گیت وی و نیاز آن در شبکه خانگی

گیت وی در شبکه

مطمئناً همه ما دوست داریم که از سرعت بالای اینترنت چه در محل کار و چه در خانه بهره ببریم. به طوری که حتی قطع شدن اینترنت و یا حتی کند شدن آن می تواند به طور کامل زندگی ما را مختل نماید. امروزه بیشتر کسب و کارها به اینترنت وابسته بوده و تعداد زیادی شغل ایجاد شده اند که حتی در خانه می توانید به وسیله اینترنت درآمد کسب نمایید. اما مسأله مهم این است که برای دستیابی به این هدف باید از چه ابزارهایی استفاده کرد؟

به طور کلی برای داشتن Wi-Fi در خانه، به دو دستگاه نیاز دارید، مودم و روتر. گیت وی مودم و روتر را در یک واحد ترکیب می کند. اما حالا این سوال پیش می آید که آیا این ویژگی خوب است؟ اگر به یکی از این دو دستگاه نیاز داشته باشید چطور؟ اگر مودم یا روتر را به طور جداگانه دارید باید آن را با یک گیت وی تعویض کنید؟ پاسخ کلیه این سوالات به شما و نحوه استفاده از اینترنت در خانه شما دارد.

حالا ما در این مقاله قصد داریم در رابطه باگیت وی در شبکه و اینکه اصلا باید برای وای فای از آن استفاده کنیم یا نه صحبت کنیم.

 

آشنایی با گیت وی، مودم و روتر:

مهمترین نکته در مورد گیت وی این است که آنها مودم و روتر را با هم ترکیب می کنند. با این حال، این تنها در صورتی مهم است که بدانید مودم و روتر در واقع چه کاری می کنند. اگر در این زمینه اطمینان دارید، با خیال راحت ادامه مقاله را مطالعه نمایید، اما ما باز هم برای شما یه توضیح کوتاهی در رابطه با هر کدام خواهیم داد.

 

ـ مودم چیست؟

گیت وی در شبکه

مودم دستگاهی است که در آن اینترنت وارد خانه شما می شود. هر چیزی که در خانه به اینترنت متصل است باید به طریقی به مودم متصل شوند. به طور معمول، ارائه دهنده خدمات اینترنت شما مودم را نیز تامین می کنند. این مودم ها در انواع، برند و قیمت های مختلفی عرضه می شوند. اگر می خواهید مودم خود را به شخصه تهیه کنید، حتما باید اطلاعات کافی را از ارائه دهنده اینترنت خود کسب کرده و پس از آن از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید.

 

ـ روتر چیست؟

گیت وی در شبکه

یکی از دلایل مهمی که امروزه مشکل اینترنت در اکثر خانه ها وجود ندارد به دلیل وجود روترها است. همانطور که گفته شد، مودم ها سبب دسترسی به اینترنت شده و روتر ها را می توان یک تقسیم کننده کابل در نظر گرفت که به بیش از یک دستگاه اجازه دسترسی به اینترنت را می دهد.

از آنجا که روترها نیز وای فای تولید می کنند، می توان آنها را به نوعی زنجیزه بی سیم برای مودم ها در نظر گرفت به طوری که دستگاه ها از طریق روترها، به مودم ها و سپس به اینترنت متصل می شوند.

 


 

بیشتر بخوانید: روتر چیست و چگونه کار می کند؟پادکسکت و ویدئو

 


 

گیت وی در شبکه

تا به اینجا متوجه شدیم که مودم و روتر چه مسئولیتی در شبکه اینترنتی ایفا می کنند، پس حالا می توانیم از گیت وی هایی که هر دو مسئولیت را بر عهده دارند قدردانی نماییم. گیت وی ها نقطه دسترسی به اینترنت و توزیع آن را با یکدیگر ترکیب می کنند، به این معنی که دیگر نیازی به مودم اختصاصی و روتر اختصاصی ندارید.

مانند مودم ها، گیت وی ها معمولاً توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت شما ارائه می شوند. با این حال ، آنها را می توان از جاهای دیگر نیز خریداری کرد. اگر به تازگی با یک ارائه دهنده خدمات شروع به کار کرده اید ، برخی از آنها به طور پیش فرض به جای مودم و روتر گیت وی هایی را ارائه می دهند.

اگر خودتان روتر دارید می توانید یک مودم نیز خریداری نمایید. اما حالا این سوال پیش می آید که کدام بهتر است خرید گیت وی و یا مودم و روتر به طور جداگانه؟

 

استفاده از گیت وی در شبکه یا مودم و روتر؟

شاید نتوان به سادگی به این سوال پاسخ داد زیرا اینکه کدام بهتر است کاملا به شما و نیاز شما بستگی دارد.

 

ـ مزایای استفاده از گیت وی:

استفاده از گیت وی در شبکه مزایایی دارد به طوری که می توان گفت از منظر کارایی Gateway ها برنده است. درون گیت وی ها، دو دستگاه دیگر نهفته است که می توان گفت میزان خرابی به شدت کاهش می یابد و هنگامی که مشکلی ایجاد شود، می دانیم این دستگاه گیت وی است که باید تعمیر شود. اما اگر از دو دستگاه جداگانه استفاده شود ممکن است نتوانید تشخیص بدهید که مشکل برای کدام دستگاه است.

راه اندازی و استفاده از گیت وی ها ساده تر است. هنگامی که آنها راه اندازی می شوند ، تقریباً مانند روتر کار می کنند و تنظیمات آن ساده تر است.

ـ مزایای استفاده از مودم و روتر:

اگر در زمینه فناوری اطلاعات و IT از دانش کافی برخوردار هستید، داشتن مودم و روتر جداگانه به شما آزادی بیشتری می دهد. می توانید روتر و مودمی را برای خود انتخاب کنید و آنها را به گونه ای تنظیم کنید که برای شما مناسب تر است. این امر به ویژه اگر دوست دارید از روتر تخصصی مانند روتر VPN استفاده کنید بیشتر صادق است.

گیت وی در شبکه برای اتصالات Wi-Fi ایده آل هستند. اما اگر به تعداد پورت های بیشتری نیاز دارید باید از روتر استفاده نمایید.

 

گیت وی در شبکه در مقابل مودم و روتر: مقایسه هزینه ها

از نظر هزینه، مودم و روتر یا گیت وی می تواند بسته به شرایط شما ارزان باشد. Gateway ها از نظر هزینه با روترها قابل مقایسه است. اگر یک مودم روتر دارید تغییر آن به گیت وی تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. از طرف دیگر، گیت وی ها گران تر از مودم ها هستند. بنابراین، اگر گزینه ای برای دریافت مودم یا گیت وی از ارائه دهنده خدمات اینترنت خود دارید ، انتخاب مودم ممکن است در در هزینه شما صرفه جویی کند. و اگر استانداردهای بالایی برای روتر خود ندارید، می توانید پول بیشتری را ذخیره کنید.

اگر استانداردهای روتر بالایی دارید، می توانید خیالتان راحت باشد زیرا می دانید که به احتمال زیاد روتر شما بیش از یک گیت وی هزینه ندارد.

 


 

بیشتر بخوانید: Default Gateway چیست؟

 


 

Gateways در مقابل مودم و روتر: کدام بهتر است؟

اگر شما اولین کاربر اینترنت همراه هستید که تخصص و ضرورت خاصی در نحوه دسترسی به وب ندارید، بهتر است گیت وی داشته باشید که راحت تر و کاربر پسند تر است. اگر متخصص هستید، مودم و روتر آزادی بیشتری برای پیکربندی به شما می دهند.

در هر صورت، از دلایل انتخاب شما کاراییی، هزینه و حتی ارائه دهنده اینترنت است که می تواند انتخاب شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

منبع: www.makeuseof.com

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.