انواع سوئیچ شبکه و کاربردهای آن

سوئیچ چیست و انواع آن
این مقاله در تاریخ 17 مهر 1398 نوشته و در تاریخ 13 تیر 1401 مورد بازبینی قرار گرفته است.

بررسی کامل انواع سوئیچ شبکه: 

انواع مختلف سوئیچ شبکه در واقع جزئی از شبکه را تشکیل می هند. بطور کلی شبکه‌ی کامپیوتری از اتصال چند کامپیوتر و سایر دستگاه ها مانند پرینتر، اسکنر، سوئیچ شبکه، روتر ، اکسس پوینت و سایر تجهیزات به وجود می آید. وجود هرکدام از این تجهیزات در شبکه الزامی و ضروری می‌باشد.

 

سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ در واقع یک دستگاه شبکه رایانه ایست که کاربران را به یکدیگر و یا به اینترنت متصل می‌نماید. از پرینتر ها به رایانه ها، کنسول های بازی و دی وی دی درایوها و… ،در واقع این دستگاه ارتباطی مطمئن و پایدار را بین سایر تجهیزات برقرار می سازد.

سوئیچ‌ها انواع مختلفی دارند که بسته به تعداد دستگاه‌ها و کاربرانی که از شبکه استفاده می‌نمایند متفاوت است و می‌توان برطبق آن مدل مناسب را انتخاب نمود. البته عواملی همچون ارتقاء شبکه و تغییر تجهیزات نیز از جمله عواملی هستند که می بایست حتماً هنگام انتخاب سوئیچ مناسب توجه کرد.

در این مقاله سعی بر آن است تا انواع مختلف سوئیچ ها بررسی شوند. زیرا درک نوع آن به شما برای یافتن مدلی مناسب و کارآمد برای شبکه‌ در آینده کمک خواهد کرد.

برای آشنایی بیشتر با سوئیچ های شبکه به مقاله سوئیچ شبکه چیست مراجعه نمایید.

 

انواع سوئیچ شبکه:

سوئیچ های شبکه دارای انواع مختلفی هستند که شامل:

1ـ سوئیچ های غیر مدیریتی (Unmanage):

یکی از انواع سوئیچ شبکه سوئیچ های غیر مدیریتی است که برای شبکه های کوچک مانند شبکه های خانگی استفاده می شوند. این سوئیچ ها به سایر دستگاه‌های موجود در شبکه متصل و سبب ایجاد ارتباط میان آنان می گردد این ارتباط می ‌تواند میان دو کامپیوتر و یا یک کامپیوتر با دستگاه‌هایی مانند پرینتر باشد. به طور مثال زمانی که شما نیاز به چند پورت اضافی دارید این سوئیچ ها می‌توانند انتخاب بسیار خوبی باشند.

این دستگاه همانطور که از نامش پیداست نیازی به مانیتورینگ مداوم نداشته و همچنین نیازی به هیچگونه راه اندازی اولیه ندارد. در واقع می توان گفت آنها مقرون به صرفه ترین سوئیچ های شبکه محسوب می شوند. از جمله سوئیچ هایی که در این دسته قرار می گیرند سوئیچ های سری 110 شرکت سیسکو می باشند. سوئیچ های سری 110 سیسکو نمونه های خوبی از این دسته هستند.

 

2ـ سوئیچ های مدیریتی (Manage):

برخلاف سوئیچ های Unmanaged این سوئیچ ها قابل تنظیم هستند؛ به همین دلیل می توانند عملکرد یک شبکه را ارتقاء دهند. این سوئیچ ها دارای دو نوع Smart switches و Enterprise switches هستند.

 

 • Smart switches : این دسته از سوئیچ‌ها در حال تکامل هستند. قانون کلی این است که این دستگاه‌ها تعدادی از قابلیت‌های تنظیم ، امینت و QOS را ارائه می‌دهند اما در مقایسه با سایر سوئیچ های مدیریت شده مقیاس کم‌تری دارند. این سوئیچ ها برای شبکه‌هایی که از انتقال داده و تخصیص داده‌های گیگابیت پشتیبانی می‌کند مناسب بوده و همچنین یک رابط کاربری برای مدیریت هستند.

Smart switch ها دارای ویژگی‌های محدود مدیریتی هستند که یک رابط وب را ارائه می‌دهند و قابلیت پیکربندی تنظیمات اولیه نظیر virtual LAN، پهنای باند پورت و انتقال duplex را دارا می‌باشند.

این سوئیچ‌ها از سطوح امنیتی مانند سایرین از قابلیت مدیریت برخوردار نیستند با این حال از احراز هویت پایه 802.1x و تعداد محدودی از ACL ها استفاده می‌نمایند. علاوه بر این از QOS پشتیبانی کرده و برنامه‌های کاربردی را طبق 802.1q/TOS/DSCP تسهیل و تطبیق پذیری را افزایش می‌دهد.

سوئیچ های سری 250 و 220 سیسکو نمونه های خوبی از این دسته هستند.

 

 • Enterprise switches :

این دسته از سوئیچ ها دارای قابلیت‌های وسیعی از ویژگی‌های مدیریتی و قابلیت رفع، کپی، تبدیل و نمایش پیکربندی‌های شبکه می‎باشد و جزء سوئیچ های کاملا مدیریتی شناخته می‌شوند. این دستگاه‌ها بیشتر در شرکت‌های بزرگ که دارای تعداد زیادی اتصال، نود، سوئیچ و پورت هستند استفاده می‌شود. به دلیل همین ویژگی‌هایی که این دسته از سوئیچ ها دارند، آنها را نسبت به سایرین متمایز کرده و همچنین قیمت آنها نیز گران‌تر می‌باشد.

سری 2960 در سوئیچ سیسکو نمونه های خوبی از این دسته هستند.

انواع سوئیچ شبکه از نظر لایه بندی:

 • لایه 2:
  از مک آدرس برای هدایت ترافیک استفاده می‌کند، هر کامپیوتری یک مک آدرس دارد. مزیت این دستگاه این است که نیازمند تکنولوژی خاصی نیست و هر کسی می‌تواند این سوئیچ را اجرا کند. عیب این دستگاه این است که تکنولوژی خاصی ندارد و شکست‌ها و خطاهای بیشتری نسبت به سوئیچ لایه ۳ دارد. سوئیچ‌های لایه 2 می‌بایست برای هر سرور یا کامپیوتر به دنبال اطلاعات باشند.
 • لایه 3:
  این فناوری از IP address استفاده می‌کند که از هر دستگاه به سوئیچ ارسال می‌شود. این مورد موجب می‌شود تا سوئیچ برای یافتن هر کامپیوتر یا سرور در این شبکه کار کمتری انجام دهد و اتصال سریع‌تری بین آن‌ها برقرار کند. اگر سرعت و تداوم برای‌تان مهم است بهتر است از یک سوئیچ شبکه مدیریتی لایه 3 استفاده کنید.

 

3ـ سوئیچ Fixed:

از رایج ترین سوئیچ های شبکه در بازار هستند که پورت ثابتی دارند. تعداد پورت در آنها 8، 16، 24 و .. بوده و از لحاظ سرعت انواع مختلفی دارند. اما دارای حداقل سرعت ۱Gbps هستند با انواع اتصال RJ45 هستند. ولی سوئیچ هایی با سرعت ۱۰Gbps و ۴۰Gbps هم خواهید دید.

این سوئیچ ها مدیریتی و غیر مدیریتی با هر شبکه با هر اندازه ای مانند شبکه‌های خانگی، شبکه‌های سازمانی و بزرگ، دفاتر و شعبات، شرکت‌های متوسط و کوچک و استارتاپ‌ها سازگار می باشند.

4ـ سوئیچ ماژولار:

این قابلیت در سوئیچ های شبکه سبب ارتقاء آن و افزودن پورت های بیشتر و افزایش کارایی خواهد شد. از لحاظ اندازه از سوئیچ های ثابت بزرگتر بوده و البته گران تر نیز هستند. اکثر سوئیچ های شبکه با قابلیت ماژولار بودن در لایه 3 قرار دارند و می توان از آنها به عنوان روتر نیز استفاده کرد.

 

5ـ سوئیچ Stackable:

این سوئیچ ها راهی را برای ساده سازی و افزایش دسترسی به شبکه را فراهم می کنند. برای مثال شما می‌توانید به جای استفاده از 8 عدد سوئیچ 48 پورت به صورت جداگانه از یک عدد سوئیچ Stackable استفاده نمایید. با قابلیت Stackable این امکان به شما داده می شود که به جای تنظیم و پیکربندی 8 سوئیچ به صورت جداگانه، شما این 8 سوئیچ را به یکدیگر استک نموده و به جای 8 سوئیچ یک سوئیچ را کانفیگ نمایید که دارای 384 پورت است و به صورت یکپارچه عمل می کند.

سوئیچ های سری 2960X,S ، 3850 ، 3750 سیسکو نمونه های خوبی از این دسته هستند.

 

6ـ سوئیچ PoE:

سوئیچ‌های POE در واقع سوئیچ‌هایی هستند که از قابلیت Power over Ethernet بهره می‌برند. قابلیت Power over Ethernet به این معنی است که داده و Power (برق) از طریق همان کابل شبکه قابل انتقال هستند. پس دستگاه نیازی به تامین برق از طریق آداپتور و یا صورت‌های دیگر ندارند. این ویژگی در شبکه‌های بزرگ که دستگاه‌های مانند آی پی فون و اکسس پوینت و دیگر دستگاه‌های POE Support را دارا می‌باشند بسیار مفید و کار آمد است، از طرف دیگر هزینه‌های کابل کشی برق اضطراری را در بسیاری از دستگاه ها کاملا از بین خواهد برد که خود باعث صرفه جویی بسیاری در هزینه‌های اولیه شبکه می‌شود.

سوئیچ های WS-C2960X-24PS-L ، WS-C2960S-24PS-L ، WS-C2960S-48FPS-L، WS-C2960S-48LPS-L، WS-C2960X-48FPS-L ،WS-C2960-24PC-L سیسکو نمونه های خوبی از این دسته هستند.

جهت آشنایی بیشتر با قابلیت PoE به مقاله سوئیچ POE و کاربرد آن مراجعه نمایید.

 

7ـ سوئیچ فیبر نوری:

در واقع یک سوئیچ فیبر نوری سوئیچی است که با شبکه فیبر سازگار می باشد. این سوئیچ ها فناوری ایجاد یک شبکه فیبری یکپارچه را فراهم می آورند، که در حال حاضر جزء مهمترین بخش شبکه های ذخیره سازی دیجیتال محسوب می شوند.

اتصال سوئیچ ها با هم از طریق کابل فیبر نوری و استفاده از پورت های استاندارد انجام می شود. تنها تفاوت میان این سوئیچ ها و سایر سوئیچ های اترنت در پورت آنان است، به طوری که سوئیچ های فیبر نوری دارای پورت های فیبر نوری می باشند.

از جمله سوئیچ های فیبر نوری سیسکو می توان به سوئیچ سیسکو مدل WS-C3850-12S-S، WS-C3850-12S-E، WS-C3850-12XS-S، WS-C3850-24XS-S، WS-C3750G-12S-S اشاره کرد.

 

8ـ سوئیچ دیتاسنتری:

انواع سوئیچ شبکه
سوئیچ دیتاسنتری

سوئیچهای دیتاسنتری ویژگی‌های خاصی دارند تا بتوانند کارایی و سرعت بسیار بالا، ظرفیت بیشتر در پورت، امنیت، QoS و غیره را فراهم کنند. بهترین نمونه از سوئیچ های دیتاسنتری سوئیچ سیسکو سری Nexus است. با این سوئیچ ها می‌توان مجازی سازی و مفهوم SDN – Software Defined Network را به راحتی پیاده سازی کزد.

 

نتیجه گیری:

به طور کلی در این مقاله ما 5 نوع سوئیچ را معرفی کرده که شامل: سوئیچ های LAN، سوئیچ های غیر مدیریت شونده، سوئیچ‌های مدیریت شونده، سوئیچ های POE و سوئیچ‌های stackable که هر کدام از آنها ویژگی‌های خاص خود را داشته و در شبکه‌های مختلف استفاده می‌شوند.

 

سوئیچ محلیLAN Switch or Active Hub1
سوئیچ خانگی Unmanaged Network Switches2
سوئیچ قابل تنظیمManaged Switches3
سوئیچ دارای برقPoE Switch4
سوئیچ های مناسب پیکر بندیStackable Switch5
دیدگاه شما

9 دیدگاه

 1. afshar گفت:

  سلام و عرض احترام
  مطالب کاملا” مفید و دسته بندی شده ارائه داده اید خیلی خیلی ممنون و سپاس گذارم

 2. سید شاهین میرعبدالحق گفت:

  سلام مرسی از مطالب شما

 3. سیدمحمدرحیم گفت:

  ممنون از مقالتون

 4. amir گفت:

  مرسی خیلی کامل بود

 5. 2ta_m گفت:

  با سلام
  من اطلاعات خوبی در مورد انواع سوئیچ ها از این مقاله بدست آوردم ممنون از مقالع خوبتون .
  لطفا در مقاله های بعدی از مثال هم استفاده کنید.
  ممنون

 6. پژمان گفت:

  سلام خسته نباشید. ممنون بخاطر توضیحاتتون چون عملکرد خریدو خیلی راحت میکنه و اطلاعات خوبی به دست میاریم. باز هم خسته نباشید به شما و تشکر.

 7. esmaeeli007 گفت:

  با سلام خسته نباشید مرسی از مقاله کاملتون برام جالب و مفید بود .چون بعضی از سایتها خیلی گیج کننده توضیح میدن برا شما خیلی ساده و قابل فهم بود مرسیییییی بازهم از این مقالها بزارید ممنون.

برگشت به بالا
netgrade
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.