آنچه در این مقاله می خوانید:

هر آنچه درباره رک باید بدانید

انواع رک شبکه

همانطور که می دانید خرید تجهیزات شبکه نیاز به سرمایه‌ی نسبتا زیادی دارد، به همین دلیل محافظت از تجهیزات خریداری شده بسیار مهم است. یکی از مهم ترین راه های محافظت، استفاده از رک شبکه می باشد به عبارتی رک ها را می توان یکی از مهمترین قسمت های یک شبکه استاندارد دانست که در واقع محفظه هایی جهت نگهداری و مرتب سازی سایر تجهیزات شبکه نظیر سرور، سوئیچ شبکه، کابل شبکه،روتر و غیره می باشند.

رک شبکه علاوه بر نظم بخشیدن، این تجهیزات را از آسیب های فیزیکی، گرد و غبار و دیگر آسیب های ممکنه محفوظ می دارند. اندازه رک ها بین 4 تا 47 یونیت می باشند و عمق رک بین 35 تا 120 سانتی متر بوده و همچنین جنس این قفسه ها فلزی می باشد.

 

نکته: واحد اندازه گیری رک ها یونیت می باشد یعنی 4.445 سانتی متر.

 

انواع رک شبکه و مدل های آن:

رک ها به دو دسته تقسیم می شوند:

1ـ رک های دیواری:

رک دیواری همانند نامشان بر روی دیوار نصب می گردند و در ارتفاع 5 تا 9 یونیت و عمق 35 تا 60 سانتی متر در بازار موجود می باشند. به طور کلی می توان گفت این رک ها برای استفاده در شبکه های کوچک بسیار مناسب بوده و می تواند پاسخگوی نیاز آنان باشد. اما برای شبکه های بزرگ نمی توان از این نوع رک استفاده کرد زیرا شبکه های بزرگ دارای تجهیزات بزرگتر و بیشتری هستند که به هیچ وجه درون یک رک دیواری گنجانده نخواهند شد.

یکی از پر استفاده ترین رک های دیواری، رک 9 یونیت می باشد. لازم به ذکر است این رک ها از دو طرف نیز دارای درب بوده که میزان درسترسی به رک را افزایش می دهد. البته در این رک ها از پاور یونیت های 3 و 4 پورت و همچنین فن 12 سانتی متری استفاده می شود.

 

2ـ رک های ایستاده:

رک ایستاده جهت استفاده در شبکه های بزرگ کاربرد دارد و می تواند تجهیزاتی نظیر سوئیچ شبکه، سرورهای HP، پچ پنل، یوپی اس، روتر و سایر تجهیزات شبکه را درون خود نگاه دارد. یکی از مهمترین ویژگی های این رک ها دارا بودن 4 چرخ در زیر آن است که این قابلیت باعث جابه جاکردن سریع آن می شود.

از نظر اندازه این رک ها در اندازه ۱۶ ، ۲۱ ، ۲۸ ، ۳۶ ، ۴۰ و ۴۴ یونیت و با عمق های ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰، 120 در بازار موجود می باشند. از طرفی از چهار طرف دارای درب بوده که می توان آن ها را از رک جدا کرده و کار را برای مدیران شبکه برای طراحی و نصب تجهیزات ساده تر می نماید. 

این رک ها دارای فن می باشند اما اگر به فن بیشتری نیاز است می توانید به آن اضافه نمایید به طوری که تا 4 فن می تواند دورن این رک ها جای گیرد و پاور ماژولهای ۸ پورت و ۹ پورت نیز به صورت افقی درون این رک ها نصب می گردند.

 

نکته: درب رک ها در دو نوع فلزی و شیشه ای در بازار موجود می باشد. درب های شیشه ای به راحتی شکسته ، شل و از حالت خود خارج می شوند. اما اگر از لحاظ زیبایی در نظر گرفته شود به دلیل مشخص بودن درون رک ها اگر آرایش رک به درستی انجام شود ظاهر زیباتری خواهد داشت.

 

خرید پچ پنل Legrand   خرید پچ پنل Nexans

 


 

بیشتر بخوانید: مراحل ساخت یک دیتا سنتر هوشمند

 


 

سایر تجهیزات رک:

کلیه موارد ذکر شده در قسمت بالا مربوط به محفظه اصلی رک می باشد، حال در رابطه با سایر تجهیزاتی که برای نصب به آنان احتیاج داریم صحبت خواهیم کرد:

1ـ کیس رکمونت :

انواع رک شبکه و مدل های آن

شاید بتوان کیس رکمونت ها را گروه تجهیزاتی نام برد که کاملا اختیاری می باشد و به عنوان یک عضو ضروری به حساب نمی آیند. این کیس ها با پاورهای 400 وات عرضه و دارای درب قفل دار و فیلتر جلوگیری از ورود گرد و غبار می باشند. یکی از مهمترین عواملی که سبب استفاده از کیس رکمونت ها درون رک ها خواهد شد کاهش فضای اشغال شده توسط آن نسبت به نصب سرور خواهد بود.

در ارتباط با نصب سرور مقاله ای با نام نصب و راه اندازی سرور HPE Proliant DL380 Gen9 تهیه شده است و در سه پارت با موارد زیر می باشد که می توانید با کلیک بر روی هرکدام از آنها به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

 


 

بیشتر بخوانید: نصب و راه اندازی سرور HPE ProLiant DL380 Gen9 (قسمت اول) نصب و راه اندازی سرور HPE Proliant DL380 Gen9 (قسمت دوم) 

 


 

2ـ پچ پنل:

انواع رک شبکه و مدل های آن

پچ پنل شبکه را می توان یکی از پر کاربردترین قسمت های موجود در رک ها نام برد. برای مثال ممکن است در هنگام کابل کشی شبکه تعداد زیادی سوکت آماده نصب باشد اما در حال حاضر نیازی به آنان در شبکه وجود نداشته باشد، اما پس از مدتی به دلیل افزایش تعداد کاربران به آن سوکت ها نیاز پیدا می کنیم.

برای این کار متخصصان شبکه از پچ پنل های 24 تا 48 پورت استفاده کرده و سوکت ها را شماره گذاری می نماید، سپس آنها را به پچ پنل ها متصل می نمایند تا در صورت نیاز آنها را از پچ پنل به وسیله یک کابل به سوئیچ شبکه متصل نمایند.

 


 

بیشتر بخوانید: آشنایی با پچ پنل AMP

 


 

3ـ سینی رک :

سینی رک در دو نوع :

 

  •  سینی ثابت:

انواع رک شبکه و مدل های آنجهت قرار گیری تجهیزات سنگین درون رک از سینی ثابت استفاده می شود.

  • سینی متحرک:

انواع رک شبکه و مدل های آن

این سینی به صورت کشویی بوده و جهت قرار گیری تجهیزاتی مانند موس و کیبورد استفاده می شود و در اندازه های 60، 80 و 100 موجود می باشند.

 

4ـ حرارت سنج دیجیتال:

انواع رک شبکه و مدل های آن

شاید بتوان گفت یکی از تجهیزات ضروری که در بالاترین قسمت رک ها وصل می شوند حرارت سنج ها می باشند. علت آن این است که هر کدام از تجهیزات درون رک هنگام فعالیت گرمای زیادی را تولید می کنند که این افزایش دما می تواند موجب آتش سوزی گردد. استفاده از حرارت سنج موجب می شود تا دمای رک همواره توسط مدیر شبکه کنترل و بررسی گردد. از طرفی این دما سنج ها دارای حافظه بوده تا در صورت افزایش دما فن ها را روشن نماید که در دو نوع 1 یونیت و 2 یونیت قابل دسترسی می باشند.

 

5ـ پاور رک:

انواع رک شبکه و مدل های آن

تعداد زیادی دستگاه درون رک ها نصب می شوند که هر کدام از آنها نیاز به برق خواهند داشت. برای تأمین برق کلیه این تجهیزات باید یک پاور درون رک نصب گردد. این پاور ماژول رک دارای سیم ارت (Earth) می باشند که به دلیل افزایش امنیت و کاهش خطر برق گرفتگی می بایست آن را به زمین متصل نمایید. پاورهای 8 پورت و 9 پورت برای رک های ایستاده به کار می روند.

 

6ـ بلنک پنل :

انواع رک شبکه و مدل های آن

صفحات فلزی هستند که به منظور محافظت از تجهیزات حساس و یا حتی پوشاندن قسمت های خالی رک به کار می روند. نحوه استفاده از آن به این صورت است که در قسمت جلوی رک نصب می گردد.

 

7ـ فن رک:

انواع رک شبکه و مدل های آن

فن رک در قسمت بالای رک و به سقف متصل می شود. بدنه این فن ها از جنس فلزی و یا پلاستیکی می باشد. وظیفه فن ها خنک نگه داشتن فضای داخل رک می باشد. پس می توان گفت یکی دیگر از تجهیزات مهم و ضروری درون رک ها، فن های می باشند.

 

8ـ قفل ریتال:

انواع رک شبکه و مدل های آن

استفاده از این قفل ها به دلیل استحکام و کیفیت بهتری که دارد، بیشتر از سایر قفل ها توصیه می شود. جهت قرارگیری این قفل ها در رک تنها می بایست قسمتی از رک برش خورده تا قفل درون آن جای گیرد.

 

9ـ پیچ و مهره :

انواع رک شبکه و مدل های آن

پیچ هایی که درون رک استفاده می شود از جنس فولاد گالوانیزه می باشد. استفاده از این نوع پیچ ها بسیار آسان بوده و نیازی به استفاده از آچار ندارند.

 

10ـ لایت پنل:

انواع رک شبکه و مدل های آن

جهت ایجاد روشنایی درون رک استفاده می شود. در واقع می توان گفت از اجزای ضروری رک به حساب نمی آید. تنها زمانی که نیاز به نور زیادی جهت نصب و راه اندازی و یا رفع عیب رک داشته باشید خرید آن ملزم می گردد.

 

11ـ چرخ رک:

انواع رک شبکه و مدل های آن

رک های ایستاده دارای چهار چرخ می باشند که جا به جایی آن را آسان تر می نماید.چرخ های جلو دارای قفل بوده تا رک به صورت ثابت در جای مشخص قرار می گیرد و حرکت نکند.

 

12ـ LCD پنل:

انواع رک شبکه و مدل های آنوسیله ای شامل مانیتور، کیبورد و تاچ پنل جهت ارتباط Local با تجهیزات نصب شده در رک می باشد. که در اغلب مواقع جهت ارتباط همزمان با چند دستگاه و عدم نیاز به جابه جایی کابل های ارتباطی یک KVM در درون آن ها تعبیه شده است.

 

13ـ نگهدارنده کابل:

انواع رک شبکه و مدل های آن

جهت آرایش و همچنین زیبایی ظاهری کابل کشی در درون رک ها از نگهدارنده کابل و یا Cable Management استفاده می شود. البته نگهدارنده های کابل نیز به صورت اختیاری و جهت حفظ زیبایی ظاهری رک و منظم بودن آن استفاده می شود.

 


 

بیشتر بخوانید: مزایای خرید رک شبکه

 


 

نتیجه گیری:

ما در این مقاله سعی کردیم در رابطه با انواع رک ها، تجهیزات شبکه ای که درون آن جای می گیرند و همچنین سایر تجهیزات جانبی که بر روی رک نصب می گردند، مطلب بنویسیم. البته لازم به ذکر است همانطور که در بخش های مختلف اشاره شد، برخی از این تجهیزات به صورت اختیاری می باشد و وجود آن برای نصب رک ضروری نیست.

 

خرید انواع رک شبکه از مسترشبکه بزگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
فهرست