آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با انواع LSA در OSPF

انواع LSA در OSPF

LSA مخفف Link State Advertisements بسته ای در OSPF است که تمام اطلاعات اساسی در مورد توپولوژی را حمل می کند و برای انجام عملکردهای مختلف بین Area ها قرار می گیرد. روترهای OSPF ،LSA ها را برای به روزرسانی و نگهداری پایگاه داده OSPF توسط دستگاه های عامل OSPF مبادله می کنند. Link State Advertisements (LSA) پیام هایی است که از طریق multicast به روترهای دیگر در دامنه OSPF منتقل می شود.

OSPF از جدول LSDB (link state database) استفاده می کند و این مورد را با LSA پر می کند. 11 نوع بسته LSA وجود دارد که به طور گسترده ای ترکیب می شوند. شما می توانید قبل از هر چیز ابتدا مقاله OSPF چیست؟ را مشاهده کنید.

 

انواع LSA در OSPF:

1ـ Router LSA:

این نوع 1 از LSA است که توسط روترها رد و بدل می شود و مربوط به همان منطقه است. روتر شامل وضعیت لینک، Router ID، اطلاعات IP و وضعیت فعلی رابط است. اگر روتر به چندین منطقه متصل باشد، نوع 1 جداگانه LSA رد و بدل می شود. این نوع LSA همچنین نشان می دهد که آیا هر پیوند یک اتصال point-to-point است، اتصال به یک شبکه حمل و نقل (transit network)، اتصال به stub area یا پیوند مجازی virtual link است.

 

Link IDDescriptionLink Type
Neighbor router IDPoint to Point Connection to another router1
IP address of DRConnection to transit network2
IP NetworkConnection to Stub network3
Neighbor router IDVirtual Link4

انواع LSA در OSPF

 

2ـ Network LSA:

این نوع LSA نوع 2 است که توسط DR (Designed Router) فقط به سایر روترهای موجود در همان منطقه (Area) (broadcast or multi-access network) ارسال می شود. اینها شامل اطلاعات DR و BDR IP و همچنین وضعیت روترهای دیگری هستند که بخشی از همان شبکه هستند. به یاد داشته باشید DR مسئول توزیع اطلاعات مسیریابی به سایر روترهای موجود در همان منطقه broadcast area است. در شکل زیر شما می توانید روتر R1،R2 و همچنین DR را مشاهده کنید. IP به کار رفته 192.168.123.0/24 است. هرگز این LSA از Area خارج نمی شود.

انواع LSA در OSPF

 

3ـ Summary LSA:

این یک نوع LSA نوع 3 است که توسط ABR(Area Border Routers) در مناطقی غیر از محل زندگی تولید می شود. پایگاه داده توپولوژیکی که ABR از مناطق دیگر دریافت می کند، Backbone Areas تزریق می شود. این شامل اطلاعات IP و ID روتر از ABR است که این LSA را تبلیغ می کند.

انواع LSA در OSPF

4ـ Summary ASBR LSA:

ABR(Area Border Routers) این نوع LSA را به سمت منطقه دیگری غیر از منطقه ای که در آن تولید شده است ارسال می کند. این LSA ها توسط ABR تولید می شوند تا مسیر رسیدن به ASBR(Autonomous System Border Router) را به دیگران بگویند. در این مثال ما R1 را داریم که در حال توزیع مجدد اطلاعات از روتر RIP به OSPF است. این باعث می شود R1 به یک ASBR تبدیل شود.

آنچه اتفاق می افتد این است که R1 کمی در LSA روتر قرار می گیرد تا خود را به عنوان ASBR معرفی کند. هنگامی که R2 که یک ABR است این LSA روتر را دریافت می کند، یک LSA نوع 4 ایجاد می کند و آن را به Area 0 می رساند. این LSA همچنین به سایر مناطق که مورد نیازاست ارسال می شود و بنابراین تمام روترهای OSPF می دانند که کجا ASBR را پیدا کنند.

 

انواع LSA در OSPF

 

5ـ External LSA:

این LSA ها توسط ASBR برای تبلیغ مسیرهای AS(Autonomous System) دیگر به غیر از OSPF تولید می شوند. مسیرها را به مقصد خارج از AS توصیف می کند. در شکل زیر توپولوژی مانند قبل است اما رنج IP5.5.0/24  را به روتر RIP خود اضافه کردیم. این رنجIP  در OSPF توزیع می شود . روتر R1 یا همان ASBR از این امر مراقبت کرده و یک LSA نوع 5 برای این امر ایجاد می کند. فراموش نکنید که برای یافتن R1 هنوز به LSA نوع 4 نیاز داریم. اگر تاکنون redistribution با OSPF را امتحان کرده اید، ممکن است ورودی های O E1 یا E2 را دیده باشید. این ها همان External LSA هستند.

انواع LSA در OSPF

 

6ـ Multicast OSPF LSA:

از انواع LSA در OSPF است که این LSA در تجهیزات سیسکو دیگر کاربرد آنچنانی ندارند و انتظار می رود که در آینده ای نه چندان دور این LSA منسوخ شود. این LSA برای Multicast OSPF (MOSPF) طراحی شده است. پروتکلی که از multicast routing در OSPF پشتیبانی می کند.

 

7ـ Not-so-stubby area LSA:

NSSA areas ها اجازه کار به type 5 external LSA ها نمیدهند. در این توپولوژی همچنان R1 بعنوان ASBR‌ اطلاعات مسیرها را از RIP به داخل OSPF وارد میکند. از آنجایی که type 5 اجازه کار ندارند، از type 7 استفاده می کنیم. سپس R2 این Type 7 را به Type 5 تبدیل کرده و به سایر area ها ارسال می کند.

انواع LSA در OSPF

 

از LSA های زیر برای انتقال اطلاعات IPv6  در شبکه OSPF استفاده میشود:

 

8ـ Interarea-prefix LSA:

این LSA مشابه summary LSA است. هر Interarea-prefix LSA خارج از ناحیه را توصیف می کند که هنوز برای سیستم خودمختار(autonomous system) داخلی است. دامنه برای این LSA یک منطقه است.

 

9ـ Interarea router-LSA:

این LSA مشابه ASBR summary LSA است. این مسیر به روتر مقصد ASBR است که خارج از منطقه است اما داخلی آن است. دامنه سیلاب برای این LSA یک Area است.

 

10ـ Link-LSA:

یک لینک جداگانه برای هر لینک متصل ایجاد می کند که از دو یا چند روتر پشتیبانی می کند. دامنه برای این LSA محلی است.

 

11ـ OSPF area scope opaque LSA:

نوع دیگری از انواع LSA در OSPF که MPLS Traffic Engineering (MPLS-TE) است، در ساختن جدول دیتا بیس استفاده می شود (Traffic Engineering Database (TED)) 

 

شما می توانید کلیه تجهیزات شبکه مورد نیاز خود را با بهترین قیمت و کیفیت از فروشگاه اینترنتی مسترشبکه خریداری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: