آنچه در این مقاله می خوانید:

معماری جدید DNA سیسکو

معماری جدید DNA سیسکو

تفاوت شبکه مبتنی بر هدف با دیگر شبکه ها، در توجه به سادگی در فهم نیاز های کاربران می باشد به طوری که با دانستن این نیازها می توان به راحتی آنها را به اجرا درآورد. از طرفی دیگر تفاوت این شبکه ها در این است که، در حالت عادی می بایست هزاران دستور را به صورت دستی اعمال نماییم اما در این شبکه ها تمام دستورات به صورت اتوماتیک اجرا شده و باعث تمرکز بیشتر مدیران بر روی هدف های سازمان می شود.

 

معماری DNA سیسکو چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ها و به روی کار آمدن تکنولوژی های پرطرفداری مانند اینترنت اشیاء و رایانش ابری، پیاده سازی فضای دیجیتال در محیط های IT ساده تر شده است. در همین سو شرکت سیسکو محصولی را تولید کرده که می توان آن را آغازگر عصر جدیدی از دنیای تکنولوژی دانست.

زیرساخت شبکه را می توان زمینه ساز ایجاد تحول و حتی موفقیت یک کسب و کار دانست. Cisco Digital Network Architecture Center یا Cisco DNA یک برنامه کاربردی برای مدیریت شبکه است که آن را متمرکز کرده و مومجب تسهیل آن می شود.

معماری شبکه دیجیتال سیسکو (DNA سیسکو) مانند پلی در جهت رسیدن تیم شما به یک شبکه مبتنی بر هدف می باشد. این یک معماری open ،expandable و software-driven است که عملیات شبکه شرکت شما را سریعتر و ساده تر می کند و این در حالی است که سبب کاهش هزینه ها و کاهش خطر در شبکه می گردد.

این تنها شرکت سیسکو است که می تواند شبکه ای با هوش عمیق، امنیت یکپارچه و یک سیستم اتوماسیون در تمام شبکه را در مقیاس بزرگ، ارائه نماید. DNA سیسکو زمان کارهای تکراری و زمان بر هنگام پیکربندی شبکه را کاهش داده به همین دلیل یک مسئول IT می تواند بر نوآوری های مورد نیاز کسب و کار خود تمرکز کند.

قابلیت اطمینان و سیستم اتوماسیون DNA سیسکو بر روی یک کنترل کننده شبکه مبتنی بر نرم افزار (SDN)، تجزیه و تحلیل متنی غنی، مجازی سازی شبکه و مقیاس پذیری وسیع Cloud ساخته شده است. که این دوران کاملا جدیدی از شبکه است.

بیشتر روترها، سوئیچ شبکه و سیستم های انتقال وایرلس، امروزه از سیسکو DNA و یا نرم افزار های به روز رسانی شده استفاده می کنند. این در حالی است که با دریافت اشتراک نرم افزارهای جدید می توانید از Cisco DNA Premier، Cisco DNA Advantage و Cisco DNA Essentials استفاده نمایید و از نوآوری های جدیدی که از طریق این نرم افزار ها فعال شده اند بهره مند شوید.

 


 

بیشتر بخوانید: معرفی نرم افزار CISCO ONE

 


 

مزایای DNA سیسکو:

  • دستیابی به چابکی بیشتر در کسب و کار با ارائه خدمات سریع تر شبکه
  • کاهش هزینه های نصب و نگهداری و همچنین کاهش زمان عیب یابی در شبکه
  • کاهش ریسک با تشخیص سریعتر تهدید
  • نوآوری بهتر با ارائه تجربیات متمایز از طریق بینش های متفاوت
  • کاهش هزینه های سرمایه گذاری با قابلیت انتقال مجوز و دسترسی و انتقال آن به نوآوری های در حال پیشرفت
  • پردازش اطلاعات را ساده کرده و تجربیات برنامه را با API های باز پلتفرم، SDK ها و آداپتورها بهبود می بخشد.

 

چگونه یک شبکه مبتنی بر هدف به کسب و کار شما کمک می کند؟

این معماری به طور مداوم شبکه را با نیازهای سازمانی تطبیق داده و نظارت بر شبکه، پردازش خودکار و محافظت در برابر تهدیدات را ارائه می نماید. به عنوان مثال، کلیه عملکردهای کاربران در شبکه توسط تجهیزات شبکه ثبت و ضبط شده و خود را با آن نیازها سازگار می کنند. به طور خودکار سیاست های دسترسی بین کاربران، برنامه ها و دستگاه ها را به طور مرتب در هر نقطه از شبکه اعمال می کند. این شبکه ها نیازهای عملیاتی را درک کرده و به طور مداوم تصاویر و تکه های نرم افزار طلایی را اعمال می کنند.

آنچه که همه اینها را ممکن می سازد، یک تحول اساسی در نحوه ساخت و اجرای شبکه است:

  • مدلهای مبتنی بر سخت افزار که به سیستم عامل های باز، برنامه ریزی شده و پلت فرم های نرم افزار محور که با دیگر برنامه ها مانند سیستم ها و حوزه های فراتر از شبکه ادغام می شوند، راه می دهند.
  •  مدیریت رابط خط فرمان تکراری به طور دستی وارد می شود و  به طور خودکار توسط اتوماسیون مبتنی بر سیاست جایگزین می شود.
  • امنیت مبتنی بر محدوده ایجاد شده در این سیستم سبب شده است که این قابلیت از لبه (edge) شبکه تا ابر شبکه cloud را مورد پشتیبانی قرار دهد.
  • قابلیت مانیتورینگ و پشتیبانی شبکه به صورت ساده برای کاربران و دستگاه ها و برنامه ها و اجزای شبکه در تمام نقاط شبکه.

سیسکو DNA تمام این تغییرات را منعکس می کند. با استفاده از این معماری، کسب و کار و فناوری اطلاعات می توانند به مراتب پیچیده تر و سریعتر و هوشمندانه تر به شرایط کسب و کار پاسخ دهند.

 


 

بیشتر بخوانید: مقایسه میان سیسکو ACI و سیسکو DNA Center

 


 

سرعت و سهولت برای رفع نیازهای رو به رشد:

شبکه های سنتی همچنان با چالش های استقرار و مدیریت box-by-box مواجه می شوند. خدمات تهیه، نظارت و عیب یابی یک فرایند دستی است و این در حالی است که محاسبات چرخه ها را می توان در عرض چند ثانیه بررسی نمود. نصب و راه اندازی شبکه های بسیار زمان بر می باشند.

معماری های شبکه سنتی و دیجیتال به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند. سیسکو معماری شبکه ما را با ویژگی های زیر بازنویسی کرده است:

ـ مدیریت متمرکز:

قابلیت طراحی، فعال کردن خط مشی و اطمینان از خدمات شبکه از طریق مدیریت متمرکز و مبتنی بر Cloud را ارائه می دهد. همچنین دارای توانایی نظارت بر خدمات شبکه end-to-end برای شرکت ها و سازمان ها در محل یا در Cloud می باشد.

ـ اتوماسیون:

راه اندازی سیستم دسترسی اتومات بر اساس یک سیاست در سراسر شبکه که به عنوان یک واحد، با سیسکو SD-Access عمل می کند. نصب این سیستم سبب تسریع راه اندازی شعبات یک شرکت توسط سیسکو SD-WAN خواهد شد.

ـ اطمینان:

پیش بینی عملکرد پیشگیرانه با استفاده از یادگیری ماشین برای همبستگی کاربران، دستگاه و داده های برنامه برای کسب و کارهای متنی و بینش عملیاتی می باشد. شناسایی مسائل و ارائه بینش عملی برای ارائه تجربیات شخصی و بهتر توسط این سیستم ارائه شده است.

ـ امنیت:

تهدیدها با تقسیم شبکه end-to-end و اجرای سیاست های امنیتی در سراسر شبکه کاهش می یابد. شناسایی و کاهش تهدیدات و آسیب پذیری ها با تجزیه و تحلیل شبکه – حتی در ترافیک رمزگذاری شده

ـ مجازی سازی:

سرویس های شبکه را در عرض چند دقیقه در هر پلتفرم – شعبه، محل سکونت یا public cloud بکار ببرید و کاربران را به برنامه های کاربردی با یک شبکه یکپارچه وصل کنید.

ـ پلت فرم باز:

عملیات ساده سازی فناوری اطلاعات، تطبیق با کسب و کار هدفمند را با ایجاد شبکه و گسترش آن برای ادغام با سایر سیستم ها و برنامه های کاربردی همراه با نوآوری را قادر می سازد.

شرکت سیسکو این ویژگی ها را به محصولات خود اعمال کرده است، بنابراین شما می توانید یک شبکه باز، قابل گسترش و چابک را راه اندازی نمایید. DNA سیسکو یک سیستم است که به طور مداوم یادگیری، سازگاری و حفاظت از ارائه بینش متنی و پشتیبانی مداوم از کسب و کار هدفمند شما را ارائه می دهد.

معماری جدید سیسکو DNA

افزایش سرعت در فرآیندهای عیب‌یابی، مانیتورینگ:

Cisco DNA با APIC-EM ادغام شده و سبب می شود تا برخی اقدامات در تجهیزات شبکه به صورت خودکار اجرا شوند، که به عنوان یک Closed Feedback Loop در نظر گرفته می شود. اطلاعاتی که از تجهیزات شبکه می رسد در تصمیمات مربوط به خودکارسازی و پیکربندی تاثیر گذار است. پس اگر می خواهید از تاثیر این تغییرات بر عملکرد شبکه مطلع شوید از سناریوی What IF استفاده کنید.

کمپانی سیسکو همواره در راستای ساده سازی فرآیندهای شبکه تلاش کرده و این بار با ایجاد Cisco DNA Analytics and Assurance حتی در زمانی که مشکلی وجود ندارد، روند کار را بررسی کرده تا بتواند در صورت بروز نقص  در آینده به راحتی آن را شناسایی کند. که این اقدام سبب کاهش مشکلات پیش از تاثیر و ایجاد اختلال در شبکه خواهد شد.

 

DNA سیسکو

بررسی فرآیند آنالیز در Cisco DNA:

از جمله قابلیت های Cisco DNA Analytics and Assurance جمع آوری و عملی کردن دیدگاه ها و اطلاعات به طور مستمر است. NDP یا Cisco Network Data Platform‌ نحوه عملکرد تجهیزات شبکه، کاربران و برنامه ها را با جمع آوری دیتاهای NetFlow، رویدادهای SNMP ، فعالیت کنترلر بی‌سیم LAN و اطلاعات Syslog را به صورت Real Time مانیتور می کند. خوب شاید این سوال پیش می آید که این فرآیند چه تاثیر دارد؟

در حقیقیت کمپانی سیسکو شرایطی را فراهم کرده تا بتوان مشکلات شبکه را بدون نیاز به کارشناس فنی پیدا کرد و به سرعت موثرترین راهکارها برای حل آن ارائه می گردد. با بهره‌گیری از قابلیت‌های Assurance در Cisco DNA Center می‌توان داده‌های مرتبط را به سرعت عملیاتی نمود. ضمن اینکه اطلاعات تحلیلی مستقیما به این داشبورد به عنوان یک کنسول واحد (Single-Pane-of-Glass) ارسال می‌شوند. اطلاعات در داخل داشبورد با وظایف هماهنگ شده و به این ترتیب اطلاعات برای پشتیبانی از نحوه عملکرد کاربر در دسترس وی قرار می‌گیرد.

 

محصولات و راه حل های DNA سیسکو:

Cisco IOS XE Software :

 سیستم عاملی است پیشرفته که از دستگاه های سیسکو با قابلیت برنامه نویسی، اتوماسیون مبتنی بر کنترلر و قابلیت سرویس دهی پشتیبانی می کند.

مزایا : انعطاف پذیری IT را از طریق قابلیت برنامه ریزی، مجازی سازی توابع شبکه (NFV) و اتوماسیون مبتنی بر SDN فراهم می کند.

Cisco DNA Center :

یک داشبورد واحد برای مدیریت شبکه شرکتی شما است. با استفاده از گردش کارهای بصری، ساده سازی دسترسی کاربر به خط مشی ها همراه با قابلیت اطمینان پیشرفته را ارائه می دهد که API های پلت فرم باز، آداپتورها و SDK ها را فراهم می کند.

مزایا : طراحی، ارائه و نظارت بر شبکه را آسان می کند. رضایت کاربر را با یک تجربه مبتنی بر سیاست برون ریزی افزایش می دهد و به روز رسانی شبکه را افزایش می دهد.ساده سازی IT، ادغام با دامنه های دیگر و پشتیبانی از دستگاه های تولیدکنندگان دیگر را ارائه می دهد.

Cisco SoftwareDefined Access ) SD-Access) :

تقسیم بندی end-to-end امن، دسترسی به سیاست  کاربر خودکار و یک شبکه تنها در محیط های سیمی و بی سیم

مزایا : توانایی دسترسی به شبکه در هر دقیقه برای هر کاربر یا دستگاه به هر نرم افزار بدون به خطر انداختن امنیت در شبکه

 


 

بیشتر بخوانید: بررسی سیسکو SD-Access

 


4ـ Cisco SD-WAN :

یک فضای Cloud نوعی از معماری را تحویل می دهد که WAN و شعبات شما را مدیریت می کند تا تا اقدامات موجود در شبکه به ساده ، سریع و با امنیت بالا صورت پذیرد.

مزایا : ارائه تجربیات کاربری بهتر برای برنامه های کاربردی محلی که به صورت پیش فرض در cloud قرار دارند. دستیابی به چابکی بیشتر و صرفه جویی در هزینه از طریق راه اندازی آسان تر و حمل و نقل مستقل

ـ Cisco DNA Security :

با استفاده از شبکه به عنوان سنسور برای تجزیه و تحلیل و هوش در زمان واقعی، قابل مشاهده است. شبکه شما همچنین شما را قادر می سازد کنترل بیشتری را برای اجرای سیاست و تهدیدات در سراسر شبکه داشته باشید.

مزایا: کاهش خطر و محافظت از سازمان در برابر تهدیدات – حتی در ترافیک رمزگذاری شده. به دست آوردن دید 360 درجه از طریق تجزیه و تحلیل در زمان واقعی برای هوش عمیق در سراسر شبکه. پیچیدگی کمتر با امنیت پایدار

6ـ Cisco DNA Assurance :

دیدگاه غنی متنی را به تجربه برنامه های کاربردی کاربر با تاریخ، زمان واقعی و پیش بینی در میان کاربران، دستگاه ها، برنامه ها و شبکه ارائه می دهد. با قابلیت زمان سنجی در زمان واقعی، اطلاع از شرایط شبکه ای که نیاز به توجه به عملیات شبکه دارند، اطلاع می دهد.

مزایا: به شما امکان را می دهد تا عوامل ریشه ای را شناسایی کرده و پیشنهادات لازم را برای عیب یابی سریع تر فراهم کنید. ادغام با مرکز DNA سیسکو یک داشبورد تک و آسان برای استفاده با قابلیت های بینش و تمرکز پایین فراهم می کند. یادگیری ماشین به طور مداوم هوش شبکه را برای پیش بینی مشکلات پیش از وقوع آنها بهبود می بخشد.

7ـ Digital-ready infrastructure :

مسیریابی فیزیکی یا روتر و یا مجازی، سوئیچینگ و محصولات بی سیم که به عنوان پایه و اساس برای DNA سیسکو استفاده می شود.

مزایا: زیرساخت  قوی از ابتدا با قابلیت های نرم افزار Cisco DNA برای حرکت سریع تر، کارآمد تر و ایمن تر نظر در گرفته شده است.

 

نتیجه گیری:

شما می توانید از امروز سفر خود را به یک شبکه مبتنی بر هدف با استفاده از نمونه کارهای فعلی تجهیزات شبکه سیسکو شروع و سپس نوآوری های شبکه در ماه ها و سال های آینده را از طریق قدرت نرم افزار DNA سیسکو ادامه دهید.

برای فعال کردن قابلیت های DNA سیسکو در روترها، سوئیچ ها و محصولات بی سیم سیسکو، شما نیاز به مرکز Cisco DNA و مجوز اشتراک نرم افزار Cisco DNA برای هر روتر، سوئیچ و دستگاه بی سیم خواهید داشت. شما می توانید از سه سطح صدور مجوز برای هر دستگاه انتخاب کنید: Cisco DNA Essentials، Cisco DNA Advantage و Cisco DNA Premier

ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا توضیحات کاملی در رابطه با نرم افزار Cisco DNA کمپانی سیسکو ارائه دهیم.

 

محصول پیشنهادی با پشتیبانی از این قابلیت:سوئیچ سیسکو  C9300

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 17 =

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: