آنچه در این مقاله می خوانید:

ده فاکتور تأثیر گذار بر روی عملکرد WiFi و چگونگی تست آن

ده فاکتور تأثیر گذار بر روی عملکرد WiFi و چگونگی تست آن

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که اتصالات وای فای در محل کار شما دارای مشکلاتی باشد. درواقع در یک کسب و کار یا شرکت ممکن است عوامل مختلفی بر روی عملکرد، پوشش یا اتصال WiFi تاثیر بگذارند. به طوری که بعضی از آنها به راحتی قابل رفع و برخی دیگر نیز به دانش فنی بیشتر،عیب یابی یا بررسی تخصصی نیاز دارند. راه اندازی اخیر WiFi نسل 6 با هدف حل برخی از این مشکلات شبکه بی سیم عرضه شده است.

عوامل تأثیر گذار بر روی عملکرد WiFi از عوامل فیزیکی از جمله تجهیزات و سطح پاور گرفته تا عواملی که به وضوح قابل شناسایی نیستند و می توانند باعث تداخل شوند را شامل می شود که  بعضی از این فاکتورها قابل کنترل بوده  اما اصلاح برخی از آن ها دشوار می باشد.

در این مقاله ما 10 فاکتور رایج که بر روی عملکرد WiFi تأثیر می گذارد و کارهایی که تیم شما، ارائه دهندگان سرویس اینترنت(ISP) یا ارائه دهندگان سرویس اینترنت وایرلس (WISP) برای عیب یابی و حل مشکلات باید انجام دهند، ذکر شده است.

 

مقایسه میان سرعت شبکه و پهنای باند:

 

عوامل تأثیر گذار بر WiFi:

 

ـ آنتن ها بر روی پوشش و انتقال WiFi تأثیر می گذارند.

عملکرد WIFI شما تحت تأثیر آنتن ها قرار می گیرد. آنتن ها تأثیر چشمگیری بر روی پوشش WiFi دارند.

کاری که باید انجام داد:

هنگامی که شما عملکرد WiFi را بررسی می کنید، حتماً باید شناسایی کنید که چه آنتن هایی نصب شده اند یا در اکسس پوینت های WiFi شما قرار گرفته اند. معمولاً آنتن ها در یک فضای ساختمان یا دفتر قرار دارند ، اما بسته به نوع نصب یا خدمات، ممکن است در خارج از دفتر نیز نصب شوند.

 

ـ سطح پاور تجهیزات بر روی عملکرد WiFi تاثیر می گذارد.

سطح پاور تجهیزات WiFi شما بر روی سرعت تأثیر می گذارد. میزان پاور انتقال یافته توسط اکسس پوینت های شما اهمیت دارد و این میزان باید برای محدوده و پوشش کافی باشد. میزان پاور همیشه به همان اندازه ایی که در دفترچه های تنظیمات که همراه با تجهیزات WiFi شما می باشد، نیست. مشکلات پوشش WiFi ممکن است به دلیل سطح پایین پاور باشد.

الگوریتم های کنترل خودکار پاور تجهیزات WLAN معمولا با اکسس پوینت های همسایه شناسایی شده “بهینه سازی” می شوند که بر روی کارایی تاثیر می گذارد. این امر می تواند در سطح پایین پاور که برای عملکرد بهینه مورد نیاز می باشد، رخ دهد. توصیه می شود محدوده کنترل پاور انتقال را تنظیم کنید، به طوری که حداقل مقدار بالاتر از تنظیمات پیش فرض باشد.

 

ـ وظایف کانال WiFi خود را در نظر بگیرید.

حتی اگر مسائل فیزیکی مانند پاور، مکان قرار گیری اکسس پوینت ها و آنتن ها بهینه شده باشد، وظیفه کانال یک مانع منطقی بر روی عملکرد WiFi می باشد. هنگامی که شما از بیش از یک اکسس پوینت (AP) استفاده می کنید، این امر باعث ایجاد همپوشانی می شود. برای جلوگیری از این مشکل، برخی از تولید کنندگان تجهیزات خدمات WiFi پروتکل هایی را برای جلوگیری از این تداخل ایجاد کرده اند.

کاری که باید انجام داد:

 اکسس پوینت های مجاور باید از کانال های مختلف استفاده کنند. این به این دلیل است که آنها نه تنها قادر به دریافت هستند بلکه توانایی انتقال را نیز دارند.

 

ـ Utilization In WiFi

استفاده از Air time یکی دیگر از عوامل منطقی تاثیر گذار بر روی عملکرد WiFi می باشد. 3 نوع انتقال WiFi وجود دارد:

 • داده
 • کنترل
 • فریم های مدیریت

برای انتقال داده ها باید از بیشترین ظرفیت استفاده کرد. اگر شبکه شما از تعداد زیادی SSID پشتیبانی می کند، بیشترین استفاده از طریق beaconing و پاسخ های جستجو صورت می گیرد. میزان beaconing نیز تأثیر گذار است.

کاری که باید انجام داد:

 • تعداد SSID ها را کمتر از 5 نگه دارید.
 • در صورت امکان ، نرخ beaconing را از 100 به 300 میلی ثانیه افزایش دهید.

 

ـ نرخ داده های WiFi

نرخ داده ها برای انتقال بسته ها یک عامل دشوار جهت بهینه سازی هنگام استفاده از WiFi می باشد. همه ما می خواهیم اطلاعات را با بیشترین سرعت ممکن انتقال دهیم. با این حال، این به خودی خود یک مسئله است. ارسال موفقیت آمیز داده با نرخ بالا نسبت به نرخ های پایین دشوار می باشد.

کاری که باید انجام داد:

از حداکثر سرعت داده پایین تر از تنظیم حداکثر پیش فرض استفاده کنید. این امر باعث کاهش انتقال مجدد داده ها می شود. محیط WiFi که دارای سرعت بالا با تعداد انتقال مجدد پایین، ایده آل می باشد.

 

ـ پشتیبانی از استاندارد 11b

استاندارد 802.11 برای سازگاری با دستگاه های کندتر و قدیمی تر که از استاندارد b802.11 پشتیبانی می کنند، طراحی شده است. قابلیت پشتیبانی از استانداردهای قدیمی می تواند عملکرد WiFi را بسیار تحت تأثیر قرار دهد. مدت زمان بیشتری برای انتقال بسته های b802.11 طول می کشد. کاربران b802.11 نمی توانند استاندارد 802.11 را تشخیص دهند. این امر باعث می شود تا اکسس پوینت ها به مد محافظت منتقل شوند و همچنین عدم کارآیی را به سطح خدمات اضافه می کند.

کاری که باید انجام داد:

استاندارد b802.11 را در صورت امکان غیرفعال کنید.

 

ـ تکه تکه شدن و تجمیع (Fragmentation & Aggregation)

Fragmentation با هدف بهبود عملکرد WiFi در محیط های در هم ریخته صورت گرفته است. Fragmentation بسته ها را به قطعات کوچکتر برای افزایش انتقال موفق قطعه قطعه می کند. یک گیرنده مجبور است همه این قطعات را کنار هم قرار دهد تا بسته اصلی را تشکیل دهد. هزینه انجام این کار با هر قطعه است. تجمیع برای تأیید بلوک ها یا گروه هایی از بسته ها استفاده می شود،  در نتیجه نیاز به تصدیق هر بسته را کاهش می دهد و باعث افزایش کارایی و عملکرد می شود.

 

ـ توسعه چندرسانه ای QoS

استفاده از کلاس های ترافیکی QoS به اولویت بندی داده ها در شبکه شما برای بهبود عملکرد کمک کند. این موارد اغلب به صورت SSID های منحصر به فرد برای صدا یا فیلم ترجمه می شوند. (صدا و فیلم معمولاً بیشتر مستعد تأخیر هستند). یک برنامه افزودنی چند رسانه ای بی سیم 802.11 می تواند برای خدمات سیمی و وایرلس کاربرد داشته باشد تا توسعه  end-to-end را برای طبقه بندی ترافیک ارائه دهد.

 

ـ تداخل Non-WiFi

در بیشتر اوقات وقتی عملکرد WiFi خراب می شود یا تحت تاثیر قرار می گیرد، اولین گزینه بررسی آنالیزر طیف برای یافتن علت است. آنالیزر همیشه مشکل را پیدا نمی کند. WiFi می تواند در حضور سایر تداخلات رادیویی کار کند. درک این نکته که عوامل دیگر ممکن است در کاهش عملکرد تاثیر داشته باشند، ضروری و مهم می باشد. در سطح 2.4 گیگاهرتز می توانید پشت سر هم تداخل ایجاد کنید.

کاری که باید انجام داد:

سطح مداخلات را اندازه گیری کنید. نحوه عملکرد همزمان شبکه را با ابزاری که می تواند یک پنجره بزرگ را پوشش دهد، مقایسه کنید.

 

ـ پروتکل های سطح بالاتر که بر عملکرد WiFi تأثیر می گذارند.

پروتکل های سطح بالا مانند TCP/IP (برای انتقال فایل و معاملات آنلاین) بر روی عملکرد WiFi تاثیر می گذارند. بسته های ارسال شده از طریق فرستنده با استفاده از پروتکل کنترل انتقال (TCP) نیاز به تأیید از گیرنده TCP دارند. در صورت دریافت در یک زمان مشخص ، یک پنجره انتقال باز می شود و به تدریج تعداد بسته های ارسال شده را افزایش می دهد.

هر گونه از دست دادن یا تأخیر در بسته یا تأیید ، TCP را وادار می کند تا سریعاً پنجره انتقال را ببندد. این ممکن است  باعث کند شدن اتصال شبکه شما شود. پارامترهای شبکه مانند از بین رفتن بسته و تأخیر در سطح وایرلس یا در یک شبکه کاملاً سیمی ، بر سرعت WiFi تأثیر خواهد گذاشت.

کلیه موارد بالا بر سرعت وای فای تأثیر گذار بوده، همان طور که گفته شد عواملی همچون خرید آنتن وایرلس مناسب، خرید اکسس پوینت مناسب و سایر تجهیزات در سرعت آن مؤثر می باشند.

 

BGP پروتکلی برای حفاظت از اینترنت

دیدگاهی در مورد “ده فاکتور تأثیر گذار بر روی عملکرد WiFi و چگونگی تست آن

 1. aida_pakray گفت:

  merc kheili khob bod

 2. sayna_firegirl گفت:

  ممنون از این مطلب خوبتون 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: