آنچه در این مقاله می خوانید:

تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم VOIP

تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم VOIP

تقریباً اکثر افراد در رابطه با سرویس Voice over IP) VoIP) شنیده اند، فناوری جدیدی که امکان ارسال ارتباطات صوتی و ویژگی های مختلف چندرسانه ای را از طریق پروتکل اینترنت فراهم می کند. اما ممکن است با تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی این سیستم آشنایی نداشته باشند. ما در این مقاله می خواهیم شما را با این تجهیزات آشنا نماییم.

همانطور که می دانید ساختار سیستم تلفنی VOIP با تلفن های معمولی کاملا متفاوت است زیرا کاملا به اینترنت وابسته می باشد. از این رو قبل از هر چیزی به یک اتصال اینترنتی قوی احتیاج دارید. استفاده از کابل های فیبر نوری به دلیل سرعت انتقال بالا بسیار مناسب می باشد اما به دلیل هزینه بالا و گرانی می توان از کابل شبکه با کیفت به جای آن استفاده کرد.

بیشتر افراد بر این باورند راه اندازی سیستم VOIP به هزینه زیادی نیازمند است این در حالی است که ممکن است این نظر کاملا درست نباشد. این سیستم انعطاف پذیر بوده و می توانید بر اساس شرایط و امکانات مورد نیاز خود آن را در مقیاس کوچک و یا بزرگ تغییر دهید. البته می توان گفت استفاده از تجهیزات در VOP محدودیتی نداشته اما ما در این مقاله به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

 

رایج ترین تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم VOIP:

 

1ـ پهنای باند اینترنت:

هرچه میزان تماس بیشتر باشد به پهنای باند بیشتری نیز نیاز خواهیم داشت. برای مثال اگر حجم تماس کمی داشته باشیم استفاده از اینترنت با سرعت 100 مگابایت بر ثانیه پهنای باند زیادی خواهد بود.

 

2ـ روتر اترنت (Gateway):

در این قسمت گزینه های زیادی برای انتخاب دارید اما پیشنهاد ما به شما انتخاب یک روتر مناسب بوده که دارای قابلیت QOS و تعداد پورت مناسب برای اتصال باشد.

 

3ـ سیستم کامپیوتری که به عنوان سرور PBX عمل کند:

استفاده از این این سیستم بسیار مناسب بوده و قیمت زیادی نیز ندارد اما اگر تعداد کاربر و تماس زیادی دارید، این سیستم پیشنهاد نمی شود. به همین دلیل اگر حجم تماس زیادی دارید حتما از سرور مناسب برای این کار استفاده نمایید.

جهت مشاوره جهت خرید سرور مناسب با کارشناسان مسترشبکه تماس حاصل نمایید.

 

خرید آی پی فون  

4ـ نرم افزار سرور PBX:

نرم افزار PBX همان چیزی است که بر روی سرور شما نصب می شود تا به عنوان مغز شبکه تلفن محلی شما عمل کند و این امکان را به شما می دهد تا با سیستم تلفن خود همه کارهایی را به آن نیازمندید را انجام دهید. از جمله این نرم افزارها می توان به Elastix , Issabel , FreePBX , Ombutel اشاره کرد. که از این میان Elastix و Issabel از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

 


 

بیشتر بخوانید: نحوه اتصال SIP Trunk مخابرات به سرور الستیکس و ایزابل

 


 

5ـ تلفن های IP  و یا IP Phone:

این تلفن ها در انواع و برنده های مختلفی در بازار موجود می باشند که می توانید بر اساس نیاز و بودجه خود آن را خریداری نمایید. البته لازم به ذکر است قبل از تصمیم گیری حتما مطمئن شوید که آی پی فون مد نظر شما با سیستم تلفنی VOIP راه اندازی شده سازگاری داشته باشد.

 

عوامل تاثیرگذار در راه اندازی VOIP:

علاوه بر تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم VOIP عوامل موثر در راه اندازی عبارتند از:

 

1ـ اتصال اینترنت شما (پهنای باند شما) چقدر است؟

اگر به دنبال راه اندازی VOIP برای کاهش هزینه ها هستید، این مسأله را فراموش نکنید که قبل از راه اندازی VOIP حتماً باید از افزایش پهنای باند اینترنت خود اطمینان حاصل نمایید. بسیاری از ارائه دهندگان اینترنت، خدماتی ارائه می دهند که می تواند بسته های صوتی را در اولویت بیشتر از بسته های داده شما قرار دهد، بنابراین حتما از آنها بخواهید که آیا آنها می توانند این کار را انجام دهند یا خیر؟

 

2ـ آیا کسب و کار شما دارای تماس محلی و یا در مسافت های دور می باشد؟

هنگام انتقال سیستم به VOIP در نظر داشته باشید، اکثر تماس های شما محلی بوده و یا به مسافت های دور صورت می گیرد. در صورتی که شرکت شما بیشتر تماس های محلی دارد ممکن از راه اندازی VOIP برای شما مقرون به صرفه نباشد.

 

4ـ PSTN (با PSTN چه کار کنیم؟)

همانطور که در بالا گفته شد برقراری سیستم VOIP برای کسب و کارهای کوچک اصلا مقرون به صرفه نیست و بهتر است از PSTN استفاده نمایند. حال اگر قصد استفاده از VOIP را دارید حداقل یک خط PSTN را نگه داشته، تا در صورت عدم موفقیت بتوانید، تماس تلفنی معمولی خود را حفظ نمایید.

 

5ـ اگر برق یا اینترنت قطع و یا ضعیف شود چه اتفاقی می افتد؟

همان طور که می دانید VOIP به دو عامل اینترنت و برق نیازمند است. پس حتماً برای زمان های کاهش اینترنت و برق در آینده برنامه ریزی نمایید تا از وجود مشکل جلوگیری کنید.

 

6ـ بررسی شرایط و نیازمندی ها:

کسب و کارها در اندازه های مختلفی وجود دارند به همین دلیل هنگام راه اندازی VOIP حتما باید آن را بررسی نمایید.

به عنوان مثال ، اگر شما یک دفتر کوچک 1 – 3 نفر هستید، یک سرویس اصلی VoIP ممکن است کافی باشد. اگر کمتر از 15 نفر هستید و نمی خواهید از سیستم تلفن معمولی استفاده کنید، ممکن است بخواهید یک سرویس VoIP میزبان را در نظر بگیرید، جایی که سیستم تلفن شما توسط ارائه دهنده خدمات شما میزبانی می شود.

اگر مشاغلی هستید که از 15 نفر بزرگتر باشد اما بیش از 30 نفر هم نباشند، به راه حل های سیستم تلفنی میزبان و فرضیه مبتنی بر فرض بپردازید. اگر از 30 نفر بزرگتر باشید، تلاش های خود را بر روی یک راه حل مبتنی بر فرض متمرکز کنید زیرا احتمالاً بهترین ROI را ارائه می دهد.

 

7ـ به چه سخت افزار VoIP نیازمندید؟

قبل از انتخاب سخت افزار VoIP خود (مانند تلفن های VoIP، تلفن و هدفون) اطمینان حاصل کنید که ارزیابی نیازها را انجام دهید تا مشخص شود نیاز هر موقعیت یا شخص از سخت افزار VoIP مورد استفاده شما چیست.

 

8ـ بودجه شما (چقدر باید برای این استقرار VoIP هزینه کنید؟)

قیمت استقرار VoIP بسیار متفاوت است زیرا روش های مختلف زیادی برای استقرار VoIP وجود دارد. بنابراین اطمینال حاصل کنید که نیازمندی های شما چیست و متناسب با آن هزینه استقرار VOIP را بپردازید.

 

در این مقاله تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم VOIP و همچنین عوامل تاثیر گذار در راه اندازی این سیستم مورد بررسی قرار گرفته است. به همین دلیل هنگامی که تصمیم به راه اندازی این سیستم می گیرید ابتدا بودجه خود را بررسی کرده و متناسب با نیاز خود با شرکت های معتبر در این زمینه مشورت کرده و کالاهای خود را با کیفیت بالا خریداری نمایید.

 


 

بیشتر بخوانید: مقایسه میان سیستم تلفنی VOIP و سانترال

 


دیدگاهی در مورد “تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم VOIP

 1. علی طاهری گفت:

  پس کاربرد کارت های تلفن مثل سنگوما چیه؟

  1. مهشید افخمی گفت:

   این کارت ها بر روی PC و یا ورکستیشن ها پیشتر کاربرد دارند

 2. علی طاهری گفت:

  امکان استفاده از کارت تلفن در رایزر سرور های hp هست به جای گیتوی؟

  1. مهشید افخمی گفت:

   سلام روزتون بخیر عموما امکانپذیر نیست

 3. ایوب ایرانیان گفت:

  سلام ودرود برشما من نزدیک به بیست ساله که سانترال کار میکنم الان یکی از مشتری هامون میخواد سیستم ویپ براش راه اندازی کنیم ولی چون کارخونه اش بزرگه در خط تولید میخواهد سرپرستان تولید همیشه در دسترس باشند البته الان سیستم پیجینگ و تاکی واکی دارند که از اونها راضی نیست ایا ای پی فون بیسیم به دردشان میخورد

  1. مهشید افخمی گفت:

   سلام روزتون بخیر؛
   آی پی فون بی سیم به درد کار شما می خوره اما باید این رو در نظر داشته باشید که ما دو مدل آی پی فون بی سیم داریم یکی که به بیس خودشون وصل می شن و دیگری به اکسس پوینت وای فای وصل می شن اما زیاد صنعتی نیستن که بشه تو خط تولید ازشون استفاده کرد اما می تونید مدل های صنعتی اون رو سفارش بدید که البته قیمت بالایی هم دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: