آنچه در این مقاله می خوانید:

معرفی انواع Cisco IOS و نحوه انتخاب لایسنس

معرفی انواع Cisco IOS و نحوه انتخاب لایسنس

ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع Cisco IOS آشنا نماییم اما قبل از آن بهتر است برای آشنایی بیشتر مقاله Cisco IOS چیست و چه کاربردی دارد؟ را مطالعه نمایید.

اطلاعات، دارایی استراتژیک هستند که می توانند ثروت یک شرکت را در اقتصاد جهان امروز بالا برده یا باعث شکست آن شوند. اینترنت کامپیوتر، بزرگراه های الکترونیکی هستند که این اطلاعات بر روی آن ها حرکت می کنند و جهان را برای ایجاد راه های جدید و بهتر برای انجام کسب و کار متحد می کنند. با این همه خطر، اینترنتِ یک سازمان باید توانایی افزایش بهره وری کلی افراد و منابع خود را داشته باشد.

برای انجام این کار، می تواند در دسترس بودن برنامه ها را به حداکثر برساند در حالی که هزینه کل را به حداقل می رساند. این به معنای دسترسی مداوم کاربران به یک شبکه قابل انعطاف و قابل اعتماد است. همچنین به معنای کنترل هزینه هایی است که یک سازمان باید در طول زمان جذب کند تا بتواند سیستم ها و خدمات اطلاعاتی خود را توسعه و حفظ کند.

هیچ شرکتی در جهان نمی تواند با سیسکو برای به حداکثر رساندن، در دسترس بودن برنامه کاربردی اینترنت و به حداقل رساندن هزینه ها برابری کند. در دهه گذشته، فناوری ما را قادر ساخته است که سرعت را در صنعت کار اینترنتی تنظیم کنیم. بیش از هر چیز دیگری، سیسکو موقعیت خود را مدیون سیستم عامل IOS است. Cisco IOS یک نرم افزار است که در قلب همه راه حل های اینترنت سیسکو قرار دارد.

Cisco IOS کلید سیسکو برای کمک به تولید بیشتر شرکت های اطلاعاتی در سراسر جهان است. در نهایت، بزرگترین مزیت آن، این است که هر کار اینترنتی می تواند ارائه دهد. Cisco IOS از پرکاربردترین سیستم عامل ها برای دستگاه های سیسکو می باشد که به طور کلی برای سوئیچ ها و روترها طراحی شده است. عملکرد اصلی دستگاه های سیسکو را Cisco IOS تشکیل می دهد و در عملکرد دستگاه های سیسکو تاثیر به سزایی دارد. هیچ الزام خاصی برای سیسکو وجود ندارد و به نرم افزار یا سخت افزار خاصی محدود نمی شود.

همان طور که یک کامپیوتر شخصی بهره وری فردی را بهبود می بخشد، یک کار اینترنتی کارآمد نیز بهره وری گروهی را بهبود می بخشد و همان طور که یک شبکه محلی (LAN) برای عملکرد به یک سیستم عامل شبکه مبتنی بر نرم افزار(NOS) متکی است، یک اینترنت به یک سیستم عامل پیچیده برای اتصال موثر کاربران در سراسر جهان بستگی دارد.

هوشمندی یک کار اینترنتی در سیستم عامل آن نهفته است. سخت افزار شبکه به ناچار هرچند سال یک بار با معرفی نسل های جدید پردازنده ها، سوئیچینگ ها و اجزای حافظه تغییر می کند.اما نرم افزار اینترنت ورک، رشته ای است که شبکه های متفاوت را به هم متصل می کند و مسیر انتقال مقیاس پذیری را در صورت تکامل نیازها فراهم می کند.

همان طور که شرکت ها روی سیستم عامل شبکه LAN سرمایه گذاری می کنند که بتوانند با معرفی سخت افزار و برنامه های جدید تکامل یابند، IOS سیسکو یک سرمایه گذاری استراتژِیک است که سازمان ها را قادر می سازد از آینده کارهای اینترنتی خود محافظت کنند. Cisco IOS با تقویت پلتفرم های خود شرکت ها را قادر می سازد تا زیرساخت سیستم های اطلاعاتی واحد، یکپارچه و مقرون به صرفه را ایجاد و ارتقا دهند.

انواع Cisco IOS

 

ساختار اینترنتی از چهار بخش تشکیل شده اند که هر کدام ماموریت خاص خود را دارند.

 • Internetwork core: ارتباطات وسیع و قابل اعتمادی را در میان مکان های سراسر جهان فراهم می کند و تمرکز آن ها براستفاده کارآمد و مقرون به صرفه از منابع گران قیمت WAN است.
 • Workgroup: پهنای باند مقیاس پذیری را برای گروه کاربران نهایی فراهم می کند که قادر به برآورده کردن نیازهای روز افزون برنامه هستند.
 • Remote access: به مکان های راه دور، کارمندان از راه دور و کاربران تلفن همراه با راه حل های ارتباطی مقرون به صرفه و مدیریت آسان را فراهم می کند.
 • IMB internetwork: هزینه ها را کاهش می دهد و یک مسیر انتقال ایمن و مطمئن برای برنامه های شبکه IBM و SNA فراهم می کند.

Cisco IOS الزامات همه این بخش های اینترنتی را برای ایجاد یک زیر ساخت واحد و یکپارچه که هزینه های کمتر، در دسترس بودن برنامه های کاربردی بالاتر و مدیریت کار اینترنت را بهبود می بخشد، پوشش می دهد.

 

انواع Cisco IOS

چهار ویژگی بارز IOS در خدمات اینترنتی به شرح زیر است:

 • خدمات مسیریابی قابل اعتماد
 • خدمات بهینه سازی WAN
 • خدمات مدیریت و امنیتی
 • خدمات مقیاس پذیری

انواع Cisco IOS

 

انواع سیسکو IOS:

به طور کلی 4 نوع سیسکو IOS  برای سوئیچ های لایه 2 و 3 وجود دارد که شامل:

 • LAN Lite: سوئیچینگ لایه 2 Enterprise Entry Level
 • LAN Base: سوئیچینگ لایه 2 Enterprise Access
 • IP Base : سوئیچینگ لایه 3  Enterprise Access
 • IP Services : سوئیچینگ لایه 3 Advanced Layer

 

مقایسه لایسنس های LAN Lite و LAN Base:

لایسنس LAN Lite و LAN Base که هر دو برای سوئیچ های لایه 2 رایج بوده و استفاده می شوند.

 1. LAN Lite: همانطور که از نام آن پیداست، LAN Lite  یک مجوز سطح ورودی برای سوئیچ های لایه 2 بوده که دارای ویژگی های بسیار مفیدی از جمله Trunking 802.1 Q ،  STP extensions، UDLD ،DTP ،CDP LLDP و VTPv2PAGP/LACP می باشند. همچنین از ویژگی های امنیتی مهمی مانند  TACACS + ،  RADIUS، امنیت پورت، 802.1X و Snooping DHCP پشتیبانی می کند. لازم به ذکر است که این سطح قابلیت مسیریابی لایه 3 را ارائه نمی دهد. همچنین از قابلیت های امنیتی و مدیریت پیشرفته ای نظیر Dynamic ARP Inspection و QoS پیشرفته در برخی عملکردهای اساسی برخوردار نمی باشد.
 2. LAN Base: یک مجوز قدرتمند برای سوئیچ شبکه های لایه 2 می باشد. این لایسنس کلیه قابلیت های LAN Lite را داشته از طرفی دیگر دارای ویژگی های قوی تری نظیر VTPv3 ، VTP و FlexLinks می باشد. نسخه 3 کنترل بهتری را در به اشتراک گذاری اطلاعات توپولوژی VLAN برای کاهش تغییرات ناخواسته یا مختل کننده ارائه می دهد FlexLinks  با اضافه کردن یک جفت پیوند فعال سریع و پشتیبانی از سوئیچ های دسترسی و توزیع، انعطاف پذیری لایه 2 را افزایش می دهد.

LAN Base اجازه مسیریابی لایه 3 را از طریق پشتیبانی از مسیریابی ثابت ایجاد می نماید. بسیاری از قابلیت های امنیتی قدرتمند نیز در این پایگاه LAN  مانند تأیید هویت انعطاف پذیر، تغییر مجوز رادیویی و ویژگی های پیشرفته 802.1X.  اضافه شده است.

از نظر مدیریتی یک لیست طولانی از قابلیت ها در LAN Base از جمله طیف گسترده ای از MIB ها، پولیس Ingress ،Trust Boundary ،AutoQoS  و نقشه برداری DSCP در دسترس می باشند.اگر یک شبکه دسترسی لایه 2 را داشته باشد، اساساً نیازی به مسیریابی و نیازهای امنیتی و مدیریت پیشرفته ای ندارد که در این حالت انتخاب LAN Lite  می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

اما برای شرکت‌های مهم با لایه دسترسی 2، استفاده از LAN Base می‌تواند نیاز های آنان را بر طرف نماید، زیرا یک شبکه دسترسی لایه 2 قوی با قابلیت مدیریت عالی شبکه بوده که امنیت و بهترین امکانات را ارائه می‌نماید.

 

علاوه بر چهار IOS اصلی که در بالا گفته شد، دو سیستم عامل دیگر وجود دارد:

 • IOS XE: این مدل یک نسخه ای از IOS است که در هسته لینوکس قابل اجرا می باشد. از این مدل سیستم عامل در سوئیچینگ، مسیر یابی و دستگاه های وایرلیس استفاده و پشتیبانی می شود. اگرچه IOS XE یک نسخه ماژولارتر و دارای ویژگی های غنی تر است اما IOS XE عملکرد و مقیاس پذیری پیشرفته تری را ارائه می دهد. این مدل از IOS جدیدتراست ولی کدهای مشابه بسیاری بین IOS و IOS XE وجود دارد. از دیگر ویژگی های IOS XE می توان افزایش تجربه کاربری، مدیریت یکپارچه، مجازی سازی ماژولار و افزونگی نرم افزار اشاره کرد.
 • IOS XR: یکی از سیستم عامل های سیسکو است که روی روترهای بسیار پیشرفته و دستگاه های شبکه ای قابل اجرا می باشد. پایگاه داده این نوع سیستم عامل کاملا با IOS XE متفاوت است. این سیستم عامل مبتنی بر QNX و یک سیستم عامل تجاری مثل یونیکس به شمار می رود. این نوع سیستم عامل برای مقیاس پذیری و کاهش پیچیدگی در شبکه های عظیمی که ارائه دهنگان خدمات اینترنتی ارائه می دهند، طراحی شده است. IOS XR از SDN ها و بازار سیستم های جاسازی شده پشتیبانی می کند.

  انواع مدل های لایسنس:

 • Subscription licenses: نرم افزارهایی با مجوز دسترسی برای زمان طولانی هستند. این لایسنس ها معمولا قابلیت دسترسی سریع تری به آخرین ویژگی، نوآوری ها و هزینه های قابل پیش بینی را فراهم می کنند.
 • Perpetual licenses: نرم افزارهایی با مجوز دسترسی نا محدود هستند. این لایسنس ها روی دستگاه ها قفل می شوند، برای پشتیبانی و نگهداری این لایسنس ها نیازمند پرداخت هزینه اضافی سالانه هستید.

مزایای سوئیچ‌های سری Cisco Catalyst 2960 Series با نرم افزار LAN Base  نسبت به سوئیچ های سری Cisco Catalyst 2960 Series  با نرم افزار LAN Lite  چیست؟

سوئیچ های Cisco Catalyst 2960 LAN Base خدمات هوشمندی را برای شعب دفاتر و شبکه های کابلی ارائه می دهند. نرم افزار LAN Base IOS  از امنیت پیشرفته +Layer 2، کیفیت خدمات (QoS)، در دسترس بودن و همچنین مدیریت مقیاس پذیر پشتیبانی می کند. این سوئیچ ها شامل هر دو اتصالات 10/100 Fast Ethernet و 10/100/1000 در تعداد پورت 8 ، 24 و 48 موجود می باشند.

سوئیچ های Cisco Catalyst 2960 LAN Lite برای شعبات محلی و شبکه های کابلی کوچک مناسب هستند. آنها مهاجرت از هاب ها و سوئیچ های غیر مدیریتی را به یک شبکه کاملاً مقیاس پذیر و قابل اعتماد ساده می کنند.

نرم افزار LAN Lite IOS ضمن پایین آوردن کل هزینه شبکه، از امنیت استاندارد  Layer 2 ،QoS  و در دسترس بودن پشتیبانی می کند. سوئیچ های Catalyst 2960 LAN Lite 10/100 اتصال سریع اترنت را در پیکربندی های 24 و 48 پورت ارائه می دهند.

 

مقایسه لایسنس های IP Base و IP services:

 •  IP Base:  مسیریابی پویا، مقیاس پذیری شبکه، سازگاری و انعطاف پذیری را فراهم می کند. IP Base یک مجوز خدمات اولیه برای سوئیچ های 3560X  و 3750X  با پشتیبانی از مسیریابی پویا است. این لایسنس کلیه ویژگی های لایه 2 تحت پوشش مجوز LAN Base را به همراه یک لیست چشمگیر از قابلیت های لایه 3 از جمله مسیریابی استاتیک ،RIP،EIGRP ،پروتکل مستقل Multicast (PIM) و OSPF برای دسترسی Routed می باشد. همچنین توجه داشته باشید که OSPF در Routed Access برای گسترش قابلیت های مسیریابی Layer 3 در شبکه های کابلی طراحی شده اند. IP Base ها از قابلیت های امنیتی بالایی از جمله ACL ها، VLAN های خصوصی، TrustSec SXP و IEEE 802.1AE برخوردار هستند. علاوه بر این، قابلیت های مدیریتی جدیدی به IP Base اضافه شده است. مثال خوب Embedded Event Manager (EEM) است.
 • IP Services : لایسنسی با خدمات کامل برای سازمان و یا شرکت شما می باشد. این لایسنس از کلیه قابلیت های IP Base پشتیبانی می کنند و البته دارای قابلیت های جدیدی نیز هستند. در بالای لیست، قابلیت های کامل پروتکل های مسیریابی EIGRP و OSPF وجود دارند که محدودیتی در توپولوژی شبکه یا اندازه جدول مسیریابی ندارند.

علاوه بر این از پروتکل مسیریابی BGP پشتیبانی می کند که در IP Base موجود نیست. ویژگی مهم دیگر پشتیبانی از IPv6 است. خدمات IP OSPFv3  و EIGRP را برای IPv6 فراهم می کند که در IP Base در دسترس نیستند. از آنجا که بسیاری از مشتریان آدرس های IPv4 را از بین می برند، پشتیبانی IPv6 به سرعت در حال تبدیل شدن به یک نیاز اساسی می باشند. عامل مهم دیگر پشتیبانی کامل از PIM برای مسیریابی IP چند مرحله ای می باشد.

اگر شما به سطح دسترسی پویا نیاز دارید از IP Base شروع کنید. زیرا این لایسنس علاوه بر قابلیت های لایه 2، ویژگی های لایه 3 را نیز ارائه می نماید. همچنین Services IP با پشتیبانی کامل از پروتکل های مسیریابی unicast و multicast و همچنین سرویس های مهم مانند تقسیم شبکه و پشتیبانی از IPv6 برای OSPF / EIGRP شبکه را برای به روز رسانی در آینده آماده می نماید.

 

خرید انواع سوئیچ سیسکو از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه با گارانتی معتبر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: