فیلتر محصولات

فیلتر محصولات نمایش همه 9 نتایج
قیمت
برند
نوع کابل
تعداد هسته
قطر کابل

کابل فیبر نوری نگزنس 12core mm

تماس بگیرید
نوع کابل

MMF

تعداد هسته

12

کابل فیبر نوری نگزنس مدل UC 12x OM2 PE N162.185

تماس بگیرید
تعداد هسته

12

قطر کابل

8.5mm

کابل فیبر نوری نگزنس مدل UC 6x OM2 LSZH N162/472

تماس بگیرید
نوع کابل

SMF

قطر کابل

9.5mm

کابل فیبر نوری سیسکو مدل SFP-H10GB-ACU7M

تماس بگیرید
نوع کابل

SFP

قطر کابل

24AWG

کابل فیبر نوری نگزنس مدل UT 24x OS2 LSZH N164/231

تماس بگیرید
نوع کابل

SMF

تعداد هسته

24

قطر کابل

6.8mm

کابل فیبر نوری نگزنس مدل 24Core SM OUT

تماس بگیرید
نوع کابل

SMF

تعداد هسته

24

کابل فیبرنوری نگزنس 12 کور سینگل مود

تماس بگیرید
نوع کابل

SMF

تعداد هسته

12

قطر کابل

5mm

کابل فیبر نوری نگزنس مدل UC 8x OS2 PE N164.183

تماس بگیرید
نوع کابل

SMF

تعداد هسته

8

قطر کابل

5mm

دسته: کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری چیست؟

فیبر نوری یا Optical-fiber رشته باریک و بلندی از یک ماده شفاف مانند: شیشه یا پلاستیک است که می تواند نوری را که از یک سمت وارد شده از سمت دیگر خارج کند. استفاده از کابل های فیبر نوری تقریباً روش جدیدی است که خانه و محل کار را به اینترنت متصل می نماید. وقتی اسمی از کابل های فیبر نوری به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن هر کسی خطور می کند سرعت بالای انتقال می باشد. در واقع، کابل های فیبر نوری که برای اینترنت استفاده می شود دارای سرعت بالایی به خصوص در مسافت های طولانی هستند.

 

انواع کابل فیبر نوری:

کابل فیبر نوری دارای پهنای باندی بسیار بالاتر از کابل‌های معمولی می‌باشد، با فیبر نوری می‌توان داده‌هایی مانند: تصویر، صوت و غیره را به راحتی با پهنای باند بالا تا 10 گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد. کابل فیبر نوری نگزنس به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

کابل فیبر نوری

ـ تک حالت (single mode):

کابل های فیبر نوری Single mode یا تک حالته نور را به طور مستقیم و بدون شکست عبور می دهند. قطر کابل های فیبر نوری تک حالته نسبتا باریک و تقریبا برابر 8.3 تا 10 میکرون است، که اجازه انتقال تنها یک حالت یا اشعه ی نور در فاصله ی 1310nm یا 1550nm می دهد. به همین دلیل هنگامی که نور در هسته ی فیبر نوری single mode جا به جا می شود، یک انعکاس کوتاه تولید می شود. این امر باعث می شود که ضریب استهلاک فیبر کاهش یابد و این توانایی را ایجاد می کند که سیگنال بتواند جلوتر برود. در نتیجه کابل فیبر نوری تک حالته در مسافت های طولانی و اپلیکیشن هایی که دارای پهنای باند بالایی هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

ـ چند حالت (multi-mode):

کابل های فیبر نوری چند حالته یا Multimode ازالیاف شیشه ای ساخته شده اند که قطر هسته آن ها تقریبا برابر 50 تا 100 میکرون است و سایز معمول آن ها تقریبا برابر 62.5 است. این نوع کابل ها، چند حالت را به صورت همزمان انتقال می دهند در نتیجه، داده های بیشتری می توانند از هسته ی کابل فیبر نوری Multimode در یک زمان عبور کنند. منبع نوری این کابل‌ها LED ها هستند و نور را در پرتوهای متفاوت با طول موج‌های متنوعی منتشر می‌کنند که این پرتوها بسته به نوع کابل، شکل انتشارهای مختلفی را در طول کابل دارند. کابل‌های Single mode به دو دسته OS1 و OS2 تقسیم می‌شوند. که تفاوت این دو دسته در طول موج و نحوه انتشار نور در هسته آن ها می‌باشد.

کابل فیبر نوری

انواع کابل فیبر نوری بر اساس جنس ماده:

کابل های فیبر نوری در طیف های گوناگونی طراحی و ساخته میشوند. به طور کلی کابل های فیبرنوری بر اساس ماده را میتوان از نظر جنس ماده به سه دسته تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

  • کابل فیبر نوری پلاستیکی

کابل فیبر نوری پلاستیکی با اجزای ساده بالاترین انعطاف‌پذیری در برابر خمش، ضربه و لرزش را دارد و نسبت به دیگر کابل‌ها از وزن و قیمت پایین‌تری  برخوردار است. این مدل کابل به دلیل این‌که با مواد پلیمیری ساخته می‌شود به آن‌ها کابل فیبرنوری پلیمری نیز گفته می‌شود، سرعت انتقال‌شان پایین و به‌دلیل جنس کابل احتمال تداخل امواج و ضعیف شدن سیگنال‌ها وجود دارد. با این‌حال به‌دلیل نصب آسان، انتقال سریع و عدم آسیب رسانی تشعشعات از این کابل برای شبکه‌های خانگی و صنعتی و همچنین صنعت روشنایی و زیبایی استفاده می‌شود.

  • کابل فیبر نوری شیشه ای

کابل فیبرنوری شیشه‌ای، همان‌طور که از نامش پیدا است، از جنس شیشه ساخته شده است. این مدل کابل فیبرنوری بسیار ظریف است با این‌حال در میان انواع کابل فیبرنوری، مرغوب‌ترین و گران‌ترین می باشد. این مدل از فیبرنوری با این‌که قدمت بسیار زیادی دارد را به‌راحتی نمی‌توان برش داد، به‌همدیگر متصل یا تعمیر کرد. همچنین در برابر شکستگی تصادفی مقاومت کمی دارد. با این‌حال به‌دلیل پهنای باند بسیار زیاد و ظرفیت انتقال داده بالا، تنوع کابل‌های فیبر نوری شیشه‌ای بسیار است و در ترکیبی از پیکربندی‌ها، اتصالات انتهایی و انواع آداپتور به‌کار می‎‌رود. این مدل کابل بیشتر از 10 کیلومتر می‌تواند سیگنال‌های نوری را ارسال کند و در برابر انواع محیط‌های تنش‌زا مانند استرس مکانیکی، دماهای بالا، مواد شیمیایی و … عملکرد عالی داشته و اختلالی در روند انتقال نور ایجاد نمی‌کند.

  • کابل فیبرنوری سیلیکا با روکش پلاستیکی

جنس دیگری که برای ساخت کابل فیبرنوری استفاده می‌شود سیلیکا با روکش پلاستیکی است. این مدل به‌دلیل ترکیب شدن سیلیکا و پلاستیک دارای ویژگی‌های متنوع مانند انعطاف‌پذیری، خمش بالا، سازگاری با محیط و … است. این مدل فیبر نوری حداکثر تا 2 کیلومتر انتقال امواج را انجام می‌دهد و از آن بیشتر در شبکه‌های محلی و صنعتی استفاده می‌شود.

 

انواع کابل بر اساس روکش:

کابل فیبر نوری با روکش PVC

یکی از روکش‌هایی که برای کابل فیبر نوری مورد استفاده قرار می‌گیرد از نوع پلی وینیل کلراید یا همان PVC معروف است. پی وی سی که یک نوع پلاستیک بسیار سخت و مقاوم است که برای عایق‌بندی کابل‌های مسی و فیبرنوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع روکش به دلیل وزن کم، قیمت مناسب، انعطاف‌پذیری زیاد و مقاومت بالا در برابر ضربه برای کابل‌کشی ساختمان‌های خانگی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این‌حال PVC در برابر آتش و مواد شیمیایی مقاومت کمی داشته و به‌طورمعمول در محل‌هایی که امکان خطر وجود دارد، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

کابل فیبر نوری با روکش LSZH

روکش دیگری که برای کابل‌های فیبر نوری مورد استفاده قرار می‌گیرد، روکش LSZH و مخفف Low Smoke Zero Halogen است. این روکش برخلاف PVC دارای ظاهری خشن و زبر است که به‌راحتی می‌توانید آن را تشخیص دهید. در واقع این روکش برخلاف PVC در برابر خوردگی، مواد شیمیایی مقاوم‌تر بوده و در هنگام آتش‌سوزی نسبت به روکش PVC هیچ‌گونه ماده سمی تولید نمی‌کند.با این‌حال این نوع روکش از قیمت بالاتری برخوردار است که این باعث می‌شود استفاده از کابل فیبر نوری با روکش LSZH محدود به مکان‌های خاص با تجهیزات حساس شود.

کابل نوری ژله فیلد خاکی (OBFC)

کابل فیبر نوری با روکش ژله فیلد خاکی یا به اصطلاح OBFC که مخفف Optical Buried Filled Cable، برای استفاده بیرون ساختمان تولید شده‌ است. این مدل کابل در صنعت ارتباطات با نام فیبر خاکی نیز شناخته می‌شود. بیشترین کاربرد این مدل برای شبکه‌های زیرساخت و بین شهری است، زیرا قابلیت انتقال سیگنال‌های نوری در مسافت‌های طولانی را دارد. این مدل کابل فیبر نوری برای این‌که در زیر خاک دفن می‌شود، دارای ساختاری متفاوت با نوع استاندارد کابل فیبرنوری است و از 12 لایه که عبارتند از عنصر مقاوم مرکزی، روکش عنصر مقاوم، فیبر نوری، لوز تیوب، ژله سرد، فیلر، ژله گرم، نوار پلی استر، عناصر تقویت کننده میانی (آرامیدیارن)، روکش داخلی، آرمور و روکش بیرونی تشکیل شده‌ است.

کابل نوری خشک خاکی (OBUC)

نوع دیگری از کابل فیبر خاکی مدل OBUC و مخفف Optical Buried Unfilled Cable است. این مدل شبیه به مدل OBFC است و فقط برای فضای بیرون یا به اصطلاح Outdoor استفاده می‌شود. تنها تفاوت مدل OBUC با  OBFC  در یکی از لایه‌های آن است که به‌جای ژله گرم از نخ و نوار جاذب رطوبت استفاده شده است.هر دو مدل کابل نوری Outdoor یا خاکی به‌گونه‌ای طراحی شده اند که در برابر جوندگان، مشکلات زیست محیطی و … مقاوم باشند.

کابل نوری ژله فیلد کانالی (OCFC)

دو مدل دیگر از کابل‌های فیبر نوری که بیشتر برای مصارف داخلی یا به اصطلاح Indoor کاربرد دارد کابل نوری با روکش ژله فیلد و خشک است. مدل ژله فیلد کانالی یا به اصطلاح OCFC و مخفف Optical Conduit Filled Cable است. این مدل کابل از روکش پلی‌اتیلن و آلومینیوم درست می‌شود و بین لایه‌های کابل ژله به کار رفته است. این ویژگی باعث انعطاف‌پذیری و مقاومت این قطعه می‌شود که بیشتر برای مصارف داخلی و همچنین سینی، داکت و کانال مراکز مخابراتی کاربرد دارد. لایه‌های تشکیل دهنده کابل نوری ژله‌ای عبارتند از: عنصر مقاوم، روﮐﺶ ﻋﻨﺼﺮ ﻣﻘﺎوم، ﻓﯿﺒﺮ ﻧﻮری، لوز تیوب،ژله سرد، ﻓﯿﻠﺮ، ﻧﻮار ﭘﻠﻰ اﺳﺘﺮ، ﺗﻘﻮﯾﺖ ﮐﻨﻨﺪه ﻣﯿﺎﻧﻰ آراﻣﯿﺪ ﯾﺎرن، روﮐﺶ داﺧﻠﻰ، نوار آلمینیوم و روﮐﺶ نهایی.

کابل نوری خشک کانالی (OCUC)

نوع دیگری از کابل‌های Indoor یا داخلی، کابل نوری خشک کانالی یا به اصطلاح OCUC و مخفف Optical Conduit Unfilled Cable است. این مدل کابل نیز مانند همتای دیگر خود در برابر شعله‌ و خمش مقاوم است و در مصارف داخلی، تجهیزات ارتباطی و حوضچه‌های مخابراتی کاربرد دارد. تنها تفاوت این دو مدل در لایه میانی است که در مدل OCUC به‌جای ژله از لایه‌های نخ جاذب رطوبت که به‌ دور آن FRP پیچیده شده، استفاده می‌شود.

کابل نورى خشک تک روکشه (OSSC)

یکی از کابل‌های فیبر نوری که برای مصارف بیرونی یا به اصطلاح Outdoor به کار می‌رود، کابل نوری خشک مهاردار هوایی تک روکشه یا به اصطلاح OSSC (Optical Self – Supporting Aerial Cable/Single Jacket-Dry) است. این کابل بیشتر برای زمین‌هایی که خیس هستند و رطوبت بالایی دارند مانند زمین‌های روستایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کابل نیز از 11 لایه تشکیل می‌شود که ترکیبی از لایه‌های OCFC و OBUC یعنی ژله و نخ جاذب در آن به کار رفته است. همچنین روکش بیرونی این کابل از جنس پلی‌اتلین است اما برای جلوگیری از نفوذ آب امکان دارد که با روکش آلومینیوم نیز تولید شود.

کابل نورى با تیوپ مرکزى (OFC)

یکی از مدل‌های کابل فیبر نوری دارای کاربرد گسترده مانند اتصالات بین ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﯽ، ﺷﺒﮑﻪ FTTX شبکه‌های درون شهری، دوربین‌های مدار بسته، مراکز مخابراتی و غیره است، مدل کابل نوری با تیوپ مرکزی یا به اصطلاح OFC (Optical Fiber Cable – Central Tube) است. این کابل که بیشتر برای فواصل کم به کار گرفته می‌شود عناصر میانی آن برای انعطاف‌پذیری، کاهش وزن و استحکام بیشتر فیبرها تقویت شده است. همچنین روکش بیرونی این مدل کابل از OPVC و یا UPVC و در مصارف با احتمال خطر آتش‌سوزی از روکش LSZH ساخته می‌شود.

کابل خود پشتیبان (ADSS)

کابل خود پشتیبان، ADDS، فیبرنوری خود نگه‌دارنده یا دولایه تمام دی الکتریک، همگی یک مدل کابل فیبر نوری هستند که برای Outdoor و مصارف هوایی استفاده می‌شود. این مدل کابل به‌راحتی و مستقل نصب می‌شوند و چون به نگهداری نیازی ندارند برای مکان‌های سخت مانند قطب و مکان‌های پر ولتاژ مانند بالای دکل‌ها مناسب هستند. در این مدل کابل سه ویژگی به کار رفته که عبارتند از: طراحی مکانیکی، داشتن نقطه تعلیق و نصب سخت افزار منطبق. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که این کابل نسبت به دیگر کابل‌های فیبرنوری مقاوم‌تر، پشتیبانی از خطوط ارتباطی بیشتر و انعطاف‌پذیری بالاتری را ارائه بدهند.

 

ساختار کابل فیبر نوری چیست؟

جنس فیبرنوری معمولا از شیشه یا پلاستیک می باشد که برای انتقال اطلاعات از منبع نور لیزر یا LED استفاده می کند. فیبر نوری به طور کلی از بخش های هسته، پوسته و چندین روکش تشکیل شده است که در ادامه به تفکیک هر یک را شرح داده ایم:

  • هسته: هسته بخش اصلی فیبرنوری می باشد که بهتر است از جنس شیشه باشد اما از جنس پلاستیکی آن در فواصل کوتاه نیز استفاده می شود.
  • پوسته: پوششی که هسته درون آن قرار دارد و مانند هسته نیز از جنس شیشه یا پلاستیک ساخته می شود تا باعث بازتابندگی نور درون هسته باشد.
  • روکش خارجی: روکش خارجی که بسته به مدل یا نوع استفاده از آن به شکل های متفاوتی در بازار عرضه می شود.

کابل فیبر نوری

 

 

عوامل تاثیر گذار در خرید کابل فیبر نوری:

مهمترین عاملی که باید در اتنخاب کابل فیبر نوری در نظر بگیرید، فاصله می باشد. به عنوان مثال در داخل دیتاسنتر، طبیعی است که از کابل multi-mode استفاده کنید که تا فاصله 300 متر و 400 متر برای شما مناسب است. اگر فاصله ی کابل کشی شما طولانی است، می توانید از کابل single-mode استفاده کنید.
جنس روکش برخی از کابل های فیبر نوری Nexans از فولاد است در نتیجه برای نصب در محیط های باز مناسب می باشند و در برابر جویدگی، خرد شدن، آب و اشعه ماوراء بنفش مقاوم هستند. این کابل ها را می توان در داخل زمین نیز دفن کرد.

کابل های فیبر نوری از نظر شیوه قرار گرفتن تارها، خصوصیات کابل و پوشش به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

ـ کابل های (Indoor (Tight Buffer :

کابل فیبر نوری

این دسته کابل‌هایی هستند که در درون ساختمان (Indoor) مورد استفاده قرار می گیرند. پوشش داخلی این کابل‌ها، Buffer Tight است که رشته نخ‌هایی هستند که به دور کابل پیچیده شده‌اند و قطر این روکش ها 900 میکرومتر است. هسته این کابل ها توسط پوشش دو لایه محافظت می شود، لایه اول از جنس پلاستیک است و لایه دوم از جنس اکلیریک ضد آب می باشد که به صورت مستقیم روی فیبر قرار می‌گیرند و از ضربه‌های کوچک به فیبر جلوگیری می‌کنند. این پوشش ها باعث افزایش انعطاف پذیری کابل می‌شوند، در نتیجه استفاده از آن را برای کاربردهای مختلف آسان تر خواهد بود. همچنین این کابل ها بسیار مقاوم تر از کابل های loose-tube می باشند. کابل های Tight Buffer مناسب برای اتصالات WAN یا LAN با طول متوسط، مسافت های داخلی طولانی و برای استفاده در زیر آب مناسب می باشند.

ـ کابل های (Outdoor (Loose tube :

کابل فیبر نوری

پوشش این دسته از کابل‌ها Loose tube است و برای استفاده در محیط های بیرونی و فضاهای باز طراحی شده اند. در روش Loose-Tube تارهای فيبر نوری در يک تيوب پلاستيکی نسبتا سفت و سخت به‌ نحوی قرار می‌گيرند که آزادانه امکان حرکت داشته باشند. بسیاری از کابل های Loose tube دارای ژل مقاوم در برابر آب در اطراف فیبرها می باشند. این ژل از فیبرها در برابر رطوبت محافظت می کند، در نتیجه این کابل ها برای محیط هایی با رطوبت بالا ایده آل می باشند. لوله های پر شده با ژل نیز می توانند با تغییرات دما گسترش یابد یا منقبض شوند. دو نوع کابل Loose Tube وجود دارد که عبارتند از:

  • Central-Tube :

این کابل ها، برای Backbone خارجی کاربرد دارد و نصب و راه اندازی این نوع کابل ها در داکت، تونل، تیوپ و شیارها آسان می باشد. کابل های Central-Tube دارای یک لوله تو خالی هستند که فیبرهای نوری درون آن‌ها قرار دارد و اطراف آن ها با ژل پر شده است.

  • Stranded-Tube :

این کابل ها، برای Backbone خارجی کاربرد دارد و نصب و راه اندازی این نوع از کابل ها در داکت، تونل، تیوپ و شیارها آسان می باشد و دارای چندین لوله تو خالی هستند که فیبرهای نوری درون آن‌ها قرار دارند که اطراف آن ها با ژل پر شده است. این کابل‌ها همچنین دارای عایق مقاوم مرکزی هستند که از Kink یا خم شدن زیاد جلوگیری می کند.

ـ کابل های Indoor & Outdoor:

این دسته کابل‌هایی هستند که هم در داخل و هم در خارج ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی از ویژگی‌های هر دو نوع کابل‌های Indoor و Outdoor را دارند.

خرید کابل فیبر نوری:

شرکت Nexans از جمله شرکت های بنام در زمینه تولید تجهیزات پسیو از جمله کابل فیبر نوری نگزنس می باشد. این کابل ها در انواع مختلفی تولید و در بازار تجهیزات شبکه به فروش می رسند. شما می توانید با مراجعه به وب سایت مسترشبکه از قیمت کابل فیبر نوری مطلع شوید و در صورت نیاز خرید خود را انجام دهید و یا با شماره 62913-021 با کارشناسان فروش شرکت تماس حاصل نمایید. جهت آشنایی بیشتر با این کابل ها می توانید به مقاله زیر مراجعه نمایید:

 

کابل فیبر نوری و هرآنچه در رابطه با آن باید بدانید به همراه ویدئو و پادکست

جهت خرید کلیه تجهیزات شبکه از طریق وب سایت اقدام کرده و یا با شماره 62913-021، کارشناسان فروش شرکت تماس بگیرید.