آنچه در این مقاله می خوانید:

کارت شبکه چیست و آشنایی با انواع آن

کارت شبکه چیست
این مقاله در تاریخ 17 مهر 1398 نوشته و در تاریخ 30 شهریور 1400 مورد بازبینی قرار گرفته است.

آشنایی با انواع کارت شبکه:

کارت شبکه NIC که مخفف Network Interface Card است، نقش مهمی را در سرور اترنت یا اتصالات کامپیوتری ایفا می نماید. با پیشرفت فناوری شبکه، انواع مختلف کارت شبکه NIC مانند نوع PCIE و نوع USB به بازار عرضه شدند. اما چه تفاوتی میان این کارت های شبکه وجود دارد؟ هنگام انتخاب کارت NIC، به چه مواردی باید دقت نماییم؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه با ما همراه باشید.

 

کارت شبکه چیست و چگونه کار می کند؟

کارت های شبکه NIC

کارت شبکه معمولاً به صورت رایج در زیر ساخت شبکه استفاده می شوند. البته لازم به ذکر است این کارت ها با نام های دیگری مانند کنترل کننده رابط شبکه (Network Interface Controller) ، کارت اترنت (Ethernet Card)، کارت شبکه (LAN(LAN Card، آداپتور شبکه یا (Network Adapter Card) شناخته می شود. این کارت ها کامپیوترها و سرورها را به شبکه داده وصل می کند. معمولاً صفحه پشت کارت اترنت دارای یک یا چند پورت می باشد. از پورت ها برای اتصال کابل هایی مانند کابل های RJ45، کابل های SFP+ DAC یا AOC و غیره استفاده می شود.

کارت شبکه چیست

این کارت های شبکه می توانند سیگنال ها را در لایه فیزیکی منتقل کرده و بسته های داده را در لایه شبکه ارسال نمایند. کارت های NIC به عنوان واسط در لایه TCP / IP کار می کند. البته لازم به ذکر است مهم نیست که در چه لایه ای قرار دارد، در هر حال به عنوان واسطه بین یک کامپیوتر / سرور و یک شبکه داده عمل می کند. برای مثال هنگامی که یک کاربر درخواست یک صفحه وب می کند ، کارت NIC از دستگاه کاربر داده می گیرد و آنها را به سرور اینترنت ارسال می کند، سپس داده های مورد نیاز را از اینترنت دریافت کرده و برای کاربران نمایش می دهد.

 

اجزای کارت شبکه:

همانطور که گفته شده کارت شبکه همانند یک Bridge که بین کامپیوترها در یک شبکه LAN و یا یک روتر که به اسلات کارت شبکه متصل شده عمل می کند. حال در ادامه با اجزای تشکیل دهنده کارت شبکه آشنا خواهیم شد:

 1. اکسترنال مموری: برای ذخیره موقت داده استفاده می‌شود. این داده هنگام پردازش ارتباطات و کانکشن ها استفاده می‌شود.
 2. کانکتورها: برای ایجاد لینک فیزیکی بین کابل و پلاگین با بورد استفاده می‌شود. این نوع ارتباط به خصوص در نوع اترنت دیده می‌شود.
 3. پردازنده یا کنترلر: داده‌های دریافتی را پردازش می‌کند و جز اصلی و مهم کارت شبکه است. داده را به فرمت سیگنال در می‌آورد. پردازنده در کارت شبکه در کارایی و سرعت آن تاثیر به سزایی دارد.
 4. باس های استاندارد: روی قسمت پهلویی کارت شبکه قرار دارد و ارتباط بین کامپیوتر و سرور (از طریق اسلات افزونه) را با کارت شبکه فراهم می‌کند.
 5. جامبر یا دوآل (Jumper یا Dual) در سوییچ های پکیج: که برای کنترل عملیات ارتباط استفاده می‌شود و با روشن و خاموش کردن سوییچ فعال و غیرفعال می‌شود.
 6. مک آدرس در EEPROM: آدرس اختصاصی است که به کارت شبکه داده می‌شود تا بسته های اترنتی به کامپیوتر منتقل شوند. نام دیگر مک آدرس، آدرس فیزیکی شبکه است.
 7. نشانگرهای LED: وضعیت چراغ های کارت شبکه به کاربر امکان شناسایی وضعیت کارت شبکه را فراهم می‌کند تا بداند شبکه وصل است یا نه و دیتا منتقل می‌شود یا نه.
 8. براکت: براکت‌ها امکان فیکس شدن کارت شبکه در اسلات افزونه کامپیوتر و سرور را می‌دهد و به دو دسته تقسیم می شوند full-height با ۱۲ سانتیمتر طول و low-profile با ۸ سانتیمتر طول.

 

مزایا و معایب استفاده از کارت های شبکه:

از جمله مزایای کارت شبکه می توان به:

 • سرعت اتصال به اینترنت بالا و در حد گیگابایت
 • ارتباط بسیار قابل اطمینان
 • اتصال سایر دستگاه ها به پورت های کارت شبکه
 • اشتراک گذاری دیتاها میان کاربران

و از حمله معایب آن شامل:

 • استفاده از کارت شبکه های سیمی کمی سخت است.
 • برای ارتباط بهتر نیاز به پیکربندی مناسبی دارد
 • داده و اطلاعات، امنیت کافی ندارند.

 

بررسی انواع کارت های NIC:

کارت های شبکه به وسیله رابط باس (Bus Interface)، سرعت انتقال (Transmission Speed) و زمینه های برنامه ( Aplication Field) به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

 

ـ رابط BUS:

1ـ کارت شبکه ISA (Industry Standard Architecture) :ISA Bus در سال 1981 ساخته شد که به عنوان یک معماری استاندارد برای سازگاری با IBM بود. البته استفاده از این کارت های شبکه به دیل سرعت کم آن (9 مگابیت در ثانیه) دیگر رایج نیست.

2ـ کارت شبکه PCI (Peripheral Component Interconnect) :PCI Bus در سال 1990 برای آنکه جایگزین ISA شود ساخته شد. این کارت های شبکه دارای پهنای باند ثابت 32bit (داده های انتقال 133MB/s) و 64bit (داده انتقال 266MB/s) است. این نوع کارت NIC ابتدا در سرورها استفاده می شد اما بعدها به تدریج به رایانه های شخصی نیز اضافه شد. البته این روزها دستگاه های کامپیوتری از کارت های شبکه استفاده نکرده و عملکرد آنها توسط مادربورد تأمین می شود.

3ـ کارت شبکه (PCI-X (Peripheral Component Interconnect eXtended: کارت شبکه PCI-X یک فناوری پیشرفته PCI bus می باشد. این دستگاه با سرعت 64 بیت کار می کند و قادر است  تا حداکثر 1064 مگابایت نیز باشد. در بسیاری از موارد آنها با کارت های شبکه قبلی PCI سازگار هستند.

4ـ کارت شبکه (PCIe (Peripheral Component Interconnect Express: این کارت شبکه از آخرین استانداردها تشکیل شده اکنون جهت استفاده در کامپیوترها و مادربردهای سرور از محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشد. کارت PCIe NIC اکنون در چهار نسخه موجود است و هر نسخه از پنج نوع خط با سرعت های مختلف پشتیبانی می کند.

 

X16X8X4X2X1Line CodePCIe Code
4.0GB/S 2.0GB/S 1.0GB/S 0.50GB/S250MB/S8b/10b1
8.0GB/S 4.0GB/S 2.0GB/S 1.0GB/S 500MB/S8b/10b2
15.8GB/S 7.88GB/S 3.94GB/S 1.97GB/S984.6MB/S128b/130b3
31.5GB/S 15.75GB/S 7.88GB/S 3.94GB/S1969MB/S128b/130b4

 

5ـ کارت شبکه (USB (Universal Serial Bus: کارت شبکه USB یک کارت شبکه استاندارد خارجی می باشد. این کارت های شبکه در سه ورژن با نرخ داده های مختلفی وجود دارند که می توانند با هم در دستگاه های مختلف کار کنند. علاوه بر این ، کارت شبکه بی سیم نیز نوعی کارت NIC است که برای اتصال Wi-Fi طراحی شده است.

 

ـ سرعت انتقال (Transmission Speed):

بر اساس سرعت های مختلف، کارت های 10Mbps ،100Mbps ،10/100Mbps وجود دارد. کارتهای شبکه 1000Mbps ،10GbE یا حتی سرعت بالاتر در بازار. کارتهای NIC 10Mbps ، 100Mbps و 10/100Mbps برای LAN های کوچک ، مصارف خانگی یا دفاتر کوچک مناسب هستند. کارت های 1000Mbps NIC پهنای باند بالاتری را در شبکه گیگابیت فراهم می کند. کارت های شبکه NIC 10G یا حتی با سرعت بالاتر، برای شرکتهای بزرگ یا مراکز داده استفاده می شوند.

 

ـ زمینه های برنامه ( Aplication Field):

1ـ کارت های کامپیوتری NIC: امروزه اکثر کامپیوترها دارای یک کارت NIC بر روی مارد بورد خود می باشند، بنابراین دیگر به اضافه کردن یک کارت شبکه NIC نیست. آنها معمولاً دارای سرعت 10/100Mbps و سرعت 1Gbps است و به یک کامپیوتر اجازه می دهد تا با کامپیوترهای شخصی یا شبکه های دیگر ارتباط برقرار کند.

2ـ کارت های سرور NIC: عملکرد اصلی کارت های سرور، مدیریت و اداره ترافیک شبکه است. در مقایسه با آداپتور شبکه معمولی کامپیوتر، آداپتورهای سرور معمولاً به سرعت انتقال سریعتر داده مانند 10G ، 25G ، 40G و حتی 100G نیاز دارند. به علاوه، آداپتورهای سرور میزان کمی از CPU را اشغال کرده زیرا این کارت ها از چیپ های کنترلی برخوردار است که می توانند بسیاری از کارها را از CPU دریافت نمایند.

 

انواع کارت شبکه:

ـ بر اساس کاربرد:

 • کارت شبکه سرور:

می توان گفت کارت شبکه یکی از اصلی ترین اجزای یک سرور به شمار می رود که وظیقه آن انجام کوئری، پردازش و آنالیز ساختارهای پردازشی از اینترنت است و نتایج را از طریق کارت شبکه به کلاینت مقصد مانند کامپیوتر یا سوئیچ شبکه می‌رساند.

 • کارت شبکه کامپیوتر:

بر خلاف کارت شبکه سرور، کامپیوترها می توانند به راحتی با استفاده از بلوتوث و یا USB با یکدگیر ارتباط بر قرار کنند و به هیچ وجه استفاده از کارت شبکه اجباری نیست. اما به طور کلی کارت شبکه کامپیوتر، امکان اتصال کامپیوتر به شبکه را ممکن می‌کند. لازم به ذکر است که کامپیوترهای امروزی طوری طراحی شده‌اند که روی مادربوردشان یک کارت شبکه تعبیه شده است.

 • کارت شبکه لپ تاپ:

پورت کارت شبکه لپ تاپ معمولا در طرفین آن قرار دارد. لپ تاپ ها عموما با کارت شبکه استاندارد تولید می‌شوند و می‌توانید پورت RJ45 را در طرفین یا حتی قسمت پشت آن ببینید. پورت RJ45 شبیه به پورت تلفن اما بزرگتر از آن است. می‌توانید به راحتی و با استفاده از کابل اترنت، لپ تاپ را به کامپیوتر دیگر، هاب، سوئیچ شبکه و روتر وصل کنید تا در نهایت به شبکه و اینترت وصل شود.

اگر لپ تاپ تان کارت شبکه و یا پورت اترنت ندارد می‌توانید به راحتی و با استفاده از PC Card یا کارت شبکه USB Ethernet این قابلیت را به آن اضافه کنید.

 

ـ بر اساس نوع اتصال به شبکه:

کارت های شبکه از نظر اتصال به دو دسته کابلی (Wired) و کارت شبکه بی سیم یا (Wireless) تقسیم می شوند. کارت شبکه کابلی از طریق دو کابل اترنت و فیبر نوری به شبکه وصل می شود و کارت شبکه بی سیم از طریق امواج رادیویی به اکسس پوینت متصل می شود.

 

ـ از نظر نوع پورت:

کارت های شبکه دارای 4 نوع پورت هستند که شامل:

پورت RJ45 جهت اتصال کابل های Cat5 و Cat6،  پورت AUI جهت اتصال کابل کواکسیال ضخیم مثل AUI transceiver، پورت BNC جهت اتصال کابل کواکسیال نازک مانند کابل BNCو پورت نوری برای transceiver مثل ۱۰G/25G transceiver.

 

ـ از نظر سرعت:

کارت های شبکه دارای سرعت‌های ۱۰Mbps و ۱۰۰Mbps و ۱۰/۱۰۰Mbps adaptive card و ۱۰۰۰Mbps و ۱۰GbE و ۲۵G و بالاتر هستند. که در این میان سه سرعت اول برای LAN های کوچک و مصرف خانگی یا دفاتر کوچک، سرعت یک گیگابیت در ثانیه برای شبکه Gigabit و سرعت های ۱۰ و ۲۵ و ۴۰ و ۱۰۰ برای شبکه‌های سازمانی و دیتاسنترها مناسب می باشند.

 

ـ از نظر نوع سیستم عامل: 

کارت شبکه‌ها از سیستم عامل های لینوکس و ویندوز پشتیبانی می‌کنند.

 

ـ از نظر اسلات و Bus Interface: 

به ISA و PCI و PCI-X و PCIe و USB تقسیم می‌شود، که هر یک را جداگانه توضیح خواهیم داد:

 

تفاوت میان کارت شبکه سرور و کامپیوتر:

شاید از لحاظ عملکرد این دو تفاوتی با یکدیگر نداشته باشند و وظیفه هر دو آنها اتصال سرور و کامپیوتر به شبکه است. اما با این حال به دلیل میزان عملکرد تفاوت هایی با یکدیگر دارند که شامل:

ـ سرعت انتقال:

سرور مسئول تمام ورودی‌ها و خروجی‌های دیتا بین اینترنت و کلاینت است و ترافیک بالایی را جابجا می‌کند به همین دلیل نیاز است که کارت شبکه سرور سرعت بالاتر مثلا ۱۰G و ۲۵G و ۴۰G و ۱۰۰G داشته باشد. اما در کامپیوترها سرعت ۱۰۰M/s و ۱۰/۱۰۰M/s self-adoption و ۱۰۰۰M/s کافی است.

 

ـ مصرف CPU:

سرورها از مهمترین تجهیزات شبکه به شمار می روند که می بایست به هزاران درخواست پاسخ دهد پس هر چه مصرف CPU در آن کم تر باشد مناسب تر است. به همین دلیل کارت شبکه سرور دارای چیپ خاصی برای کنترل شبکه است که می تواند وظایف زیادی را از پردازنده دریافت کند، اما برای کارایی سرور مشکلی ایجاد نشود. اما این مشکل در PC وجود ندارد.

 

ـ قابلیت اطمینان:

امروزه اکثر کسب و کارها به شبکه و اجزای آن وابسته هستند. در این میان سرورها نقص مهمی را ایفا می کنند. استفاده از کارت شبکه مناسب می تواند قابلیت اطمینان در سرورها را افزایش دهند.

 

ـ قیمت:

با توجه با قابلیت‌هایی که کارت شبکه سروری پشتیبانی می‌کند، قیمت کارت شبکه سرور بسیار بیشتر از کارت شبکه کامپیوتری است و بسته به سرعت و تعداد پورت قیمت‌های متفاوتی دارد. که شما می توانید بر حسب نیاز خود کارت شبکه سرور مناسب خود را از مسترشبکه خریداری نمایید.

 

چگونه یک کارت NIC مناسب برای شبکه خود انتخاب کنیم؟

ما در این مقاله به چند نکته مهم که در انتخاب کارت شبکه NIC تأثیرگذار هستند اشاره خواهیم کرد:

 

1ـ انتخاب نوع BUS:

اطمینان حاصل کنید که کارت شبکه NIC با دیگر تجهیزات موجود در شبکه شما سازگار است. سرورها و workstation ها معمولاً از PCIe یا بعضی از کارتهای PCI استفاده می کنند. برای PC ها و یا کامپیوترهای شخصی می توانید از  PCI ، PCI-X یا شبکه وایرلس و غیره را انتخاب کنید. برای مثال اگر می خواهید یک کامپیوتر را تجهیز کنید می توانید از PCIe، کارت شبکه وایرلس و غیره استفاده نمایید.

 

2ـ بررسی نرخ داده:

سرورها برای مدیریت ترافیک داده به پهنای باند بالاتری نیاز دارند، بنابراین برای سرور جهت اتصال به شبکه با سرعت بالا باید کارت شبکه 10G یا 25G را انتخاب نمود.

 

3ـ تعداد پورت های مورد نیاز:

برای مصارف عادی، کارت شبکه با یک پورت کفایت می کند. اما برای رعایت نکات ایمنی و قابلیت اطمینان شبکه، کارت شبکه با پورت های متعدد گزینه های عالی برای سرور یا workstation ها هستند. زیرا تعدد پورت از توقف کاری جلوگیری خواهد کرد.

 

4ـ شناسایی نوع کانکتوری که NIC پشتیبانی می کند:

عملکرد اصلی کارت شبکه NIC اتصال کامپیوتر یا سرور به شبکه است. و البته لازم به ذکر است جهت انجام این اتصال یک کابل شبکه مورد نیاز می باشد. بنابراین باید بدانید که برای اتصال آنان از چه کانکتوری مانند کانکتور RJ45 ، کانکتور LC / SC یا حتی درگاه SFP + و QSFP + باید استفاده کرد. با انتخاب درست کانکتور اتصال برقرار می گردد.

 

5ـ شناخت و بررسی سیستم عاملی که NIC پشتیبانی می کند:

سرورهای شبکه می توانند بر روی سیستم عامل های مختلف مانند Windows Server 2008 R2 ، Redhat Enterprise Linux Server و غیره اجرا شوند. بنابراین قبل از خرید اطمینان حاصل کنید که آداپتور سرور از سیستم عامل سرور شما پشتیبانی می کند. به عنوان مثال ، آداپتور 25G PCIe از سیستم عامل Windows 7/8 / 8.1 / 10 ، Red Hat Enterprise Linux 6.8 / 7.3 ، Linux SLES 12 SP2 و غیره پشتیبانی می کند. سپس نمی توانید از کارت شبکه NIC روی سرورها با سیستم عامل 2.3UEFI استفاده کنید، زیرا این سیستم عامل را پشتیبانی نمی کند.

 

کارت شبکه وایرلس چیست؟

کارت شبکه چیست

به کارت شبکه وایرلس، آنتن یا آنتن هایی متصل است که سیگنال وایرلس را از روتر می‌گیرد و به اتصال اینترنتی قابل استفاده در کامپیوتر تبدیل می‌کند. لازم به ذکر است این کارت های شبکه به تنظیمات بیشتری روی کامپیوتر نیاز دارد تا کامپیوتر بتواند به شبکه وصل شود. برای اتصال به شبکه وایرلس به پسورد وای فای نیاز داریم. ارتباط بین دستگاه های متصل به مودم و روتر از طریق پروتکل های متفاوت شبکه صورت می‌گیرد.

یکی از نمونه‌های کارت شبکه وایرلس، کارت شبکه FDDI یا fiber data digital interface است که در فواصل زیاد کاربرد دارد و انتقال داده را با پالس های دیجیتالی و روی فیبر نوری انجام می‌دهد. توپولوژی FDDI معماری نوع رینگ و حلقه است و سرعت انتفال داده در آن ۱۰۰Mbps است.

 

آشنایی با کارت شبکه سرور اچ پی:

کارت شبکه سرور اچ پی به سه دسته کارت های شبکه Onboard، کارت های شبکه FLR، کارت های شبکه PCle تقسیم می شود.

ـ کارت شبکه Onboard:

این کارت شبکه سرور اچ پی به صورت پیش فرض بر روی مادر برد های سرورهای HPE نصب شده اند. کارت شبکه های Onboard معمولا به صورت اترنت می باشند و از سرعت 1Gb بر ثانیه پشتیبانی می کنن. معمولا کمپانی HPE برای سرورهای سری Tower یا ایستاده به صورت پیش فرض از این مدل کارت های شبکه استفاده می کند.

کارت شبکه چیست

همچنین در برخی از مدل های سری رک مونت مانند HPE ProLiant DL380 G9 از کارت شبکه onboard به صورت پیش فرض استفاده شده است.

 

ـ کارت شبکه های FLR:

در سرورهای نسل هشتم به بعد کمپانی HPE در سری رکمونت یک اسلات ویژه به نام اسلات FLR طراحی شده است. اسلات FLR برای نصب انواع کارت های شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. بر روی این اسلات انواع کارت ها Ethernet و SFP برای بستر های LAN و فیبر نوری قابل نصب می باشد.

کارت شبکه چیست

معمولا کارت هایی که بر روی این اسلات نصب می شوند حداکثر از سرعت 10Gb بر ثانیه و در برخی مدل ها تا از 25Gb تا 40Gb پشتیبانی می کنند. عواملی مانند درگاه های ارتباطی بر روی شاسی مادربورد، نوع کابل کشی و حتی شکل ارتباط بر روی سرعت تبادل اطلاعات اثر می گذارد.

 

ـ کارت های شبکه PCIe:

این دسته از ماژول های شبکه بر روی اسلات PCIe سرور ها نصب می شوند. در این دسته از کارت های شبکه می توان بیش از یک کارت در سرور استفاده کرد. کارت شبکه PCIe مناسب کاربرانی است که به تعداد بالایی پورت شبکه نیاز دارند. سرورهای اچ پی از یک اسلات FLR و یک کارت شبکه onboard استفاده می کنند. در صورتی که کارت های PCle را می توان بیش از یک عدد بر روی سرور ها نصب کرد.

جهت خرید سرور HP بر روی لینک کلیک کنید.

 

کارت شبکه مجازی چیست؟

کارت شبکه مجازی همانطور که از نامش پیداست، درواقع برنامه ای است که به جای کارت شبکه فیزیکی، امکان اتصال کامپیوتر به شبکه را فراهم می‌کند. با استفاده از این کارت های شبکه می توان کلیه کامپیوترهای موجود در شبکه محلی یا LAN را به شبکه بزرگتری مثل اینترنت متصل کرد.

کارت شبکه چیست

آنها از کارت شبکه فیزیکی و هاست استفاده کرده تا ارتباطات شبکه را مدیریت کنند. کارت شبکه مجازی را سیستم عامل یا یک برنامه می‌تواند ایجاد کند و پس از ایجاد آن در برنامه های مختلف و سرویس های شبکه استفاده خواهد شد. کارت شبکه مجازی دارای آدرس IP و پیکربندی مستقلی است و برای برقراری ارتباط بین ماشین های مجازی و شبکه استفاده می‌شود.

 

فعال و غیرفعال کردن کارت شبکه:

کارت شبکه چیست

برای فعال کردن و همچنین غیرفعال کردن کارت شبکه از ابزار Device Manager استفاده می‌کنیم. در دیوایس منیجر روی Network Adapter می‌رویم. روی کارت شبکه راست کلیک می‌کنیم و گزینه Enable را انتخاب می‌کنیم. در صورت فعال بودن کارت شبکه به جای گزینه Enable Device گزینه Disable Device را می‌بینید.

 

 

تشخیص مدل کارت شبکه:

1ـ برای تشخیص مدل کارت شبکه هم باید به قسمت Device Manager رفته و بر روی کارت شبکه راست کلیک کنید. سپس از قسمت Properties و Details می توانید مدل کارت شبکه را بیابید.

کارت شبکه چیست

2ـ از طریق Command Line هم می توان اطلاعات مربوط به کارت شبکه را بدست آورد. به این صورت که cmd را در قسمت سرچ بزنید تا پنجره Command Prompt باز شود.

 

 

آپدیت و بروز رسانی درایو کارت شبکه:

کارت شبکه چیست

برای بروز رسانی درایو کارت شبکه به قسمت Device Manager رفته و بر روی کارت شبکه کلیک راست می کنید. پس از آن با کلیک بر روی Update می توانید کارت شبکه را به روزرسانی نمایید.

کارت شبکه چیست

رابطه میان سرعت و پهنای باند اینترنت و کارت شبکه:

رابطه میان سرعت اینترنت و کارت شبکه به این صورت نیست که با افزایش سرعت کارت شبکه، سرعت اینترنت نیز افزایش می یابد اما کم بودن سرعت کارت شبکه می تواند بر روی سرعت اینترنت تاثیر بگذارد. برای مثال: 

اگر شما اینترنتی با سرعت دانلود ۲۰Mbps تهیه کرده باشید، استفاده از یک کارت شبکه با سرعت ۱۰۰Mbps سرعت اینترنت را بالا نمی‌برد. اما از طرف دیگر اگر اینترنت شما همان ۲۰Mbps باشد ولی کارت شبکه­‌ای که روی دستگاهتان دارید تا ۱۱Mbps را پشتیبانی کند، با کندی سرعت دانلود مواجه خواهید بود. زیرا سخت افزاری که استفاده کرده‌اید در نهایت تا همان ۱۱Mbps را می­‌تواند انتقال دهد.

همچنین اگر کامپیوتر شما تنظیم شده باشد که ۱۰۰Mbps سرعت داشته باشید و کارت شبکه دستگاهتان هم این میزان را پشتیبانی کند، و از طرف دیگر سه کامپیوتر در شبکه داشته باشید که همزمان در حال دانلود هستند، این میزان ۱۰۰Mbps تقسیم به سه می­‌شود و در واقع برای هر کلاینت ۳۳Mbps امکان انتقال داده وجود خواهد داشت.

 

مقایسه میان HBA ،NIC و CAN:

کارت شبکه چیست

HBA ،NIC و CAN قادر به پردازش داده ها و اتصال فیزیکی دستگاه ها هستند. اما این کارت ها با ویژگی های منحصر به فرد و کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

ـ کارت HBA: همانطور که در بالا اشاره کردیم، از انواع مختلفی از کارتهای HBA برای پشتیبانی از پروتکل های مختلف استفاده می شود. برای مثال FC HBA، به طور معمول در یک سرور HBA قرار می گیرد و از طریق کابل فیبر نوری به یک سوئیچ فیبر متصل می شود. عموماً از کارت FC HBA در یک شبکه FC SAN استفاده می شود.

در حالی که کارت iSCSI HBA، با یک پورت RJ45 یا یک پورت فیبر ارائه می شود، که می تواند به کابل شبکه معمولی و یا کابل فیبر نوری متصل شود. با ارسال دستورات SCSI به دستگاه های ذخیره سازی در سرورهای از راه دور از طریق شبکه TCP / IP، کارت iSCSI HBA اغلب در شبکه IP SAN مبتنی بر iSCSI پذیرفته می شود. در مورد SAS HBA، با استفاده از مجموعه دستورات SCSI، برای اتصال SATA (پیوست فن آوری پیشرفته سریال) یا دستگاه های سازگار SAS مستقر شده است.

ـ کارت NIC: براساس پروتکل اینترنت (IP)، کارت رابط شبکه در دو نوع یافت می شود که شامل پورت های نوری یا پورت های الکتریکی می باشد. اگر بخواهیم کارت HBA را با کارت NIC مقایسه کنیم به این صورت است که دومی معمولاً از طریق کابل فیبر نوری به سوئیچ اترنت متصل می شود. امروزه بیشتر کارتهای سنتی NIC در بازار دارای پروتکلهای iSCSI و NAS هستند که می توانند در شبکه های SAN و NAS اعمال شوند.

ـ کارت CAN: کارت آداپتور شبکه CAN می تواند عملکرد هر دو آداپتور دیگر یعنی HBA و NIC را ترکیب کند و از پروتکل های FC و Ethernet در یک پورت رابط پشتیبانی کند. به طور معمول، اترنت برای شبکه های TCP / IP و برای شبکه های ذخیره سازی استفاده می شود. با یک کارت CNA، کانال فیبر مستقیماً از طریق اترنت به یک درگاه اترنت روی یک سوئیچ فعال شده FCoE منتقل می شود. سپس سوئیچ همگرا ترافیک FC را به FC SAN و ترافیک اترنت را به LAN تبدیل می کند.

جهت اطلاع بیشتر به لینک مجاور مراجعه نمایید: مقایسه میان کارت های شبکه HBA ،NIC و CAN

 

در نتیجه:

عملکرد کارت شبکه NIC مستقیماً بر میزان انتقال داده از شبکه تأثیر می گذارد. قبل از خرید این کارت ها باید نیاز خود را بررسی نمایید. در هنگام خرید کارت شبکه سرور باید به این مسئله دقت کرد که نوع درگاه کارت شبکه چگونه است. سرورها از طریق کابل های معمولی با شبکه در ارتباط هستند یا از طریق پچ کوردهای فیبر نوری با شبکه مرتبط شده اند.

بنابراین با مطالعه این مقاله می توانید به درستی کارت های شبکه مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری نمایید.

همچنین برای بررسی تفاوت میان کارت های شبکه و کارت های اترنت به لینک مجاور مراجعه نمایید:تفاوت کارت های شبکه و کارت های اترنت

1 نظر در “کارت شبکه چیست و آشنایی با انواع آن

 1. katonipacket گفت:

  :X

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: