آنچه در این مقاله می خوانید:

دلایل کند شدن سیستم چیست

دلایل کند شدن سیستم چیست

 امروزه گوشی های هوشمند، کامپیوترها و خدمات اینترنتی با کوچکترین لمس یا فرمان صوتی کار می کنند و یا برای مثال تکنولوژی به طوری پیشرفت کرده است که میتوان سیستم ها کامپیوتر ها و … غیره را از دور بدون نیاز به خود سیستم دسترسی داشه باشید.

 پکت تریسر(Packet Tracer) که یک نرم‌افزار شبیه‌سازی شبکه است و توسط شرکت سیسکو (Cisco) توسعه داده شده به کاربران این امکان را می‌دهد تا شبکه‌های کامپیوتری را بدون اینکه نیاز به دسترسی به تجهیزات شبکه واقعی داشته باشند، شبیه‌سازی و تست کنند.

حال در این مقاله ما قصد داریم در رابطه با دلایل کند شدن سیستم های امروزی که تاثیر بسزایی در زندگی امروزه ما دارند صحبت کنیم. با ما در ادامه  مقاله دلایل کند شدن سیستم چیست همراه باشید. یک دستگاه که به آهستگی پاسخگو است یا عملکرد کندی دارد، می تواند برای کاربران خسته کننده باشد.

گاها این سیستم های کند و آهسته موجب ناراحتی و عصبانیت کاربران شده و برخی از افراد حتی ممکن است در اثر تحریک، دستگاه های خود را دور بیندازند یا بشکنند. مطالعات اخیر نشان داده است که هر بار مردم از گوشی های خود استفاده می کنند، بر سطح استرس آنها افزوده می شود.

این شرایط دقیقا در مورد سیستم های کامپیوتری کُند و دارای delay صادق است. اما این تقصیر دستگاه نیست، ممکن است به دلیل حمله ویروس ها، بارگذاری بیش از حد برنامه ها یا نرم افزارها و یا حتی وجود گرد و خاک در سیستم شما باشد.

اگرچه تفاوت هایی در تنظیمات کامپیوترها، تبلت ها و تلفن های هوشمند وجود دارد، اما شباهت هایی در نحوه عملکرد آن ها و جلوگیری از کاهش سرعت آن ها نیز موجود است که در این مقاله به طور کامل تشریح شده و همچنین عوامل جلوگیری از آن ها نیز توضیح داده شده است. پس اگر شما هم با مشکل کندی سیستم خود مواجه هستید، با ما همراه باشید.

 

دلایل کند شدن سیستم چیست:

یکی از دلایل کند شدن سیستم، سخت افزاری است که سرعت کامپیوتر شما را محدود می کند. شما باید آن را شناسایی کنید و بعد از شناسایی، برای آن جایگزین مناسبی پیدا کنید. این کار موجب می شود که کامپیوتر قدیمی، احساس جدیدی داشته باشد. این ارتقا می تواند به طور قابل توجهی ارزان تر از خرید یک کامپیوتر جدید باشد.

درایو ذخیره سازی و حافظه RAM شما دو قطعه کلیدی سخت افزاری است که بیشترین ارتباط را با سرعت کامپیوتر شما دارند. یک درایو ذخیره سازی تاریخ دار عملکرد شما را کاهش می دهد، حتی در صورت یکپارچه سازی، در حالی که حافظه بسیار کم، منابع محدودی را برای اجرای چندین برنامه ارائه می کند.

عوامل متعددی موجب کند شدن سیستم می گردد که در این مقاله می توانید آن ها را مطالعه کنید، ابتدا چند مورد ساده که شاید در تصورتان نباشد، اما موجب کند شدن سیستم شما می گردد را بررسی می کنیم و سپس راه های جلوگیری از کند شدن سیستم را نیز عنوان خواهیم کرد.

 

چگونه از کند شدن سیستم جلوگیری کنیم:

 • توقف برنامه های پس زمینه

متخصصان فناوری توصیه می کنند که تنها برنامه های مورد نیاز خود را باز نگه دارید و هنگامی که آن برنامه ها مورد استفاده شما نیستند، باید از آنها خارج شوید و آنها را ببندید. این کار موجب می شود که سرعت دستگاه شما بهبود یابد و همچنین برای سیستم های کامپیوتری می توانید task manager را بررسی کنید.

ممکن است برخی از پردازش های پس زمینه مورد نیاز شما باشند و اجرا شوند، اما بخاطر داشته باشید بعد از اتمام پردازش های لازم آن ها را غیرفعال یا متوقف کنید. لطفا دقت داشته باشید که هنگام غیر فعال کردن برنامه های سیستم خود، وظایف مورد نیاز برای اجرای سایر برنامه ها متوقف نشود و سیستم به طور سهوی از کار نیفتد.

در سیستم ها start-up manager وجود دارد. در این قسمت باید برنامه هایی که مورد استفاده شما نیستند را غیر فعال کنید، غیرفعال نکردن برنامه های بلااستفاده موجب می شود برخی از برنامه ها و نرم افزارهایی که روی سیستم خود نصب کرده اید، خود را به برنامه های در حال اجرا اضافه می کنند، که این موجب کند شدن سیستم شما می شود.

برخی از این برنامه ها عبارتند از: OneDrive ،Google Drive، برنامه های ذخیره سازی ابری و آنتی ویروس ها هستند که خودشان را به طور خودکار به برنامه های عملیاتی در حال اجرا شما اضافه می کنند.

 • ذخیره سازی را به حداقل برسانید

هنگامی که حافظه داخلی دستگاه پر می شود، سیستم شروع به کند شدن می کند. تکنسین های کامپیوتری می گویند که یک دستگاه نباید با برنامه های زیادی پر شود. مثلا اگر شما یک لپ تاپ 456 گیگابایتی دارید، نیازی به باز گذاشتن برنامه های بلااستفاده نیست که تمام حجم را اشغال کنند. همچنین باید برنامه هایی که در حال دانلود هستید را به حداقل برساند.

 • حمله ویروسی

حمله ویروس یا بدافزار به دستگاه بدون آنتی ویروس بر سرعت و عملکرد آن تاثیر می گذارد. متخصصین می گویند اگر آنتی ویروس روی سیستم خود دارید و به طور مرتب آن را اسکن می کنید، می توانید از آن اجتناب کنید. آنتی ویروسی وجود دارد که در پس زمینه کار می کند، برخی از آن ها باید روی آن کلیک کنید یا آن را اسکن کنید و برخی می توانید اسکن را به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه برنامه ریزی کنید.

دستگاه ها باید در برابر حملات ویروس محافظت شوند زیرا این امر به کند شدن سیستم شما کمک می کند. برنامه های غیر ضروری را پاک کنید. برنامه هایی که برای مدتی استفاده نشده اند و دیگر ضروری نیستند، باید حذف نصب شوند تا فضای ذخیره سازی بیشتر و عملکرد دستگاه فراهم گردد. همچنین توصیه می شود که داده های موقت خود را پاک کنید تا از عملکرد مطلوب سیستم خود اطمینان حاصل کنید.

 • بهینه سازی برنامه های پس زمینه

می توانید برنامه های پس زمینه سیستم خود را بهینه کنید و مطمئن شوید که به روز هستند. برنامه های قدیمی باعث اختلال در عملکرد سیستم شما می شود، بنابراین بروزرسانی برنامه های ضروری، مهم است. همچنین دریافت اعلان های متعدد وب سایت ها و برنامه های مختلف به کندی دستگاه کمک می کند. اولویت بندی کنید و فقط اعلان های مهم را مجاز کنید و اعلان های غیر ضروری را مجاز نکنید.

 • سازگاری با برنامه رم

حافظه دسترسی تصادفی یک دستگاه باید هنگام دانلود برنامه ها در نظر گرفته شود. قبل از نصب یک برنامه، سیستم مورد نیاز خود و برنامه ای که می خواهید دانلود یا نصب کنید را بررسی کنید و مقایسه کنید که آیا می تواند به طور موثر اجرا شود.

اگر 4 گیگابایت رم برای سیستم خود دارید و سعی می کنید نرم افزاری مانند اتوکد را نصب کنید، حتی اگر آن را با موفقیت نصب کنید، پس از باز شدن برنامه، سیستم شروع به کند شدن خواهد کرد. اگر برنامه به حداقل 4 گیگابایت نیاز دارد، اطمینان حاصل کنید که حداقل 6 یا 8 گیگابایت دارید تا بر عملکرد آن تاثیری نگذارد، زیرا این تنها نرم افزاری نیست که روی سیستم خود خواهید داشت.

 • درست خاموش کردن

خاموش نکردن درست رایانه، آن را در خطر کند شدن قرار می دهد. بعضی از افراد وقتی در حال کار با کامپیوتر خود هستند به آن اهمیت نمی دهند و آن را همچنان روشن می گذارند. به این ترتیب، کامپیوتر در خطر دانلود برنامه ها و نرم افزارهای ناخواسته قرار می گیرد. وقتی می دانید که به این زودی از آن استفاده نمی کنید، باید سیستم خود را خاموش کنید. هر زمان که کامپیوتر خود را شارژ می کنید، باید آن را از منبع شارژ جدا کرده و زمانی که باتری در حال اتمام است، شارژر را به برق وصل کنید.

 • از داغ شدن بیش از حد سیستم خود جلوگیری کنید

داغ شدن قطعات سیستم، خود یکی از عوامل کند شدن سیستم است. شما باید از سیستم های خنک کننده برای کامپیوتر و لپ تاپ خود استفاده کنید، این کار علاوه بر عملکرد بهتر موجب جلوگیری از گرم شدن بیش از حد قطعات سیستم شما می گردد. همچنین بازی کردن و انجام کارهای سنگین به مدت طولانی، موجب این اتفاق می شود.

 • بهداشت دستگاه

دانستن اینکه چگونه سیستم خود را پاکسازی کنیم، امری ضروری است. هرچند وقت یکبار گرد و غبار را از آن خارج کنید. گاهی اوقات اگر گرد و غبار وارد سیستم شود، سیستم را بسیار کند می کند. دستگاه خود را دور از آب و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

 


 

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین نرم افزار FTP Client در سال 2023

 


چه عواملی باعث ایجاد خطای صفحه آبی می شود:

در صورتی که کامپیوتر شما کند شده است و در مورد دلایل احتمالی پشت این تجربه ناخواسته فکر می کنید، عواملی که معمولا باعث کند شدن سیستم شما می شود به شرح زیر است:

 • رایانه شما چندین ساعت بدون راه اندازی مجدد کار کرده است
 • فضای خالی کافی در هارد دیسک شما وجود نداشته باشد
 • هارد دیسک شما ممکن است تکه تکه یا خراب شده باشد
 • برنامه های زیادی در پس زمینه در حال اجرا باشد
 • سیستم شما به نوعی بدافزار یا ویروس آلوده شده است
 • برخی از درایورهای قدیمی و تداخل سخت افزاری وجود داشته باشد
 • پردازنده شما یا کل سیستم بیش از حد گرم شود
 • نیاز به ارتقا حافظه وجود داشته باشد یا نقص سخت افزاری باشد

جهت برطرف کردن خطاهای ذکر شده در بالا، می توانید موارد زیر را جهت از برطرف کردن مشکل انجام دهید:

 1. برنامه های راه اندازی را غیرفعال کنید
 2. پاکسازی دیسک را اجرا کنید
 3. برنامه های بلااستفاده را حذف کنید
 4. یکپارچه سازی دیسک را انجام دهید
 5. فایل های موقت را حذف کنید.

 

راه های مقابله با خطای آبی چیست:

روش های دیگری نیز وجود دارد که می توانند برای برطرف کردن این خطاها برای شما مفید واقع شوند:

 • برنامه های راه اندازی را غیر فعال کنید:

برنامه های راه اندازی غیرفعال ممکن است پاسخ خوبی برای کند شدن سیستم شما باشد. برای انجام این کار، باید دستورالعمل های ارائه در مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. به task manager در سیستم عامل ویندوز خود بروید. سپس روی کلیدهای Ctrl + Alt + Delete کلیک کنید و ویندوز به صورت زیر باز می شود.

 

دلایل کند شدن سیستم چیست

 

 1. روی تب Startup کلیک کنید.

 

دلایل کند شدن سیستم چیست

 

 1. اکنون با لیستی از برنامه های زیر روبرو می شوید که با بالا آمدن کامپیوتر شما به طور خودکار راه اندازی می شوند. می توانید برنامه هایی را که به آن ها نیاز ندارید، انتخاب کنید و با کلیک بر روی دکمه “Disable” در سمت راست پایین پنجره، آن ها غیر فعال کنید.

 

دلایل کند شدن سیستم چیست

 

 • Disk Cleanup را اجرا کنید:

این برنامه، یک برنامه داخلی است که توسط سیستم عامل های ویندوز ارائه می شود. این به شما امکان می دهد تا با خلاص شدن از شر هرگونه داده بی اهمیت و فایل های موقتی که به سادگی حافظه شما را می خورند، دیسک خود را تمیز کنید. برای استفاده از این برنامه، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

 1. مرحله اول: My computer را باز کنید و روی درایو محلی که می خواهید پاکسازی انجام دهید کلیک راست کنید. سپس دکمه Properties را زده و روی Disk Cleanup کلیک کنید.
 2. مرحله دوم: انواع فایل هایی که می خواهید از شر آنها خلاص شوید را انتخاب کنید و برای ادامه، دکمه OK را فشار دهید. اگر نمی توانید فایلی را برای حذف در اینجا پیدا کنید، می توانید دکمه ” پاک کردن فایل های سیستم” را فشار دهید تا فایل های سیستمی که به آن ها نیازی ندارید، از بین بروند.
 3. مرحله سوم: دکمه Clean Up را که در زیر System Restore and Shadow Copies قرار دارد، بزنید. با این کار داده های بازیابی موجود در رایانه شما حذف می شود.
 • برنامه های استفاده نشده را حذف کنید:

گاهی اوقات متوجه نمی شویم که رایانه خود را با برنامه های زیادی که بارگذاری کرده ایم، بسیار کند می شود. بنابراین بهترین اقدام این است که از شر تمام برنامه های استفاده نشده خلاص شوید. برای انجام کار مراحل زیر را دنبال کنید.

به Control Panel> Programs and Features بروید. برنامه های استفاده نشده را شناسایی کنید و آن ها را یکی یکی حذف کنید.

 • Disk Defragmentرا اجرا کنید:

گاهی اوقات، پس از کپی و حذف گسترده انواع مختلف فایل های داده، هارد دیسک ما تکه تکه می شود و بنابراین دسترسی سریع به همه داده ها زمان بیشتری می برد. بنابراین اگر کامپیوتر شما کند شده است، می توانید برای بهبود عملکرد آن را یکپارچه سازی کنید. مراحل داده شده در زیر را دنبال کنید.

 1. مرحله اول: This PC را باز کنید و درایو محلی را که می خواهید یکپارچه سازی کنید، انتخاب کنید.
 2. مرحله دوم: روی درایو محلی کلیک راست کرده و به ویژگی های آن بروید.

 

دلایل کند شدن سیستم چیست

مرحله سوم: به تب Tools بروید و روی Defragment now کلیک کنید تا فرآیند یکپارچه سازی شروع شود.

 

دلایل کند شدن سیستم چیست

 • فایل های موقت را حذف کنید:

مرحله اول، کادر محاوره ای Run را باز کنید، “%temp%” را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید.

 

دلایل کند شدن سیستم چیست

 

مرحله دوم، پوشه temp ظاهر می شود.

دلایل کند شدن سیستم چیست

 

مرحله سوم، برای انتخاب همه، می توانید “A + Ctrl” را فشار دهید، کلید “Delete” را فشار دهید و برای تائید روی “Yes” کلیک کنید.

 

دلایل کند شدن سیستم چیست

 

نتیجه گیری:

راه حل های ارائه شده در بخش های بالا را دنبال کنید و اقداماتی لازم را انجام دهید تا علت کند شدن سیستم خود را بررسی کرده و کامپیوتر خود را درست کنید. ممکن است بخواهید کامپیوتر خود را برای هرگونه بدافزار یا ویروس اسکن کنید زیرا آن ها به فایل های حیاتی کامپیوتر شما حمله می کنند و باعث می شوند کامپیوتر شما به درستی کار نکند. پس نکات بالا را در نظر بگیرید تا سیستم خود را از بدافزار ها و ویروس ها پاک کرده و کند بودن آن را هم بهبود ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: