آنچه در این مقاله می خوانید:

تفاوت فیبرهای OM3 و OM4 در چیست؟

تفاوت فیبرهای OM3 و OM4

مشخصات و تفاوت فیبرهای OM3 و OM4 :

شاید برای شما پیش آمده باشد که هنگام خرید کابل های فیبر نوری با اصطلاحی به نام OM برخورد نمایید. این اصطلاح از دو کلمه Optical Mode گرفته شده است. 

کابل های فیبر نوری Multimode به چهار گروه تقسیم می شوند که شامل OM1، OM2، OM3 و OM4 می باشند.OM3 و OM4 دو نوع کابل فیبر چند حالته (Multimode) هستند که در شبکه های محلی مورد استفاده قرار می گیرند. ما در این مقاله در رابطه با تفاوت فیبرهای OM3 و OM4 صحبت خواهیم کرد.

از این دو نوع فیبر معمولا در کابل کشی مراکز ارتباط داده، دیتا سنترها و میان سوئیچ های  SAN Storage استفاده می کنند.
OM3 و OM4 هر دو به عنوان فیبر Multimode بوده که توسط لیزر بهینه سازی شده اند. معمولا قطر فیبر چند حالته یا ۱۲۵-۵۰ میکرومتر و یا ۱۲۵-۶۲٫۵ میکرومتر است.
OM3 دارای پوشش آبی آسمانی می باشد و اندازه هسته آن ۵۰μm است که از ۱۰ گیگابیت اترنت تا ۳۰۰ متر را پشتیبانی می کند. علاوه بر این OM3 قادر به پشتیبانی از ۴۰ گیگابیت و ۱۰۰ گیگابیت اترنت تا ۱۰۰ متر است.
OM4 هم مانند OM3 دارای کاور آبی آسمانی می باشد و همچنین از هسته ۵۰μm استفاده می کند اما از ۱۰ گیگابیت اترنت تا ۵۵۰ متر پشتیبانی می کند و ۱۰۰ گیگابیت اترنت تا ۱۵۰ متر را ساپورت می نماید.
هر دو نوع فیبر از اتصالات یکسان استفاده می کنند. OM3 کاملاً با OM4 سازگار است. با وجود شباهت های بسیار زیاد که اغلب با پوشش کابل آبی و اتصالات مشابه تولید می شوند، گفتن تفاوت میان این دو نوع فیبر دشوار است.

 

هر آنچه باید در رابطه با کابل های فیبر نوری بدانید:

 

حال باید دید تفاوت بین این دو نوع فیبرهای OM3 و OM4 چیست؟ آیا این دو نوع فیبر به موارد یکسانی اشاره دارند؟

 

1ـ تفاوت ظاهری OM3 وOM4 :

شاید بتوان گفت از لحاظ ظاهری این دو کابل بسیار به یکدیگر شباهت داشته حتی هر دو با رنگ آبی به بازار عرضه شده و تشخیص تفاوت میان آنها بسیار دشوار می باشد. با این حال باز هم می توان آنها را از یکدیگر جدا کرد.

 

2ـ تفاوت ساختاری OM3 وOM4 :

در حقیقت ، تفاوت بین OM3 و OM4 فقط در ساخت فیبر نوری است.
تفاوت در ساخت به این منظور که کابل OM4 در پهنای باند بالاتر از OM3 عمل می کند. حال شاید برای شما این سوال ایجاد شود که دلیل این امر چیست؟
همان طور که از نامش پیداست نحوه انتقال اطلاعات توسط این فیبرها از طریق نور صورت می گیرد. حال برای داشتن ارتباط آن هم از طریق فیبر ، نور از فرستنده VCSEL ، به اندازه کافی قدرتی که برای رسیدن به گیرنده در انتهای دیگر کابل نیاز دارد را بدست می آورد.

در هر دو مدل OM3 و OM4 ساختار عملکردی وجود دارد که می توانند سبب انسجام نوری گردیده و از پراکندگی و تضعیف جلوگیری نمایند.
کاهش قدرت سیگنال نور در هنگام انتقال را با (dB) نشان می دهند .عوامل تأثیرگذار در افت نور، شامل اجزای منفعل، مانند کابل ها، اتصالات کابلی و سایر اتصالات می باشد.
همانطور که پیش از این اشاره شد، کانکتورها یکسان هستند و شباهت ساختاری زیادی دارند، بنابراین تفاوت عملکرد در OM3 و OM4 در اتلاف (dB) در کابل است.

 

3ـ تفاوت سرعتی میان OM3 و OM4:

فیبر OM3 برای انتقال اترنت تا سرعت 10G ساخته شده است. اگر می خواهید از این فیبرها جهت انتقال اطلاعات در مسافت های بالا استفاده نمایید، فیبرچند حالت OM4 گزینه مناسب تری می باشد.

علاوه بر این ، الیاف OM3 و OM4 هر دو سرعت 40Gb/s و 100GB/s را پشتیبانی می کنند. با استفاده از فن آوری انتقال موازی نوری ( parallel-optics )، اترنت 40G و 100G می توانند داده را همزمان و از طریق فیبر نوری منتقل و دریافت کنند.

رابط های 40G کانال های 4x10G در چهار فیبر در هر جهت هستند ، سپس کابل OM3 / OM4 که با اتصال 8/12 فیبر MTP / MPO خاتمه یافته است می تواند برای انتقال 40 گیگابایت در ثانیه استفاده شود.

 

4ـ تفاوت فاصله Multimode :

الیاف چند حالته OM3 و OM4 با برنامه های 1GbE ، 10GbE ، 40GbE و 100GbE سازگار هستند ، اما فاصله انتقال آنها بستگی به مواردی دارد. در زیر حداکثر فاصله انتقال الیاف OM3 و OM4 را با سرعت انتقال مختلف نشان می دهد.

بر اساس سرعت خاص 10 گیگابایت بر ثانیه ، فیبر OM4 مسافت طولانی تری نسبت به فیبر OM3 را فراهم می آورد. اما ، هنوز هم در رابطه با زمانی که حداکثر فاصله انتقال OM4 زیر 10G است، بحث می باشد.
به طور استاندارد حداکثر فاصله استفاده از فیبر نوری 400 متر می باشد اما اگر کاملا استاندارد نصب و اجرا شود تا 500 متر را نیز می تواند پشتیبانی نماید.
850 nm Ethernet Distance
40/100G 10G 1G Fiber Type
100 m 300 m 1 Km OM3
150 m 550 m 1 Km OM4

 

5ـ تفاوت میان آنها در رنگ:

به طور کلی فیبرهای نوری با رنگ آبی رنگ شناخته شده اند. البته لازم به ذکر است در اروپا و امریکا فیبر OM4 با رنگ بنفش (Erika Violet) عرضه شدند، اما به دلیل آنکه به عنوان یک استاندارد در نظر گرفته نشده است، تنها در آن کشورها یافت می شوند.

در حال حاضر ، سازندگان این کابل ها ، فقط نسخه های استاندارد فیبر OM3 و OM4 را ارائه می دهند که با پوشش بیرونی آبی رنگ محافظت می شوند.

 

انواع کابل شبکه

 

6ـ تفاوت در قیمت :

امروزه به دلیل ایجاد تغییرات بسیار کابل های فیبر نوری OM3 از قیمت بسیار پایینی برخوردار می باشند. به طوری که قیمت آنان دو برابر کمتر از قیمت OM4 می باشد.

از طرفی دیگر کابل های OM3 به دلیل تقاضای زیاد، تولید بیشتری داشته که در قیمت آن تأثیر گذار است.

البته این به ساختار کابل نیز بستگی دارد مواردی چون، لوله، بافر محکم و غیره. بنابراین ، محصولات فیبر با حجم کابل کوچکتر ، مانند سیم های لایه ای فیبر و صفحه های لایه ای از فیبر، در اصل هزینه کمتری دارند.

همچنین دلیل دیگر گران بودن کابل های OM4 عملکرد بهتر آن نسبت به کابل های OM3 است، معمولاً کابل OM4 تقریبا دو برابر گران تر از کابل OM3 هستند. این ممکن است یک عامل محدود کننده بزرگ در استفاده از کابل های OM4 باشد.
هنگام خرید کابل های فیبر نوری باید دقت نمایید زیرا در برخی شرایط ممکن است نیاز شما توسط کابل های OM3 برطرف شود اما به دلیل نا آگاهی کابل OM4 را با قیمت بیشتری خریداری نمایید.

 

حال در آخر شاید این سوال برای شما ایجاد شود با توجه به موارد بالا کدام کابل فیبر نوری برای ما مناسب تر می باشد؟

در صورت نیاز به نرخ بالاتری از انتقال داده برای پشتیبانی از شبکه یا ارتقاء آن در آینده نزدیک،بهترین انتخاب، خرید کابل فیبر نوری OM3 یا OM4 بهینه شده با لیزر است.

استفاده از کابل های OM3 به دلیل انعطاف پذیری بالاتر قابلیت های بیشتری را ارائه می نماید از طرفی به دلیل به صرفه بودن آن از لحاظ قیمت می تواند در هزینه های مصرفی صرفه جویی نماید. کابل های فیبر نوری OM4 برای مسافت های طولانی عملکرد بهتری دارند.

در واقع، تفاوت OM3 vs OM4 فقط در ساخت کابل فیبر نوری می باشد. تفاوت در ساخت و ساز بدان معنی است که کابل OM4 می تواند در پهنای باند بالاتر از OM3 عمل کند.
فیبرهای OM3 و OM4 می تواند نیازهای کابل کشی منحصر به فرد شما را برآورده سازند. فقط مناسب ترین آنها را برای شبکه خود انتخاب کرده تا علاوه بر هزینه از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد.

 

محصولات پیشنهادی : پچ کورد فیبرنوری نگزنس SC-LC Single Mode، پچ کورد فیبرنوری نگزنس SC-LC MultiMode Duplex، پچ کورد فیبرنوری نگزنس SC-LC MultiMode Duplex.

دیدگاهی در مورد “تفاوت فیبرهای OM3 و OM4 در چیست؟

  1. m.afkhami گفت:

    ممنون از توجهتون

  2. katonipacket گفت:

    عالی

  3. محمد گفت:

    بهترین مقاله موجود درباره OM3 و OM4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: