آنچه در این مقاله می خوانید:

نحوه انتخاب پاور مناسب برای سرور

انتخاب پاور مناسب برای سرور

پاور سرور یکی از حیاتی‌ترین قطعاتی است که در سیستم سرور به آن نیاز خواهید داشت. بهتر است بدانید انتخاب پاور مناسب برای سرور می‌تواند دشوار باشد، چرا که این پاور ها دارای انواع گوناگونی هستند که در بازار تجهیزات شبکه عرضه و به فروش میرسد.

برای مثال پاور تیتانیومی، طلایی و پلاتینی همگی ولتاژ مخصوص به خود را دارند. به همین دلیل، انتخاب پاور سرور مناسب از بین آن‌ها می‌تواند کار سخت و پیچیده ای باشد. در نتیجه ما در این مقاله قصد داریم به شما در یافتن منبع تغذیه مورد نیاز سرور خود یا همان پاور سرور به شما کمک کنیم.

برای مثال، اگر از سرور Dell استفاده می‌کنید، توسعه‌دهندگان آن تمامی نکات و دستورالعمل‌های استفاده را در یک دفترچه راهنما توضیح داده‌اند. همچنین، اگر از سرور HPE استفاده می‌کنید، آن‌ها نیز از پشتیبانی خوبی برخوردار هستند. ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با انتخاب پاور سرور مناسب صحبت کنیم پس در ادامه همراه ما باشید.

 

پاور سرور چیست:

پاور سرور به منظور تأمین برق مورد نیاز برای عملکرد صحیح و پایدار سرورها و تجهیزات مرتبط استفاده می‌شود. سرورها و تجهیزات دیگری که در یک مرکز داده (Data Center) قرار می‌گیرند، نیازمند انرژی برق پایدار و بدون وقفه ای هستند که عملکرد سیستم را مختل نکند. پاور سرورها، از طریق سیستم‌های تغذیه برق (Power Supply Units) به سرورها و تجهیزات مرتبط متصل می‌شوند.

این سیستم‌ها برق را از شبکه برق عمومی گرفته و به برق مستقیم تبدیل و به سرورها ارائه می‌دهند. همچنین، پاور سرورها می‌توانند از باتری‌های UPS (Uninterruptible Power Supply) بهره ببرند تا در صورت قطعی برق عمومی، بتوانند برق مورد نیاز را از منابع باتری تا زمانی که برق عمومی مجدد فعال شود یا سیستم‌های مولد برق (Generator) روشن شوند، تأمین کنند.

پاور سرورها از اهمیت بسیاری برخوردارند زیرا هر گونه قطعی یا ناپایداری در تأمین برق می‌تواند باعث از دست رفتن اطلاعات، خرابی سخت‌افزار و دسترسی نامناسب به سرویس‌ها شود. بنابراین، استفاده از پاور سرورهای با کیفیت و پایداری بالا در مراکز داده و شبکه‌های کامپیوتری بسیار حائز اهمیت است.

انتخاب پاور مناسب برای سرور

نحوه انتخاب پاور مناسب برای سرور:

انتخاب پاور سرور مناسب برای سرورها تأثیر به سزایی در افزایش راندمان و همچنین کاهش مصرف انرژی و عملکرد سرورها دارد. به طور مثال، اگر چندین سرور را به طور همزمان در یک رک شبکه قرار دهید، میزان صرفه‌جویی سالانه در هزینه‌های برق افزایش می‌یابد، بهتر است بدانید پاورهای تیتانیوم کارآمدترین گزینه برای انتخاب منبع تغذیه سرور شما هستند.

این مسئله می‌تواند هزینه‌های برق را کاهش دهد و همچنین نیاز به تجهیزات خنک‌کننده را از بین ببرد. بنابراین، انتخاب Power با راندمان بالا به معنای کاهش هزینه‌های برق و افزایش عمر مفید سرورها و تجهیزات شما است. این انتخاب می‌تواند به بهره‌وری و پایداری سیستم‌های سروری شما کمک کند.

اکثر منابع تغذیه عملکرد بهتری در محدوده‌های بالای ظرفیت خود (مثلاً بیشتر از 80٪ ظرفیت) نشان می‌دهند. بنابراین، اگر منبع تغذیه 800 واتی، ظرفیتی معادل 50٪ را ارائه دهد، به طور نسبی کمترین کارایی را نسبت به یک منبع تغذیه 500 واتی با ظرفیت 80٪ دارد. هنگام انتخاب پاور سرور، راندمان یک نکته طلایی به شمار می‌رود.

به همین دلیل، منابع تغذیه‌ای را انتخاب کنید که حداقل 2 برابر نیازهای شما ظرفیت داشته باشند. در مورد مراکز داده بزرگ مانند سازمان ها و مراکز اداری بزرگ، تلفات انباشت انرژی ناشی از چندین سرور با تنظیمات پاور ناکارآمد می‌تواند قابل توجه باشد. برای به دست آوردن دقیق‌ترین اندازه‌گیری ممکن، بهتر است مصرف انرژی سیستم خود را در حالت کار (در حالت load) اندازه‌گیری کنید.

با این حال، این روش می‌تواند برای بسیاری از مشتریان سازمانی غیرعملی باشد، زیرا شامل خرید، پیکربندی و عملیاتی کردن جزء به جزء سیستم سرور می‌شود. در نتیجه، مشتریان کوچک‌تر بدون توانایی انجام چنین آزمایش‌هایی ممکن است گزینه‌هایی را انتخاب کنند که چندین برابر نیازشان ظرفیت دارد؛ موضوعی که شاید مصرف انرژی و هزینه سالانه را برای آن‌ها افزایش دهد.

 


 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پاور سرور HP

 


 

پاور سرور اضافی یا پشتیبان:

در صورت خرابی پاور اولیه، از منابع تغذیه اضافی به عنوان پشتیبان استفاده می‌شود. وجود پاور ثانوی یا Redundant در محل جهت اطمینان از توانایی سرور برای ادامه کار در صورت خرابی power اولیه ضروری است. وقتی صحبت از پاورهای پشتیبان می‌شود، ممکن است هر سرور به طور متفاوتی عمل می‌کند.

برخی از منابع تغذیه اولیه تا آخرین لحظه ممکن (زمانی که ظرفیتشان 100 درصد تکمیل شود) به کار خود ادامه می‌دهند و سپس از منبع تغذیه ثانویه کمک می‌گیرند. این در حالی است که سایر منابع تغذیه این میزان را مدیریت کرده و حد وسط آن را برای استفاده از نسخه پشتیبان در نظر می‌گیرند. با این حال، شما می‌توانید تنظیمات منابع تغذیه را تغییر دهید و تایم استفاده از پاور کمکی را سفارشی‌سازی کنید.

 


 

بیشتر بخوانید: Redundancy در سرور چیست؟

 


 

پاور سرور چند وات بخریم؟

اگر بخواهیم به این سوال جواب دهیم با پاسخ های متفاوتی رو به رو هستیم. به‌طور کلی سیستم‌های پیچیده‌تر برای اجرا به قدرت بیشتری نیاز دارند. یک دستکتاپ با یک مادربرد سطح بالا و دو پردازنده گرافیکی نسبت یه یک سیستم ساده‌تر به منبع تغذیه با وات بالاتری نیاز دارد. اگر محاسبه کرده‌اید که سیستم شما به 600 وات توان خروجی نیاز دارد، خرید پاور سرور 700 وات یا 750 وات می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

هنگام خرید پاور با وات بالا، این نکته را مدنظر داشته باشید که پاور سرور 750 وات دقیقا 750 وات مصرف نمی‌کند! اگر سیستم شما به 500 وات نیاز دارد، منبع تغذیه شما بدون در نظر گرفتن حداکثر توان خروجی، 500 وات را تامین می‌کند. خروجی وات بالاتر لزوماً به معنای مصرف انرژی بیشتر نیست. این بدان معنی است که در صورت نیاز سیستم شما توانایی ارائه قدرت بیشتری را دارد.

با این حال، اگر سیستم شما به یک PSU بسیار قدرتمند نیاز نداشته باشد، بهتر است یک PSU با ویژگی‌های غنی و با راندمان بالا را انتخاب کنید که به وات مورد نیاز شما نزدیک‌تر باشد. اگر تقاضای ناگهانی برای برق بیشتر وجود دارد، PSU شما باید بتواند به طور خلاصه با خروجی بالاتر کار کند، اما نباید انتظار داشت که به طور مداوم در آن وات های بالاتر کار کند. همیشه مطمئن شوید که منبع تغذیه‌ای که خریداری می‌کنید دارای توان خروجی مداوم به اندازه کافی بالا باشد.

 

هنگام خرید پاور سرور به چه نکاتی توجه کنیم:

هنگام خرید پاور برای سرورها، نکات مهم زیر را در نظر بگیرید تا از عملکرد بهینه و پایداری برخوردار شوید:

 • قدرت و ظرفیت مناسب: پاور باید توان و ظرفیت کافی برای تأمین انرژی به تمامی قطعات سرور داشته باشد. از اهمیت بخش‌های مختلف سرور اطمینان حاصل کنید و بر اساس نیازهای آن‌ها، منبع تغذیه مناسبی انتخاب کنید.
 • کارایی و کیفیت ساخت: منبع تغذیه باید از کیفیت ساخت بالا و کارایی مناسبی برخوردار باشد. لذا، از تولید‌کنندگان معتبر و معروف اقدام به خرید کنید تا از عمر طولانی و پایداری منبع تغذیه اطمینان حاصل نمایید.
 • پایداری و قابلیت اطمینان: استفاده از منابع با ویژگی‌های محافظتی مانند محافظت در برابر نوسانات برق (UPS) و محافظت در برابر فشارهای اضافی برق‌ (OVP) توصیه می‌شود.
 • تعداد و نوع اتصالات: این شامل اتصالات برای مادربورد، کارت‌های گرافیک، درایو‌ها و سایر قطعات می‌شود.
 • سیستم خنک‌کننده قوی: سرورها معمولاً در محیط‌های کاری پربار و گرم کار می‌کنند. بنابراین، انتخاب منبع تغذیه با سیستم خنک‌کننده قوی و موثر بسیار حائز اهمیت است.
 • پشتیبانی و گارانتی: پشتیبانی و گارانتی می‌توانند در مواقع اضطراری و مشکلات فنی مفید باشند.
 • توان پاور: توان منبع تغذیه باید با نیازهای سرور شما سازگار باشد. اطمینان حاصل کنید که توان منبع تغذیه برای پشتیبانی از تمام قطعات سرور و همچنین گسترش‌پذیری آینده کافی است.

انتخاب پاور مناسب برای سرور

عوامل موثر بر قیمت پاور سرور:

قبل از خرید پاور، دقیقاً نیازهای سرورتان را مورد بررسی قرار دهید و با توجه به آن‌ها منبع تغذیه مناسب را انتخاب کنید. همچنین، ممکن است نیاز به مشاوره تخصصی در این زمینه داشته باشید تا بهترین انتخاب را برای سرورهای خود انجام دهید. عوامل زیر معمولاً قیمت سرور را تعیین می‌کند. این عوامل باعث افزایش یا کاهش قیمت سرور می‌شود.

 • فناوری ساخت پاور:

اولین عامل، فاکتور فناوری ساخت پاور سرور است و یا اینکه در چه مواردی به آن نیاز خواهید داشت. این با توجه به تعداد سرورهای مورد نیاز و فضای موجود برای ذخیره سازی تعیین می‌شود.

 • توان ورودی و خروجی:

فاکتور بعدی، توان ورودی و خروجی پاور سرور است یا در چه مواردی به آن نیاز خواهید داشت. توان ورودی و خروجی بسته به میزان مصرف سرور و هدف شما از پاور دارد.

 •  کیفیت ساخت:

فاکتور بعدی، کیفیت ساخت پاور سرور است یا در چه مواردی به آن نیاز خواهید داشت. انواع سرور‌ها برای اینکه بتوانند انرژی خود را تامین کنند، نیازی به یک و یا چندین منبع تغذیه دارند. سرور هایی که سرعت و کارایی کمتری دارند باید از منابع تغذیه ای استفاده کنند که دارای حجم زیاد و پر مصرف باشند؛

 • نوع برند پاور:

فاکتور بعدی، نوع برند پاور سرور است یا در چه مواردی به آن نیاز خواهید داشت. انتخاب بهترین نوع همیشه به معنای پرداخت هزینه بیشتر می باشد. شما می بایست برآورد کنید هدف شما چقدر مهم میباشد و برای آن چقدر هزینه نیاز هست.

 •  تعداد خروجی برق:

برای اکثر منابع تغذیه سرور، حداکثر بازده با بار در محدوده 20-50٪ از کل توان منبع تغذیه به دست می‌آید. به همین دلیل پاورهای سرور با توان مازاد ساخته می‌شوند و اگر سرور برای مصرف ثابت 400 وات طراحی شده باشد، مشاهده منبع تغذیه 900 وات یا حتی بیشتر در آن کاملا طبیعی است.

 

شما می توانید انواع سرور را از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: