آنچه در این مقاله می خوانید:

Cisco IOS چیست و چه کاربردی دارد؟

Cisco IOS
این مقاله در تاریخ 17 آبان 1398 نوشته و در تاریخ 12 دی 1401 مورد بازبینی قرار گرفته است.

امروزه اطلاعات، به عنوان یک دارایی استراتژیکی است که در اقتصاد جهانی می تواند باعث بوجود آمدن و یا شکست یک شرکت گردد. تبادل اطلاعات از طریق اینترنت، جهان را برای ایجاد دنیایی بهتر متحد ساخته است. این کار از طریق دسترسی مداوم کاربران به یک شبکه انعطاف پذیر و قابل اعتماد امکان پذیر است. از طرفی استفاده از شبکه سبب می شود شرکت ها و سازمان ها اطلاعات مورد نیاز خود را نگهداری کرده و حتی با هزینه کم کسب و کار خود را توسعه دهند.

شاید بتوان گفت هیچ شرکتی در جهان نمی تواند با در اختیار داشتن حداکثری برنامه های کاربردی در اینترنت، با صرف کمترین هزینه با سیستم های سیسکو مطابقت داشته باشد. در ده سال گذشته فناوری های اینترنتی پیشرفت زیادی داشته است.

بیش از هر چیز دیگری، کمپانی سیسکو موفقیت خود را مدیون برتری سیستم عامل مسیریاب (IOS) قوی خود می باشد. Cisco IOS نرم افزاری با ارزش بوده که در مرکز راه حل های کار با اینترنت سیسکو قرار دارد. این سیستم عامل به شرکت ها برای ایجاد اطلاعات با حجم کم کمک می نماید.

 

درباره Cisco IOS:

درست همانطور که یک کامپیوتر شخصی، بهره وری فردی را بهبود می بخشد، کار اینترنتی مؤثر نیز باعث افزایش بهره وری در گروهی از مردم خواهد شد. درست همانطور که شرکت ها در سیستم عامل شبکه های LAN با معرفی سخت افزار و برنامه های جدید سرمایه گذاری کرده و آن را ارتقاء می دهند، در همین راستا Cisco IOS به عنوان یک سرمایه گذاری استراتژیک به سازمان ها این امکان را می دهد تا آینده کاری خود را تضمین نمایند.

سخت افزار شبکه با معرفی نسل های جدید پردازنده ها ، سوئیچینگ و اجزای حافظه به ناچار تغییر می کند. Cisco IOS دارایی قابلیتی است که از تغییرات و مهاجرت اجتناب ناپذیر پشتیبانی می کند. به طوری که با نصب به روز ترین IOS می توان تغییرات را کنترل کرد.

این سیستم از روترها ، سوئیچ های ATM، سوئیچ های LAN و WAN، سرورها، هاب های هوشمند، رایانه های شخصی و سایر دستگاه ها که تأثیر زیادی بر روی کار یک سازمان دارد پشتیبانی می کند.

Cisco IOS با بهره گیری از سیستم عامل های سیسکو و برنامه های ارائه شده توسط شرکای فناوری، که Cisco IOS را در محصولات خود دارند، به شرکت ها این امکان را می دهد که یک زیرساخت اطلاعاتی منفرد، یکپارچه و مقرون به صرفه را ایجاد و تقویت نمایند.

 


 

بیشتر بخوانید: انواع Cisco IOS

 


 

مزیت سیستم عامل IOS سیسکو:

شاید بتوان گفت نقطه برتری محصولات سیسکو نسبت به سایر محصولات در بازار، Cisco IOS می باشد. از جمله ویژگی های متمایز کننده آن می توان به پشتیبانی از کاربران و برنامه ها و از طرفی ایجاد امنیت در شبکه اشاره کرد.

سیستم‌عامل سوئیچ سیسکو یکی از پرکاربردترین IOSها در جهان میباشد. این فناوری پیشرفته از کلیه خدمات مهم تجاری پشتیبانی می‌کند و می‌تواند پلتفرم‌های گسترده‌ای را با انواع سخت‌افزار ادغام کند. بهتر است بدانید یک روتر یا سوئیچ بدون وجود سیستم عامل توانایی انجام وظایف خود را ندارد.

کمپانی سیسکو، سیستم عامل ios سیسکو برای انواع مختلف محصولات شبکه ای خود طراحی و پیاده سازی کرده است. به طور کلی بدون وجود سیستم عامل سخت افزار قابلیت انجام هیچگونه عملیاتی ندارد. برای پیکربندی یک سوئیچ سیسکو، نیاز به سیستم عامل آن است تا از رابط خط فرمان CLI استفاده شود.

CLI که با تعدادی از دستورات از پیش تعریف شده همراه است باعث می‌شود تا پیکربندی، مسیریابی، سوئیچینگ، کار با اینترنت و هر ویژگی دیگری که توسط سوئیچ سیسکو ارائه می‌شود، برای کاربر فراهم سازد. در واقع همه ی عملکردهای سوئیچ سیسکو زمانی کامل ارائه می‌شود که از سیستم‌عامل آن استفاده کنید.

 IOS با کنترل و متحد کردن شبکه هوشمند و پیچیده، منابع را به صورت مقرون به صرفه مدیریت می کند. همچنین، این قابلیت انعطاف پذیر بوده و می تواند خدمات، ویژگی ها و برنامه های جدیدی را به کار اینترنتی اضافه نماید. جهت آشنایی با نحوه نام گذاری IOS سیسکو کلیک کنید.

از طرفی در عرصه پشتیبانی برنامه های کاربردی، Cisco IOS قابلیت همکاری با سایر رابط های پروتکل های مبتنی بر استانداردها را نسبت به سایر تأمین کنندگان کار اینترنتی در صنعت فراهم می کند. امروزه هیچ معماری دیگری در زمینه کار اینترنت نمی تواند با پروتکل گسترده IOS رقابت نماید.

 

انواع سیستم عامل IOS در سوئیچ های سیسکو:

Cisco IOS

سوئیچ های سیسکو دارای سیستم عامل مخصوص به خود می باشند، که بر روی سوئیچ ها و روتر ها نیز قابل اجرا هستند. از وظایف اصلی این سیستم عامل فعال کردن ارتباطات اطلاعات بین شبکه است. از جمله خدماتی که سیستم عامل سوئیچ سیسکو ارائه میدهد میتوانیم به رمزگذاری، احراز هویت، قابلیت های فایروال بهبهود کیفیت خدمات QOS و…اشاره کنیم. جهت آشنایی بیشتر به مقاله انواع سیستم عامل سوئیچ سیسکو مراجعه کنید.

 1. IOS XE: این نوع سیستم عامل بر روی لینوکس اجرا میشود که دارای کد های مشابه با دیگر IOS است . همچنین این سیستم عامل با نام Families نیز شناخته میشود. که این اجازه را میدهد تا هر کاربری از یک پایه کد مشابه استفاده کند.
 2. IOS WR: این یک سیستم عامل مبتی بر QNX است که همانند UNIX تجاری میباشد.این سیستم‌عامل از شبکه‌های نرم‌افزاری تعریف شده (SDN) و سیستم‌های تعبیه شده بازار (embedded systems market) پشتیبانی می‌کند. همچنین با نام trains نیز شناخته می‌شود، که نوعی جدید از نسخه‌های IOS را ارائه می‌دهد.
 3. NX-OS: این سیستم‌عامل برای سوئیچ‌های اترنت سری Nexus و سوئیچ‌های شبکه فضای ذخیره‌سازی کانال فیبر سری MDS استفاده می‌شود. این IOS مبتنی بر Wind River Linux و با سایر سیستم‌عامل‌های سیسکو قابل اجرا است.

 


 

بیشتر بخوانید: اسمارت لایسنس سیسکو (Cisco Smart Licensing) چیست؟

 


 

IOS چند مرحله ای:

Cisco IOS یک شرکت را قادر می سازد تا با استفاده از سیستم عامل های Cisco، یک زیرساخت یکپارچه و مقرون به صرفه را ایجاد کند.

 

اساس کار اینترنتی:

فعالیتهای اینترنتی چند منظوره امروز به طور معمول از چهار بخش مجزا تشکیل شده است که هر کدام مأموریت خاص خود را دارند.

 • هسته اصلی کار در اینترنت، اتصالات گسترده و قابل اعتماد وسیعی را در بین تمام نقاط جهان فراهم می کند. تمرکز آن بر استفاده مقرون به صرفه و کارآمد از منابع گران WAN است.
 •  از پهنای باند مقیاس پذی برای گروه های نهایی فراهم می کند که قادر به پاسخگویی به افزایش تقاضای برنامه هستند.
 • ارتباطات از راه دور مانند کاربران تلفن همراه که راه حل های ارتباطی بسیار مقرون به صرفه ای را ایجاد کرده است.
 • بخش کار اینترنت IBM هزینه ها را کاهش داده و یک مسیر ایمن و امن را برای برنامه های شبکه IBM SNA فراهم می کند.

Cisco IOS الزامات همه بخش های کار اینترنتی را برای ایجاد یک زیرساخت واحد و یکپارچه فراهم می کند که این کار هزینه های کمتر، در دسترس بودن، برنامه های کاربردی و بهبود مدیریت کار در اینترنت را در بردارد.

 

شبکه های سازمانی امروز:

شبکه های سازمانی و شرکت ها به چند بخش تقسیم می شوند که شامل :کارگروهی، کار با اینترنت IBM، هسته و دسترسی از راه دور می باشد.

 

 انواع دسترسی به محیط IOS:

 • Console session

این روش با استفاده از یک اتصال سریال با سرعت خیلی کم سیستم و دستگاه ترمینال را به طور مستقیم به پورت کنسول روتر متصل می نماید.

 • Dialp

از این روش به وسیله استفاده از مودم و پورت های کمکی با روتر و سوئیچ ارتباط برقررا میکند.

 • telnet

در این روش باید حداقل یکی از اینترفیس ها با یک آدرس IP پیکربندی شود و virtual terminal sessions برای login و رمز عبور پیکربندی شده باشد .برای دسترسی به بخش رابط کاربر روتر و یا سوئیچ از یک برنامه ترمینال استفاده میشود.

 

رابط های IOS:

Cisco IOS از بزرگترین مجموعه رابط های استاندارد و رسمی در صنعت ، پشتیبانی می کند.

 

چهار رکن اصلی IOS:

هوش ارزش افزوده IOS در چهار نوع خدمات اینترنتی انجام می شود:

 • خدمات مسیریابی سازگار قابل اعتماد
 • خدمات بهینه سازی WAN
 • خدمات مدیریتی و امنیتی
 • خدمات مقیاس پذیری

 

بیشتر بخوانید: نحوه بکاپ گیری از سوئیچ سیسکو

 


خدمات مسیریابی سازگار و قابل اعتماد:

Cisco IOS به طور مداوم و با سرعت زیاد برای ایجاد مسیریابی هوشمند پایدار و انعطاف پذیر قدم برمی دارد. مسیریابی سازگار و قابل اعتماد، کاهش هزینه ها به وسیله ی استفاده موثر از پهنای باند شبکه و منابع، مدیریت مسیرهای استاتیک را به دنبال دارد.

ویژگی های سیستم عامل IOS مبتنی برسیاست شبکه، شامل  فیلتر کردن مسیریابی، ترجمه پذیری اطلاعات مسیریابی و ذخیره منابع شبکه با جلوگیری از پخش غیر ضروری داده ها به بخش هایی که نیازی به آن ندارند می باشد.

همچنین این سیستم داده ها را مدیریت کرده و در هنگام اشباع پهنای باند اطلاعات مهم را در اولویت قرار می دهد.

تعادل بار (Load Balancing)، استفاده از تمام مسیرهای موجود در سراسر اینترنت، حفظ پهنای باند با ارزش و بهبود کارایی را ایجاد می کند. همچنین IOS مؤثرترین و کارآمدترین مقیاس پذیری را برای برنامه های شبکه که نیاز به الگوریتم های شفاف منبع مسیر دارند، فراهم می کند.

به طور کلی کارهای های مبتنی بر اینترنت (internetworks) سبب همکاری تکنولوژی های جدیدی نظیر ATM و LAN Switching که در لایه 2 ویا لایه های پایین تری از مدل OSI قرار دارند می گردد. این در حالی است که دستگاه های مبتنی بر سوئیچینگ پهنای باند بیشتری را نسبت به هاب ها ارائه می نمایند، زیرا آنها قادر به ارائه مقیاس پذیری، ثبات و امنیت بیشتری نسبت به همتایان خود هستند.

فناوری IOS از طریق CiscoFusion که معماری مقیاس پذیر Cisco برای فعالیت های اینترنتی تغییر یافته می باشد، چارچوبی را برای یک فناوری جدید به نام سوئیچینگ چند لایه فراهم می کند، که در OSI Layer 3 یا بالاتر عمل می کند.

سوئیچینگ چند لایه CiscoFusion با توزیع اطلاعات مسیریابی و تغییر توابع برای ایجاد شبکه های مجازی LAN ، پهنای باند را با ساده تر کردن جابه جایی، افزودن و تغییرات در سطح حرفه ای افزایش می دهد.

این تکنولوژی باعث افزایش قدرت و انعطاف پذیری IOS فراتر از روترها می شود که شامل ATM و سوئیچ های LAN بوده که به طور فزاینده ای در سراسر اینترنت امروزی مستقر شده اند.

 

خدمات بهینه سازی WAN:

از آنجایی که اکثر هزینه های شبکه صرف WAN Switchig می شود به همین دلیل یک کاراینترنتی موثر باید کلیه عملکردهای مربوط به WAN را بهینه کند. بهینه سازی، ضمن کاهش زمان تأخیر، دسترسی به برنامه ها را افزایش می دهد.

همچنین با از بین بردن ترافیک غیر ضروری و انتخاب هوشمندانه لینک های در دسترس WAN، هزینه ها را به حداقل می رساند.

Cisco IOS بالاترین سطح پشتیبانی WAN را در صنعت را نظیر خدمات یکپارچه ای نظیر ISDN، switched T1 و خط های تلفن dial-up را فراهم می کند.

نوآوری های IOS مانند dial-on-demand access و قالبیت dial-backup راه حل هایی به صرفه تری را جهت خطوط استیجاری point-to-point switched فراهم آورده، همچنین خدمات پیشرفته ای نظیر خدمات packet-switched مانند X.25، Frame Relay، SMDS و ATM را در سطح گسترده ای از خطوط WAN گسترش می دهد.

 

خدمات مدیریتی و امنیتی:

Cisco IOS مجموعه ای از قابلیت ها نظیر مدیریت و امنیت شبکه را برای پاسخگویی به نیازهای بزرگ و پیچیده اینترنت امروزی فراهم می کند. مدیریت یکپارچه، اقدامات اداری را ساده کرده و زمان لازم برای تشخیص و رفع مشکلات را کوتاه می کند. عملکرد خودکار سبب کاهش اقدامات و در نتیجه کاهش نیاز به نیروی انسانی گردیده که این مسأله کار را برای مدیریت شبکه های بزرگ و جهانی ساده تر می نماید.

سیسکو IOS چندین ویژگی مهم مدیریتی را در هر روتر سیسکو ایجاد می کند که این ویژگی ها شامل خدمات پیکربندی بوده که سبب کاهش هزینه های نصب، پیکربندی مجدد روترها، همچنین مانیتورینگ جامع و خدمات تشخیصی می باشد. علاوه بر این، IOS اطلاعات و خدمات ارزشمندی که در برنامه های مدیریت روتر توسط کمپانی سیسکو یا شرکت های متصل به آن ایجاد شده را ارائه می دهد.

برنامه های سیسکو، که به طور مشترک با عنوان Cisco Works known شناخته می شوند، مجموعه گسترده ای از قابلیت های عملیاتی، طراحی و مدیریتی را به مدیران ارائه می دهند که باعث افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها می شوند.

خدمات مدیریت IOS با قابلیت های امنیتی آن مطابقت دارد. امروزه هیچ سازمان و یا شرکتی را نمی توان یافت که اطلاعات خود را ارزشمند نشمرده و اقدامات امنیتی را نادیده بگیرد. Cisco IOS شامل یک ابزار متنوع برای تقسیم منابع و ممنوعیت دسترسی به اطلاعات یا پردازش های حساس یا محرمانه است.

فیلترهای چند مرحله ای باعث افزایش امنیت و عدم دسترسی کاربران به سایر اطلاعات در شبکه می گردد و حفظ رمزهای عبور، احراز هویت، مجوزهای پیکربندی چند سطحی، اصول حسابداری، ورود به سیستم و محافظت از اطلاعات در برابر دسترسی های غیر مجاز را در اختیار شما قرار می دهند.

 


 

بیشتر بخوانید: نحوه آپدیت IOS سوئیچ سیسکو

 


 

خدمات مقیاس پذیری:

خدمات مقیاس پذیری سیسکو IOS میزان انعطاف پذیری را که برای رسیدگی به کلیه مواردی که در حال حاضر در فعالیت های اینترنتی امروزی یا ایجاد تغییرات در سازمان ها و شرکت ها ضروری می باشد را فراهم می آورد. این تکنیک ها، در همه شبکه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، به ویژه در محیط های کار اینترنت IBM SNA بسیار ضروری هستند.

IOS همچنین با کاهش پهنای باند شبکه و پردازش اطلاعات، بارگیری سرورها و ذخیره منابع و کاهش وظایف پیکربندی سیستم به کاهش هزینه ها کمک می کند. ویژگی های پیشرفته IOS مانند فیلتر، خاتمه پروتکل و ترجمه و پخش های هوشمند برای ایجاد یک زیرساخت قابل انعطاف و مقیاس پذیر که می تواند از رشد در جهت تحقق الزامات شبکه استفاده کند، ترکیب می شوند.

 

Cisco IOS: یک سرمایه گذاری استراتژیک

 • قابلیت مسیریابی سازگار قابل اعتماد
 • خدمات بهینه سازی WAN
 • ویژگی های مدیریتی و امنیتی
 • خدمات مقیاس پذیری

 این چهار نوع خدمات اصلی که IOS ارائه می دهد ، چهار رکن اساسی برای ساختن یک بنیاد استراتژیک کار اینترنتی است. IOS از طیف گسترده ای از رابط های مبتنی بر استاندارد، از گسترده ترین طیف برنامه ها پشتیبانی می کند. بنابراین یک زیر ساخت شبکه یکپارچه را برای کاربرانی با نیازها و برنامه های بسیار متنوع (از امور مالی، فروش، مهندسی) ارائه می نماید.

در هر جایی که کاربر نیاز داشته باشد (در کارگروهی، در مرکز داده، در یک دفتر کنترل از راه دور یا از طریق ارتباط از راه دور)، IOS منابع شبکه را برای افزایش بهره وری در اختیار آن قرار می دهد. در دنیایی که تجهیزات شبکه به طور مداوم در حال تحول هستند، هوش نرم افزاری می تواند به عنوان یک وجه تمایز قرار گیرد که در نهایت کارایی و اثر بخشی کار اینترنتی را تعیین می کند.

نرم افزار Cisco IOS از کلیه سیستم عامل های شبکه استراتژیک امروز اعم از سیسکو یا شرکت های وابسته به آن پشتیبانی می کند. به دلیل این ویژگی ها، سیسکو IOS توانسته است به عنوان یک کلید اصلی در صنعت شبکه باشد که این امر سیسکو را قادر می سازد تا استاندارهای مورد نیاز شبکه را تعیین نماید.

 

ماموریت سیسکو IOS:

این سیستم از تکامل همه سیستم عامل های شبکه استراتژیک امروز پشتیبانی می کند. لازم به ذکر است این سیتم دارای نسخه های متفاوتی است که هر نسخه دارای ویژگی های متفاوت و منحصر به فردی می باشد ولی ساختار اولیه دستورات پیکربندی در همه آنها مشابه است.

 

خرید انواع سوئیچ سیسکو از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه با گارانتی معتبر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: