آنچه در این مقاله می خوانید:

مقایسه میان کارت های شبکه HBA ،NIC و CAN

HBA ،NIC و CAN

HBA ،NIC و CAN هر سه آداپتورهای شبکه ای هستند که سایر تجهیزات را به ذخیره سازها و به طور کلی شبکه متصل می نمایند. اما این سه با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت. ابتدا برای هر یک به طور مختصر توضیح خواهیم داد.

 

HBA چیست؟

HBA مخفف Short for host bus adapter و یک صفحه مدار یا آداپتور مدار مجتمع است، که پردازش ورودی/خروجی را امکان پذیر می کند. همچنین اتصال فیزیکی بین سرور یا گذرگاه ورودی و خروجی میزبان، ذخیره سازی یا سایر دستگاه های شبکه را در یک سیستم ذخیره سازی مانند SAN ( شبکه Storage Area Network) یا شبکه DAS (Direct-Attached Storage) فراهم می کند. با استفاده از کارت HBA، ریز پردازنده میزبان وظایف ذخیره داده ها و بازیابی داده ها می تواند تا حد زیادی تسکین یابد.

اگرچه کارت HBA در انواع اتصالات به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است، اما بیشتر برای اتصالات پروتکل فیبر (FC) ،iSCSI (Internet Small Computer System Interface) و (SAS (Serial Attached SCSI استفاده می شود. طبق پروتکل پشتیبانی شده، انواع مختلفی از کارت HBA مانند کارت FC HBA ، کارت iSCSI HBA و کارت SAS HBA وجود دارد.

 

کارت رابط شبکه یا NIC چیست؟

کارت رابط شبکه و یا NIC، که به عنوان کارت LAN (شبکه محلی) یا آداپتور شبکه نیز نامیده می شود. این یک صفحه مدار است که دستگاه هایی مانند رایانه ها و سرورهای شبکه را به هم متصل کند. جهت آشنایی بیشتر با کارت های رابط شبکه حتماً مقاله زیر را مطالعه فرمایید:

 


 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کارت های شبکه (NIC)

 


 

 

آداپتور شبکه همگرا یا CNA چیست؟

آداپتور شبکه همگرا یا CNA، به عنوان یک کنترلر رابط شبکه همگرا (C-NIC) نیز شناخته می شود. همانطور که از نام آن مشخص است، سخت افزاری است که می تواند عملکردهای HBA و NIC را با هم متحد کند. از طرف دیگر، کارت های CNA، با رابط های PCIe ، اتصال و انتقال داده را بین دستگاه های ذخیره سازی یا سرورها و SAN های مبتنی بر FC فراهم می کند. همچنین، مستقیماً ترافیک اترنت را از همان دستگاه های شبکه به شبکه های محلی منتقل می کند.

 

HBA، NIC و CAN

 

مقایسه میان HBA ،NIC و CAN:

HBA ،NIC و CAN قادر به پردازش داده ها و اتصال فیزیکی دستگاه ها هستند. اما این کارت ها با ویژگی های منحصر به فرد و کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

کارت HBA: همانطور که در بالا اشاره کردیم، از انواع مختلفی از کارتهای HBA برای پشتیبانی از پروتکل های مختلف استفاده می شود. برای مثال FC HBA، به طور معمول در یک سرور HBA قرار می گیرد و از طریق کابل فیبر نوری به یک سوئیچ شبکه فیبر متصل می شود. عموماً از کارت FC HBA در یک شبکه FC SAN استفاده می شود.

در حالی که کارت iSCSI HBA ، با یک پورت RJ45 یا یک پورت فیبر ارائه می شود، که می تواند به کابل شبکه معمولی و یا کابل فیبر نوری متصل شود. با ارسال دستورات SCSI به دستگاه های ذخیره سازی در سرورهای از راه دور از طریق شبکه TCP / IP، کارت iSCSI HBA اغلب در شبکه IP SAN مبتنی بر iSCSI پذیرفته می شود. در مورد SAS HBA، با استفاده از مجموعه دستورات SCSI، برای اتصال SATA (پیوست فن آوری پیشرفته سریال) یا دستگاه های سازگار SAS مستقر شده است.

کارت NIC: براساس پروتکل اینترنت (IP)، کارت رابط شبکه در دو نوع یافت می شود که شامل پورت های نوری یا پورت های الکتریکی می باشد. اگر بخواهیم کارت HBA را با کارت NIC مقایسه کنیم به این صورت است که دومی معمولاً از طریق کابل فیبر نوری به سوئیچ اترنت متصل می شود. امروزه بیشتر کارتهای سنتی NIC در بازار دارای پروتکلهای iSCSI و NAS هستند که می توانند در شبکه های SAN و NAS اعمال شوند.

کارت CAN: کارت آداپتور شبکه CAN می تواند عملکرد هر دو آداپتور دیگر یعنی HBA و NIC را ترکیب کند و از پروتکل های FC و Ethernet در یک پورت رابط پشتیبانی کند. به طور معمول، اترنت برای شبکه های TCP / IP و برای شبکه های ذخیره سازی استفاده می شود. با یک کارت CNA ، کانال فیبر مستقیماً از طریق اترنت به یک درگاه اترنت روی یک سوئیچ فعال شده FCoE منتقل می شود. سپس سوئیچ همگرا ترافیک FC را به FC SAN و ترافیک اترنت را به LAN تبدیل می کند.

 

HBA، NIC و CAN

 

 

همانطور که نمودار فوق نشان می دهد، اگر شبکه ای بدون CNA باشد، سرورها باید حداقل دارای دو آداپتور باشند یعنی FC HBA برای اتصال سرور به شبکه ذخیره سازی و کارت NIC برای اتصال سرور به LAN.

بنابراین در مرکز داده SAN، استفاده از کارت های CNA ترجیح داده می شود که می تواند با کارت آداپتور، کابل و پورت سوئیچ کمتر، هزینه ها را کاهش دهد. به خصوص، در یک شبکه با چگالی بالا ، CNA ها به کاهش پیچیدگی مدیریت کمک می کنند زیرا فقط یک اتصال و یک کابل برای مدیریت وجود دارد.

نتیجه گیری:

با بیان تفاوت میان HBA ،NIC و CNA که در بالا ذکر شد، به راحتی می توان دریافت که کارت های HBA ،NIC و CAN همه ویژگی های خاص خود را دارند که متناسب با آن می توان دریافت که از چه نوع کارتی می توان استفاده کرد.

البته انتخاب از میان کارت های HBA ،NIC و CAN نه تنها به پروتکل های کارت های پشتیبانی شده بلکه به بودجه شما نیز بستگی دارد.

 

قیمت و خرید کارت شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: