آنچه در این مقاله می خوانید:

هر آنچه درباره رک باید بدانید

انواع رک شبکه
این مقاله در تاریخ 14 تیر 1398 نوشته و در تاریخ 22 آذر 1402 مورد بازبینی قرار گرفته است.

همانطور که می دانید خرید تجهیزات شبکه نیاز به سرمایه‌ نسبتا زیادی دارد، به همین دلیل محافظت از تجهیزات خریداری شده بسیار مهم است. یکی از مهم ترین راه های محافظت، استفاده از رک شبکه می باشد به عبارتی رک ها را می توان یکی از مهمترین قسمت های یک شبکه استاندارد دانست که در واقع محفظه هایی جهت نگهداری و مرتب سازی سایر تجهیزات شبکه نظیر سرور، سوئیچ شبکه، کابل شبکه، روتر و غیره می باشند. 

رک شبکه علاوه بر نظم بخشیدن، این تجهیزات را از آسیب های فیزیکی، گرد و غبار و دیگر آسیب های ممکنه محفوظ می دارند. به طور معمول، این قفسه‌ها با ارتفاع‌های استانداردی از جمله: 42U ،24U و 12U ساخته می‌شوند. ارتفاع یک رک شبکه به عنوان واحد اندازه‌گیری در نظر گرفته می‌شود و یک واحد رک شبکه (U) برابر با 44.45 میلی‌متر یا 1.75 اینچ است.

ما در مقاله انواع رک شبکه به بررسی تمام ویژگی های رک شبکه میپردازیم. رک های شبکه‌ از جنس فلز ساخته شده‌اند و دارای اندازه‌های مختلفی هستند که در بازار عرضه و به فروش میرسند. 

رک شبکه (Network Rack) یا کابینت شبکه (Network Cabinet) یک قفسه بزرگ است که به منظور نصب و نگهداری تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قفسه‌ها، علاوه بر نصب و نگهداری تجهیزات شبکه مانند: سوییچ‌ها، روترها، سرورها و ذخیره‌سازهای شبکه و … به عنوان محل نصب تجهیزات ارتباطی مانند: پچ‌پنل‌ها، کابل‌ها و برق‌رسانی نیز استفاده می‌شوند.

همچنین، با توجه به این که بیشتر تجهیزات شبکه دارای کابل‌های ارتباطی مانند: کابل‌های LAN و برق هستند، رک های شبکه‌ قابلیت مهار کردن کابل‌ها و جلوگیری از ایجاد شلوغی در محیط کاری را نیز دارند.

این قفسه ها از بی نظمی تجهیزات شبکه جلوگیری می کنند و به این دلیل که در محیطی امن نگهداری می‌شوند، از خطرات محتملی مانند: آسیب دیدن تجهیزات، ضایع شدن اطلاعات و همچنین دسترسی غیرمجاز به تجهیزات جلوگیری می‌ کند.

در این مقاله قصد داریم بطور مفصل به موضوعات رک شبکه چیست و انواع آن و همچنین کاربرد رک در شبکه بپردازیم. اگر قصد خرید رک شبکه دارید و یا نگهداری و مراقبت از تجهیزات شبکه برای شما سخت شده حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

انواع رک شبکه و مدل های آن:

رک ها به دو دسته تقسیم می شوند:

1_ رک های دیواری:

رک دیواری همانند نامشان بر روی دیوار نصب می گردند و به طور کلی می توان گفت این رک ها برای استفاده در شبکه های کوچک بسیار مناسب بوده و می تواند پاسخگوی نیاز آنان باشد. همانطور که گفته شد، واحد اندازه‌گیری ارتفاع تجهیزات شبکه و رک شبکه‌ یونیت است و رک شبکه از نوع دیواری معمولا در اندازه‌های 9 تا 12 یونیت تولید و عرضه میشوند. درنتیجه به صورت کلی میتوان گفت انواع رک شبکه دیواری از نظر یونیت عبارتند از:

 • رک شبکه دیواری 4 یونیت
 • رک شبکه دیواری 5 یونیت
 • رک شبکه دیواری 7 یونیت
 • رک شبکه دیواری 9 یونیت
 • رک شبکه دیواری 12 یونیت

اما برای شبکه های بزرگ نمی توان از این نوع رک استفاده کرد چراکه شبکه های بزرگ دارای تجهیزات بزرگتر و بیشتری هستند که به هیچ وجه درون یک رک دیواری گنجانده نخواهند شد.یکی از پر استفاده ترین رک های دیواری، رک 9 یونیت می باشد. لازم به ذکر است این رک ها از دو طرف نیز دارای درب بوده که میزان درسترسی به رک را افزایش می دهد. البته در این رک ها از پاور یونیت های 3 و 4 پورت و همچنین فن 12 سانتی متری استفاده می شود.

 

2_ رک های ایستاده:

رک ایستاده جهت استفاده در شبکه های بزرگ کاربرد دارد و می تواند تجهیزاتی نظیر سوئیچ شبکه، سرورهای HP، پچ پنل، یوپی اس، روتر و سایر تجهیزات شبکه را درون خود نگاه دارد. یکی از مهمترین ویژگی های این رک ها دارا بودن 4 چرخ در زیر آن است که این قابلیت باعث جابه جاکردن سریع آن می شود.

از نظر اندازه این رک ها در اندازه 16، 21 ، 28 ، 36 ، 40 و 44 یونیت و با عمق های 60، 80، 100، 120 در بازار موجود می باشند. از طرفی از چهار طرف دارای درب بوده که می توان آن ها را از رک جدا کرده و کار را برای مدیران شبکه برای طراحی و نصب تجهیزات ساده تر می نماید. 

این رک ها دارای فن می باشند اما اگر به فن بیشتری نیاز است می توانید به آن اضافه نمایید به طوری که تا 4 فن می تواند دورن این رک ها جای گیرد و پاور ماژولهای ۸ پورت و ۹ پورت نیز به صورت افقی درون این رک ها نصب می گردند.

 

انواع رک شبکه

 

3_رک شبکه out door:

رک بر دو دسته اصلی تقسیم می شود رک های ایندور و رک های اوت دور. رک های معمولی برای فضاهای داخلی طراحی شده اند از این رو در مقابل نفوذ آب و شرایط آب و هوایی نامساعد مقاوم نیستند در صورتی که رک Out Door به گونه ای طراحی و ساخته شده که می تواند در شرایط نامساعد آب و هوایی از تجهیزات شبکه نصب شده درون خود محافظت نماید. در ادامه برخی از ویژگی های رک شبکه بیرونی را مشاهده می کنید.

در برخی از پروژه ها ، کاربران نیاز دارند تا تجهیزات شبکه شامل سوئیچ، مبدل ها و مواردی شبیه به آن را در فضای روباز بیرونی نصب کنند. از این رو باید تجهیزات اکتیو یا پسیو شبکه خود را درمحفظه هایی تحت عنوان رک اوت دور یا بیرونی نصب کنند

نکته: درب رک ها در دو نوع فلزی و شیشه ای در بازار موجود می باشد. درب های شیشه ای به راحتی شکسته ، شل و از حالت خود خارج می شوند. اما اگر از لحاظ زیبایی در نظر گرفته شود به دلیل مشخص بودن درون رک ها اگر آرایش رک به درستی انجام شود ظاهر زیباتری خواهد داشت.

 

خرید پچ پنل Legrand   خرید پچ پنل Nexans

 


 

بیشتر بخوانید: مراحل ساخت یک دیتا سنتر هوشمند

 


 

سایر تجهیزات جانبی در رک شبکه:

آشنایی با اجزای رک شبکه به شما کمک می کند شبکه خود را بهتر راه اندازی کنید. لوازم جانبی رک شبکه شامل پیچ ها، فن ها، ماژول های برق، صفحات رک، نگهدارنده کابل، پایه ها و چرخ های رک می باشد.
رک یکی از مهم ترین بخش های یک شبکه به همراه روترها، سوئیچ ها، سرورها، پچ پنل ها، کابل های شبکه و غیره است. پوشش دستگاه های شبکه را نگه می دارد و از آن در برابر عوامل مختلف محیطی محافظت می کند. بنابراین لوازم جانبی آن باید کامل باشد تا در نصب تجهیزات مشکلی پیش نیاید.

در قسمت بعدی این مقاله به معرفی لوازم جانبی رک شبکه می پردازیم. کلیه موارد ذکر شده در قسمت بالا مربوط به محفظه اصلی رک می باشد، حال در رابطه با سایر تجهیزاتی که برای نصب به آنان احتیاج داریم صحبت خواهیم کرد:

 

1ـ کیس رکمونت:

انواع رک شبکه و مدل های آن

 یکی از تجهیزاتی که داخل رک قرار می‌گیره، کیس رکمونت است. شاید بتوان کیس رکمونت ها را گروه تجهیزاتی نام برد که کاملا اختیاری می باشد و به عنوان یک عضو ضروری به حساب نمی آیند. این کیس ها با پاورهای 400 وات عرضه و دارای درب قفل دار و فیلتر جلوگیری از ورود گرد و غبار می باشند. 

یکی از مهمترین عواملی که سبب استفاده از کیس رکمونت ها درون رک ها خواهد شد کاهش فضای اشغال شده توسط آن نسبت به نصب سرور خواهد بود. در ارتباط با نصب سرور مقاله ای با نام نصب و راه اندازی سرور HPE Proliant DL380 Gen9 تهیه شده است و در سه پارت با موارد زیر می باشد که می توانید با کلیک بر روی هرکدام از آنها به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

 


 

بیشتر بخوانید: نصب و راه اندازی سرور HPE ProLiant DL380 Gen9 (قسمت اول) و  نصب و راه اندازی سرور HPE Proliant DL380 Gen9 (قسمت دوم) 

 


 

2ـ پچ پنل:

انواع رک شبکه و مدل های آن

پچ پنل شبکه را می توان یکی از پر کاربردترین قسمت های موجود در رک ها نام برد. برای مثال ممکن است در هنگام کابل کشی شبکه تعداد زیادی سوکت آماده نصب باشد اما در حال حاضر نیازی به آنان در شبکه وجود نداشته باشد، اما پس از مدتی به دلیل افزایش تعداد کاربران به آن سوکت ها نیاز پیدا می کنیم.

برای این کار متخصصان شبکه از پچ پنل های 24 تا 48 پورت استفاده کرده و سوکت ها را شماره گذاری می نماید، سپس آنها را به پچ پنل ها متصل می نمایند تا در صورت نیاز آنها را از پچ پنل به وسیله یک کابل به سوئیچ شبکه متصل نمایند.

 


 

بیشتر بخوانید: آشنایی با پچ پنل AMP

 


 

3ـ سینی رک:

سینی رک در دو نوع موجود است:

 

 •  سینی ثابت:

جهت قرار گیری تجهیزات سنگین درون رک از سینی ثابت استفاده می شود.

 

انواع رک شبکه و مدل های آن

 

 • سینی متحرک:

این سینی به صورت کشویی بوده و جهت قرار گیری تجهیزاتی مانند موس و کیبورد استفاده می شود و در اندازه های 60، 80 و 100 موجود می باشند.

انواع رک شبکه و مدل های آن

 

 

4ـ حرارت سنج دیجیتال:

شاید بتوان گفت یکی از تجهیزات ضروری که در بالاترین قسمت رک ها وصل می شوند حرارت سنج ها می باشند. علت آن این است که هر کدام از تجهیزات درون رک هنگام فعالیت گرمای زیادی را تولید می کنند که این افزایش دما می تواند موجب آتش سوزی گردد. استفاده از حرارت سنج موجب می شود تا دمای رک همواره توسط مدیر شبکه کنترل و بررسی گردد. از طرفی این دما سنج ها دارای حافظه بوده تا در صورت افزایش دما فن ها را روشن نماید که در دو نوع 1 یونیت و 2 یونیت قابل دسترسی می باشند.

انواع رک شبکه و مدل های آن

 

 

5ـ پاور رک:

تعداد زیادی دستگاه درون رک ها نصب می شوند که هر کدام از آنها نیاز به برق خواهند داشت. برای تأمین برق کلیه این تجهیزات باید یک پاور درون رک نصب گردد. این پاور ماژول رک دارای سیم ارت (Earth) می باشند که به دلیل افزایش امنیت و کاهش خطر برق گرفتگی می بایست آن را به زمین متصل نمایید. پاورهای 8 پورت و 9 پورت برای رک های ایستاده به کار می روند.

انواع رک شبکه و مدل های آن

 

 

6ـ بلنک پنل :

صفحات فلزی هستند که به منظور محافظت از تجهیزات حساس و یا حتی پوشاندن قسمت های خالی رک به کار می روند. نحوه استفاده از آن به این صورت است که در قسمت جلوی رک نصب می گردد.

انواع رک شبکه و مدل های آن

 

 

7ـ فن رک:

فن رک در قسمت بالای رک و به سقف متصل می شود. بدنه این فن ها از جنس فلزی و یا پلاستیکی می باشد. وظیفه فن ها خنک نگه داشتن فضای داخل رک می باشد. پس می توان گفت یکی دیگر از تجهیزات مهم و ضروری درون رک ها، فن های می باشند.

انواع رک شبکه و مدل های آن

 

 

8ـ قفل ریتال:

استفاده از این قفل ها به دلیل استحکام و کیفیت بهتری که دارد، بیشتر از سایر قفل ها توصیه می شود. جهت قرارگیری این قفل ها در رک تنها می بایست قسمتی از رک برش خورده تا قفل درون آن جای گیرد.

انواع رک شبکه و مدل های آن

 

 

9ـ پیچ و مهره :

پیچ هایی که درون رک استفاده می شود از جنس فولاد گالوانیزه می باشد. استفاده از این نوع پیچ ها بسیار آسان بوده و نیازی به استفاده از آچار ندارند.

انواع رک شبکه و مدل های آن

 

 

10ـ لایت پنل:

جهت ایجاد روشنایی درون رک استفاده می شود. در واقع می توان گفت از اجزای ضروری رک به حساب نمی آید. تنها زمانی که نیاز به نور زیادی جهت نصب و راه اندازی و یا رفع عیب رک داشته باشید خرید آن ملزم می گردد.

انواع رک شبکه و مدل های آن

 

 

11ـ چرخ رک:

رک های ایستاده دارای چهار چرخ می باشند که جا به جایی آن را آسان تر می نماید.چرخ های جلو دارای قفل بوده تا رک به صورت ثابت در جای مشخص قرار می گیرد و حرکت نکند.

انواع رک شبکه و مدل های آن

 

 

12ـ LCD پنل:

وسیله ای شامل مانیتور، کیبورد و تاچ پنل جهت ارتباط Local با تجهیزات نصب شده در رک می باشد. که در اغلب مواقع جهت ارتباط همزمان با چند دستگاه و عدم نیاز به جابه جایی کابل های ارتباطی یک KVM در درون آن ها تعبیه شده است.

انواع رک شبکه و مدل های آن

 

13ـ نگهدارنده کابل:

جهت آرایش و همچنین زیبایی ظاهری کابل کشی در درون رک ها از نگهدارنده کابل و یا Cable Management استفاده می شود. البته نگهدارنده های کابل نیز به صورت اختیاری و جهت حفظ زیبایی ظاهری رک و منظم بودن آن استفاده می شود.

انواع رک شبکه و مدل های آن

 

 


 

بیشتر بخوانید: مزایای خرید رک شبکه

 


چگونه یک رک شبکه مناسب انتخاب کنیم:

انتخاب رک شبکه مناسب، بسته به نیازهای سازمان یا شرکت، متفاوت و بسیار مهم است. در ادامه به برخی از مهمترین عواملی که در انتخاب رک شبکه نقش دارند، اشاره می‌کنیم:

 1. اندازه: رک شبکه‌ در اندازه‌های مختلفی وجود دارد. بنابراین، برای انتخاب رک شبکه، باید به محل نصب و نیازهای شبکه خود توجه کنید. برای مثال، اگر شما در یک اتاق کوچک فضای محدودی دارید، بهتر است از رک شبکه با اندازه کوچک یا رک دیواری استفاده کنید.
 2. ظرفیت: رک های شبکه‌ در ظرفیت‌های مختلفی تولید می شوند. برای انتخاب رک شبکه، باید به تعداد و اندازه تجهیزات شبکه خود توجه کرده و با ظرفیت مناسب آن را انتخاب کنید.
 3. ساختار: رک شبکه‌ دارای ساختار‌های گوناگونی می باشد. برای انتخاب رک شبکه، باید به نوع تجهیزات شبکه و نحوه نصب آن‌ها در رک توجه کنید. به عنوان مثال، اگر تجهیزات شبکه شما دارای اندازه های مختلفی باشد، رک شبکه با تنظیم ارتفاع های متفاوت می‌تواند برای شما مناسب باشد.
 4. دسترسی: دسترسی به تجهیزات شبکه بسیار مهم است. بنابراین، برای انتخاب رک شبکه، باید به دسترسی آسان به تجهیزات خود دقت کنید. به عنوان مثال، اگر شما نیاز به دسترسی آسان به تجهیزات داخل رک دارید، رک شبکه با درب شیشه‌ای می‌تواند برای شما مناسب باشد.
 5. خنک کننده: اگر تجهیزات شبکه شما نیاز به خنک کننده دارند، رک شبکه با سیستم خنک کننده می‌تواند برای شما مناسب باشد.
 6. قابلیت توسعه: اگر شما قصد افزایش تعداد تجهیزات شبکه را دارید، رک شبکه با قابلیت توسعه می‌تواند برای شما یک گزینه مناسبی باشد. بنابراین، برای انتخاب رک شبکه، باید به نیازهای خود توجه کنید و رک شبکه مناسب با نیازهای شبکه خود را انتخاب کنید.

نتیجه گیری:

ما در این مقاله سعی کردیم در رابطه با انواع رک ها، تجهیزات شبکه ای که درون آن جای می گیرند و همچنین سایر تجهیزات جانبی که بر روی رک نصب می گردند، مطلب بنویسیم. البته لازم به ذکر است همانطور که در بخش های مختلف اشاره شد، برخی از این تجهیزات به صورت اختیاری می باشد و وجود آن برای نصب رک ضروری نیست.

 

خرید انواع رک شبکه از مسترشبکه بزگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: