معرفی انواع Cisco IOS و نحوه انتخاب لایسنس

معرفی انواع Cisco IOS و نحوه انتخاب لایسنس

انواع Cisco IOS و نحوه انتخاب آن:

لازم به ذکر است در ابتدا برای کسب اطلاعات در رابطه با نرم افزار Cisco IOS می توانید مقاله‌ی زیر را مطالعه نمایید:

 

Cisco IOS چیست و چه کاربردی دارد؟

 

مقایسه LAN Lite،  LAN Base، IP Base و IP Services:

قبل از صحبت درباره سوئیچینگ لایه 2 و لایه 3 باید در رابطه با نرم افزارهای Cisco IOS بدانیم. البته این را نیز نباید انکار کرد از موضوعات داغ شبکه همین سوئیچینگ لایه 2 و 3 می باشد.

ما در این مقاله در رابطه با نرم افزارهای Cisco IOS و چگونگی انتخاب آن صحبت خواهیم کرد.

 

مشاهده‌ی مشخصات و قیمت سوئیچ های سیسکو

 

انواع سیسکو IOS:

به طور کلی 4 نوع سیسکو IOS برای سوئیچ های لایه 2 و 3 وجود دارد که شامل:

ـ LAN Lite: سوئیچینگ لایه 2 Enterprise EntryLevel

ـ LAN Base: سوئیچینگ لایه 2 Enterprise Access

ـ IP Base: سوئیچینگ لایه 3  Enterprise Access

ـ IP Services: سوئیچینگ لایه 3 Advanced Layer

 

مقایسه لایسنس های LAN Lite و LAN Base:

 انواع Cisco IOS که شامل لایسنس LAN Lite و LAN Base می باشد، هر دو برای سوئیچ های لایه 2 استفاده و رایج می باشند.

ـ LAN Lite: همانطور که از نام آن پیداست، LAN Lite یک مجوز سطح ورودی برای سوئیچ های لایه 2 بوده که دارای ویژگی های بسیار مفیدی از جمله Trunking 802.1 Q ،STP extensions، UDLD ،DTP ،CDP ،LLDP و VTPv2PAGP/LACP می باشند. همچنین از ویژگی های امنیتی مهمی مانند TACACS + ،RADIUS ، امنیت پورت، 802.1X و Snooping DHCP پشتیبانی می کند. لازم به ذکر است که این سطح، مجوز قابلیت مسیریابی لایه 3 را ارائه نمی دهد.

همچنین از قابلیتهای امنیتی و مدیریت پیشرفته ای نظیر Dynamic ARP Inspection و QoS پیشرفته در برخی عملکردهای اساسی، به عنوان مثال صف اولویت برخوردار نمی باشد.

ـ LAN Base :LAN Base یک مجوز قدرتمند برای سوئیچ های دسترسی لایه 2 است. این لایسنس کلیه قابلیت های LAN Lite را داشته از طرفی دیگر دارای ویژگی های قوی تری نظیر VTPv3 و FlexLinks می باشد. VTP نسخه 3 کنترل بهتری را در به اشتراک گذاری اطلاعات توپولوژی VLAN برای کاهش تغییرات ناخواسته یا مختل کننده ارائه می دهد. FlexLinks با اضافه کردن یک جفت پیوند فعال سریع و پشتیبان بین سوئیچ های دسترسی و توزیع ، انعطاف پذیری لایه 2 را افزایش می دهد.

LAN Base اجازه مسیریابی لایه 3 را از طریق اضافه کردن پشتیبانی مسیریابی ثابت را ایجاد می نماید. بسیاری از قابلیت های امنیتی قدرتمند نیز در این پایگاه LAN مانند تأیید هویت انعطاف پذیر، تغییر مجوز رادیویی و ویژگی های پیشرفته 802.1X. اضافه شده است. از نظر مدیریتی یک لیست طولانی از قابلیت ها در LAN Base از جمله طیف گسترده ای از MIB ها، پولیس Ingress ، Trust Boundary ،AutoQoS و نقشه برداری DSCP در دسترس می باشند.

اگر یک شبکه دسترسی لایه 2 داشته که اساساً نیازی به مسیریابی و نیازهای امنیتی و مدیریت پیشرفته ای ندارد انتخاب LAN Lite می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اما برای شرکت‌های مهم با لایه دسترسی 2، استفاده از LAN Base می‌تواند حداقل نیاز باشد. زیرا این یک شبکه دسترسی لایه 2 قوی با قابلیت مدیریت عالی شبکه، امنیت بوده و بهترین امکانات را ارائه می‌نماید.

 

مزایای سوئیچ‌های سری Cisco Catalyst 2960 Series با نرم افزار LAN Base نسبت به سوئیچ های سری Cisco Catalyst 2960 Series با نرم افزار LAN Lite چیست؟

سوئیچ های Cisco Catalyst 2960 LAN Base خدمات هوشمندی را برای شعب دفاتر و شبکه های کابلی ارائه می دهند. نرم افزار LAN Base IOS از امنیت پیشرفته +Layer 2، کیفیت خدمات (QoS)، در دسترس بودن و مدیریت مقیاس پذیر پشتیبانی می کند. این سوئیچ ها شامل هر دو اتصالات 10/100 Fast Ethernet و 10/100/1000 در تعداد پورت 8 ، 24 و 48 موجود می باشند.

 

سوئیچ های Cisco Catalyst 2960 LAN Lite برای شعبات محلی و شبکه های کابلی مناسب هستند. آنها مهاجرت از هاب ها و سوئیچ های غیر مدیریتی را به یک شبکه کاملاً مقیاس پذیر و قابل اعتماد ساده می کنند. نرم افزار LAN Lite IOS ضمن پایین آوردن کل هزینه شبکه، از امنیت استانداردLayer 2 ، QoS و در دسترس بودن پشتیبانی می کند. سوئیچ های Catalyst 2960 LAN Lite 10/100 اتصال سریع اترنت را در پیکربندی های 24 و 48 پورت ارائه می دهند.

مقایسه لایسنس های IP Base و IP services:

ـ IP Base: مسیریابی پویا، مقیاس پذیری شبکه، سازگاری و انعطاف پذیری را فراهم می کند. IP Base یک مجوز خدمات اولیه برای سوئیچ های 3560-X و 3750-X با پشتیبانی مسیریابی پویا است. این لایسنس کلیه ویژگی های لایه 2 تحت پوشش مجوز LAN Base را به همراه یک لیست چشمگیر از قابلیت های لایه 3 از جمله مسیریابی استاتیک ،RIP ،EIGRP ، پیرامون پروتکل مستقل (Multicast (PIM و OSPF برای دسترسی Routed می باشد. همچنین توجه داشته باشید که OSPF در Routed Access برای گسترش قابلیت های مسیریابی Layer 3 در شبکه های کابلی طراحی شده اند.

IP Base ها از قابلیت های امنیتی بالایی از جمله ACL ها ، VLAN های خصوصی ، TrustSec SXP و IEEE 802.1AE برخوردار هستند. البته ویژگی امنیتی جدید و مهیج، سنسور دستگاه است. علاوه بر این ، قابلیت های مدیریتی جدیدی به IP Base اضافه شده است. مثال خوب Embedded Manager Event) EEM) است.

ـ IP Services: لایسنسی با خدمات کامل برای سازمان و یا شرکت شما می باشد. این لایسنس از کلیه قابلیت های IP Base پشتیبانی می کنند و البته دارای قابلیت های جدیدی نیز هستند. در بالای لیست، قابلیت های کامل پروتکل های مسیریابی EIGRP و OSPF وجود دارند که محدودیتی در توپولوژی شبکه یا اندازه جدول مسیریابی ندارند. علاوه بر این از پروتکل مسیریابی BGP پشتیبانی می کند که در IP Base موجود نیست. ویژگی مهم دیگر پشتیبانی از IPv6 است. خدمات IP OSPFv3 و EIGRP را برای IPv6 فراهم می کند که در IP Base در دسترس نیستند. از آنجا که بسیاری از مشتریان آدرس های IPv4 را از بین می برند، پشتیبانی IPv6 به سرعت در حال تبدیل شدن به یک نیاز اساسی می باشند. عامل مهم دیگر پشتیبانی کامل از PIM برای مسیریابی IP چند مرحله ای، از جمله حالت پراکنده (PIM (PIM-SM، حالت متراکم (PIM (PIM-DM، حالت پراکنده متراکم PIM وSource Special Multicast)SSM) است.

کلام آخر:

اگر شما به سطح دسترسی پویا نیاز دارید از IP Base شروع کنید. زیرا این لایسنس علاوه بر قابلیت های لایه 2 ، ویژگی های لایه 3 را نیز ارائه می نماید. Services IP با پشتیبانی کامل از پروتکل های مسیریابی unicast و multicast و همچنین سرویس های مهم مانند تقسیم شبکه و پشتیبانی از IPv6 برای OSPF / EIGRP شبکه را برای به روز رسانی در آینده آماده می نماید.

برگشت به بالا