آنچه در این مقاله می خوانید:

پاورمتر نوری چیست و از آن چه می دانید

همان طور که می دانید کابل های فیبرنوری یکی از انواع کابل شبکه هستند که برای برقراری اتصال اینترنت در شبکه شما به کار می روند و یکی از مهم ترین محصولات در تجهیزات پسیو محسوب می شوند. از این رو در برقراری ارتباطات نوری، نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و باید قبل از استفاده مورد تست و بررسی قرار بگیرند. برای اندازه گیری یکسری پارامترها در کابل های فیبرنوری از دستگاهی به نام پاورمتر نوری استفاده می کنیم که در این مقاله قصد داریم شما را با تعریف کامل این دستگاه، انواع گوناگون آن و عملکرد این دستگاه آگاه سازیم.

 

پاورمتر نوری چیست:

پاورمتر نوری یک دستگاه بسیار کاربردی است که نقش به سزایی در برقراری ارتباطات شبکه نوری دارد. پاورمتر نوری یک ابزار با اهمیت به شمار می رود، همان طور که در ابتدا گفته شد کابل های فیبرنوری از زمره کابل های شبکه به شمار می روند که برای ایجاد شبکه بسیار حائز اهمیت و کاربردی هستند.

قبل از برقراری ارتباط باید کابل شبکه خود را مورد تست و بررسی قرار دهید و مواردی همچون توان(واحد وات)، ولتاژ(واحد ولت) و جریان (واحد آمپر) کابل را مورد بررسی و اندازه گیری قرار دهید، که این اندازه گیری با دستگاهی به نام پاورمترنوری انجام می شود. یکی از ویژگی های محبوب پاورمتر امکان اندازه گیری چند پارامتر به صورت همزمان است.

در حقیقت می توان آن را یک دستگاه ولت متر، آمپر متر، انرژی متر و.. نیز در نظر گرفت. اگر کابل شبکه شما، مورد تست قرار گیرد و همه فاکتورهای لازم را در حد ایده آل داشته باشد، سایر تجهیزات شبکه شما همچون سرور، سوئیچ، روتر و … می توانند به درستی کار کنند و شما شبکه ای مطلوب در اختیار خواهید داشت. پاورمتر نوری یک روش بسیار دقیق برای اندازه گیری افت سیگنال End-to-End فیبر است که در عین سادگی با طراحی مناسب کاربرد زیادی در صنعت کابل دارد.

پاورمترنوری به طور دقیق قدرت فیبرنوری و تجهیزات فیبر نوری را اندازه گیری می کند، به پاورمتر نوری، OPM هم می گویند. این پاورمتر دارای یک سنسور کالیبره شده است که وظیفه اندازه گیری مدار تقویت کننده را بر عهده دارد. این دستگاه به گونه ای طراحی شده که برای نصب، پشتیبانی، اشکال زدایی و رفع ایرادات شبکه فیبرنوری به کار می رود. به طور کلی برای ساخت کابل شبکه، پشتیبانی و همچنین ارتباطات فیبرنوری CATV به کار می رود.

 

پاورمتر چیست:

پاورمتر همان طور که از نامش پیداست برای متراژ کردن و یا اندازه گیری قدرت (پاور) به کار می رود و تفاوت آن با پاورمتر نوری در محصولات و تجهیزاتی است که آن ها را بررسی و اندازه گیری می کنند. پاورمتر نوری برای اندازه گیری فیبرنوری و تجهیزات آن به کار می رود ولی پاورمتر، انرژی دستگاه های خانگی شما را اندازه گیری می کند.

با کمک پاورمتر شما می توانید از مصرف انرژی دستگاه های خود مطلع شده و موجب کاهش و صرفه جویی انرژی شوید. پاورمترها همان طور که گفتیم می توانند ولتاژ و جریان را در شبکه AC برق متناوب و DC برق مستقیم اندازه گیری کنند و خروجی های خود را در صفحه نمایش LED و یا LCD نمایش دهند.

 

پاورمتر نوری چه کاربردی دارد:

این پاورمتر برای مشخص کردن کیفیت کابل فیبرنوری مورد استفاده قرار می گیرد که با توجه به تغییراتی که اخیرا داشته بسیار کارآمدتر شده و به سادگی می توان با آن کار کرد. معمولا از پاورمتر نوری برای شبکه های WAN و LAN و شبکه های بزرگ استفاده می شود و برای کاربردهای زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • اندازه گیری میرایی: میرایی نور اندازه گیری می شود و کیفیت فیبر را مشخص می کند.
 • تست پایداری فیبر: با قرار دادن یک منبع نور کالیبره شده در یک طرف فیبر و قرار دادن پاورمتر نوری در طرف دیگر فیبر، پایداری را اندازه می گیریم.
 • اندازه گیری قدرت تجهیزات اکتیو شبکه: تجهیزات اکتیو باید به طور مرتب مورد بررسی و کنترل قرار گیرد تا بتوانید تست قدرت و پایداری آن ها را اندازه گیری کنید. یک پاورتر نوری می توانید به طور مستقیم به پچ کورد وصل شده و از این طریق به تجهیزات دیگر متصل شوند تا متوجه شوند که آیا انتقال دهنده پایداری هستند یا خیر.
 • اندازه گیری طول: طول کابل ها توسط استاندارد TIA-568 مورد بررسی قرار می دهند و میزان افت را اندازه گیری می کند.
 • تست پچ کورد: اگر اتصال فیبر شما خوب نیست می تواند از پچ کورد نامناسب نیز باشد. از این رو از پاورمتر نوری استفاده می کنیم تا با تست میرایی عملکرد پچ کورد را نیز بررسی و ارزیابی کند.

 

پاورمتر چه کاربردی دارد و از آن چه استفاده ای می شود:

پاورمترها معمولا برای اندازه گیری پارامترهایی همچون ولتاژ، جریان و… که قبلا هم گفته بودیم به کار می رود اما این محصول دارای کاربردهای دیگری همچون اندازه گیری میزان مصرف انرژی در وسایلی همچون لامپ، یخچال و سایر لوازم خانگی به کار می رود. شما می توانید با استفاده از این ابزار میزان مصرف انرژی مصرفی خود را اندازه گیری کرده و آن ها را بهتر مدیریت کنید.

 • برای اندازه گیری و سنجش راندمان و توان موتورهای صنعتی
 • اندازه گیری و سنجش توان تورین برقی
 • اندازه گیری و سنجش اتلاف انرژی در تجهیزات فیبر نوری
 • بررسی و سنجش سیگنال های کابل فیبرنوری
 • ضمانت دادن جهت مطلوب بودن کیفیت

 

اجزای تشکیل دهنده پاورمتر:

هر پاورمتر از 3 بخش تشکیل شده است، برای درک بهترِ کارایی پاورمتر، قسمت های تشکیل دهنده آن را مورد بررسی قرار می دهیم؛

 1. سنسورهای کالبیره شده: هنگامی که دستگاه به گونه ای تنظیم می شود تا خطای محاسباتی را کاهش دهد، اصطلاحا می گوییم آن دستگاه کالیبره شده است. سنسورهای کالیبره شده پاورمتر دارای جنس نیمه هادی هستند که می توانند دقت اندازه گیری را برای شما مشخص کنند.
 2. کالیبراسیون وابسته به طول موج: طول موج تاثیر مستقیم به میزان کالیبراسیون دارد، اگر طول موج اشتباه وجود داشته باشد، اعداد درستی به شما نشان نمی دهد و به این علت بسیار مهم است که طول موج متناسب با کابل شبکه تنظیم شود تا میزان کالیبراسیون به درستی مشخص گردد.
 3. صفحه نمایش: پاورمترها دارای صفحه LCD برای نمایش نتایج اندازه گیری شده هستند، که پارامترهایی همچون توان نوری و سایر موارد اندازه گیری شده از قبیل طول موج و … را نشان می دهد.

 

پاورمتر نوری چیست

مشخصات پاورمترها:

 • قابلیت اندازه گیری ولتاز از 100 تا 260 ولت با دقت 1% را دارند.
 • جریان را میتوانند از 0 تا 16 آمپر اندازه گیری کنند.
 • توانایی اندازه گیری فرکانس از 45 تا 65 هرتز را دارند.
 • توانایی اندازه گیری توان از 0 تا 3680 وات را دارند.
 • پاور فکتور یا ضریب توان 0 تا 100 را اندازه گیری می کنند.
 • توان مصرفی از 0 تا 10 هزار کیلو وات بر ساعت را اندازه گیری می کنند.
 • قابلیت تنظیم هزینه مصرفی در ازای هر کیلو وات بر ساعت را دارند.
 • برای محاسبه زمان بین 1 دقیقه تا 9999 روز دارای تایمر هستند.

 

انواع پاورمتر:

این محصول دارای انواع گوناگونی می باشد، این تنوع به شما این امکان را می دهد تا بتوانید بهترین پاورمتر را تهیه کنید. برای اندازه گیری قدرت سیگنال در کابل های فیبرنوری و همچنین برای اندازه گیری برق مصارف خانگی از پاورمتر استفاده می کنیم. اما سوالی که مطرح می شود از پاورمتری که برای اندازه گیری کابل فیبرنوری استفاده می شود برای سنجش برق خانگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد؟

 • پاورمتر الکتریکی: این نوع پاورمتر برای استفاده در محیط هایی همچون مکان های مسکونی و تجاری جهت محاسبه و اندازه گیری مصرف انرژی در زمان مشخص مورد استفاده قرار می گیرد که واحد اندازه گیری آن کیلو وات بر ساعت است. پاورمتر الکتریکی به شما این امکان را می دهد تا مصرف انرژی در ساعت های مشخصی بررسی کنید و مصرف خود را در ساعات اوج که مصرف انرژی در بالاست، در استفاده از انرژِی صرفه جویی کنید.
 • پاورمتر نوری: یکی از مهم ترین و پرکاربردترین پاورمترها این نوع پاورمتر می باشد. که به شما امکان بررسی دقیق جهت تست شبکه نوری تان را می دهد. شما با استفاده از این ابزار می توانید قدرت سیگنالی که از درون کابل فیبرنوری شما عبور کرده اندازه گیری کنید و همچنین میزان اتلاف انرژی را نیز محاسبه کنید.

پاورمتر نوری چیست

 • پاورمتر دوچرخه سواری: این مدل پاورمتر به علت شباهتی که به پدال دوچرخه دارد به این نام، نامیده می شود و شما می توانید به راحتی آن را در قسمت پدال دوچرخه قرار دهید. با کمک این ابزار می توانید میزان انرژی و قدرت، تعادل طرفین دوچرخه و سرعت دوچرخه را اندازه گیری کنید. با استفاده از این دستگاه شما می توانید اطلاعات را به کامپیوتر متصل و در نهایت به دوچرخه بفرستید.

 

پاورمتر نوری چیست

 • پاورمتر کلمپی: نام دیگر این پاورمتر، کلمپ متر می باشد. این دستگاه برای اندازه گیری جریان درون کابل مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار برای انجام کار خود نیازی به قطع کردن کابل ندارد و شما می توانید با گذاشتن کابل در داخل دو فک دستگاه جریان AC و DC که از کابل می گذردرا اندازه گیری کنید.

پاورمتر نوری چیست

 

 • پاورمتر تابلویی: در کارخانه ها و صنایعی همچون برق از این دستگاه برای تست کردن ترانسفورماتورهای تک فاز و سه فاز استفاده می کنند که خیلی راحت می توانید آن را نصب کرده و جریان و همچنین توان الکتریکی سه فاز را مورد بررسی قرار دهید.

پاورمتر نوری چیست

 

 • پاورمتر USB دار: ازاین پاورمتر برای اندازه گیری ولتاژ، جریان و ظرفیت شارژ برخی تجهیزاتی که دارای پورت USB هستند همچون شارژرهای USB، پاوربانک ها مورد استفاده قرار میگیرد و مقادیر را در صفحه نمایشگر نمایش می دهد. این دستگاه در ابعاد کوچک است که شما به راحتی می توانید آن را حمل کنید. ممکن است برخی از این پاورمترها برای پورت های USB تایپ A و C مناسب باشند. پس پاورمتری را انتخاب کنید که پورت های ورودی آن از نوع A و C باشد و از فست شارژ نیز پشتیبانی کند.

 

پاورمتر نوری چیست

 • پاورمتر پریزی: این پاورمتر برای اندازه گیری توان و انرژی برخی دستگاه های خانگی همچون یخچال، کولر مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید با کمک این ابزار میزان گاز دی اکسید کربن را که به تجهیزات شما متصل است اندازه گیری کنید.

 

پاورمتر نوری چیست

استفاده از پاورمتر چه مزایایی دارد:

 • موجب اندازه گیری دقیق توان برق می گردد که می توانید با اطلاع و آگاهی از آن از هدررفت انرژی جلوگیری کنید.
 • می توانید مصرف برق را به طور بهینه کنترل کنید.
 • با مانیتورینگ و ارزیابی اطلاعات مرتبط با ولتاژف جریان و .. توانایی برطرف کردن مشکلات و نقط ضعف را دارید.
 • امکان ثبت و ذخیره اطلاعات را به شما می دهد که با در اختیار داشتن این تاریخچه می توانید اطلاعات خود را بهتر تحلیل کنید.
 • ایجاد ارتباط و آنالیز داده های به شما این امکان را می دهد تصمیم های هوشمندانه و مفیدی در ایجاد اتصالات خود اتخاذ کنید.

 

کلام آخر

حال که با مفهوم پاورمتر و انواع آن که یکی از آن ها پاورمتر نوری است آشنا شدید، می توانید با استفاده از این ابزار ساده و کاربردی کابل های شبکه خود را مورد ارزیابی قرار دهید و با اطمینان از سلامت کابل خود در پارامترهای متفاوت، شبکه ای مطلوب و کارآمد ایجاد کنید. تیم مستر شبکه در تلاش است تا با ارائه مطالب مهم و کاربردی مورد نیاز کاربران، گوشه ای از سوالات شما را پاسخگو باشد. برای مطالعه سایر مقالات ما می توانید به مجله مستر شبکه سر بزنید.

شما میتوانید از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی انواع تجهیزات شبکه را به همراه گارانتی خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: