آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با سیستم عامل NX-OS و تفاوت آن با IOS سیسکو

سیستم عامل NX-OS
این مقاله در تاریخ 9 تیر 1400 نوشته و در تاریخ 04 آذر 1400 مورد بازبینی قرار گرفته است.

سیستم عامل NX-OS از جدیدترین سیستم عامل های شرکت سیسکو می باشد که برای تجهیزات جدید این شرکت ایجاد شده است. جهت آشنایی با این سیستم عامل مقاله زیر را مطالعه کنید:

 

سیستم عامل NX-OS چیست؟

شرکت سیسکو برای برخی از تجهیزات مخابراتی خود همچون سوئیچ های شبکه و روترها سیستم عامل اختصاصی طراحی کرده است تا مدیران شبکه به راحتی بتواند آنها را پیکربندی و استفاده کنند. در تجهیزات فیزیکی، سیستم عامل در نقش یک رابط نرم افزاری، کار پیکربندی سخت افزاری را راحتتر می کند. افرادی که با چنین تجهیزاتی سروکار دارند قطعاً بایستی با این سیستم عامل آشنایی داشته باشند تا بتوانند روتر،سوئیچ شبکه و سایر تجهیزات سخت افزاری را به درستی پیکربندی و راه اندازی کنند.

 

سوئیچهای Nexsus سیسکو به صورت اختصاصی جهت استفاده در مراکز داده در مقیاس و حجم ترافیک بالا و انتقال ترافیک در مرکز داده تا حجم 17 ترابایت معرفی گردیده است. این تجهیزات برای حداکثر قابلیت مقیاس پذیری و دسترسی پذیری بالا طراحی شده اند.

این سیستم عامل بر مبنای لینوکس توسعه داده شده است و طوری طراحی شده تا بتواند با سایر سیستم عامل ها ارتباط برقرار نماید. خط فرمان این سیستم عامل همانند سیستم عامل قبلی این شرکت یعنی IOS است. از ویژگی های کلیدی این سیستم عامل قدرتمند می توان به sysmgr یا مدیریریت سیستم، PSS یا سرویس ذخیره مداوم داده ها و MTS یا سرویس تبادل پیام و تراکنش ها اشاره کرد.

 

برخی از مزایای متعدد سیستم عامل NX-OS عبارتند از:

  • سیستم عامل یکپارچه مرکز داده
  • انعطاف پذیری و مقیاس پذیری
  • مبتنی بر مؤلفه یا پیمانه ای بودن
  • قابلیت استفاده از مجازی سازی
  • امنیت جامع، قابلیت دسترسی، قابلیت اطمینان و ویژگیهای مدیریتی
  • مسیریابی مبتنی بر IPv4 و IPv6

 


 

بیشتر بخوانید: سوئیچ شبکه چیست؟ 

 


 

ویژگیهای کلیدی و مزایای سیستم عامل NX-OS:

ـ VDC:
این امکان در سوئیچ های نکسوس سری 7000 اجازه می دهد که یک سوئیچ فیزیکی به چندین سوئیچ کانال مستقل منطقی تقسیم شود و واحد کنترل نیز به چند قسمت تقسیم شود، بنابراین هر سوئیچ منطقی را مستقل ساخته تا مطمئن شود که هیچگونه وابستگی به یکدیگر ندارند. این قابلیت به منظور استقلال نگهداری سیستم ها استفاده می شود، به عنوان مثال بخش امنیت فقط به VDC DMZ دسترسی داشته باشد.  VDCها هیچگونه ارتباطی با هم ندارند مگر این که ارتباط فیزیکی پورت های آنها برقرار شود.

سوئیچ های نکسوس سیسکو سری 7000 را می توان بر اساس نیاز مشتری به دستگاههای مجاز تقسیم کرد. VDCها مزایای متعددی از قبیل جداسازی خطا، سطح مدیریت، جداسازی ترافیک دادهها و افزایش امنیت را ارائه می دهند.

 

ـ VPC:
کاربرد اصلی این مورد در 7000 Nexus نیز استفاده از امکان تجمیع لینک در چند سوئیچ فیزیکی مختلف است ولی آن را به صورت متفاوتی انجام می دهد. تفاوت اصلی در این است که در واحد کنترل، VSSها به صورت واحد منطقی در نظر گرفته می شوند ولی در VPC اینگونه نیست.

بنابراین هر دو سوئیچ می توانند به صورت کاملا مستقل عمل نمایند و به همین علت نیز EtherChannel های ساخته شده بین چند سوئیچ قابلیت لایه سه ندارند و نیاز به استفاده از پروتکل هایی نظیر HSRP وجود دارد. سرویس دهنده را فعال یا سوئیچ می کند تا از یک EtherChannel در دو سوئیچ جریان بالا بدون یک پورت مسدود شده STP استفاده کند، تا امکان استفاده از تمام پهنای باند بالا را داشته باشد.

 

ـ عملکرد مداوم سیستم:
تعمیر و نگهداری، ارتقاء و صدور نرم افزار می توانند بدون وقفه های سرویس به علت ماهیت پیمانهای NX-OS و ویژگیهایی مانند ارتقای نرم افزار درون سرویس ISSU و قابلیت فرآیند برای راه اندازی مجدد، به صورت پویا انجام شوند.

 

ـ امنیت:
سیستم عامل NX-OS دارای ویژگی محرمانه بودن و یکپارچگی دادهها است، پشتیبانی از رمزگذاری استاندارد AES 1.802 IEEE با رمزنگاری پیشرفته 128 بیتی AES امکانپذیر است. به علاوه CTS،به عنوان مثال، بسیاری از ویژگی های امنیتی اضافی مانند ACL و امنیت پورت ها را دارد.

 

ـ خدمات پایه:
مجوز پیشفرض که با سیستم عامل NX-OS حمل می شود، پروتکل های لایه 2 از قبیل  Spanning Tree ،شبکه های مجازی VLAN ،VLANهای خصوصی و UDLD را شامل می شود.

 

ـ بسته خدمات سازمانی:

پروتکل های لایه 3 مانند ISIS ،BGP ، OSPF ،PBR ،EIGRP ،PIM ،GRE.

 

ـ بسته خدمات پیشرفته:
CTS ،VDC ،OTV را ارائه می دهد.

 

ـ مجوز انتقال خدمات:
OTV و پروتکل MPLS (در صورت وجود) را ارائه می دهد. مثال زیر به سادگی نصب فایل لایسنس NX-OS را نشان می دهد.

 


 

بیشتر بخوانید: تفاوت میان سوئیچ های Nexus و Catalyst

 


 

سیستم عامل هایی که با NX-OS پشتیبانی می شوند:

این سیستم عامل از پلتفرم های مختلفی از جمله موارد زیر پشتیبانی می کند:

 

Nexus 7000
Nexus 500
Nexus 2000
Nexus 1000V
Cisco MDS 9000

Cisco Unified Computing System (UCS)Nexus 4000

 


 

بیشتر بخوانید: نحوه آپدیت IOS سوئیچ سیسکو

 


 

مقایسه سیستم عامل NX-OS با Cisco IOS:

اگر شما با واسط خط فرمان (CLI) سیسکو IOS آشنا هستید، CLI برای سیستم عامل NX-OS مشابه سیسکو IOS است. اما تفاوت های کلیدی وجود دارد که قبل از کار با NX-OS باید بررسی شوند:

ـ هنگامی که شما برای اولین بار وارد سیستم عامل NX-OS می شوید، به طور مستقیم به حالت EXEC می روید.

ـ NX-OS دارای یک ابزار راه اندازی است که کاربر را قادر می سازد تا پیش فرض های سیستم را مشخص کند، پیکربندی اولیه را انجام دهد و از یک خط مشی امنیتی کنترل از راه دور استفاده کند.

ـ NX-OS از یک ویژگی مبتنی بر مدل لایسنس استفاده میکند.

ـ مهلت دورهای 120 روزه لایسنس برای تست، پشتیبانی می شود اما بعد از تاریخ انقضا، خصوصیات به طور خودکار از تنظیمات حذف می شوند.

ـ NX-OS دارای توانایی فعال و غیرفعال کردن ویژگیهایی مانند OSPF ،BGP و غیره از طریق فرمان پیکربندی است. دستورات پیکربندی و تأیید تا زمانی که ویژگی خاصی را فعال کنید، در دسترس نیستند.

ـ NX-OS از VDC پشتیبانی می کند که یک دستگاه فیزیکی را به دستگاه های منطقی تقسیم می کند. هنگامی که برای اولین بار وارد سیستم شوید، به صورت پیشفرض در VDC قرار دارید.

ـ SSHv2 به صورت پیش فرض فعال است، در حالی که Telnet به صورت پیش فرض غیر فعال است.

ـ کاربری که به سیستم وارد می شود به عنوان مدیر از پیش تعریف شده است؛ یک کلمه عبور باید زمانی مشخص شود که سیستم برای اولین بار روشن می شود. با NX-OS، شما باید یک نام کاربری و کلمه عبور را وارد کنید؛ شما نمی توانید نام کاربری و کلمه ورود را غیرفعال کنید.

ـ NX-OS از یک تصویر کیک استارتر و یک تصویر سیستم استفاده می کند. هر دو تصویر در فایل پیکربندی به عنوان متغیرهای بوت کیک استارتر و سیستم شناسایی می شوند.

ـ NX-OS دستور Write را حذف کرد؛ استفاده از پیکربندی راه اندازی کپی در حال اجرا و همچنین دستور syntax وجود دارد.

 


 

بیشتر بخوانید: Cisco IOS چیست؟

 


 

خرید انواع سوئیچ سیسکو از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه با گارانتی معتبر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
فهرست