آنچه در این مقاله می خوانید:

معرفی نرم افزار CISCO ONE

معرفی نرم افزار CISCO ONE
این مقاله در تاریخ 10 اسفند 1397 نوشته و در تاریخ 24 خرداد 1401 مورد بازبینی قرار گرفته است.

نرم افزار CISCO ONE چیست؟

ما در دنیای زندگی می کنیم که فناوری اطلاعات هر روز در حال رشد است و هر روز فناوری های جدیدی پا به عرصه می گذارند تا کار را برای اداره شبکه ها با اندازه های مختلف آسان کنند. یکی از این فناوری ها SDN است. SDN یا Software-defined Networking یا شبکه مبتنی بر نرم افزار، به مدیریت شبکه های متوسط و بزرگ بصورت مرکزی و براساس نرم افزار گفته می شود.

در این شبکه ها تصمیم گیرنده اصلی سخت افزارها نبوده، بلکه نرم افزاها هستند که مشخص می کنند بسته های دیتا به کدامین سمت بروند. بوسیله این ابزار شما دیگر نیاز نیست برای تغییر در شبکه خود به پای تک تک سوییچ ها و روترها بروید تا بتوانید تغییر مورد نیاز را در شبکه انجام دهید بخصوص زمانی که تعداد سوییچ های شما برای مثال 100 عدد در دیتا سنتر باشد. با استفاده از SDN شما کافیست برنامه جدید مورد نظر خود را برای شبکه درحال کار بنویسید و آن را تحویل OpenFlow بدهید. پس از آن OpenFlow به سراغ تک تک سوییچ ها می رود و تغییرات را روی آن ها انجام می دهد.

حالا اصلاً چرا راجب SDN صحبت کردیم، دلیلش اینکه در واقع نرم افزار CISCO ONE کامل تر شده SDN می باشد.

همانطور که می دانید کمپانی سیسکو همواره باید استانداردهای مورد تایید خودش رو برای محصولات ایجاد کنه و Cisco one در همین دسته قرار دارد و حتی می توان گفت بسیار کامل تر از SDN می باشد. نرم افزار CISCO ONE به عنوان یک راه مقرون به صرفه و انعطاف پذیر جهت دستیابی به نرم افزارهای مورد نیاز برای مراکز داده، مسیریابی، سوئیچینگ و همچنین نیازهای بی سیم می‌باشند.

 

ویدئو معرفی Cisco One:

 

این سری از سیستم عامل ها خدمات زیر را به مشتریان عرضه می نمایند:

 • اتصال شعبات یک شرکت و یا سازمان با محیط اطراف و سایر شعبات به صورت کابلی و یا بی سیم
 • ایجاد یک شبکه مرکز داده بسیار امن که با Cloudهای عمومی، خصوصی و ترکیبی کار می کند
 • ایجاد همکاری میان صدا و تصویر در سراسر شبکه

Cisco ONE Software، خرید، مدیریت و ارتقاء نرم افزار های زیرساختی را ساده تر می سازند.

هنگام خرید:

با خرید نرم افزار واحد و جامع Cisco ONE به دلیل دارا بودن بسیاری از قابلیت های نرم افزاری دیگر نیازی نیست که هزینه‌ی جداگانه برای خرید این نرم افزار ها پرداخت کنید.

هنگام استفاده:

به دلیل به روزرسانی‌ها و ارتقاء مداوم این سری از نرم افزار ها، شبکه‌ی شما نیز همزمان به روز می‌شود.

هنگام Refresh:

شما با خرید این سری از نرم افزارها می‌توانید کلیه سخت افزارهای سیسکو را ارتقاء دهید که این امر سبب کاهش هزینه‌های نرم‌افزاری شما خواهد شد زیرا این گونه از نرم افزارها وابسته به سخت افزار خاصی نبوده و قابلیت انتقال به نسل بعدی را نیز دارا می‌باشند.

 

ویژگی هایCisco ONE:

نرم افزار Cisco ONE ویژگی های زیر را ارائه می دهد:

 • این سری از نرم افزارها دارای قیمت‌های عالی و دارای قابلیت use-case scenarios می‌باشد.
 • شما با وجود این نرم افزار ها به کلیه به روز رسانی‌ها ، ارتقاء ها و فن آوری‌های جدید از طریق پشتیبانی سیسکو بهره مند خواهید شد.
 • قابلیت به روز حفاظت از امنیت
 • حفظ سرمایه از طریق قابلیت انتقال این نرم افزار به سخت افزارهای دیگر

 

چالش های مدیریت فناوری اطلاعات و مزایای نرم افزار Cisco ONE:

چالش های مدیریت فناوری اطلاعات و مزایای نرم افزار Cisco ONEچالش های مدیریت فناوری اطلاعات و نرم افزار نرم افزار Cisco ONE
کاهش بودجه فناوری اطلاعات:
بودجه IT در حال کاهش است در حالی که تقاضای فناوری اطلاعات همچنان شتاب می گیرد. از آنجایی که هزینه های فناوری اطلاعات و زمان از کار افتادگی سر به فلک می کشد، شرکت ها باید بودجه های در حال کاهش را با شبکه هایی با قابلیت استقرار آسان که کارایی عملیاتی را افزایش می دهند، متعادل کنند.
برای پول خود ارزش بیشتری ارائه دهید:
نرم‌افزار Cisco ONE برای سناریوهای استفاده مشترک از مشتریان طراحی شده است و با قیمت بهتری ارائه می‌شود، که به کارگیری راه‌حل‌های کامل را برای شما آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر می‌کند.

افزایش حمایت از سرمایه گذاری:

خدمات نرم افزاری به شما امکان می دهد مجوزهای نرم افزاری را از طریق ارتقاء و جایگزینی سخت افزار بدون هزینه اضافی به روز بمانند.
عدم انعطاف زیرساخت:
سازمان‌های فناوری اطلاعات فاقد یک روش خودکار برای همگام شدن با تغییر نیازها و تقاضاهای کسب‌وکار برای منابع بیشتر هستند. تهیه و ارائه یک سرویس شبکه جدید اغلب هفته ها طول می کشد.
افزایش چابکی کسب و کار:
نرم افزار Cisco ONE راه حل های مهم تجاری را ارائه می دهد و ابزارهایی را که برای استقرار، نگهداری و مدیریت نرم افزار خود نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد.
عدم وجود گزینه های خرید:
سازمان ها برای بهبود انعطاف پذیری، کاهش ریسک و کاهش هزینه ها به گزینه های بیشتری برای خرید نرم افزار نیاز دارند.
مدل های صدور مجوز پذیرش:
با استفاده از مدل‌های خرید برای اشتراک و سایر مدل‌های خرید منعطف، هزینه‌های نرم‌افزار خود را به صورت یکنواخت در طول زمان توزیع کنید.
موانع اجرا

استقرار نرم‌افزار و اجرای موارد استفاده جدید اغلب می‌تواند باعث اختلالات عمده در عملیات فعلی شما شود.
کاهش ریسک و زمان خرابی:
خدمات فنی و حرفه ای سیسکو تخصص، ابزارهای هوشمند و فرآیندهای اثبات شده ای را ارائه می دهد که خطر را کاهش می دهد و زمان خرابی را کاهش می دهد.
زمان و هزینه های بیش از حد برای تعمیر و نگهداری

اکثر بودجه IT شما و بیشتر حجم کاری شما بر روی تعمیر و نگهداری متمرکز است و توانایی شما را برای نوآوری و رشد کسب و کارتان محدود می کند.
سرعت بازگشت سرمایه:
عملکرد شبکه های خود را بهینه کنید تا بیشترین بهره را از سرمایه گذاری های فناوری خود ببرید. با راهنمایی متخصص خدمات فنی و حرفه ای سیسکو به نتایج کسب و کار خود سرعت ببخشید.

 

چگونگی عملکرد Cisco ONE:

نرم افزار CISCO ONE برای سوئیچینگ، مسیریابی و دامنه شبکه مراکز داده در دسترس هستند. این نرم افزارها با ارائه قابلیت‌های پشرفته، به کلیه نیاز های پیچیده‌ مشتری پاسخ می‌دهند.

سیسکو ONE تنها با مجوزهای دائمی ارائه می شود. البته لازم به ذکر است در سال 2017 جایگزین هایی با نام های Cisco DNA برای شبکه‌های سازمانی و Cisco ACI برای مراکز داده بازنویسی شده است. همچنین با دارا بودن قابلیت های بسیار سبب ایجاد ارتباط میان تجهیزات کابلی و بی سیم بین شعب مختلف یک شرکت خواهد شد. از دیگر ویژگی‌های این نرم افزار توانایی مسیریابی در شبکه می‌باشد. مراکز داده Cisco ONE سبب ارتباط میان مراکز داده فیزیکی و مجازی در سراسر شبکه شما خواهد شد.

معرفی نرم افزار CISCO ONE

حال با یک مثال نحوه عملکرد Cisco One را بررسی می کنیم:

فرض کنید یک شبکه با حجم ترافیکی معادل 2Pbps یا همان 2Peta زیر بار می باشد. بدلیل حجم بالای اطلاعات ممکن است بعضی از خطوط ترافیک بالاتری را تحمل کنند. onePK بوسیله سیستم عامل (مانند IOS یا NX-OS ) و (ASICs (Application-specific integrated circuit تمامی اتفاق هایی که در شبکه میافتد را مانیتور میکند و در اختیار Cisco ONE Controller می گذارد. این مانیتورینگ طبق گفته های شرکت سیسکو از ابزارهایی مثل SNMP و یا NetFlow بهتر عمل کارده و گزارشاتی کامل تر را نشان می دهد.

در اینجاست که ادمین شبکه با دیدن گزارشاتی که سیسکو ONE در اختیارش می گذارد تصمیم به تغییر تنظیمات می کند. بدین وسیله ادمین برنامه مورد نظر خود را طراحی کرده و در اختیار سیسکو ONE قرار میدهد. از این لحظه به بعد سیسکو ONE نسبت به گزارشاتی که از onePK می گیرد تغییرات مورد نیاز را به onePK و یا OpenFlow اعلام م یکند و آن ها نیز بصورت گسترده config های مورد نیاز را بر روی شبکه پیاده می کنند.

حال که نگاه میکنیم میبینیم که بدون نیاز به تغییر configهای دستگاه هایی که در دیتا سنتر داریم همه چیز بصورت خودکار انجام می شود. اینگونه هم دقت اجرای دستورات بالا رفته و هم سرعت تغییر بصورت لحظه ای خواهد شد.

در راه کاری که شرکت سیسکو مدعی شده، تصمیم گیری از سوییچ ها و روترها خارج شده و به همه لایه ها بر میگردد. اینجا هم برای روشن شدن مسئله از یک مثال استفاده خواهم کرد. فرض کنید یک تارنما قصد پخش برنامه ی زنده ای را دارد. بوسیله Cisco ONE، شبکه شما با نگاه به اتفاقی که در تارنما میفتد تغییرات مورد نظر را در سوییچ ها و روترها اعمال میکند. این یعنی یک شبکه کاملا هوشمند و کارآمد. مثلا اگر تعداد بینندگان بیش از حد زیاد باشد ، ترافیک مربوطه را به یک مسیر دیگر هدایت میکند.

حال شاید بگویید فرق onePK و OpenFlow چیست؟

سیسکو همیشه بدنبال این بوده است که به استفاده کننده از تجهیزاتش نشان دهد، به فکر آن هاست. وقتی که شما از onePK به جای OpenFlow استفاده کنید قابلیت های بالاتری دارید. برای مثال یکی از بدترین اتفاق ها در دیتا سنترهای بزرگ، اتصال اشتباه کابل هاست. شما به عنوان ادمین شبکه وقتی قصد تغییر در شبکه را دارید. برنامه خود را نوشتید و تحویل onePK داده اید.

onePK پس از تجزیه و تحلیل برنامه شما به سراغ دیتا سنتر می رود. اگر شما به اشتباه کابلی را وصل کرده باشید، هیچ config ای روی دستگاه مورد نظر انجام نمی دهد و به شما اشتباه کارتان را نشان می دهد. به نظر من خیلی قابلیت جالبی به نظر میرسد. دیگر نیاز نیست ساعت ها بدنبال اشتباه خود بگردیم. سیسکو onePK را می توان بر روی سرورها، کارت ها و دستگاه های Nexus پیاده سازی کرد.

 

مزایای نرم افزار Cisco One برای سازمان ها:

با استفاده از نرم افزار Cisco One ، سازمان شما مزایای زیر را به دست می آورد:

 • نرم افزار لازم برای راه اندازی راه حل های کلیدی کسب و کار با قیمت مناسب
 • قابلیت های جدید نسخه موجود از طریق ارتقا و به روز رسانی های جزئی برای کمک به اطمینان از اینکه نرم افزار شما به طور سازگار عمل می کند و همیشه به روز است
 • حفاظت از سرمایه گذاری با قابلیت انتقال مجوز نرم افزار در سراسر چرخه های refresh سخت افزاری
 • دسترسی سریع تر به ویژگی های جدید سیسکو و محصولات

 

ارتباط نرم افزار CISCO ONE با Cisco DNA و ACI :

با گسترش روز افزون تکنولوژی، ضرورت ایجاد مراکز داده جهت پیشرفت در کسب و کار دیجیتال اهمیت زیادی پیدا کرده است. که البته این مراکز داده نیازمند رویکرد جدیدی مبتنی بر به روز رسانی های پی در پی، اتوماسیون، امنیت داخلی، نظارت پیشگیرانه و عیب یابی می باشند. سیسکو این شبکه جدید را با استفاده از معماری شبکه های دیجیتال سیسکو (DNA) برای شبکه های سازمانی و زیرساخت های مرکز کاربردی (ACI) ارائه می دهد.

جایگزین های مشترک نرم افزار CISCO ONE یعنی آخرین نوآوری ها در DNA سیسکو و ACI در سال 2017 به وضوح برجسته تر شده و در دسترس قرار گرفتند. تغییر نام آنها جهت ایجاد مدیریت و کنترل مبتنی بر سیاست صورت گرفته است. با این وجود کلیه نرم افزار ها با نام های گوناگون به صورت به روز شده در دسترس قرار دارند.

 

تفاوت Cisco One با SDN:

به توجه به پیشرفت روز افزون دنیای تکنولوژی، فناوری های جدیدی پا به عرصه گذاشته تا کار را برای اداره شبکه ها در هر اندازه آسان نمایند. در سال 2005 فناوری SDN توسط دانشگاه استفرد متولد شد و در سال 2009 مورد استفاده قرار گرفت. SDN یا Software-defined Networking یا شبکه مبتنی بر نرم افزار درواقع به مدیریت شبکه های متوسط و بزرگ بصورت مرکزی و براساس نرم افزار گفته می شود.

به طور کلی در این شبکه های مبتی بر نرم افزار به جای آن که سخت افزار تصمیم بگیرد که بسته ها اطلاعاتی کجا بروند، این نرم افزار است که متناسب با هر بسته رفتار متفاوتی دارد. برای مثال سوییچ شبکه که یک بسته را دریافت می کند پس از تجزیه و تحلیل تصمیم به ارسال به مقصد مورد نظر میگیرد و پس از آن بقیه بسته هایی که از همان نقطه آمده باشند را نیز به همین منوال انتقال می دهد. اما در شبکه هایی که SDN برروی آن ها فعال می باشد، برای هر بسته تعاریفی که ادمین شبکه انجام اعمال می شود.

حال این SDN از یک کنترل کننده به نام Openflow بهره می برد که تمامی رفتارهای شبکه را شنان دهده و در صورت نیاز به تغییر آن را به صورت تمام خودکار انجام می دهد. با این ابزار دیگر نیازی نیست برای ایجاد تغییر در شبکه خود به سراغ تک تک سوئیج های شبکه و روترها بروید و تنها کافیست برنامه جدید مورد نظر خود را برای شبکه در حال کار بنویسید و آن را تحویل Openflow بدهید. به همین سادگی تغییری که شاید نیاز به زمانی معادل 1 ماه داشته باشد در یک روز قابل اجرا می باشد. حال تفاوت آن با Cisco One در چیست؟

در حقیقت تفاوت این دو در کامل بودن است. سیسکو ONE از لایه 7 تا لایه 2 را شامل می شود که طبق گفته خود شرکت سیسکو این باعث شده که کنترل داده ها بصورت کاملا مرکزی اداره شود. شرکت سیسکو در مقابل استاندارد OpenFlow پا را یک قدم جلوتر گذاشته و ( onePK (one Platform Kit را ارائه کرده است که رابط کاربری سیستم عامل های دستگاه های خودش یعنی IOS,IOS-XR,NX-OS می باشد. بوسیله onePK شما می توانید تمامی configها، تغییرات و یا سیاست های جدید را بصورت برنامه هایی به زبان های مختلف مانند Java و یا Python بنویسید و onePK آن ها را برای شما روی دستگاه هایتان پیاده سازی می کند.

 

به سوی Cisco DNA یا ACI بروید:

ما پلی برای کمک به حرکت مشتریان از SWSS به نوآوری های Cisco DNA و ACI هستیم. مشتریان نرم افزار CISCO ONE جدید یک نرم افزار اشتراک سیسکو DNA / ACI را که شامل پشتیبانی نرم افزاری (SWSS) برای مجوزهای دائمی و اشتراکی است، دریافت خواهند کرد. در حال حاضر مشتریان Cisco ONE نرم افزار Cisco DNA/ ACI سیسکو را در زمان تمدید SWSS که شامل پشتیبانی نرم افزاری (SWSS) برای مجوزهای دائمی و اشتراکی است، دریافت خواهند کرد.

 


 

بیشتر بخوانید: معماری جدید DNA سیسکو

 


 

 Cisco ONE برای Access Switching در پلتفرم های زیر موجود است:

● سوئیچ های اترنت سری 4000 و 5000 سیسکو

● سوئیچ‌های سری Cisco Catalyst 2000 (Cisco Catalyst 2960X و 2960-XR)

● سوئیچ های سری سیسکو کاتالیست 3000 (سوئیچ های فیبر و غیر فیبر سیسکو کاتالیست 3560-CX، 3650 و 3850)

● سوئیچ های سری Cisco Catalyst 4500 (Cisco Catalyst 4500E و 4500-X)

● سوئیچ‌های سری Cisco Catalyst 6800 (Cisco Catalyst 6880-X، 6840-X و 6807-XL)

 

نتیجه گیری:

ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا توضیحات کاملی در رابطه با قابلیت CISCO ONE که توسط کمپانی سیسکو ارائه شده است بیان کنیم. زیرا شناخت این قابلیت ها برای کلیه کارشناسان آی تی امری ضروری است.

 

محصول پیشنهادی با پشتیبانی از این قابلیت: : لیست قیمت سوئیچ سیسکو سری C9300

 

شما می توانید کلیه تجهیزات شبکه مورد نیاز خود را از مسترشبکه بزگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران همراه با گارانتی معتبر خریداری نمایید.

دیدگاهی در مورد “معرفی نرم افزار CISCO ONE

 1. MRT9710 گفت:

  سلام
  خیلی کلی توضیح دادین و اگر دقیق تر کارایی این نرم افزار رو میگفتین شاید بهتر میشد.
  خسته نباشید.‌

  1. arsham گفت:

   سلام
   این مقاله از توضیحات ارایه شده توسط شرکت سیسکو تهیه شده ولی اگر شما توضیحات بیشتری در مورد این نرم افزار رو دارین لطفا در همین جا بنویسید تا همه کسانی که نیاز دارند بتونن استفاده کنن
   ممنون از لطف و همکار شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: