آنچه در این مقاله می خوانید:

تفاوت میان سوئیچ های شبکه

تفاوت میان سوئیچ های شبکه
این مقاله در تاریخ 17 مهر 1398 نوشته و در تاریخ 07 شهریور 1402 مورد بازبینی قرار گرفته است.

سوئیچ های شبکه، از مهمترین تجهیزات اکتیو شبکه هستند که وظیفه آنها متصل کردن سایر تجهیزات درون یک شبکه کامپیوتری نظیر پرینتر، اکسس پوینت، کامپیوترها، سرورها و غیر است. در واقع این دستگاه ها از مهمترین تجهیزات اکتیو هستند که کار آن انتقال دیتا در شبکه است. ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با دلایل تفاوت میان سوئیچ های شبکه صحبت کنیم اما اگر تمایل دارید در رابطه با این دستگاه های پرمصرف بیشتر بدانید به مقاله سوئیچ شبکه چیست مراجعه کنید.

 

سوئیچ شبکه چیست؟ 

سوئیچ ها در شبکه برای اتصال و میدریت ترافیک بین دستگاه ها استفاده می شوند. این دستگاه ها اطلاعات را در قالب بسته های داده بین سایر تجهیزات درون شبکه منتقل می کنند. در شبکه ها، سوئیچ ها می توانند به عنوان سوئیچ های لایه 2 و 3 استفاده شوند. این دستگاه ها توسط شرکت های مختلف و در انواع مختلفی طراحی، تولید و به بازار تجهیزات شبکه عرضه می شوند.

از معروفترین شرکت های تولید کننده سوئیچ شبکه می توان به سیسکو، میکروتیک، دی لینک، تی پی لینک اشاره کرد. همان طور که گفته شد سوئیچ های شبکه مسئول انتقال دیتا در بین تجهیزات درون یک شبکه هستند و آن ها را به هم متصل می کنند.

 

تفاوت میان سوئیچ های شبکه:

می توان علاوه بر دسته بندی سوئیچ شبکه که به طور کامل در مقاله انواع سوئیچ شبکه مطرح شد حال این سوال پیش می آید که علت این دسته بندی های مختلف چیست و چه عواملی سبب ایجاد تفاوت میان سوئیچ ها می گردد.

تفاوت میان سوئیچ های شبکه

برای پاسخ به این سوال باید گفت عواملی همچون لایه عملکرد، سرعت انتقال سوئیچ، تعداد پورت، قابلیتPOE، قابلیت Stackable از عوامل اصلی ایجاد گروه های مختلف سوئیچ در شبکه می شوند:

 

ـ لایه عملکرد:

  • سوئیچ لایه 2: این سوئیچ شبکه در لایه 2 OSI یکی Data Link Layer عمل می کنند. اساس کار این سوئیچ ها بر اساس آدرس فیزیکی MAC Address است. همچنین این سوئیچ ها قادر به انتقال بسته ها درون یک Broadcast Domain هستند و از پروتکل های مسیریابی OSPF و RIP پشتیبانی نمی کنند. از جمله قابلیت های امنیتی این دستگاه ها می توان به Port Security و MAC Filtering اشاره کرد.
  • سوئیچ لایه 3: این سوئیچ های شبکه در لایه 3 مدل OSI یعنی Network Layer عمل کرده و از آدرس IP برای انتقال دیتا استفاده می کند. این دستگاه ها قابلیت انتقال دیتا بین شبکه را داشته و به عنوان یک روتر عمل می کنند. همچنین از پروتکل های مسیریابی مانند BGP، RIP و OSPF پشتیبانی می کنند. از جمله قابلیت های امنیتی این سوئیچ ها می توان به VPN، ISP و Firewall اشاره کرد. همچین از قابلیت های مدیریتی پشرفته نظیر مانیتورینگ، ضبط لاگ ها، دسترسی از راه دور و مدیریت از طریق پروتکل های SMP نیز پشتیبانی می کند.

 


 

بیشتر بخوانید: مدل OSI چیست؟

 


 

ـ سرعت انتقال دیتا در سوئیچ :

سرعت انتقال دیتا در انواع مختلف سوئیچ های شبکه متفاوت است. شما می‌توانید سوئیچ‌ها را با پیکربندی ثابت در سرعت‌های اترنت سریع (10/100Mbps)، گیگابیت اترنت (10/100/1000Mbps) و 10 گیگابیت 40/100Gbps بیابید. البته لازم به ذکر است که تکنولوژی Multigigabit نیز در برخی از سوئیچ‌ها موجود است که دارای سرعتی بیش از 1 گیگابیت بوده و بر روی کابل های شبکه cat 6/5e ارائه می‌شود.

سوئیچ ها دارای تعداد پورت های Uplink و downlink هستند. پورت های downlink به کاربران نهایی متصل می شوند و پورت های uplink به سایر سوئیچ ها و زیر ساخت ها متصل می شوند.

 

ـ تعداد پورت : 

تعداد پورت در سوئیچ‌های مختلف متفاوت است. به طور معمول سوئیچ ها در تعداد پورت 5، 8، 10، 16، 24 ، 28، 48 و 52 عرضه می شوند. این پورت ها می توانند ترکیبی از اسلات های +SFTP/SFP برای اتصال فیبر باشند. اما در بیشتر موارد از نوع پورت های مسی با اتصال RJ45 که در قسمت جلو قرار گرفته و تا فاصله صد متری را پشتیبانی می کنند. اما هنگامی که از ماژول های SFP استفاده می کنید می تواند تا فاصله 400 کیلومتر را طی کند.

 

ـ قابلیت POE :

این قابلیت به این معنی است که دستگاه هایی که از آن بهره می برند جهت عملکرد نیازی به کابل کشی برق نداشته و برق آن از طریق همان کابل شبکه تامین می شود. به همین دلیل دیگر نیازی به کابل کشی برق و یا استفاده از آداپتور ندارد. حال این ویژگی خود را در سطح وسیع تری، برای مثال در شبکه‌های بزرگ، نشان می دهد زیرا هزینه کابل کشی برق را از میان برداشته که خود سبب صرفه جویی در راه اندازی اولیه بستر شبکه خواهد شد.

از دیگر مزایای وجود آن این است که امکان ایجاد کابل کشی برق در برخی نقاط میسر نمی باشد که با استفاده از این قابلیت به راحتی می توان آن مشکل را برطرف کرد. که با حذف کابل برق از شبکه، شما می‌توانید با کابل شبکه، انتقال برق داشته باشید.

شاید بهترین مثال قرار دادن یک اکسس پوینت وایرلس در درون دیوار یا سقف باشد. سوئیچ ها جریان برق را با توجه به استاندارهای مختلف عرضه می کنند از جمله :

ـ استاندارد IEEE 802.3af : جریان برق را تا 15.4 وات در یک پورت انتقال می دهد.

استاندارد IEEE 802.3at: جریان برق را تا 30 وات در یک پورت انتقال می دهد.د ر بیشتر مواد استاندارد 802.3af کافی می باشد اما دستگاه هایی مانند Video phones و Access Point ها با رادیو چندگانه نیاز به قدرت برق بیشتری دارند.

برخی از سوئیچ های سیسکو از Universal Power over Ethernet UPoE یا 60W PoE پشتیبانی کرده و تا 60 وات در هر پورت برق انتقال می دهند. استاندارد جدید 802.3bt حتی قدرت بالاتری از برق را برای برنامه های آینده تامین خواهد کرد.

در آخر می توان گفت انتخاب سوئیچ دارای POE یا بدون آن به نیاز شبکه ی شما بستگی دارد. پس بهتر است نیاز خود را سنجیده و دستگاه هایی که در اختیار دارید را مورد بررسی قرار دهید زیرا زمانی که شما نیازی به آن ندارید و یک شبکه بسیار ساده ای در اختیار دارید سوئیچ های بدون قابلیت POE می تواند گزینه مناسب و اقتصادی تری باشند.

 


 

بیشتر بخوانید: سوئیچ POE و کاربرد آن

 


 

ـ قابلیت Stackable :

با رشد و پیشرفت شبکه و ارتقای آن، نیاز به استفاده از تعداد زیادی سوئیچ شبکه ایجاد می‌شود. هنگام استفاده از سوئیچ‌های مختلف هر کدام از آنها نیاز به مدیریت دارند که این امر در شرایطی که شبکه شما بزرگ باشد بسیار سخت و غیر ممکن است.

سوئیچ‌های Stackable راهی برای ساده سازی و افزایش دسترسی به شبکه فراهم می کنند. شما می‌توانید به جای پیکربندی، مدیریت و رفع اشکال 8 سوئیچ به طور جداگانه، تمامی هشت سوئیچ را توسط یک سوئیچ مدیریت کنید.

به طور کلی می توان گفت که این قابلیت دارای مزایایی از جمله مدیریت از راه دور سوئیچ ها (که در واقع شما یک IP برای مدیریت و یک فایل تنظیمات (Configuration file) خواهید داشت)، عدم نیاز به کابل کشی شبکه یا فیبر نوری، انعطاف پذیری در توسعه شبکه، قابلیت Stackwise Plus که این قابلیت امکان استفاده حداکثری از پهنای باند بین سوئیچ ها را می دهد و … می باشد.

البته معایبی نیز دارد که از جمله هزینه بر بودن و اشغال نمودن فضای زیاد درون رک شبکه می باشد. به همین دلیل اگر دارای شبکه کوچکی هستید، پس استفاده از Stackable Switch اصلا به صرفه نخواهد بود. البته باید در هنگام خرید دقت داشته باشید سوئیچ هایی که در بازار به عنوان Stackable به فروش می رسند ممکن است به طور واقعی دارای این قابلیت نباشند.

از بهترین نمونه های سوئیچ های Stackable شرکت سیسکو می توان به سوئیچ های سری 2960X ،3750-X ،3750-E و … اشاره کرد. از جمله سوئیچ های 3750x می توان به سوئیچ سیسکو WS-C3750X-12S-S اشاره کرد.

 

نتیجه گیری :

در این مقاله به چهار عامل تفاوت میان سوئیچ های شبکه اشاره شد که شامل سرعت انتقال دیتا در سوئیچ، تعداد پورت، قابلیت POE، قابلیت Stackable که تغییر در آنها سبب ایجاد تفاوت در سوئیچ های مختلف می گردند که هر کدام بر اساس نیاز شبکه مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید: انواع سوئیچ شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: