آنچه در این مقاله می خوانید:

محدودیت های فاصله در انواع مختلف کابل

محدودیت های فاصله در انواع مختلف کابل

لیست محدودیت های فاصله در انواع مختلف کابل اترنت، فیبر نوری،HDMI ، DVI و موارد دیگر:

اکثر کارشناسان آی تی با این نوع کابل های شبکه هر روز در ارتباط هستند. اما آیا در رابطه با میزان فاصله ای که هر کدام از این کابل های می توانند پشتیبانی کنند اطلاعاتی دارند؟ به همین دلیل ما در این مقاله به صورت جداگانه در رابطه با هر کدام از این کابل ها و محدودیت های فاصله در انواع مختلف کابل شبکه صحبت خواهیم کرد:

 

محدودیت فاصله در کابل اترنت:

لیست محدودیت های فاصله کابل در کابل های اترنت، فیبر،HDMI ، DVI

 

کابل اترنت کابل شبکه ایست که با توجه به مشخصات مختلف، فاصله انتقال مختلفی دارد. آنها می توانند روترها، سوئیچ شبکه، فایروال ها و سایر دستگاه های شبکه را به هم متصل کنند. این کابل ها همواره در حال انتقال سیگنال های شبکه هستند که اگر بیش از مسافتی باشد که خود کابل شبکه می تواند تحمل کند، سیگنال ضعیف می شود و حتی در مواردی که این فاصله بسیار زیادتر شود، سیگنال شبکه قطع می شود.

کابل های Cat5 و Cat6 هر دو از فاصله 100 متر پشتیبانی می کنند. اگر می خواهید این فاصله را افزایش دهید می توانید از یک تکرار کننده (Repeater) استفاده کرده و حداکثر تا چهار کابل را به این صورت به یکدیگر متصل نمایید. اگر 4 اتصال دهنده برای اتصال 5 قسمت به هم استفاده کنید حداکثر فاصله انتقال می تواند به 500 متر برسد.

خرید کابل شبکه

محدودیت فاصله در کابل فیبرنوری:

لیست محدودیت های فاصله کابل در کابل های اترنت، فیبر،HDMI ، DVI

فاصله انتقال کابل شبکه اترنت محدود است و نمی توان از آن برای انتقال داده در مسافت های طولانی استفاده کرد به همین دلیل در چنین شرایطی کابل های فیبر نوری جایگزین بسیار مناسبی هستند. کابل فیبر نوری را باید ماژول های نوری مانند ماژول فیبر نوری سیسکو استفاده کرد.

این کابل ها به دو دسته Single Mode و Multimode تقسیم می شوند. میزان فاصله پشتیانی شده توسط کابل های فیبر نوری Multimode بیشتر از کابل های اترنت و کم تر از کابل های Single Mode می باشد. در سرعت های 10 مگابیت بر ثانیه و 100 مگابیت بر ثانیه، کابل های فیبر نوری Multimode می توانند تا 2000 متر را پشتیبانی کنند اما این فاصله در سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه به 550 متر کاهش می یابد. در اترنت 10 مگابیت در ثانیه و 100 مگابیت بر ثانیه ، فیبر چند حالته می تواند تا 2000 متر از فاصله انتقال را پشتیبانی کند. به همین دلیل است که امروزه از فیبرنوری Multimode کمتر استفاده می شود.

در مقایسه با فیبرنوری Multimode، فیبر Single mode می تواند فاصله انتقال طولانی تری را پشتیبانی کند. در شبکه ای با سرعت 100 مگابیت بر ثانیه 1 گیگابیتی، فیبر Single mode می تواند فاصله انتقال بیش از 5000 متر را پشتیبانی کند. بنابراین، از فیبر نوری می توان برای انتقال از راه دور، مانند پروژه های نظارت از راه دور، استفاده کرد.

 

خرید کابل فیبر نوری

 

محدودیت فاصله در کابل HDMI:

لیست محدودیت های فاصله کابل در کابل های اترنت، فیبر،HDMI ، DVI

 

HDMI یک رابط صوتی/تصویری اختصاصی برای انتقال داده های تصویری فشرده نشده و داده های صوتی دیجیتال فشرده یا فشرده نشده از یک دستگاه منبع سازگار با HDMI، مانند کنترل کننده نمایشگر، به یک مانیتور، پروژکتور ویدئو، تلویزیون دیجیتال یا دستگاه صوتی دیجیتال می باشد.

HDMI که به طور کلی در نمایشگرهای با کیفیت بالا استفاده می شود. انتقال سیگنال کابل های HDMI به طور معمول کمتر از 30 متر است، اما برای انتقال با کیفیت سیگنال فاصله آن به 15 متر کاهش می یابد.

بنابراین چگونه از HDMI در مسافت های طولانی می توان استفاده کرد؟

(1) استفاده از یک توسعه دهنده

سیگنال HDMI از تجهیزات دیگر عبور نمی کند (انتقال 120 متر). به طور کلی، سیگنال های HDMI با کابل های HDMI نمی توانند به بیش از 30 متر منتقل شوند و تقریباً هیچ کابل HDMI بالای 30 متری نمی تواند به درستی انتقال سیگنال را انجام دهد.

در این حالت ، اگر سیگنال HDMI به سادگی به دستگاه نمایشگر منتقل شود و سیگنال HDMI از دستگاه های دیگر عبور نکند ، می توانیم از کابل شبکه برای افزایش سیگنال استفاده کنیم. برای گسترش سیگنال از توسعه دهنده کابل شبکه HDMI استفاده کنید و توسعه دهنده کابل شبکه HDMI به ارسال ترمینال (ورودی HDMI ، خروجی کابل شبکه) و ترمینال دریافت (ورودی کابل شبکه ، خروجی HDMI) تقسیم می شود.

(2)  البته ، اگر شما نیاز به انتقال دورتر دارید، می توانید از توسعه دهنده فیبر نوری HDMI نیز استفاده کنید. راه های زیادی برای گسترش HDMI وجود دارد، شما همچنین می توانید از کابل فیبر نوری HDMI استفاده کنید.

 

محدودیت فاصله در کابل DVI:

محدودیت های فاصله در انواع مختلف کابل

 

DVI یک رابط ویدئویی دیجیتال است. از رابط دیجیتال برای اتصال یک منبع ویدئو ، به یک دستگاه نمایشگر مانند مانیتور کامپیوتر استفاده می شود. یک کابل DVI عمومی فقط می تواند سیگنالی در حدود 5 متر را به طور مؤثر منتقل کند و در صورت بیش از 5 متر، اختلال در انتقال سیگنال رخ می دهد. این نقص، محبوبیت و کاربرد تجهیزات DVI را بسیار محدود می کند.

DVI-D فقط می تواند سیگنال های دیجیتالی را دریافت کند. DVI-I می تواند همزمان سیگنال های دیجیتال و آنالوگ را با فاصله انتقال کوتاه 7-15 متر دریافت کند.

 

محدودیت فاصله در کابل VGA:

محدودیت های فاصله در انواع مختلف کابل

 

کابل VGA سیگنال های آنالوگ را انتقال می دهد. این یک کابل انتقال داده است که کارت گرافیک رایانه را برای انتقال اطلاعات به مانیتور یا تلویزیون متصل می کند. این کابل وظیفه خروج سیگنال تصویر مربوط به صفحه نمایش را دارد و پلی بین کامپیوتر و نمایشگر است. فاصله انتقال آن از HDMI و DVI قویتر است و فاصله انتقال آن 20-40 متر است.

 

محدودیت فاصله در RS232 و RS485:

محدودیت های فاصله در انواع مختلف کابل

فاصله انتقال RS232 محدود است، حداکثر مقدار استاندارد فاصله انتقال 15 متر است، و تنها می تواند ارتباط نقطه به نقطه باشد، حداکثر سرعت انتقال 20 کیلوبایت بر ثانیه است. حداکثر فاصله انتقال بی سیم RS485 1219 متر است. حداکثر سرعت انتقال 10 مگابیت بر ثانیه است و حداکثر فاصله ارتباطی را می توان تحت سرعت انتقال 100 کیلوبایت بر ثانیه رساند.

 

محدودیت فاصله در کابل USB:

مخفف (USB (Universal Serial Bus است که برای تنظیم ارتباط بین رایانه ها (مانند لپ تاپ ها، ایستگاه های کاری و غیره) و دستگاه های خارجی استفاده می شود. این یک فناوری رابط است که در زمینه رایانه اعمال می شود. رابط USB از عملکردهای plug-and-play و hot-plug دستگاه پشتیبانی می کند.

فاصله موثر تعیین شده توسط پروتکلUSB  پنج متر است و می توان از کابل بلند تری استفاده کرد اگر کیفیت کابل خوب باشد. اما کابل های USB با کیفیت پایین نمی توانند پنج متر را پشتیبانی کنند.

 

شما می توانید انواع تجهیزات پسیو را از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران با بهترین قیمت و کیفیت خریداری نمایید.

دیدگاهی در مورد “محدودیت های فاصله در انواع مختلف کابل

  1. میر همایون مصطفوی گفت:

    سلام و وقت بخیر اگر از مبدل dvi-d to hdmi استفاده کنیم میتونیم تا 15 متر انتقال تصویر داشته باشیم

    1. مهشید افخمی گفت:

      بله امکانش هست اما توجه داشته باشید استفاده از آن در مسافت طولانی سبب افت تصویر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: