14 عامل قبل از انتخاب سوئیچ شبکه ( قسمت اول)        14 عامل قبل از انتخاب سوئیچ شبکه ( قسمت دوم)

برگشت به بالا
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.