آنچه در این مقاله می خوانید:

راه های نگهداری از دوربین مداربسته

راه های نگهداری از دوربین مداربسته

حفظ و نگهداری درست از سیستم امنیتی و دوربین مداربسته برای اطمینان از فیلمبرداری بدون وقفه و پوشش کامل بر مناطق مورد نظر ضروری است. درست مانند دستگاه دیگری، دوربین های مداربسته و DVR شما نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند تا بتوانند در بهترین حالت خود، عملکرد خوبی داشته باشند.

دوربین مداربسته به عنوان یک عامل بازدارنده در مواقع جرایم و اتفاقات نا به هنگام است که نیاز به مراقبت و اقدامات لازم برای نگهداری از آن انجام شود تا افراد بتوانند به صورت همیشگی و دائمی به طور صحیح عملکرد خود را انجام دهند.

در نتیجه یک عامل حیاتی در حفاظت از اماکن و کسب وکارها استفاده از دوربین مداربسته است. اگر مطمئن نیستید که چگونه سیستم امنیتی دوربین مداربسته خود را حفظ کنید، نگران نباشید ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد. این نکات را دنبال کنید تا مطمئن شوید که سیستم دوربین مداربسته شما همیشه فعال و سالم است. شما میتوانید دوربین مداربسته مورد نیاز خود را از بزرگترین فروشگاه اینترنتی مستر شبکه خریداری کنید.

 

اهمیت نگهداری از دوربین مداربسته:

راه های نگهداری از دوربین مداربسته

پس از خرید و نصب دوربین‌های مداربسته، نگهداری و مراقبت از آن نباید فراموش بشود چرا که سبب خراب شدن و از بین رفتن عملکرد آن در نتیجه از بین رفتن دوربین میشود در ادامه به توضیحاتی در رابطه با اهمیت نگهداری از این دستگاه اشاره می کنیم:

برای هر کسب و کاری، احتمال آسیب دیدن توسط خرابکاران و دستبرد توسط دزدان وجود دارد و یا حتی احتمال هک آن وجود دارد. در اینجا نمیتوان قدرت عملکرد دوربین مداربسته را دست‌کم گرفت. به همین دلیل دوربین مدار بسته میتواند یکی از عواملی بازدانده باشد، و این امر زمانی میسر می گردد که به خوبی از این دستگاه محافظت شود.

بهتر است قبل از وقوع اتفاقات ناگوار مانند دزدی و… از عملکرد صحیح سیستم های دوربین مداربسته خود مطلع شویم که اگر در آینده هر نوع اتفاقی در دوربین مداربسته بیافتد، با انجام ندادن راه کار های ساده دچار پشیمانی نشوید.

همچنین برای مثال اگر پس از وقوع دزدی بخواهید از شرکت‌های بیمه درخواست خسارت کنید، بسیار ضروری است تا ثابت کنید که شما در حفاظت از اموال و نگهداری از دوربین مداربسته خود کم کاری نکرده اید، زیرا در غیر این صورت، شرکت بیمه برای جبران خسارت‌ها و زیان‌های وارد شده به شما مشکل تراشی خواهد کرد.

بعضی از دوربین‌ها دارای سنسور تشخیص حرکت هستند و در صورت مشاهده مورد مشکوک، قابلیت ارسال آلارم به مانیتورها را دارند. اما سیستم مانیتورینگ فقط به همان خوبی است که حفظ و نگهداری می‌شود. در نتیجه نگهداری و حفاظت از آن نیز بسیار ارزشمند است.

در طول زمان، ممکن است شکل و پوسته ظاهری ساختمان شما دچار تغییر و تحولاتی شود و آن قسمت از ساختمان مناسب استفاده از دوربین مداربسته نباشد و یا برای مثال محل نگهداری کالا ها، اسناد و حتی وسایل با ارزش شما تغییر کند در نتیجه، در صورت تغییر موقعیت مکانی کالاهای ارزشمند شما باید نحوه قرار گیری و زاویه دوربین‌ها هم تغییر کند تا قابلیت تمرکز بر روی آنها را داشته باشد.

همانطور که میدانید امروزه دوربین های مداربسته از تکنولوژی تصویر برداری بالا و با کیفیتی برخودار هستند اما گاهی ممکن است دچار عیب های فنی شده و در نتیجه عملکرد آن را کاهش دهند. با راه های درست نگهداری از دوربین مداربسته می‌توان بروز هر عیبی را به سرعت تشخیص داد و آن را رفع کرد. نگهداری از این دستگاه می‌تواند هرگونه مشکل فنی را شناسایی کرده و به‌موقع آنها را برطرف کند و در نتیجه سبب کاهش هزینه تعمیر دوربین مدار بسته و حفظ امنیت خواهد شد.

 


 

بیشتر بخوانید: دوربین مداربسته یا CCTV چیست

 


 

راه های نگهداری از دوربین مداربسته:

راه های نگهداری از دوربین مداربسته

 • تمیز کردن لنزهای دوربین مداربسته:

لنز دوربین، از مهم ترین اجزا یک دوربین مداربسته بوده، چرا که مهمترین بخش در ارائه بهترین و با کیفیت ترین تصاویر است. بنابراین لازم است هر از چندگاهی مورد بررسی قرار بگیرند. توصیه می شود همیشه سعی کنید لنزهای دوربین مدار بسته خود را در محیط داخل و خارج از خانه بررسی کنید تا مطمئن شوید که لنز دوربین‌ها تمیز هستند.

دقت داشته باشید نباید بر روی لنز دوربین مداربسته هرگونه لکه، گرد و غبار ، اثر انگشت و… باشد. همه این عوامل سبب اختلال در کیفیت عکس و فیلم شما میشود و هنگامی که این اتفاق بیوفتاد، برای پاک کردن لنز باید از پارچه نرم و خشک استفاده کنید.

اگر لکه های سرسختی وجود دارد، می توانید از یک محلول پاک کننده ملایم (مانند آب و صابون) برای پاک کردن آنها استفاده کنید. در ضمن از هر گونه ماده شوینده شیمیایی خودداری کنید در نتیجه هر گونه خط و خش بر روی لنز، موجب آسیب ارائه تصاویر نامناسب، با وضوح پایین می شود.

 


 

بیشتر بخوانید: انواع لنز دوربین مداربسته

 


 

 • محیط دوربین مداربسته:

از دیگر روش های نگهداری از سیستم نظارت تصویری تمیز کردن محیطی است که دوربین مدار بسته در آن نصب شده است. در این مواقع بهتر است درختان و گیاه هایی که مانع از دید دوربین مداربسته میشوند را هرس کنید که سبب دید بهتر دوربین شده و عملکر بهتری خواهد داشت. باید هر ازگاهی اطراف و محیط که دوربین در آن قرار دارد را بررسی و کنترل کنید تا مطمئن شوید مانعی در مقابل دید سیستم دوربین مداربسته شما نباشد.

 • محل قرار گرفتن دوربین:

یکی از دیگر از نکات مهم در نگهداری از دوربین مداربسته، محل قرار گیری دوربین مداربسته است. لازمه این موضوع این است که دوربینی را انتخاب کنید که با محل نصب شما سازگاری لازم را داشته باشند، به عنوان مثال: اگر محیط شما در فضای بیرونی است به طوری که دوربین در معرض گرد و غبار، باران و برف قرار خواهد گرفت لازم است دوربین مداربسته ای را انتخاب کنید که از استاندارد IP67، پشتیبانی می کند. و اگر غیر از این باشد ممکن است به دستگاه شما آسیب جدی وارد کند و از بین برود. در حال حاضر، دوربین مداربسته داهوا، دوربین مداربسته هایک ویژن و… از این قابلیت پشتیبانی می کنند.

 • کنترل زنگ زدگی:

سعی کنید در زمان‌ های و تایم های مشخص زنگ زدگی ها را کنترل کنید. اگر دوربین مداربسته شما دچار زنگ زدگی شده باشد و شما به موقع متوجه نشوید ممکن است بقیه تجهیزات ایمنی شما خراب شوند. البته که اغلب دوربین های مداربسته فعلی، از قابلیت IP67 پشتیبانی می کند و در مقابل عوامل خارجی مقاوم هستند. اگر تمایل دارید در رابطه با استاندارد IP67 بیشتر بندانید بر روی مقاله دوربین مداربسته ضد آب یا استاندارد IP67 کلیک کنید.

 • بررسی کابل های متصل شده:

شما باید تمامی اتصالات دوربین را بررسی و کنترل کنید مخصوصا کابل هایی که به مانتیور و دوربین مداربسته متصل است. بررسی کردن کابل‌ ها در فواصل زمانی منظم، موجب می‌ شود تا در صورت خرابی هر کدام از کابل‌ ها، پیش از آن که خسارات جبران ناپذیری رخ دهد، اقدامات لازم صورت گیرد. در نتیجه، بررسی کابل ها یکی مهم ترین راه های نگهداری از دوربین مداربسته، است.

 


 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کابل شبکه دوربین مدار بسته

 


 

 • بررسی منبع تغذیه:

 از مهم‌ ترین روش‌های نگهداری از دوربین مداربسته، بررسی کردن منبع تغذیه دستگاه است.­ با این روش، شما می توانید از عمکرد صحیح سیستم مداربسته خود مطلع شوید. بارها دیده شده است که کاربران متوجه خرابی منبع تغذیه خود نشده اند و در زمان های حیاتی و حساس، تصاویر مورد نیاز ثبت نشده است و خسارات جبران ناپذیری را ایجاد کرده است. شل شدن کابل ها می تواند باعث مشکلات کیفیت ویدیو شود، بنابراین مهم است که آنها را به طور منظم بررسی کنید و اتصالات و کابل های شل را سفت کنید.

 • آپدیت نرم افزار های دوربین مداربسته:

 از  مهم ترین نکات نگهداری از دوربین مداربسته میتوانیم به آپدیت نرم افزار دوربین های امنیتی اشاره کنیم. سازندگان دوربین های امنیتی به طور منظم به روز رسانی هایی را برای محصولات خود منتشر می کنند و این به روز رسانی ها اغلب شامل ویژگی های جدید و رفع اشکال هستند. با به روز نگه داشتن نرم افزار خود، می توانید اطمینان حاصل کنید که سیستم شما همیشه در بهترین حالت خود کار می کند.

 • بررسی عملکرد دستگاه ذخیره ساز:

یکی دیگر از مواردی که در نگهداری از یک سیستم دوربین مداربسته حائز اهمیت است، بررسی دوره ای دستگاه ذخیره ساز است. نیاز است که به صورت دوره ای، تاریخ و ساعت، تصاویر بازپخش و لایو، عملکرد فن و … مورد بررسی قرار گیرند. چرا که یکی از مهم‌ ترین اصولی که در نگهداری از دوربین مداربسته باید رعایت کرد، تنظیم تاریخ و زمان دوربین می‌ باشد. تاریخ و زمان دقیق دوربین مداربسته بسیار مهم و ضروری است و شما می‌ توانید مطمئن شوید که اتفاقات و رویدادها در چه زمان و تاریخی رخ داده است.

همچنین حتی اگر زمانی در جست و جو تصاویر خاصی در زمان مشخص هستید، می توانید به آسانی تصاویر رخدادهای مورد نظر خود را جست و جو کنید. همچنین آن را به طور مرتب بررسی و پاکسازی کنید. برای تمیز کردن دستگاه ذخیره ساز، می‌توانید از یک پارچه تمیز استفاده کنید و از نصاب خود بخواهید به صورت دوره ای آن را سرویس نماید. توصیه می‌ کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و تهیه کالاهای با کیفیت، دوربین مداربسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه‌ ها و شرکت‌های معتبر این محصولات تهیه نمایید که دارای خدمات پس از فروش و گارانتی معتبر باشند.

 • بررسی حافظه هارد دیسک:

یکی دیگر از روش های نگهداری از دوربین مداربسته، بررسی هارد آن است چرا که وظیفه هارد دیسک، ثبت و ذخیره اطلاعات و تصاویر دوربین مداربسته می باشد، درنتیجه هارد یکی از اصلی ترین اجزای یک سیستم مداربسته می باشد و نیاز است که تنظیمات ذخیره سازی دستگاه ذخیره ساز را بر روی آیتم مورد نظر خود قرار دهید تا بتوانید به سطح انتظارت خود دست یابید. در این حالت پیشنهاد میکنیم که آیتم ضبط هارد را بر روی Overwrite قرار دهید تا هم تصاویر در مدت زمان مورد نیاز ذخیره شود و پس از اینکه فضای هارد شما پر شد، اطلاعات قبلی به تدریج پاک شوند و اطلاعات جدید جایگزین گردند.

 • بررسی روشنایی محیط نصب دوربین مداربسته

همانطور که می دانیم، روشنایی محیط پیرامون، برای داشتن یک تصویر واضح و شفاف، نوری که در محیطی که دوربین مدار بسته نصب شده است اهمیت بسیاری دارد. بنابراین اگر متوجه شدید که دوربین نور کافی دریافت نمی کند، ممکن است لازم باشد موقعیت دوربین را تنظیم کنید یا نور اضافی اضافه کنید. نور ضعیف می تواند باعث مشکلات کیفیت فیلم شود، بنابراین مهم است که مطمئن شوید دوربین های شما به درستی روشن هستند.

منبع: CCTV Maintenance checklist

خرید انواع دوربین مداربسته از مسترشبکه همراه با گارانتی معتبر مسترشبکه

دیدگاهی در مورد “راه های نگهداری از دوربین مداربسته

 1. sina rakhshani گفت:

  این مقاله مطالب مفیدی داشت ممنون

 2. مهدی رجبی گفت:

  ممنون از این مقاله استفاده زیادی بردم . سایت شما بهترین سایت در انتشار مقالات مخصوصا مقالات تخصصیه . خسته نباشید میگم به تیم مستر شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: