آنچه در این مقاله می خوانید:

نحوه آپدیت IOS سوئیچ سیسکو

آپدیت IOS سوئیچ سیسکو

نحوه آپدیت IOS سوئیچ سیسکو یکی از مهم ترین موضوعات برای سوئیچ های شبکه مخصوصا سوئیچ سیسکو است. سوئیچ شبکه مانند هر قطعه سخت‌افزاری دیگر احتیاج به مراقب و سرویس شدن دارد. در نتیجه در چک‌لیست مراقبت از تجهیزات سیسکو، آپگرید و آپدیت IOS سوئیچ سیسکو را نیز قرار دهید.

 

سوئیچ سیسکو چیست؟

سوئیچ سیسکو در حقیقت یک سخت‌افزار کوچکی است که وظیفه متمرکزسازی ارتباطات میان چندین دستگاه وسیله ارتباطی را در یک شبکه LAN برعهده دارد. به‌طورکلی سوئیچ سیسکو از جمله تجهیزات شبکه ای به شمار می‌رود که کامیپیوتر ها و دستگاه‌های موجود مانند چاپگر ها پرینتر ها و .. را در یک شبکه محلی بهم مرتبط می‌سازد.

مسئولیت سوئیچ سیسکو انتقال دیتا بین دستگاه‌های داخلی شبکه است. دیتا و اطلاعات دریافتی از دستگاه با یک IP خاص به‌صورت بیت فشرده می‌شوند و آن به آدرس تعیین شده در شبکه‌های محلی ارسال می‌کند. این بیت‌ها به‌وسیله سوئیچ شبکه رمزگشایی می‌کند و از طریق پورت‌ها به دستگاه مقصد می‌رسانند. ما در این مقاله نحوه آپدیت IOS سوئیچ سیسکو را به شما خواهیم گفت با ما همراه باشید. همچنین اگر تمایل دارید در رابطه با سوئیچ سیسکو بیشتر بدانید به مقاله سوئیچ سیسکو چیست مراجعه کنید.

 

IOS سوئیچ سیسکو چیست:

سیستم عاملی که در سوئیچ‌های سیسکو قرار دارد را IOS می‌نامند و همانند هر سیستم‌عامل دیگر به نگهداری، آپدیت و آپگرید احتیاج دارد. از اصلی‌ترین ابزارهایی که مدیران شبکه از آن استفاده می‌کنند، TeraTerm یا PuTTY است. این دو ابزار نام برده به صورت رایگان وجود دارند و مشکلی از لحاظ لایسنس وجود ندارد. اما اگر به دنبال برنامه حرفه‌‌ای‌تری هستید باید از ابزار SecureCRT استفاده کنید که دارای قابلیت‌های زیادی است که شما می توانید از آن استفاده کنید، اما رایگان نیست.

برای آپدیت IOS سوئیچ سیسکو، در ابتدا باید دانلود IOS سیسکو را انجام دهید دقت کنید قبل از دانلود IOS حتماً یک BACKUP از نسخه فعلی IOS دستگاهتان بگیرید تا اگر زمانی نسخه اصلی دچار مشکل و اختلال شود نسخه قابل اعتمادی در دسترس داشته باشید. بهتر است از Confing file نیز بک‌آپ بگیرید تا مجبور نباشید دوباره کانفینگ ها را انجام دهید.

اصولاً کاربران برای بک‌آپ‌گیری از نسخه فعلی ios از tftpdnld و محیط rommon استفاده می‌کنند. اگر فریمور دستگاه کار می‌کند که مشکل خاصی وجود ندارد. توجه کنید در زمان اجرا باید از آدرس IP دستگاه خود استفاده کنید و آدرس IP سرور TFTP و آدرس IP که در داخل rommon برای شناسایی دستگاه استفاده می‌شود باید در یک شبکه محلی قرار بگیرند.

دانلود Putty   دانلود TeraTerm

 


 

بیشتر بخوانید: Cisco IOS چیست و چه کاربردی دارد؟

 


 

 علت نیاز به آپدیت IOS سوئیچ سیسکو:

 • اضافه نمودن سخت‌افزار یا ماژول جدید به سوئیچ یا حتی روتر
 • اضافه نمودن امکان قابلیت نرم‌افزار جدید
 • ازبین‌بردن باگ‌های نسخه قبلی و یا فعلی IOS سیسکو

جالب است بدانید که IOS سوئیچ سیسکو مانند سیستم‌عامل‌های دیگر ممکن است بعد از گذشت زمان کارکرد دچار اختلال یا به اصلاح فن CORRUPT شود و این بهترین زمانی است که بعد از مدتی IOS خود را از اول نصب کنید. باید توجه کنید که حتماً به‌اندازه و ظرفیت حافظه Flash موجود روی سوئیچ خود دقت کنید. ممکن است اندازه حافظه Flash موجود روی سوئیچ شما به‌اندازه‌ای نباشد که IOS جدید بتواند بر روی آن نصب شود. برای این منظور اول  با دستور زیر ورژن IOS سوئیچ سیسکو را مشاهده کنید.

R1#show version

و در ادامه با کدهای زیر فضای خالی حافظه فلش را بررسی کنید.

R1#show flash

:/Directory of flash

May 14 1999 23:55:31 TinyROM-1.2(1) 0 —- 49096

r-x 3326472 Apr 06 2000 12:32:02 c800-nsy6-mw.bin-40

bytes total (786432 bytes free) 4194304

کاربران می‌توانند IOS خود را به‌وسیله یک TFTP سرور موجود بر روی شبکه نصب و بروز رسانی کنند. در واقع نرم‌افزارهای زیادی وجود دارد که شما به‌راحتی با استفاده از آنها می‌توانید یک TFTP سرور را راه‌اندازی کنید. بعد از اینکه TFTP سرور را در شبکه راه‌اندازی کردید، فایل Image مربوط به IOS مربوطه را (این فایل با پسوندهای bin یا tar می باشد) در TFTP سرور انتقال داده و سپس آن را روی حافظه Flash سوئیچ و یا روتر خود کپی نمایید.

(برای انتقال IOS روتر و سوئیچ سیسکو می‌توانید از نرم‌افزار Solar Winds یا TFTP32 استفاده کنید. برای سیستم‌عامل لینوکس و مکینتاش هم نرم‌افزار TFTP Server مخصوص وجود دارد. سرور TFTP و Device باید در یک VLAN و یا در یک Subnet باشند اگر در یک Subnet نباشند می‌توانید به TFTP سرور Gateway بدهید. بنابراین روتر یا سوئیچ سیسکو و سرور TFTP باید بتوانند همدیگر را Ping کنند. اگر سوئیچ شما لایه دو است، برای تعریف IP از Interface VLAN استفاده کنید.

 

مراحل و نحوه آپدیت سوئیچ سیسکو:

برای آپدیت سوئیچ سیسکو باید طبق مراحل زیر عمل کنیم:

 1. برای آپدیت IOS سوئیچ سیسکو در ابتدا سوئیچ را از طریق کابل کنسول و در سوئیچ‌های جدید از طریق پورت‌های USB به کامپیوتر متصل کرده و سپس نرم افزار Putty را باز کنید.
 2. با دستور enable به مد privilage بروید.
 3. با دستور show version، مدل سوئیچ و جدیدترین نسخه ios موجود را به دست بیاورید.
 4. در این بخش سیستم‌عامل موردنظر سوئیچ سیسکو یا همان ios را از سایت cisco مطابق با مدل سوئیچ خود دانلود کنید.
 5. برای اینکه مشخص شود فضای کافی در سوئیچ سیسکو شما به‌منظور ذخیره سیستم‌عامل بر روی حافظه فلش وجود دارد یا خیر باید show flash و یا dir flash را اجرا کنید.
 6. سرور TFPT را از طریق نرم‌افزارهای در دسترس مانند solarwinds tftp server را بر روی سیستم متصل به سوئیچ برای آپلود فایل IOS نصب کنید.
 7. با دستور Copy tftp flash فایل IOS سیسکو را بر روی حافظه سوئیچ کپی کنید.
 8. سپس در ادامه مراحل و نصب آپدیت IOS سوئیچ سیسکو به وضعیت configure terminal می‌رویم و با کد دستوری boot system newiosimage.bin ترتیب راه‌اندازی سوئیچ را روی ios جدید قرار می‌دهیم.
 9. با دستور show boot مطمئن شوید که بوت سوئیچ روی فایل جدید است.
 10. سپس در ادامه کد دستور reload سوئیچ را راه‌اندازی کنید. در این حالت آپدیت IOS سوئیچ سیسکو به پایان می رسد.

 


 

مشاهده ویدیو: آشنایی با اصطلاحات register ،Upgrade و Update در سوئیچ شبکه

 


 

بارگذاری فایل IOS در سوئیچ سیسکو:

برای اینکه کاربران بتوانند فایل IOS را در سوئیچ سیسکو بریزند در ابتدا باید یک سرور TFTP را پیکربندی نمایند. چرا که این سرور اجازه نظارت بر روی فرایند انتقال IOS به سوئیچ را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای استفاده از این سرور باید مطمئن شوید که به‌ وسیله سوئیچ نصب و راه‌اندازی شده است و سرور از طریق شبکه در دسترس شما است در آخر هم به اتصال کابل اترنت به رابطه FASTEthernet 0/0 سوئیچ توجه کنید.

پس از اینکه IOS در فهرست اصلی TFTP شما قرار گرفت، به‌آسانی می‌توانید برای آپدیت IOS سوئیچ سیسکو و باقی سوئیچ‌ها اقدام کنید. برای انجام این کار باید از طریق ROMMON تنظیمات فعلی را با اجرای دستور SET ویرایش کنید. این مراحل شامل:

 • آدرس IP که توسط سوئیچ استفاده می‌شود (10.1.10.100) است.
 • ماسک مورد استفاده توسط سوئیچ (255.255.0.0) است.
 • DEFAULT_GATEWAY (10.1.10.1) می باشد.
 • آدرس IP ماشین سرور TFTP شما (10.1.10.120) است.
 • bin نام فایل IOS است.

 

روش آسان برای وارد کردن نام فایل IOS:

اگر دنبال روشی آسان برای واردکردن نام فایل IOS هستید خوب است بدانید که باید پوشه TFTP ROOT در سرور TFTP را بررسی کنید. برای آسانی این کار کافی است در پوشه TFTP ROOT بر روی دکمه SHOW DIR و سپس بر روی دکمه Expelorer کلیک کنید. هنگامی که این کار را انجام می‌دهید یک نسخه از فایل اکسپلور به همراه پوشه انتخابی TFTP Root اجرا می‌کند.

نحوه آپدیت IOS سوئیچ سیسکو

سپس در ادامه باید بر روی Expelorer که در تصویر زیر در کادر قرمز رنگ قرار دارد کلیک کنید.

نحوه آپدیت IOS سوئیچ سیسکو

 در ادامه خواهید دید که مکان فایل IOS (.bin) را پیدا کرده است. لازم به ذکر است بدانید برای انتخاب نام فایل باید یک‌بار بر روی آن کلیک نمایید. اکنون با استفاده از کلیک راست نام فایل را copy کرده و در قسمت دستور بالا در رومینگ paste کنید.

اگر قصد ندارید کپی‌کردن فایل را به روش بالا انجام دهید باید به‌صورت دستی وارد کنید. باید از داخل محیط rommon دستور tftpdnld را اجرا کنید. در ادامه با یک پیام تأیید مواجه می‌شوید که مقادیر جدیدی را برای شما لیست کرده است. بعد از بررسی مقادیر اگر به این استنباط رسیدید که همه چیز درست است باید حرف را وارد کرده و دکمه اینتر موجود بر روی کیبورد خود را بفشارید.

دقت کنید این مقادیر در تصاویر زیر با شماره یک نشانه‌گذاری شده است و کاملاً مشخص است. اما در ادامه متن دیگری برای شما به نمایش درمی‌آید که در آن نوشته شده با انجام این کار تمامی داده‌های مستقر در پارتیشن‌های حافظه فلش پاک می‌گردد. آیا میخواهید این روند را ادامه دهید یا خیر؟

نحوه آپدیت IOS سوئیچ سیسکو

در مرحله بعد یک پیام جدید با این مضمون که کپی فایل در حال انجام است را باید مشاهده کنید. در انتها بهتر است ذکر کنیم که کپی به پایان رسید و زمان موردنیاز برای این کار به‌اندازه حافظه فلش بستگی دارد.

 

آموزش نصب IOS سوئیچ سیسکو:

در ابتدا باید از راهنمای دستگاه استفاده کنید و از آن به دستگاه متصل شوید. با واردشدن سوئیچ به محیط rommon شما می‌توانید متوجه شوید که فایل ios روی سوئیچ قرار ندارد. برای اطمینان حاصل پیداکردن این موضوع راه دیگری نیز وجود دارد که شما می‌توانید با اجرای دستور dish flash: در محیط rommon را متوجه این موضوع شوید. در صورت اجرا شدن این دستور بر روی سوئیچ به این معنا است که ios بر روی سوئیچ شما قرار دارد و اگر این دستور اجرا نشد و برای شما فایلی با نام XXXXX.BIN به نمایش درآمد؛ یعنی آپدیت IOS سوئیچ سیسکو شما به درستی انجام نشده.

 


 

بیشتر بخوانید: کانفینگ سوئیچ سیسکو

 


 

پاک شدن IOS سوئیچ سیسکو:

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا راه‌ها و روش‌هایی را برای پاک‌کردن ios سوئیچ سیسکو در اختیار شما قرار دهیم. از اولین روش‌ها، پاک‌کردن nvram است. چرا که پیکربندی سوئیچ سیسکو بر روی فلش سوئیچ سیسکو ذخیره می‌شود و در زمان بوت شدن به nvram منتقل می‌شود. در نتیجه بهتر است برای حذف کردن و یا پاک‌کردن nvram از دستور Aka-ASR-edge#erase nvram: استفاده کند.

اگر شما می‌خواهید IOS و تمام محتویات فلش را به‌صورت کامل و یکجا پاک کنید بهتر است از کدهای دستوری Aka-ASR-edge#erase flash: استفاده کنید. یک روش دیگر برای حذف کردن ios وجود دارد که می‌توانید از کد دستوری dir flash: استفاده کنید.

 

خرید انواع سوئیچ سیسکو از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه با گارانتی معتبر 

دیدگاهی در مورد “نحوه آپدیت IOS سوئیچ سیسکو

 1. حسین گفت:

  سلام
  هنگام دانلود ios پس از گذشت مدت زمانی با خطا تایم اوت abort می‌شود
  Tftp_timeout=7200
  به این ربط داره ؟

  1. مهشید افخمی گفت:

   من کاملا متوجه منظور شما نشدم اما به احتمال زیاد کانکشن بین سوئیچ و TFTP قطع میشه

 2. عابد گفت:

  سلام
  اگر firmware سویچ سیسکو ۳۸۵۰رو بخوام ارتقاء بدم ایا برای سویچ مشکلی پیش نمیاد مثلا سویچ بالا نیاد؟

  1. مهشید افخمی گفت:

   بله اگر سوئیچ شما آپگریدی باشد ممکن است که دیگر بالا نیاید. دقت کنید که آپدیت Firmware یک فرآیند حساس است و باید طبق دستورالعمل های سیسکو صورت گیرد.

 3. پارسا کوجوری گفت:

  اگر ios یک سوییچ‌کامل پاک شود و سوییچ‌بالا نیایید باید چگونه ios جدید بهش انتقال بدیم ؟

  1. مهشید افخمی گفت:

   برای انجام این کار سه راه وجود داره:1ـ استفاده از TFTP روش 2ـ استفاده از USB روش 3ـ استفاده از ایکس مودم و کابل کنسول

 4. کامران میربخش گفت:

  سلام آخرین ورژن ۹۳۰۰ رو از کجا میتونم بردارم

  1. مهشید افخمی گفت:

   شما می تونید از طریق سایت سیسکو دانلود کنید اما نیاز به اکانت داره

 5. میلاد تراب نژاد گفت:

  سلام ios های سیسکو رو از کجا باید دانلود کرد

  1. مهشید افخمی گفت:

   شما می تونید از طریق سایت سیسکو کلیه ios های سیسکو را دانلود کنید اما نیاز به اکانت داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: