سوئیچ شبکه چیست ؟

سوئیچ شبکه چیست

مهم ترین اساس در شبکه های کامپیوتری تشکیل سیستم شبکه ای یکپارچه و منسجم می باشد، که توانایی انتقال هر نوع داده و اطلاعات در شبکه را داشته باشد. برای تشکیل شبکه و اتصال چندین دستگاه به یکدیگر نیازمند به ایجاد راه ارتباطی می باشد که این راه های ارتباطی یا پل های ارتباطی را سوئیچ شبکه ایجاد می کند.

سوئیچ شبکه قادر به انتقال سریع و کارآمد اطلاعات و داده ها از نقاطی به نقطه ی دیگر بوده و در طی چندین سال گذشته این ارتباطات پیشرفت های چشم گیری را از لحاظ سرعت و امنیت به همراه داشته است. همین امر باعث شده تا سوئیچ ها با قابلیت های گسترده و مدل های متفاوت تولید و به بازار تجهیزات شبکه عرضه شده اند.
سوئیچ شبکه سخت افزاری است که سایر تجهیزات مانند سرور، دوربین های مداربسته، رایانه ها و … را برای دریافت و ارسال داده، به شبکه متصل می کند. سوئیچ، بسته ها را از یک مبدأ گرفته و آن ها را به مقصد مورد نظر می رساند. این دستگاه ها بر روی لایه ی 2 یا لایه ی 3 در مدل OSI کار می کنند.

اساس کار سوئیچ ها Mac Address بوده و می توانند بر حسب مک آدرس تصمیم بگیرند یک بسته را از کدام پورت خود ارسال کنند. در حقیقت سوئیچ ها دارای جدولی از مک آدرس ها می باشند (Mac Address Table) که بر اساس این جدول بسته ها را از پورت های مشخص ارسال می کنند.
انواع سوئیچ سیسکو

 

انواع سوئیچ سیسکو:

به طور کلی سوئیچ های شبکه به چند دسته زیر تقسیم می شوند:

 

ـ سوئیچ های غیر مدیریتی (Unmanage):

از سوئیچ های غیر مدیریتی برای شبکه های کوچک مانند شبکه های خانگی استفاده می شوند. این سوئیچ ها به سایر دستگاه‌های موجود در شبکه متصل و سبب ایجاد ارتباط میان آنان می گردد این ارتباط می ‌تواند میان دو کامپیوتر و یا یک کامپیوتر با دستگاه‌هایی مانند پرینتر باشد. به طور مثال زمانی که شما نیاز به چند پورت اضافی دارید این سوئیچ ها می‌توانند انتخاب بسیار خوبی باشند.

این دستگاه همانطور که از نامش پیداست نیازی به مانیتورینگ مداوم نداشته و همچنین نیازی به هیچگونه راه اندازی اولیه ندارد. در واقع می توان گفت آنها مقرون به صرفه ترین سوئیچ های شبکه محسوب می شوند. از جمله سوئیچ هایی که در این دسته قرار می گیرند سوئیچ های سری 110 شرکت سیسکو می باشند.

سوئیچ های سری 110 سیسکو نمونه های خوبی از این دسته هستند.

 

ـ سوئیچ های مدیریتی (Manage):

برخلاف سوئیچ های Unmanaged این سوئیچ ها قابل تنظیم هستند؛ به همین دلیل می توانند عملکرد یک شبکه را ارتقاء دهند که البته خود به دو دستهSmart switches  وEnterprise switches  تقسیم می شوند.

 

ـ Smart switches  :

این دسته از سوئیچ های سیسکو در مقایسه با سایر سوئیچ های مدیریتی مقیاس کمتری داشته و برای شبکه هایی که از انتقال داده و تخصیص داده های گیگابیت پشتیبانی می کند مناسب هستند.

سطح امنیتی این سوئیچ ها کم تر از سایر دستگاه های می باشد با این حال از احراز هویت 802.1x و تعداد محدودی از ACL ها استفاده می‌نمایند.سوئیچ های سری 250 و 220  سیسکو نمونه های خوبی از این دسته به شمار می روند.

 

ـ Enterprise switches:

این دسته از سوئیچ ها دارای قابلیت‌های وسیعی مدیریتی می‎باشند و جزء سوئیچ های کاملا مدیریتی شناخته می‌شوند. این دستگاه‌ها بیشتر در شرکت‌های بزرگ که دارای تعداد زیادی اتصال ، نود ، سوئیچ و پورت هستند استفاده می‌شوند.

به دلیل همین ویژگی‌ها، این دسته از سوئیچ ها نسبت به سایرین متمایز بوده و همچنین از قیمت بالاتری نیز برخوردار می باشند. سوئیچ های سری 2960 سیسکو نمونه های خوبی به شمار می روند.

 

مهم : در واقع می توان گفت تفاوت کلیدی میان سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی همان توانایی پیکربندی آن می باشد.

 

انواع سوئیچ شبکه سیسکو از لحاظ لایه عملکرد:

 

ـ سوئیچ های لایه 2:

سوئیچ های لایه 2 با استفاده از آدرس MAC، هدایت بسته های داده از پورت مبدا به پورت مقصد را انجام می دهند. البته این کار با حفظ MAC Address ها انجام  داده تا به یاد داشته باشد کدام پورت ها دارای آدرس‌های MAC هستند. مک آدرس ها در لایه 2 مدل OSI عمل می کنند. هر دستگاه یک Mac Address مخصوص به خود را داشته که از این طریق می توان دستگاه ها را از یکدیگر متمایز دانست. سوئیچ های لایه 2 مانند سوئیچ های سیسکو سری 2960 که خود به مدل های مختلفی نظیر 2960، 2960S،2960X ،2960G تقسیم می شوند.
سوئیچ لایه دو

ـ سوئیچ های لایه 3:

انتقال اطلاعات در سوئیچ های لایه 3 از طریق IP صورت می گیرد. آنها یک دستگاه سخت افزاری تخصصی هستند که در مسیریابی بسته های داده استفاده می شوند.

سوئیچ لایه 3

نامگذاری سوئیچ سیسکو

 

تفاوت میان سوئیچ های سیسکو:

عواملی که سبب تفاوت میان انواع مختلف سوئیچ می گردند شامل :

1ـ سرعت انتقال دیتا:

سرعت انتقال اطلاعات در سوئیچ‌های مختلف متفاوت می باشد. سرعت انتقال اطلاعات شامل اترنت سریع 10/100 Mbps ، گیگابیت اترنت 10/100/1000 Mbps و 10 گیگابیت 10  Gbps بوده که البته برخی از سوئیچ ها دارای قابلیت Multigigabit هستند که دارای سرعتی بیش از 10 گیگابیت هستند.

از طرفی سوئیچ سیسکو از دو نوع پورت uplink و downlink تشکیل شده اند که پورت های downlink به کاربران نهایی متصل شده و پورت های uplink  به سایر سوئیچ ها و زیر ساخت ها متصل می شوند.

2ـ تعداد پورت:

تعداد پورت در سوئیچ‌های مختلف متفاوت است. به طور معمول سوئیچ ها در تعداد پورت 5 ، 8 ، 10 ، 16، 24 ، 28، 48 و 52 عرضه می شوند. این پورت ها می توانند ترکیبی از اسلات های SFTP/SFP+ برای اتصال فیبر باشند.

3ـ قابلیت POE:

دستگاه هایی که از این قابلیت بهره می برند جهت تامین برق نیازی به کابل کشی برق نداشته و برق آن از طریق همان کابل شبکه تامین می شود. به همین دلیل دیگر نیازی به کابل کشی برق مجزا و یا استفاده از آداپتور ندارد.

حال این ویژگی خود را در سطح وسیع تری، برای مثال در شبکه‌های بزرگ، نشان می دهد زیرا هزینه کابل کشی برق را از میان برداشته که خود سبب صرفه جویی در راه اندازی اولیه بستر شبکه خواهد شد.

4ـ قابلیت Stackable:

سوئیچ‌های Stackable راهی برای ساده سازی و افزایش دسترسی به شبکه فراهم می کنند شما می‌توانید به جای پیکربندی ، مدیریت و رفع اشکال 8 سوئیچ به طور جداگانه، تمامی هشت سوئیچ را به صودت واحد در یکجا و مانند  یک سوئیچ مدیریت کنید.

برترین سوئیچ های سیسکو در ایران:

ـ سوئیچ های سری 2960:

سوئیچ 2960 جزء سوئیچ های لایه دو کمپانی سیسکو می باشند. این سوئیچ ها دارای قابلیت Stand Alone بوده و بر روی Fast Ethernet و  Gigabit Ethernetعملیات انتقال را انجام می دهد.  این سوئیچ های شبکه در لایه 2 فعالیت دارند.

از جمله سوئیچ های سری 2960 می توان به WS-C2960S-24PS-L، WS-C2960S-48TS-l، WS-C2960X-24PS-L، WS-C2960X-48TS-L و WS-C2960X-24TS-L اشاره کرد.

سوئیچ های سری 2960

ـ سوئیچ های سری 3560:

سوئیچ 3560 جزء سوئیچ های لایه سه کمپانی سیسکو می باشد. از جمله ویژگی‌های مهم سوئیچ های سری 3560 می توان به قابلیت بکارگیری در لایه دسترسی ، تنوع در تعداد پورت ها ، سرعت و امکان داشتن POE نام برد.

از جمله مدل های پر فروش در این سری می توان به سوئیچ سیسکو مدل WS-C3560G-24PS-S و سوئیچ سیسکو مدل WS-C3560-48PS-Sاشاره کرد که هر دوی این دستگاه ها از قابلیت POE پشتیبانی می­کنند.

ـ سوئیچ های سری 3750:

سوئیچ سیسکو 3750 جزء سوئیچ های لایه سه کمپانی سیسکو بوده و در سال 2006 به بازار معرفی شد. لازم به ذکر است این دستگاه ها به عنوان اولین سوئیچ هایی با قابلیت Stack می باشد. قیمت سوئیچ سیسکو 3750 به مراتب از سوئیچ های 3850 کمتر است.

از جمله مدل های پر فروش در این سری می توان به سوئیچ سیسکو مدل WS-C3750G-12S-S و سوئیچ سیسکو مدل WS-C3750G-24TS-S1U اشاره کرد.

ـ سوئیچ های سری 3850:

سوئیچ 3850 جزء سوئیچ های لایه distribution و core کمپانی سیسکو بوده که قدرتمندترین دستگاه حال حاضر کمپانی سیسکو می باشد. این سری از سوئیچ ها از قابلیت  Stack power و Stackwise پشتیبانی می کند.

از جمله مدل های پر فروش در این سری می توان به سوئیچ سیسکو مدل WS-C3850-24T-S و سوئیچ سیسکو مدل WS-C3850-12S-S اشاره کرد.

انتخاب سوئیچ مناسب برای شرکت شما:

به طور کلی شرکت ها به لحاظ تعداد کاربر و وسعت کار به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام از آنها نیازهای مختلفی دارند که به اختصار درباره هر یک توضیح خواهیم داد:

مدل سه لایه ی سیسکو یک طراحی بسیار گسترده در صنعت برای ایجاد یک کسب و کار اینترنتی معتبر، مقیاس پذیر و مقرون به صرفه می باشد. به طور کلی می توان گفت این مدل مشکلات پیچیده طراحی و مدیریت شبکه را برای ما آسان تر می نماید.سه لایه سیسکو شامل لایه Core، Distribute و Access می باشند.

1ـ شرکت های بزرگ:

این شرکت ها به دلیل تعداد زیاد کاربران و حجم کاری بسیار نیازمند شبکه های قدرتمندی هستند. به عنوان مثال این شرکت ها به سوئیچ های سیسکو سری6500 و 4500 در لایه Core، به سوئیچ های سری 3700 و 3800 در لایه Distribute و به سوئیچ های سری 2960 و یا سوئیچ های سری 3700 و 3800 در لایه Access نیازمندند.

2ـ شرکت های متوسط به بالا :

در این شرکت ها می توان از سوئیچ های سیسکو سری 3850 در لایه Core ، سوئیچ های سری 3850 ، 3750 و سوئیچ سیسکو 9300 در لایه Distribute و در نهایت از سری 2960 در لایه Access استفاده کرد.

3ـ شرکت های متوسط به پایین:

این شرکت ها نیازمند وجود سوئیچ های 3850 در لایه Core ، 2960 و یا 3750 در لایه Distribute بوده که البته می توان در لایه Access نیز می توان از آن ها استفاده کرد.

4ـ شرکت های کوچک :

در این شرکت ها لایه Distribute تنها لایه ایست که حذف شده و در لایه Core از 3750 و 3850 استفاده می شود. البته در لایه Access نیز می توان هم از سوئیچ های سری 2960 و هم از 3750 استفاده کرد اما به دلیل قیمت بالا پیشنهاد می شود که از همان سوئیچ های 2960 استفاده شود.

5ـ شرکت های SOHO( خیلی کوچک) :

این شرکت ها بسیار کوچک هستند به طوری که اصلا نیازی به ایجاد لایه بندی در سوئیچ ندارند. سوئیچ های 2960 معمولی می توانند به راحتی نیازهای شبکه این شرکت ها را برطرف نمایند اما در صورت تمایل می توانند از سری های 3750 و 3850 نیز استفاده نمایند.

سوئیچ فیبر نوری سیسکو چیست؟
سوئیچ فییر نوری

در واقع یک سوئیچ فیبر نوری سوئیچی است که با شبکه فیبر سازگار می باشد. این سوئیچ ها فناوری ایجاد یک شبکه فیبری یکپارچه را فراهم می آورند، که در حال حاضر جزء مهمترین بخش شبکه های ذخیره سازی دیجیتال محسوب می شوند.

اتصال سوئیچ ها با هم از طریق کابل های فیبر نوری و استفاده از پورت های استاندارد انجام می شود. تنها تفاوت میان این سوئیچ ها و سایر سوئیچ های اترنت در پورت آنان است، به طوری که سوئیچ های فیبر نوری دارای پورت های فیبر نوری می باشند.

از جمله سوئیچ های فیبر نوری سیسکو می توان به سوئیچ سیسکو مدل WS-C3850-12S-S، WS-C3850-12S-E، WS-C3850-12XS-S، WS-C3850-24XS-S، WS-C3750G-12S-S اشاره کرد.

سوئیچ صنعتی سیسکو چیست ؟

سوئیچ صنعتی سیسکو

سوئیچ‌های اترنت صنعتی یکی از انواع سوئیچ شبکه است که در شبکه‌های بزرگ به کار می‌روند. این سوییچ‌ها قابلیت کار کردن در دماهای بالا را دارند. در محیط های صنعتی استفاده از سوییچ های صنعتی اترنت، شبکه‌ای قابل اطمینان را ایجاد می کنند چرا که می توانند در شرایط سخت جوی به خوبی کار کنند.

سوئیچ شبکه صنعتی در موقعیت‌های مکانی مختلف شبکه مانند طبقات مختلف یک ساختمان، کنترل ترافیک و ارسال دیتا عملکرد قابل اطمینانی دارند.

سوئیچ های صنعتی علی الخصوص برای اتصالات متفاوت شبکه همچون توزیع انرژی در شعبه های الکتریکی و همچنین نظارت و کنترل عملکرد دوربین های امنیتی استفاده می شوند. برای مثال سوئیچ صنعتی سیسکو مدل  IEM3000-4PC، سوئیچ صنعتی سیسکو مدل IE-3000-4TC و سوئیچ صنعتی سیسکو IE-3000-8TC Cisco اشاره کرد.

تجهیزات جانبی سوئیچ های سیسکو:

تجهیزات جانبی سوئیچ شامل :

ـ کابل پاور:

این کابل که درون جعبه دستگاه قرار دارد جهت اتصال سوئیچ های شبکه به برق استفاده می شود. نحوه اتصال سوئیچ سیسکو به برق به این صورت است که کابل را ابتدا به سوئیچ وصل و سپس آن را با رعایت استانداردهای ایمنی به برق متصل می کنید.

 

کابل پاور

 

ـ کابل کنسول:

جهت ایجاد ارتباط میان سوئیچ و PC استفاده می شود. این ارتباط به لحاظ علمکرد بر سوئیچ شبکه ایجاد می شود.
کابل کنسول

ـ براکت:

براکت های قطعات فلزی هستند که شکل ظاهری آن به صورت L است و جهت اتصال سوئیچ به رک استفاده می شود. براکت ها نیز درون جعبه سوئیچ ها قرار دارند.
براکت

ـ پیچ و مهره:

پیچ و مهره ها برای اتصال براکت به سوئیچ و سپس اتصال آنان به رک استفاده می شود که درون جعبه سوئیچ وجود دارد.
پیچ و مهره شبکه !

ـ ماژول ها :

افزایش تقاضای پهنای باند منجر به طراحی و تولید انواع مختلفی از ماژول ها از جمله GBIC, SFP، SFP+و QSFP شده است. عواملی نظیر سرعت انتقال، طول موج و غیره می توان در انتخاب درست این نوع از ماژول ها تأثیرگذار باشند.

از طرف دیگر باید هزینه های انجام این کار را در نظر بگیرید. زیرا برای مثال ماژول های SFP قیمت بالایی دارند به همین دلیل اگر نمی خواهید هزینه زیادی را انجام دهید خرید ماژول های دست دوم می تواند یک راهکار مناسب باشد.

ماژول سیسکو

نکات مهم قبل از خرید سوئیچ های سیسکو:

قبل از خرید سوئیچ سیسکو به موارد زیر توجه نمایید:

ـ بررسی نیازها:

یکی از مهمترین اقداماتی که قبل از خرید سوئیچ های سیسکو باید صورت گیرد بررسی نیازها شرکت می باشد. این کار به شما در انتخاب درست تجهیزات شبکه مانند سوئیچ های سیسکو کمک خواهد کرد. از طرفی دیگر مدیران IT همواره باید برای آینده و پیشرفت های کاری برنامه ریزی داشته باشند. زیرا نمی توان با هر تغییری یک دستگاه جدید خریداری کرد.

ـ مشخص کردن تعداد کاربران:

با مشخص کردن تعداد کاربران، تعداد پورت های مورد نیاز مشخص می شود. سوئیچ های شبکه در انواع مختلفی تولید که هر کدام دارای تعداد پورت مختلفی هستند. برای مثال یک شرکت با تعداد کاربران کم نیاز به خرید سوئیچ 8 پورت داشته و یک شرکت بزرگ به تعداد پورت های بیشتری نیازمند است.

ـ قرار دادن بودجه:

همان طور که می دانید تجهیزات شبکه از قیمت بالایی برخوردار هستند. سوئیچ های سیسکو نیز از این قائده مستثنی نیستند. به همین دلیل خرید سوئیچ های دست دوم می تواند به عنوان راه حلی مفید برای شرکت هایی که توانایی خرید سوئیچ نو را قرار گیرد.

البته لازم به ذکر است هنگام خرید سوئیچ های استوک باید از سلامت سخت افزارهای آن اطمینان حاصل نماییم. زیرا خرید این سوئیچ ها می تواند علاوه بر هزینه خرید، هزینه تعمیر و نگهداری را نیز به شما تحمیل کند.

نصب و راه اندازی سوئیچ های سیسکو:

سوئیچ های شبکه جهت نصب به رک نیاز دارند. البته می توان از رک نیز استفاده نکرد اما ممکن است دستگاه شما آسیب دیده و عمر مفید آن کاهش یابد. لازم به ذکر است رک ها در سایزهای مختلفی تولید می شوند که می توان بر حسب نیاز یکی از آنها را خریداری کرد.

جهت قرار گیری سوئیچ ها در رک از براکت استفاده می شود. جهت انجام این کار ابتدا براکت ها را به سوئیچ متصل کرده و سپس آنها را به وسیله پیچ به رک وصل می کنیم.

پس از آنکه از اتصال سوئیچ به رک اطمینان حاصل کردیم کلیه کابل های مورد نیاز را به سوئیچ متصل می نماییم. سپس سوئیچ را روشن می کنیم.

الزامات نگهداری سوئیچ شبکه :

کلیه تجهیزات شبکه برای آنکه عمر مفیدی داشته باشند نیازمند نگهداری هستند. زیرا این کار سبب می شود تا کارآیی تجهیزات کاهش نیافته و همچنین از خرابی های غیر منتظره تجهیزات و آسیب رساندن به کل سیستم جلوگیری شود.

در واقع نگهداری از تجهیزات شبکه یا PM  از لحاظ  استراتژی، بین تعمیر و نگهداری واکنشی reactive maintenance و تعمیر و نگهداری پیش بینی predictive maintenance قرار می گیرد. جهت دستیابی به این امر لازم است برنامه ای را برای انجام تعمیر و نگهداری و تمیز کردن در فواصل منظم تهیه کنید. این کار به سیستم شما کمک کرده تا از خرابی شبکه و تجهیزات آن جلوگیری نمایید.

خرید سوئیچ های سیسکو:

در سایر کشور ها به دلیل وجود نمایندگی های معتبر این گونه تجهیزات این کار هیچ سختی نداشته و به راحتی می توانند تجهیزات خود را با بهترین کیفیت و قیمت خریداری نمایند. اما این مسأله در رابطه با کشور ما ایران به دلیل وجود تحریم های بسیار، کمی پیچیده تر می شود.

زیرا عدم وجود نمایندگی سبب ایجاد شرکت های زیادی در زمینه فروش تجهیزات شبکه گردیده است که ممکن است تجهیزات بی کیفیت را با قیمت های بالا به دست مصرف کننده برسانند. کشور ما نیز مانند سایر کشورهای جهان جهت تجهیزسازی زیرساخت سازمان ها و شرکت های خود نیازمند تجهیزات سیسکو می باشند.

اما به دلیل تحریم های بسیاری که برای کشور ما به وجود آمده امکان وجود نمایندگی های معتبر این کمپانی و سایر شرکت های بزرگ تولید کننده تجهیزات شبکه وجود ندارد.

حال این مشکل بزرگ،  حضور شرکت های معتبر را در زمینه واردات اینگونه تجهیزات پررنگ تر می نماید. به طوری که این شرکت ها ، تجهیزات شبکه را از سایر کشورها به صورت قانونی به کشور وارد می نمایند. یکی از این شرکت های وارد کننده، مستر شبکه می باشد که کلیه تجهیزات شبکه را در قالب یک فروشگاه اینترنتی معتبر به بازار عرضه می نماید.

 

پر فروش ترین سوئیچ های سیسکو در ایران

 

خدمات پس از فروش سوئیچ های سیسکو:

فروشگاه اینترنتی مستر شبکه کالاهایی با کیفیت و قیمت عالی عرضه می نماید. شما در راستای فرآیند خرید می توانید با کارشناسان فروشگاه اینترنتی مستر شبکه تماس حاصل نمایید و کلیه سوالات و ابهامات خود را با آنان در میان بگذارید. این عامل شما را در خرید محصولات شبکه یاری خواهد نمود.

همچنین کلیه محصولات موجود در این فروشگاه دارای توضیحات بسیار کاملی هستند که با مطالعه آن می توانید از کلیه خدمات و امکانات دستگاه ها مطلع شوید. برای مثال جهت آشنایی با مشخصات فنی سوئیچ سیسکو 2960 می توانید مدل آن را در سایت جستجو کرده و با انتخاب هر کدام از سوئیچ ها مشخصات کامل آنان را مشاهده نمایید.

شاید بتوان گفت بهترین مزیت خرید از فروشگاه اینترنتی مستر شبکه خدمات پس از فروش تجهیزات شبکه آن می باشد. شما پس از خرید 7 روز مهلت تست دستگاه را خواهید داشت. پس از تایید دستگاه گارانتی محصول آغاز خواهد شد. این فروشگاه همواره در تلاش است تا با ارائه بهترین خدمات گارانتی به مشتریان عزیز اعتماد و رضایت کامل آنان را جلب نماید.

برگشت به بالا
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.