آنچه در این مقاله می خوانید:

عمر مفید تجهیزات شبکه

عمر مفید تجهیزات شبکه

هر آنچه درباره ی عمر مفید تجهیزات شبکه باید بدانید:

امروزه در دنیای فناوری اطلاعات، یکی از بیشترین و غیرمنتظره ترین هزینه ها، مربوط به خرید تجهیزات شبکه می باشد. یکی از بزرگترین مسائل و مشکلاتی که هر شرکت پیشرو در عرصه شبکه و تکنولوژی با آن سر و کار دارد این است که همواره می بایست خود را به روز نگه داشته و همسو با پیشرفت تکنولوژی، تجهیزات شبکه خود را ارتقاء دهند.

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند، این تجهیزات پس از گذشت شش ماه از خرید، نصب و راه اندازی منسوخ شده به حساب می آیند. این بدان معناست که باید نسبت به خرید تجهیزات جدید اقدام شود. این تجهیزات سخت افزاری به دلیل قیمت بالایی که دارند نیاز به توجه مداوم داشته و به روز رسانی پی در پی آن امری ضروری است. از جمله تجهیزات شبکه ای که با صرف هزینه بالا و چرخه خرابی غیر قابل پیش بینی خریداری می شوند شامل: فایروال ها ، سوئیچ ها ، اکسس پوینت ها ، روترها ، سیستم پشتیبان گیری از باتری ، سیستم های تهویه، سرورها و غیره می باشند.

برای مثال: عمر مفید سوئیچ شبکه ممکن است در یک شبکه 3 سال و در شبکه دیگر 10 سال باشد.

آسیب های غیرقابل پیش بینی که ممکن است در طول عملکرد شبکه به تجهیزات آن وارد شود عموماً هزینه زیادی را در بر دارد. این امر مستلزم تامین بودجه بالا برای خرید تجهیزات جدید می باشد. این آسیب ها برای تیم آی تی بسیار نا امیدکننده بوده زیرا هیچ تیمی آسیب های غیرقابل پیش بینی و پرهزینه را دوست ندارد.

بنابراین برای حل این مشکل موضوع ” Lifetime Network Hardware ” مطرح می شود. توجه به این موضوع باعث بالارفتن عمر مفید تجهیزات شبکه و پیشگیری از آسیب به شبکه و همچنین صرف هزینه کمتر برای کل سیستم می شود. زیرا با ایجاد خرابی در یکی از تجهیزات شبکه ، ممکن است عملکرد کل شبکه تحت تأثیر قرار گرفته و حتی در کسب و کار یک شرکت اختلال ایجاد نماید.یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از این اتفاقات خرید تجهیزات با کیفیت برای شرکت ها و سازمان ها می باشد.

 


 

بیشتر بخوانید: نگهداری پیشگیرانه تجهیزات شبکه یا PM چیست؟ 

 


 

 

در تصویر زیر دو نمونه سوئیچ شبکه را مشاهده می کنید که در شرایط بدی نگهداری و استفاده شده اند:

عمر مفید تجهیزات شبکه

 

یکی از سوالات مهم در این مبحث این است که چرا باید دستگاه های شبکه خود را ارتقا دهیم؟

دلایل متعددی وجود دارد که یک شرکت را ملزم به ارتقاء تجهیزات شبکه خود می سازد.

 

1 – مسائل امنیتی (Security issues)

به راحتی می تواند بیان کرد که مسائل امنیتی مهم ترین دلیل برای ارتقاء تجهیزات شبکه می باشد. جرایم سایبری در دو دهه گذشته به شدت رو به افزایش بوده و مطمئناً یکی از بزرگترین چالش های فناوری اطلاعات در قرن بیست و یکم خواهد بود. مشاغلی که سیستمهای امنیتی خود را به روز نمی کنند ، خود را در معرض خطر جدی قرار می دهند. برای جلوگیری از این مشکلات سرمایه گذاری مداوم در سیستم های امنیتی و ارتقاء تجهیزات شبکه بهترین گزینه برای حل این مسئله می باشد.

 

2 – پیشرفت های (WiFi (WiFi advances

WiFi سریعترین رشد و تغییر را در زمینه سخت افزار شبکه در بر داشته است. البته این روش از نظر پهنای باند و سرعت از اتصالات سیمی جا مانده است، اما با افزایش تقاضای داده ها، WiFi ها به طور مداوم به جلو سوق داده می شوند و استانداردهای آن برای سالهای آینده برنامه ریزی شده است.

 

3 – پورت ها و کابل کشی (Ports and wiring)

نوع ارتباطات جدید نیازمند کانکتورها و کابل هایی است که بتوانند اتصالات سریعی را ارائه دهند. جدیدترین پیشرفت های سرعت شبکه به ویژه هنگام ارائه 10 گیگا بیت (10GB+) نیازمند اتصالاتی با کیفیت بالا می باشد که کابل کشی را تأمین نمایند.

این مهم است که به یاد داشته باشید از زمانی که تجهیزات شبکه ارتقاء پیدا می کنند احتیاج دارند که از نظر کابل کشی و کانکتورها نیز ارتقاء داده شوند تا بتواند عملکرد بالایی داشته باشند.حال ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه می توان تشخیص داد که دستگاهی فرسوده شده و باید آن را از چرخه شبکه کامپیوتری جدا کرد؟

سیستم های شبکه ای نیاز دارند به صورت مداوم و پس از طی مدت زمانی مشخص، توسط افراد حرفه ای چک و باز بینی شوند تا از کارایی، سالم بودن و تنظیم درست دستگاه های موجود در آن اطمینان حاصل شود.

همچنین بازبینی منظم سیستم توسط متخصص به شما کمک می کند تا خطاهای قدیمی رفع شده و از به وجود آمدن خطا های جدید جلوگیری شود. این بازبینی ها منجر به تعادل در بارگذاری (Load balancing) و از بین بردن تجهیزات اضافی (redundancy)، غیر ضروری و قدیمی از سیستم می شود.

بر خلاف تفکرات هزینه ای که صرف مرتب سازی وجایگزینی تجهیزات شبکه جدید به جای تجهیزات فرسوده و از بین بردن اختلالاتی که در اثر قدیمی بود دستگاه ها در سیستم به وجود می آید، بسیار کمتراز چیزی است که به آن فکر می کنید. زیرا ممکن است هزینه ای که صرف اختلال در عملکرد کسب و کار شما می شود بسیار گران تر تمام شود.

 


 

بیشتر بخوانید: مراحل ساخت یک دیتا سنتر هوشمند

 


 

 

مواردی که هنگام از بین بردن تجهیزات فرسوده و منسوخ شده از شبکه خود باید به آن توجه کنید:

مدیریت چرخه عمر(Lifecycle Management)

در مطالعات اخیرتوسط Dimension Data، محققان دریافته اند که سیستم های شبکه ای در حال جوان تر شدن هستند. این بدان معنی است که تیم هایIT  مدیریت شده در مورد نگه داری و به روزبودن (up-to-date) دستگاه های شبکه خود نسبت به گذشته فعال تر می باشند. بدون شک اگر در یک سیستم شبکه ای با عملکرد بالا (high-performing) حرکت کنید، تجهیزات جدید و بیشتری را درآن مشاهده خواهید کرد.

در یک شبکه کامپیوتری هنگامی که یک وسیله منسوخ و قدیمی را مشاهده می کنید می توان بیان گر این باشد که عمر شبکه رو به پایان خواهد بود (end-of-life) و نمی توان عملکرد خوبی را از آن انتظار داشت. تحقیقات نشان داده که در سال 2016 ، درصد دستگاه های فرسوده و منسوخ در بسیار از شبکه ها، از 52 درصد [در سال 2015] به 42 درصد کاهش یافته است و قطعا این ارقام در سال های آینده کمتر خواهد شد  که این امر بسیار دلگرم کننده می باشد.

توجه داشته باشید که جایگزینی و تعویض دستگاهی که آماده خرابی هستند معایب بسیار کمتری نسبت به جایگزین کردن آن بعد از خراب شدن کامل و غیرقابل استفاده بودن دستگاه دارد. به طور کلی مدیران حرفه ای IT در اکثر مواقع به این استراتژی مهم توجه دارند .

به طور خلاصه ، CIO و CISO ها متوجه شدند که هزینه تعمیر و نگه داری تجهیزات فرسوده به مراتب بیش تر از هزینه ای است که شما برای جایگزینی تجهیزات شبکه جدید، به جای تجهیزات فرسوده انجام می دهید. همچنین آنها در حال ایجاد استراتژی و راه حل های جایگزین برای تامین بودجه مود نیاز برای تجهیز شبکه هستند.

 

نحوه ی طبقه بندی تجهیزات شبکه:

چرخه زندگی تجهیزات شبکه را می تواند در سه مرحله نشان داد:

به طور کلی تجهیزات شبکه می توانند در یکی از 3 دسته زیر قرار بگیرند.با دانستن این اطلاعات ، 90 درصد استراتژی جایگزینی تجهیزات جدید به جای تجهیزات فرسوده را متوجه خواهید شد.

 

تجهیزات فعلی (Current equipment):

تجهیزات فعلی (Current equipment) به تجهیزات موجود در شبکه گفته می شود که در رده و مدل فعلی همچنان توسط سازنده ی دستگاه، تولید و به بازار عرضه می شوند.

همچنین ضمانتنامه های تعمیر و تعویض دستگاه همچنان قابل استفاده و مؤثر بوده که می توان دستگاه را زیر مجموعه ای از تجهیزات قابل استفاده و جدید دانست. همچنین این تجهیزات از لحاظ ارتقاء نرم افزار و سیستم عامل شبکه همچنان در حال بروز رسانی می باشند و اغلب اخرین ورژن های بروزرسانی در صندوق ورودی مشتری نمایان می شود.

تجهیزاتی که ” current” هستند باید بتوانند به طور کامل با سایر تجهیزات جدید سازگار و ترکیب شوند. این مشخصات تجهیزات ایده آل و مناسب است که با وجود این قابلیت ها ، شبکه ای کارآمد در بستر حرفه ای فناوری اطلاعات خواهید داشت .

 

تجهیزات فرسوده (Aging equipment):

مرحله بعدی در چرخه عمر تجهیزات شبکه، توجه به تجهیزات فرسوده  می باشد. اگر احساس می کنید برخی از تجهیزات مورد علاقه شما به پایان چرخه عمر مفید خود نزدیک می شوند، فرصتی مناسب است که قبل از فرسودگی کامل از سیستم خارج کرده و برای حفظ کارآرایی شبکه خود، دستگاه جدیدی را جایگزین نمایید. مواردی که در این گروه قرار می گیرند دستگاه هایی مانند مدلهای مبدل رسانه ای شما ، منبع تغذیه، کیت های توسعه دهنده ، انژکتور ، مودم و حتی برخی سوئیچ ها می باشند.

خلاصه اینکه، به ندرت می توانید تجهیزات پشتیان گیری مناسب و خوب تهیه کنید پس اگر در مواقع فرسودگی دستگاه، یک جفت اضافی داشته باشید تا جایگزین آن کنید سیستم شبکه ای شما هیچ گاه صدمه نخواهد دید. توجه کنید که اگر این تجهیزات اضافی برای گسترش شبکه شما و یا برای خرابی های غیرقابل پیش بینی دستگاه های داخل شبکه شما استفاده شوند، در هر صورت برای سیستم شما سودمند است. توجه کنید که پایان فروش تجهیزات فرسوده ”  Aging” می باشد، اما پایان عمر آنها نیست.

در واقع این بدان معناست که همه ی توافق نامه و ضمانتنامه های خدماتی دستگاه یا حتی بخش هایی از آن میتواند همچنان درست باشند. تشخیص و عیب یابی آنلاین تجهیزات، همچنان در دسترس می باشند و مشتریان می توانند به روزرسانی سیستم عامل و نرم افزاری تجهیزات را به صورت دوره ای دریافت کنند.

 

تجهیزات منسوخ (Obsolete equipment):

تجهیزات منسوخ (Obsolete equipment) به تجهیزاتی گفته می شود که از پشتیبانی شرکت سازنده و یا حتی فروشنده خارج شده است. همچنین تولید کننده امکان به روز رسانی سیستم عامل و نرم افزار دستگاه را نخواهد داشت. و اغلب ترکیب ، یکپارچه سازی و سازگاری این دستگاه ها با تجهیزات جدیدتر دشوار خواهد بود .

تجهیزات شبکه شما هنوز هم ممکن است مدتی قبل از منسوخ شدن خود باشد. اما باید راه حلی برای زمانی که این اتفاق رخ می دهد داشته باشید. توجه داشته باشید، که تجهیزات قدیمی بد نیستند اما وجود آنها در شبکه مستلزم هشیاری و احتیاط  بیشتری می باشد تا از آسیب رسیدن به کل سیستم جلوگیری شود.

اما سوالی که باید به آن پاسخ دهید این است که : آیا هزینه ای که بابت تعمیر و نگه داری تجهیزات قدیمی می پردازید نسبت به هزینه تعویض آن عاقلانه است؟

اگر جواب شما به این سوال خیرهست، صبر نکنید و حتما دستگاه جدید را جایگزین دستگاه های فرسوده کنید. زیرا تعمیر این تجهیزات به مراتب گران تر تمام خواهد شد.

 

برنامه ای برای آینده تجهیزات شبکه:

توجه کنید که داشتن یک استراتژی منسجم برای جایگزینی تجهیزات جدید به جای تجهیزات منسوخ کار راحت و کم هزینه ای نیست، اما بسیار مهم است.

اگر شرایط جایگزینی تمامی تجهیزات موجود را ندارید می توانید از قانون 90-60-30 استفاده کنید. به این صورت که اگر 90 درصد از شبکه شما به یک دستگاه بستگی دارد، جایگزینی به موقع آن بسیار مهم تر از سایر دستگاه ها خواهد بود. و به همین صورت جایگزینی دستگاهی که 60 درصد از شبکه شما به آن وابسته است مهمتر از دستگاهی است که وابستگی 30 درصدی به آن دارد.

حال که با کمک این قانون، استراتژی اساسی برای حل این بحران خواهید داشت. می توانید با توجه به بودجه خود، یک بازه زمانی معین را تعیین کرده و برنامه جایگزینی تجهیزات را طبق آنچه ترسیم کرده اید، پیاده سازی نمایید.

 

 شروع طبقه بندی تجهیزات منسوخ شده “obsolete” و گاهی فرسوده “aging” برای جایگزینی ، در سه بازه زمانی  صورت می گیرد.

-بلافاصله

-شش ماه بعد

-یک سال بعد

هر چند که ممکن است شرایط اضطراری پیش آید که اولویت داشته باشد ، اما داشتن یک برنامه منظم برای جایگزینی تجهیزات ، بهترین کارممکن است.

حال با مطالعه این مقاله شما بهتر می توانید تصمیم بگیرید که در کجا و در چه زمانی باید بودجه IT خود را خرج کنید که کمترین آسیب و بیشترین سود را از تعویض تجهیزات شبکه به همراه داشته باشد.

در آخر شما را به شنیدن پادکست زیر در رابطه با راهکارهای افزایش طول عمر تجهیزات شبکه دعوت می کنیم:

پادکست افزایش طول عمر تجهیزات شبکه

دیدگاهی در مورد “عمر مفید تجهیزات شبکه

 1. مهلا عسگری گفت:

  سلام سرعت اینترنت شرکت خیلی کم شده حدود هفت سال هست دستگاه dlink از عمرش گذشته آیا مربوط به فرسوده شدن مودم هست؟

  1. مهشید افخمی گفت:

   سلام روزتون بخیر،
   خیر به دلیل کندی در سرعت اینترنت در حال حاضر است و ربطی به فرسودگی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: