راهنمای خرید کارت های شبکه (NIC)

کارت های شبکه NIC

کارت شبکه NIC که مخفف Network Interface Card است، نقش مهمی را در سرور اترنت یا اتصالات کامپیوتری ایفا می نماید. با پیشرفت فناوری شبکه ، انواع مختلف کارت شبکه NIC مانند نوع PCIE و نوع USB به بازار عرضه شدند. اما چه تفاوتی میان این کارت های شبکه وجود دارد؟ هنگام انتخاب کارت NIC ، به چه مواردی باید دقت نماییم؟

 

کارت شبکه NIC چیست و چگونه کار می کند؟

کارت های شبکه NIC

کارت شبکه NIC معمولاً به صورت رایج در زیر ساخت شبکه استفاده می شوند. البته لازم به ذکر است این کارت ها با نام های دیگری مانند کنترل کننده رابط شبکه (Network Interface Controller) ، کارت اترنت (Ethernet Card)، کارت شبکه (LAN(LAN Card، آداپتور شبکه یا (Network Adapter Card) شناخته می شود. این کارت ها کامپیوترها و سرورها را به شبکه داده وصل می کند. معمولاً صفحه پشت کارت اترنت دارای یک یا چند پورت می باشد. از پورت ها برای اتصال کابل هایی مانند کابل های RJ45، کابل های SFP+ DAC یا AOC و غیره استفاده می شود.

این کارت های شبکه می توانند سیگنال ها را در لایه فیزیکی منتقل کرده و بسته های داده را در لایه شبکه ارسال نمایند. کارت های NIC به عنوان واسط در لایه TCP / IP کار می کند. البته لازم به ذکر است مهم نیست که در چه لایه ای قرار دارد، در هر حال به عنوان واسطه بین یک کامپیوتر / سرور و یک شبکه داده عمل می کند. برای مثال هنگامی که یک کاربر درخواست یک صفحه وب می کند ، کارت NIC از دستگاه کاربر داده می گیرد و آنها را به سرور اینترنت ارسال می کند، سپس داده های مورد نیاز را از اینترنت دریافت کرده و برای کاربران نمایش می دهد.

 

کارت شبکه سرور اچ پی 331FLR 4-PORT

 

بررسی انواع کارت های NIC:

کارت های شبکه به وسیله رابط باس (Bus Interface)، سرعت انتقال (Transmission Speed) و زمینه های برنامه ( Aplication Field) به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

 

ـ رابط BUS:

1ـ کارت شبکه ISA (Industry Standard Architecture) :ISA Bus در سال 1981 ساخته شد که به عنوان یک معماری استاندارد برای سازگاری با IBM بود. البته استفاده از این کارت های شبکه به دیل سرعت کم آن (9 مگابیت در ثانیه) دیگر رایج نیست.

2ـ کارت شبکه PCI (Peripheral Component Interconnect) :PCI Bus در سال 1990 برای آنکه جایگزین ISA شود ساخته شد. این کارت های شبکه دارای پهنای باند ثابت bit 32 (داده های انتقال MB/s 133) وbit64 (داده انتقال MB/s 266) است. این نوع کارت NIC ابتدا در سرورها استفاده می شد اما بعدها به تدریج به رایانه های شخصی نیز اضافه شد. البته این روزها دستگاه های کامپیوتری از کارت های شبکه استفاده نکرده و عملکرد آنها توسط مادربورد تأمین می شود.

3ـ کارت شبکه (PCI-X (Peripheral Component Interconnect eXtended: کارت شبکه PCI-X یک فناوری پیشرفته PCI bus می باشد. این دستگاه با سرعت 64 بیت کار می کند و قادر است  تا حداکثر 1064 مگابایت نیز باشد. در بسیاری از موارد آنها با کارت های شبکه قبلی PCI سازگار هستند.

4ـ کارت شبکه (PCIe (Peripheral Component Interconnect Express: این کارت شبکه از آخرین استانداردها تشکیل شده اکنون جهت استفاده در کامپیوترها و مادربردهای سرور از محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشد. کارت PCIe NIC اکنون در چهار نسخه موجود است و هر نسخه از پنج نوع خط با سرعت های مختلف پشتیبانی می کند.

 

X16X8X4X2X1Line CodePCIe Code
4.0GB/S 2.0GB/S 1.0GB/S 0.50GB/S250MB/S8b/10b1
8.0GB/S 4.0GB/S 2.0GB/S 1.0GB/S 500MB/S8b/10b2
15.8GB/S 7.88GB/S 3.94GB/S 1.97GB/S984.6MB/S128b/130b3
31.5GB/S 15.75GB/S 7.88GB/S 3.94GB/S1969MB/S128b/130b4

 

5ـ کارت شبکه (USB (Universal Serial Bus: کارت شبکه USB یک کارت شبکه استاندارد خارجی می باشد. این کارت های شبکه در سه ورژن با نرخ داده های مختلفی وجود دارند که می توانند با هم در دستگاه های مختلف کار کنند. علاوه بر این ، کارت شبکه بی سیم نیز نوعی کارت NIC است که برای اتصال Wi-Fi طراحی شده است.

 

ـ سرعت انتقال (Transmission Speed):

بر اساس سرعت های مختلف، کارت های 10Mbps ، 100Mbps ، 10 / 100Mbps وجود دارد. کارتهای شبکه 1000Mbps ، 10GbE یا حتی سرعت بالاتر در بازار.  کارتهای NIC 10Mbps ، 100Mbps و 10/100Mbps برای LAN های کوچک ، مصارف خانگی یا دفاتر کوچک مناسب هستند. کارت های 1000Mbps NIC پهنای باند بالاتری را در شبکه گیگابیت فراهم می کند. کارت های شبکه NIC 10G یا حتی با سرعت بالاتر، برای شرکتهای بزرگ یا مراکز داده استفاده می شوند.

 

ـ زمینه های برنامه ( Aplication Field):

1ـ کارت های کامپیوتری NIC: امروزه اکثر کامپیوترها دارای یک کارت NIC بر روی مارد بورد خود می باشند، بنابراین دیگر به اضافه کردن یک کارت شبکه NIC نیست. آنها معمولاً دارای سرعت 10/100Mbps و سرعت 1Gbps است و به یک کامپیوتر اجازه می دهد تا با کامپیوترهای شخصی یا شبکه های دیگر ارتباط برقرار کند.

2ـ کارت های سرور NIC: عملکرد اصلی کارت های سرور ، مدیریت و اداره ترافیک شبکه است. در مقایسه با آداپتور شبکه معمولی کامپیوتر ، آداپتورهای سرور معمولاً به سرعت انتقال سریعتر داده مانند 10G ، 25G ، 40G و حتی 100G نیاز دارند. به علاوه ، آداپتورهای سرور میزان کمی از CPU را اشغال کرده زیرا این کارت ها از چیپ های کنترلی برخوردار است که می توانند بسیاری از کارها را از CPU دریافت نمایند.

 

چگونه یک کارت NIC مناسب برای شبکه خود انتخاب کنیم؟

ما در این مقاله به چند نکته مهم که در انتخاب کارت شبکه NIC تأثیرگذار هستند اشاره خواهیم کرد:

 

1ـ انتخاب نوع BUS:

اطمینان حاصل کنید که کارت شبکه NIC با دیگر تجهیزات موجود در شبکه شما سازگار است. سرورها و workstation ها معمولاً از PCIe یا بعضی از کارتهای PCI استفاده می کنند. برای PC ها و یا کامپیوترهای شخصی می توانید از  PCI ، PCI-X یا شبکه وایرلس و غیره را انتخاب کنید. برای مثال اگر می خواهید یک کامپیوتر را تجهیز کنید می توانید از PCIe، کارت شبکه وایرلس و غیره استفاده نمایید.

 

2ـ بررسی نرخ داده:

سرورها برای مدیریت ترافیک داده به پهنای باند بالاتری نیاز دارند، بنابراین برای سرور جهت اتصال به شبکه با سرعت بالا باید کارت شبکه 10G یا 25G را انتخاب نمود.

 

3ـ تعداد پورت های مورد نیاز:

برای مصارف عادی، کارت شبکه با یک پورت کفایت می کند. اما برای رعایت نکات ایمنی و قابلیت اطمینان شبکه، کارت شبکه با پورت های متعدد گزینه های عالی برای سرور یا workstation ها هستند. زیرا تعدد پورت از توقف کاری جلوگیری خواهد کرد.

 

4ـ شناسایی نوع کانکتوری که NIC پشتیبانی می کند:

عملکرد اصلی کارت شبکه NIC اتصال کامپیوتر یا سرور به شبکه است. و البته لازم به ذکر است جهت انجام این اتصال یک کابل شبکه مورد نیاز می باشد. بنابراین باید بدانید که برای اتصال آنان از چه کانکتوری مانند کانکتور RJ45 ، کانکتور LC / SC یا حتی درگاه SFP + و QSFP + باید استفاده کرد. با انتخاب درست کانکتور اتصال برقرار می گردد.

 

5ـ شناخت و بررسی سیستم عاملی که NIC پشتیبانی می کند:

سرورهای شبکه می توانند بر روی سیستم عامل های مختلف مانند Windows Server 2008 R2 ، Redhat Enterprise Linux Server و غیره اجرا شوند. بنابراین قبل از خرید اطمینان حاصل کنید که آداپتور سرور از سیستم عامل سرور شما پشتیبانی می کند. به عنوان مثال ، آداپتور 25G PCIe از سیستم عامل Windows 7/8 / 8.1 / 10 ، Red Hat Enterprise Linux 6.8 / 7.3 ، Linux SLES 12 SP2 و غیره پشتیبانی می کند. سپس نمی توانید از کارت شبکه NIC روی سرورها با سیستم عامل 2.3UEFI استفاده کنید، زیرا این سیستم عامل را پشتیبانی نمی کند.

 

خرید ماژول و کارت شبکه

 

در نتیجه:

عملکرد کارت شبکه NIC مستقیماً بر میزان انتقال داده از شبکه تأثیر می گذارد. قبل از خرید این کارت ها باید نیاز خود را بررسی نمایید. بنابراین با مطالعه این مقاله می توانید به درستی کارت های شبکه مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری نمایید.

برگشت به بالا
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.