آنچه در این مقاله می خوانید:

تفاوت کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری

تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری
این مقاله در تاریخ 28 شهریور 1399 نوشته و در تاریخ 31 اردیبهشت 1403 مورد بازبینی قرار گرفته است.

بررسی تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری:

امروزه اینترنت نقش اساسی را در زندگی کلیه افراد ایفا می کند. اینترنت از بسیاری جهات بخش جداناپذیری از زندگی روزمره ماست. شما از آن در خانه، اداره یا در حال حرکت استفاده می کنید. همچنین برای مدیریت فعالیت های روزانه تان، راه اندازی کسب وکار، برقراری ارتباط و دسترسی به اطلاعات جهانی به آن متکی هستید.

ارائه دهندگان اینترنت با ارائه خدمات مختلف اینترنتی، همچنان در حال به روز رسانی زیر ساخت های خود هستند. قبل از استقرار اینترنت، باید تعیین کنید که چه نوع اتصالی به اینترنت با نیازهای شما مطابقت دارد. در این مقاله، تمرکز ما بر روی تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و کابل فیبر نوری می باشد.

 

DSL چیست؟

تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری

DSL مخفف Digital Subscriber Line بوده و یکی از قدیمی ترین فناوری های اینترنتی است که توسط منازل و یا مشاغل برای ارسال و دریافت داده از طریق خطوط تلفن مورد استفاده قرار می گیرد. به نظر می رسد DSL شباهت زیادی به Dial up دارد زیرا هر دو از خط تلفن شما برای انتقال داده و اتصال  به اینترنت استفاده می کنند.

با این حال، DSL از اینترنت Dial up یک گام بالاتر است. با استفاده از DSL می توانید به طور همزمان از خطوط تلفن برای شماره گیری و همچنین مصرف اینترنت استفاده نمایید. اما هنگام استفاده از Dial up تنها می توانید یکی از آن ها را انجام دهید.

در اینجا دو نوع DSL وجود دارد:

Symmetric Digital Subscriber Line (SDSL)ـ

 Asymmetric Digital Subscriber Line (ADSL)ـ

 در SDSL سرعت Download و Upload برابر و در ADSL سرعت Download از سرعت Upoad بالاتر است. در اینجا شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا ADSL را نوعی از فناوری DSL به شمار می آوریم؟ زیرا با استفاده از سیم های مسی معمولی خطوط تلفن، امکان استفاده از پهنای باند اینترت را فراهم می کنند.

مزیت ADSL در این است که به سیم خاصی ای نیاز ندارید و می توانید از سیم کشی خانه خود استفاده کنید و به همین علت راه اندازی آن هزینه ای برای کاربر نخواهد داشت و به شکل گسترده تری در دسترس کاربران است زیرا به تجهیزات خاصی نیاز ندارد.

 

کابل Ethernet چیست؟

تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری

 

کابل های Ethernet متدوال ترین نوع کابل شبکه می باشد. این کابل ها دستگاه های شبکه مانند کامپیوترها، روترها و سوئیچ های شبکه را به یک شبکه محلی متصل می کند. انواع کابل اترنتی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند، Cat5 ، Cat5e ، Cat6 ، Cat7 و دسته جدید Cat8 است.

مدل های بالاتر سرعت انتقال را بهتر و همچنین میزان نویز را کاهش می دهد. از میان این کابل های اترنت، کابل های Cat6 همچنان در مصارف خانگی و کابل های Cat7 و Cat8 نیز برای کاربری تجاری که به سرعت بالاتر و پهنای باند بیشتری نیاز دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

کابل فیبر نوری چیست؟

UFB که مخفف Ultra-Fast Broadband در حقیقت به معنی پهن باند فوق سریع می باشد که معمولا آن را با نام اینترنت فیبری می شناسید. اینترنت های فیبری امروزه در کشورهای زیادی توسعه داشته و نظر کاربران زیادی را به خود جلب کرده است. در این نوع اینترنت از خطوط تلفن استفاده نمی شود و کابل های فیبر نوری در راه اندازی این نوع اینترنت کاربرد دارد.

به همین علت است که نصب و راه اندازی آن هزینه بالایی دارد. استفاده از کابل های فیبر نوری تقریباً روش جدیدی است که خانه و محل کار را به اینترنت متصل می نماید. وقتی اسمی از کابل های فیبر نوری به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن هر کسی خطور می کند سرعت بالای انتقال می باشد.

در واقع، کابل های فیبر نوری که برای اینترنت استفاده می شود دارای سرعت بالا به خصوص در مسافت های طولانی هستند. کابل فیبر نوری چگونه کار می کند؟ جنس کابل های فیبر نوری از الیاف شیشه یا پلاستیک است که در داخل یک پوشش عایق بندی شده قرار دارد. با استفاده از این روش، رشته های الیاف می توانند داده ها را از طریق نور درون کابل انتقال دهند.

از دیگر کاربردی که کابل های فیبر نوری دارند می توان در سیستم های اینترنتی تلفن و تلویزیون آن ها را به کار برد. کابل های فیبرنوری سیگنال های ارتباطی را حمل می کنند و توسط لیزرهای کوچک یا دیودها از پالس های نوری تولید می شوند. به علت انتقال داده ها به صورت پالس های نور از سیم شیشه ای پهنای باند کابل های فیبر نوری بالاست و داده ها با سرعت نور حرکت خواهند کرد.

کابل های فیبر نوری دو نوع اصلی دارند: فیبر تک حالت (SMF) و فیبر چند حالته (MMF).

تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری

 


 

بیشتر بخوانید: انواع کابل فیبرنوری و کاربرد آن

 


 

تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری:

در ابتدا نوع اتصال به اینترنت را با توجه به نیازی که کاربر دارد تعیین می کنیم که برای این امر آشنایی با تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری اهمیت بالایی دارد، زیرا اطلاع از تفاوت میان آن ها به بهبود زیر ساخت های اینترنت کمک می کند. برای انتخاب درست نوع کابل مورد نیاز ابتدا لازم است تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری را به درستی درک نمایید.

1ـ ساختار:

کابل های DSL و Ethernet تا حد زیادی با یکدیگر مشابه هستند. تفاوت میان این دو از لحاظ ساختاری عبارت است از آنکه DSL ها از سوکت استاندارد تلفن استفاده می کند در حالی که کابلهای اترنت معمولی دارای دو جفت سیم مسی پیچ خورده می باشد همانطور در تصویر زیر نشان داده شده است. اما ساختار کابل های فیبر نوری به شدت متفاوت است و آنها داده ها را از طریق نور انتقال می دهند.

 

تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری

2ـ سرعت :

سرعت یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده نوع کابل و تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری می باشد. از قدیم تا به حال کابل های DSL سرعت کمی دارند و اندازه گیری دقیق سرعت آنها کمی دشوار است اما به طور کلی سرعت آنها را کمتر از 1 مگابیت بر ثانیه اعلام کرده اند. سرعت کابل های اترنت به 10 مگابیت در ثانیه محدود شده است.

برای استفاده در منزل، به طور کلی، سرعت دانلود کابل اترنت معمولاً از 10 مگابیت بر ثانیه تا 500 مگابیت بر ثانیه شروع می شود و سرعت آپلود از 5 مگابیت بر ثانیه تا 50 مگابیت بر ثانیه می باشد. سرعت کابل فیبر نوری در بین این سه فناوری دسترسی به اینترنت، سریع ترین است. سرعت دانلود و آپلود در یک کابل فیبر نوری می تواند از 250 مگابیت بر ثانیه تا 1000 مگابیت بر ثانیه باشد و اصلا تحت تأثر فاصله قرار نگیرد.

کابل های فیبر نوری معمولاً دارای رشته های زیادی هستند و ثابت شده است که یک رشته از کابل های فیبر نوری می توانند داده ها را تا سرعت 100 ترابیت بر ثانیه منتقل کنند، که همین عامل سرعت برتر کابل های فیبر نوری را نشان می دهد.

3ـ امنیت:

DSL یک خط اختصاصی به مشتریان ارائه می دهد، بنابراین احتمال ایجاد مشکلات امنیتی اینترنتی کمتر است. اطلاعات بدون عبور سایر مودم ها، بین مبدأ و مقصد منتقل می شود. کابلهای اترنت با استفاده از سیگنالهای الکتریکی در برابر تداخل الکترومغناطیسی آسیب پذیر بوده و توسط هکرها رهگیری می شوند.

اما کابل های فیبر نوری در معرض EMI و RFI نیست و انجام هر گونه رهگیری توسط هرکرها را کم می کند، بنابراین هیچ راهی برای گوش دادن به انتقال توسط هکرها وجود ندارد. پس می توان گفت به طور کلی، کابل های فیبر نوری ایمن ترین کابل ها هستند که امنیت و حریم خصوصی آنها بسیار زیادی می باشد.

4ـ هزینه:

به طور کلی هزینه استفاده از کابل های فیبر نوری چه از لحاظ خرید کابل و چه نصبِ آن از دو مورد دیگر گران تر می باشد. زیرا جهت نصب این کابل ها باید از تجهیزات خاص و پیچیده تر استفاده کرد. بعد از آن کابل های اترنت قرار دارند که نسبت به کابل های DSL قیمت بالاتر دارند. هنگامی که می خواهید یکی از این کابل ها را برای دسترسی به اینترنت نصب کنید، نه تنها هزینه کابل بلکه هزینه نصب و فعال سازی را نیز در نظر بگیرید.

نتیجه گیری کلی تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری:

اگر بخواهیم به صورت خلاصه به بیان تفاوت میان کابل های DSL ،Ethernet و فیبر نوری بپردازیم؛ کابل های DSL برای کاربرانی مناسب است که به فیبر دسترسی ندارند یا به سرعت های سریع نیاز ندارند، ایده آل است. کابل های فیبر نوری ااگرچه نسبت به کابل های DSL و Ethernet کمتر در دستسر هستند، اما سرعت بالا و امنیت بالای این کابل ها آنها را جز بهترین ها قرار می دهد،

همچنین برای افراد یا مشاغلی که به سریع ترین اتصالات اینترنتی نیازمندند بهترین می باشد. کاربرانی که از نظر بودجه محدودیت ندارند و یا به هزینه ها اهمیت نمی دهند کابل های Ethernet و فیبرنوری گزینه مناسبی می باشند، اما کابل های Ethernet امنیت پایین، سرعت بالا و هزینه آن ها گران است.

کابل های فیبر نوری دارای بیشترین امنیت، بالاترین سرعت و پرهزینه ترین کابل به شمار می رود. کابل های DSL دارای امنیت بالا، سرعت کم و قیمت آن از سایر کابل ها مناسب تر و ارزان تر است.انتظار می رود کابل های فیبرنوری به حدی توسعه یابند که به جریان اصلی اتصالات اینترنتی تبدیل شوند.

 

CostSecuritySpeed
LowHigherLowDSL
HigherLowFasterEthernet cable
HighestHighestFastestFiber optic cable

 


 

بیشتر بخوانید: آشنایی انواع کابل شبکه

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: