آنچه در این مقاله می خوانید:

گیت وی و نیاز آن در شبکه خانگی

گیت وی در شبکه

مطمئناً همه ما دوست داریم که از سرعت بالای اینترنت چه در محل کار و چه در خانه بهره ببریم. به طوری که حتی قطع شدن اینترنت و یا حتی کند شدن آن می تواند به طور کامل زندگی ما را مختل نماید. امروزه بیشتر کسب و کارها به اینترنت وابسته بوده و تعداد زیادی شغل ایجاد شده اند که حتی در خانه می توانید به وسیله اینترنت درآمد کسب نمایید. اما مسأله مهم این است که برای دستیابی به این هدف باید از چه ابزارهایی استفاده کرد؟

به طور کلی برای داشتن Wi-Fi در خانه، به دو دستگاه نیاز دارید، مودم و روتر. گیت وی در شبکه، مودم و روتر را در یک واحد ترکیب می کند. اما حالا این سوال پیش می آید که آیا این ویژگی خوب است؟ اگر به یکی از این دو دستگاه نیاز داشته باشید چطور؟ اگر مودم یا روتر را به طور جداگانه دارید باید آن را با یک گیت وی تعویض کنید؟ پاسخ کلیه این سوالات به شما و نحوه استفاده از اینترنت در خانه شما بستگی دارد. حالا ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با گیت وی در شبکه و اینکه اصلا باید برای wi-fi از آن استفاده کنیم یا نه صحبت کنیم.

 

آشنایی با گیت وی، مودم و روتر:

مهمترین نکته در مورد گیت وی این است که، آنها مودم و روتر را با هم ترکیب می کنند. با این حال، این تنها در صورتی مهم است که بدانید مودم و روتر در واقع چه کاری می کنند. اگر در این زمینه اطمینان دارید، با خیال راحت ادامه مقاله را مطالعه نمایید، اما ما باز هم برای شما یه توضیح کوتاهی در رابطه با هر کدام خواهیم داد.

 

ـ مودم چیست:

گیت وی در شبکه

مودم دستگاهی است که در آن اینترنت وارد خانه شما می شود. هر چیزی که در خانه به اینترنت متصل است باید به طریقی به مودم متصل شوند. به طور کلی، ارائه دهنده خدمات اینترنت شما مودم را نیز تامین می کنند. این مودم ها در انواع، برند و قیمت های مختلفی عرضه می شوند. اگر می خواهید مودم خود را شخصا تهیه کنید، حتما باید اطلاعات کافی را از ارائه دهنده اینترنت خود کسب کرده و پس از آن از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید.

 

ـ روتر چیست:

گیت وی در شبکه

یکی از دلایل مهمی که امروزه مشکل اینترنت در اکثر خانه ها وجود ندارد، به علت وجود روترها است. همانطور که گفته شد، مودم ها سبب دسترسی به اینترنت شده و روتر ها را می توان یک تقسیم کننده کابل در نظر گرفت که به بیش از یک دستگاه اجازه دسترسی به اینترنت را می دهد. از آنجا که روترها نیز وای فای تولید می کنند، می توان آنها را به نوعی زنجیره بی سیم برای مودم ها در نظر گرفت به طوری که دستگاه ها از طریق روترها، به مودم ها و سپس به اینترنت متصل می شوند.

 


 

بیشتر بخوانید: روتر چیست و چگونه کار می کند؟پادکسکت و ویدئو

 


 

ـ گیت وی در شبکه چیست:

گیت وی در شبکه

تا به اینجا متوجه شدیم که مودم و روتر چه مسئولیتی در شبکه اینترنتی دارند، پس حالا می توانیم از گیت وی هایی که هر دو مسئولیت را بر عهده دارند قدردانی نماییم. گیت وی ها نقطه دسترسی به اینترنت و توزیع آن را با یکدیگر ترکیب می کنند، به این معنی که دیگر نیازی به مودم اختصاصی و روتر اختصاصی ندارید.

مانند مودم ها، گیت وی ها معمولاً توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت شما ارائه می شوند. با این حال، آنها را می توان از جاهای دیگر نیز خریداری کرد. اگر به تازگی با یک ارائه دهنده خدمات شروع به کار کرده اید، برخی از آن ها به طور پیش فرض به جای مودم و روتر گیت وی هایی را نیز ارائه می دهند. اگر خودتان روتر دارید می توانید یک مودم نیز خریداری نمایید. اما حالا این سوال پیش می آید که کدام بهتر است خرید گیت وی و یا مودم و روتر به طور جداگانه؟

 

انواع گیت وی در شبکه:

گیت وی‌ها انواع گوناگونی دارند که هر یک از آن ها وظایف و اشکال مختلفی دارند. این قطعه به دسته های گوناگون تقسیم بندی میشوند که این عبارتند از:

 • گیت وی به عنوان فایروال‌های برنامه کاربردی وب Web Application Firewalls: این مدل از گیت وی ورود و خروج ترافیک از یک وب سرور را فیلتر می کنند و بر دیتای لایه های برنامه نظارت می‌کند.
 • گیت وی ذخیره‌سازی ابری Cloud Storage Gateways: این نوع گت وی که درخواست‌های ذخیره‌سازی را از طریق بسیاری از تماس‌های API سرویس ابری گوناگون، ترجمه میکند.
 • دروازه‌های API، SOA یا XML: این نوع گیت وی ترافیک ورودی و خروجی یک سرویس، معماری میکروسرویس‌گرا یا وب سرویس مبتنی بر XML را مدیریت می‌کند.
 • گیت وی اینترنت اشیا IOT Gateways: این نوع گیت وی دیتاهای مربوط به حسگر را از دستگاه‌های موجود در محیط اینترنت اشیا جمع‌آوری و آن را با توجه به پروتکل‌های حسگر پردازش، ترجمه می‌کند.
 • دروازه‌های رسانه Media Gateways: با این نوع گیت وی می‌توان دیتا را از فرمت مورد نیاز برای یک نوع شبکه به فرمت مورد نیاز برای دیگری تبدیل کند.
 • دروازه‌های امنیتی ایمیل Email Security Gateways: می‌توان از ارسال ایمیل‌هایی مخرب جلوگیری کنید.
 • گیت وی VoIP: این نوع استفاده از تجهیزات خدمات تلفنی قدیمی مانند تلفن‌های ثابت و دستگاه‌های فکس را با شبکه صدا از طریق IP (VoIP) تسهیل می‌کند.

علاوه بر این، یک ارائه‌دهنده خدمات ممکن است دروازه‌های شخصی خود را ایجاد کند، که می‌تواند توسط مشتریان استفاده شود. به عنوان مثال، خدمات وب آمازون (AWS) دارای یک دروازه API آمازون است که به توسعه دهنده اجازه می دهد تا برنامه های غیر AWS را به منابع پشتیبان AWS متصل کند.

 

گیت وی در شبکه

استفاده از گیت وی در شبکه یا مودم و روتر:

شاید نتوان به سادگی به این سوال پاسخ داد، چرا که زمانی بخواهیم بگوییم کدام بهتر است کاملا به شما و نیاز شما بستگی دارد.

ـ مزایای استفاده از گیت وی:

استفاده از گیت وی در شبکه مزایایی دارد به طوری که می توان گفت، از نظر کارایی Gateway ها برنده هستند. درون گیت وی ها، دو دستگاه دیگر نهفته است که می توان گفت میزان خرابی به شدت کاهش می یابد و هنگامی که مشکلی ایجاد شود، می دانیم این دستگاه گیت وی است که باید تعمیر شود. اما اگر از دو دستگاه جداگانه استفاده شود ممکن است نتوانید تشخیص بدهید که مشکل برای کدام یک از دستگاه ها است.

راه اندازی و استفاده از گیت وی ها ساده تر از استفاده از مودم یا روتر است. هنگامی که گیت وی ها راه اندازی می شوند، تقریباً مانند روتر کار می کنند و تنظیمات آنها ساده تر است. اما به طور کلی میتوان گفت:

 • برای درگاه ارتباطی بلادرنگ که از تبدیل صدا پشتیبانی می‌کند و همچنین از تنظیم تماس را انجام می‌دهد. گیت وی همچنین اطلاعات پردازش را در سراسر شبکه کنترل می‌کند که حاوی اطلاعاتی در مورد تنظیم تماس end to end است.
 • Gateway بهترین انتخاب برای دستیابی به ارتباطات چند رسانه‌ای بین شبکه‌های غیرمشابه است؛ چراکه هر شبکه پروتکل و ویژگی‌های متفاوتی دارد.
 • گیت وی پل ارتباطی بین شبکه تلفن و اینترنت را ارائه می‌دهد. در واقع Gateway مکانیزم کلیدی هر گونه ارتباطات تلفنی است.
 • یک گت وی شبکه مانند یک فایروال عمل کرده و سبب فیلتر شدن Packet ها می‌شود. همچنین شبکه شرکتی را به عنوان اینترنت از شبکه عمومی جدا می‌کند.
 • پیاده سازی گیت وی می‌تواند به‌صورت نرم افزاری، سخت افزاری و یا ترکیبی از هر دو باشد. تجهیزات و تکنیک‌های زیادی در حال پردازش هستند مانند: ارتباطات صوتی و داده‌‎‎ای.
 • ممکن است یک Gateway روی یک دستگاه مستقل نصب شود. یک دروازه به‌عنوان رابط بین پروتکل‌های محلی و گسترده مانند TCP/IP در اینترنت عمل می‌کند.
 • یک Gateway بر دستگاه های مشتری خود نظارت می‌کند، داده‌های آنها را جمع آوری و کارهای دیگر را اجرا می‌کند. همچنین دستگاه‌های Gateway به کلاینت شبکه اجازه دسترسی به انواع شبکه‌های کامپیوتری را می‌دهند.

ـ مزایای استفاده از مودم و روتر:

اگر در زمینه فناوری اطلاعات و IT از دانش کافی برخوردار هستید، داشتن مودم و روتر جداگانه به شما آزادی بیشتری می دهد. می توانید روتر و مودمی را برای خود انتخاب کنید و آنها را به گونه ای تنظیم کنید که برای شما مناسب تر است. این امر به ویژه اگر دوست دارید از روتر تخصصی مانند روتر VPN استفاده کنید بیشتر صادق است. گیت وی ها در شبکه برای اتصالات Wi-Fi ایده آل هستند. اما اگر به تعداد پورت های بیشتری نیاز دارید باید از روتر استفاده نمایید.

 

گیت وی در شبکه در مقابل مودم و روتر، مقایسه هزینه ها:

از نظر هزینه، مودم و روتر یا گیت وی می تواند بسته به شرایط شما ارزان باشد. Gateway از نظر هزینه با روتر قابل مقایسه است. اگر یک مودم روتر دارید تغییر آن به گیت وی تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. از طرف دیگر، گیت وی ها گران تر از مودم ها هستند.

بنابراین، اگر گزینه ای برای دریافت مودم یا گیت وی از ارائه دهنده خدمات اینترنت خود دارید، انتخاب مودم ممکن است در هزینه شما صرفه جویی کند. و اگر استانداردهای بالایی برای روتر خود ندارید، می توانید پول بیشتری را ذخیره کنید. اگر استانداردهای روتر بالایی دارید، می توانید خیالتان راحت باشد زیرا می دانید که به احتمال زیاد روتر شما بیش از یک گیت وی هزینه ندارد.

 

Default Gateway چیست:

به مسیری که برای انتقال اطلاعات استفاده می‌شود، Default Gateway می‌گوییم. یک Default Gateway این امکان را برای دستگاه‌های یک شبکه فراهم می‌کند تا با دستگاه‌های موجود در شبکه دیگر ارتباط برقرار کنند. برای مثال، اگر رایانه‌ای یک صفحه وب را درخواست کند، قبل از خروج از شبکه محلی (LAN) برای دسترسی به اینترنت، درخواست از Default Gateway عبور می‌کند. یک Default Gateway را به عنوان یک دستگاه واسطه بین شبکه محلی و اینترنت در نظر بگیرید.

 


 

بیشتر بخوانید: Default Gateway چیست؟

 


 

Gateways در مقابل مودم و روتر، کدام بهتر است:

اگر شما اولین کاربر اینترنت همراه هستید که تخصص و ضرورت خاصی در نحوه دسترسی به وب ندارید، بهتر است گیت وی داشته باشید که راحت تر و کاربر پسندتر است. اگر متخصص هستید، مودم و روتر آزادی بیشتری برای پیکربندی به شما می دهند. در هر صورت، از دلایل انتخاب شما کارایی، هزینه و حتی ارائه دهنده اینترنت است که می تواند انتخاب شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

منبع: www.makeuseof.com

شما می توانید انواع گیت وی را از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه همراه با بهترین کیفیت و قیمت خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
فهرست

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshid01
javadi
mohammadi
ali

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: