آنچه در این مقاله می خوانید:

FEX چیست و نحوه راه اندازی آن در سیسکو

FEX چیست

برای گسترش عملکرد بهتر سوئیچ شبکه کمپانی سیسکو فناوری جدیدی را در اختیار کاربران قرار داده است که با نام Cisco FEX شناخته می‌شود. این فناوری که بیشتر در سوئیچ‌های Nexus سری 5000 و 7000 استفاده می‌شود، قابلیت‌های متعددی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با فناوری FEX در سیسکو و مزایای آن و همچنین نحوه‌ی پیکربندی FEX در سوئیچ سیسکو صحبت کنیم.

 

FEX چیست:

همانطور که گفته شد فناوری FEX مخفف Fabric Extender، توسط کمپانی سیسکو در اختیار کاربردان قرار داده شده است. یک FEX در اصل یک دستگاه سخت افزاری است که به عنوان یک پیشرفته‌سازی برای سوئیچ‌ Nexus استفاده می‌شود. در دیتاسنتر ها از گذشته تا امروز از طراحی تحت عنوان ToR یا Top Of Rack استفاده میشده است که به این معناست درون رک شبکه یک سوئیچ در بالاترین نقطه از Rack قرار میگیرد و سایر تجهیزات شبکه پایین دستی برای مثال سرور ها به این دستگاه متصل میشوند.

FEX به عنوان دستگاه های بدون هویت به سوئیچ های نکسوس متصل می شوند. این دستگاه ها به عنوان پورتهای اضافی برای سوئیچ های نکسوس عمل می کنند و باعث افزایش تعداد پورت ها و پهنای باند در شبکه می شوند. همچنین FEX به صورت مستقیم به سرورها متصل شده و به عنوان پورت های شبکه برای آن ها عمل می کنند. این دستگاه ها از طریق یک کابل فیبر نوری به سوئیچ نکسوس متصل می شوند و در نتیجه به صورت مستقیم با سوئیچ های دیگری در شبکه ارتباط برقرار نمی کنند.

یک نکته قابل توجه در اینجا این است که مفهوم و عبارت قرار گیری سوئیچ ها در بالاترین نقطه از Rack بیشتر یک اصطلاح لفظی می باشد و سوییچ های درون رک شبکه در هر قسمت چه بالا چه وسط میتوانند به عنوان FEX فعالیت کنند.

همانطور که گفتیم FEX ها سوئیچ نیستند! و نمیتوانند بسته ها را به مقصد خاصی حتی اگر آن مقصد خودشان باشند بفرستند. بدین شکل بر روی این سوییچ ها پیکربندی های ثابت وجود دارد و اصولا نمیشود به صورت مستقیم آنها را پیکربندی کرد. استفاده از فناوری FEX، به شبکه اجازه می‌دهد تا به طور موثر‌تری مدیریت شود، زیرا می‌توان تعداد بیشتری پورت را به سوئیچ Nexus اضافه کرد. همچنین، با استفاده از تکنولوژی FEX، می‌توان از نظر فیزیکی سیم‌کشی کمتری برای اتصال دستگاه‌ها به شبکه استفاده کرد.

در واقع یک FEX مانند یک Remote Line Card برای سوئیچ منبع عمل می‌کند تا امکان اتصال کم هزینه و چگالی بالا را برای سرور فراهم سازد. در تصویر زیر سه بخش اصلی برای سوئیچینگ که شامل سوئیچ مرکزی که می توان از سری سوئیچ های نکسوس سری N5000 و 7000 باشد و همچنین صفحه پشتی خارجی و Remote Line Card مانند N2000 نشان داده شده است.

FEX چیست

 

 


 

بیشتر بخوانید: دیتاسنتر Top of Rack (ToR) و End of Row (EoR)

 


 

مدل های FEX سیسکو:

مدل‌های مختلفی از FEX سیسکو وجود دارد که از گزینه‌های مختلف اتصال،توپولوژی‌های فیزیکی و انواع سرور پشتیبانی می‌کنند و عبارتند از:

 • Cisco Nexus 2300 Series Fabric Extenders
 • Cisco Nexus 2200 Series Fabric Extenders
 • Cisco Nexus B22 Fabric Extende
 • Cisco Adapter FEX

 


 

بیشتر بخوانید: تفاوت میان سوئیچ های Nexus و Catalyst

 


 

مزایای استفاده از FEX در سیسکو:

استفاده از FEX در شبکه‌های سیسکو دارای مزایای زیادی است که شامل موارد زیر می‌شود:

 1. افزایش پورت‌های اتصال: با اضافه کردن FEX به سوئیچ Nexus، تعداد پورت‌های اتصال به شبکه به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. این امر به شبکه اجازه می‌دهد تا به راحتی سازماندهی شده و پیکربندی شود.
 2. کاهش هزینه‌های سیم‌کشی: اتصال دستگاه‌ها به شبکه از طریق FEX، به شبکه اجازه می‌دهد تا با استفاده از سیم‌کشی کمتر، طراحی و پیاده سازی شود.
 3. مدیریت مرکزی: استفاده از FEX، کاربران میتوانند تمام پورت‌های FEX را از یک نقطه مرکزی در سوئیچ Nexus مدیریت کرد و این امر به مدیران شبکه کمک می‌کند تا به راحتی شبکه را پیکربندی کنند و بررسی کنند.
 4. حفاظت از سرعت: به وسیله فناوری FEX، می‌توان از سرعت بالایی برای انتقال داده‌ها در شبکه استفاده کرد و در عین حال از کیفیت خدمات شبکه حفاظت کرد.
 5. قابلیت ارتقاء: با استفاده از FEX، شبکه به راحتی ارتقاء پذیر است و می‌توان آن را با توجه به نیازهای جدید و پیشرفت‌های فناوری بهبود داد.
 6. پایداری بالا: FEX به شبکه امکان می‌دهد تا به طور پایدار‌تری مدیریت شود، زیرا می‌توان تعداد بیشتری پورت را به سوئیچ Nexus اضافه کرد و برای مدیریت و پیکربندی آن‌ها از یک نقطه مرکزی استفاده کرد.
 7. افزایش امنیت: با استفاده از فناوری FEX، می‌توان به راحتی بخش‌های مختلف شبکه را جدا کرد و از امنیت بیشتری برخوردار شد.
 8. کاهش خطاهای انسانی: استفاده از دیوایس، می‌توان خطاهای انسانی را کاهش داد و از اتصال غیرقابل پیکربندی به شبکه جلوگیری کرد.
 9. افزایش قابلیت اطمینان: با استفاده از دستور FEX، می‌توان از قابلیت اطمینان بالاتری برای شبکه بهره برد و پایداری بیشتری برای سیستم فراهم کرد.
 10. کاهش زمان تعمیر و نگهداری: شما میتوانید با استفاده از این فناوری، زمان تعمیر و نگهداری شبکه را کاهش داد و از کارایی بالاتری برای سیستم بهره برد.
 11. ساده‌تر کردن مدیریت: با استفاده از فناوری FEX، می‌توان مدیریت شبکه را ساده‌تر کرد و از پیچیدگی‌های مربوط به مدیریت شبکه جلوگیری کرد.
 12. افزایش انعطاف‌پذیری: با استفاده از این فناوری به راحتی تعداد پورت‌های شبکه را افزایش داد و به انعطاف‌پذیری بیشتری در پیکربندی شبکه دست یافت.

 

نحوه‌ی پیکربندی FEX در سیسکو:

نحوه‌ی پیکربندی FEX به این صورت است که ابتدا دیوایس FEX را در محل درستی از Rack به میزان جای کافی قرار دهید.

 • ابتدا FEX را با استفاده از یک یا چند رابط اترنت یا کانال پورت به سوئیچ والد یا مادر متصل کنید.
 • با استفاده از دستور FEX روی سوئیچ مراحل پیکربندی را راه‌اندازی کنید.
 • سپس با استفاده از دستور fex <number>یک شماره و یک توضیحات به FEX اختصاص دهید.
 • سپس FEX را با استفاده از دستور switchport mode fex-fabric به یک رابط اترنت یا یک کانال پورت در سوئیچ والد مرتبط کنید.
 • به‌صورت اختیاری، پروفایل‌‌های پورت، VLANها، کانال‌های پورت مجازی، کیفیت خدمات، لیست‌های کنترل دسترسی و سایر ویژگی‌ها را روی سوئیچ والد که برای رابط‌های میزبان FEX اعمال می‌شود، پیکربندی کنید.
 • وضعیت و پیکربندی FEX را با استفاده از دستورات show fex و show fex detail در سوئیچ والد بررسی کنید.

حالا در این قسمت باید طبق مراحل زیر انجام دهید تا FEXبه درستی نصب شود.

switch(config)# install feature-set fex

حال پس از نصب آن را فعال سازی میکنیم:

switch(config)# feature-set fex

 پس از آن میبایست به دیوایس های Nexus 5k و یا 7k در لایه Distribution اطلاع دهیم که سوییچ ما یک FEX میباشد برای اینکار میتوانیم از دستور switchport mode fex-fabric استفاده کنیم و پس از آن میبایست یک FEX ID عددی مابین اعداد 100-199 با دستور “fex associate” به رابط ها اختصاص دهیم که باید این عدد در تمامی رابط های مورد نظر یکسان باشد.
ابتدا یک‌ Etterchannel ایجاد میکنیم و به آن FEX ID اختصاص میدهیم و آنرا به حالت FEX قرار میدهیم

interface Po4
 description UPLINK FEX-1
 vpc 4
 switchport mode fex-fabric
 fex associate 101
 no shut

پس از آن وارد رابط های مورد نظر میشویم و فرآیند بالا به همراه قرار دادنشون در Etterchannel را انجام میدهیم:

interface Ethernet1/1
 description UPLINK FEX-01
 switchport mode fex-fabric
 fex associate 101
 channel-group 4
 no shut

interface Ethernet1/9
 description UPLINK FEX-01
 switchport mode fex-fabric
 fex associate 101
 channel-group 4
 no shut

بررسی و Verification سازی پیکربندی انجام شده:

switch# show interface port-channel 4 fex-intf
Fabric           FEX
Interface        Interfaces
—————————————————
Po4              Ethernet1/9 Ethernet1/1

خرید انواع سوئیچ سیسکو از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه با گارانتی معتبر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: