آنچه در این مقاله می خوانید:

مزایای خرید رک شبکه

مزایای خرید رک شبکه

وقتی که اطلاعات و داده های شما نسبت به خرید یک رک شبکه سازمانی کافی نباشد اصلا نباید نسبت به خرید رک اقدام کنید. امروزه فناوری و محاسبات به سرعت در حال پیشرفت هستند و هر روز نسبت به روز قبل در حال گسترش میباشند و در نتیجه نیاز به ظرفیت بیشتری خواهند داشت.

بنابراین تعداد تجیهزات شبکه نیز بیشتر خواهد شد و نگهداری و محافظت از آنها به دقت  بیشتری احتیاج خواهد داشت. ما در این جا قصد داریم در خرید رک شبکه سازمانی مناسب، به شما کمک کنیم.

بهتر است بگوییم رک‌ها فقط طبقه‌هایی برای قرار دادن تجهیزات ذخیره‌سازی و شبکه نیستند و باید ظرفیت بیشتری و قابلیت‌های هوشمندی برای نگهداری این تجهیزات مهم شبکه داشته باشند. سازمان ها و ادارات بزرگ نیازمند راه‌حل‌های ذخیره‌سازی هستند که نه تنها از فضای فیزیکی به شکل ارزشمندی استفاده کنند؛ بلکه هزینه‌های عملیاتی را در همین فضاها کاهش دهند.

علاوه بر این، بهینه‌سازی جریان هوا و سیستم سرمایشی یک رک، به زیرساخت شبکه و مرکز داده کمک بزرگی می‌کند که به شکل کارآمدتری کار کند. در نتیجه به دلیل گزینه های زیادی که جهت خرید رک شبکه در بازار وجود دارد باید در انتخاب یک رک سازمانی مناسب تجهیزات خود مواردی را رعایت کنیم، که در ادامه به آن میپردازیم.

 

مزایای خرید رک شبکه مناسب:

مزایای خرید رک شبکه

 

  • افزایش عملکرد و کارآمدی آن:

یکی از مهم ترین نکات در رابطه با شبکه شما به کارگیری درست سرور می باشد. سرور زمانی به درستی کار می کند که جریان هوا به درستی در آن جریان داشته باشد. اگر کنترل جریان هوا به درستی به سرور نرسد و مانعی وجود داشته باشد، درجه حرارت سرور بسیار بالا رفته و سبب کاهش عملکرد و کارایی سرور میگردد.

رک های شبکه طوری طراحی شده اند تا به خوبی از تجهیزات درون خود محافظت کنند و بهترین شرایط را برای جریان هوا به وجود بیاوردند. پس اگر کنترل جریان هوا جزء اولویت های شما می باشد رک سازمانی را تهیه کنید که سیستم خنک کننده مناسبی داشته باشد.

  • تعمیرات و محافظت راحت:

اگر شما دارای یک شبکه سازمانی بزرگی هستید حتما باید سرور ها و سایر تجهیزات شبکه خود را در رک شبکه سازمانی نگهداری کنید، چرا که نگهداری و تعمیر آن بسیار آسان خواهد بود. همچنین تجهیزات شبکه در جای مناسب خود قرار گرفته و یا کابل شبکه بدون آنکه در هم گره بخورند، به بهترین شکل ممکن سازماندهی و منظم خواهند شد.

معمولا رک سازمانی شبکه دارای چرخ می باشند. در این حالت به راحتی میتوانید به سرورها که اغلب سرور اچ پی و سوئیچ ها که اغلب سوئیچ سیسکو هستند و همچنین سایر تجهیزات شبکه دسترسی پیدا کنید. این دسترسی آسان سبب نگهداری مناسب از تجهیزات شبکه شده و در نتیجه کارایی تجهیزات و طول عمر آنها افزایش پیدا می کند.

  • افزایش امنیت:

به نظر شما آیا در یک سازمان تمامی افراد باید دسترسی کاملی را به درون رک و به تجهیزات شبکه مانند سرورها، سوئیچ های شبکه، هارد ها و … داشته باشند؟ اگر این چنین باشد با مشکلات گوناگونی مواجه خواهید شد. پس اگر قصد جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز را به تجهیزات شبکه سازمان خود دارید، باید برای خود یک رک شبکه سازمانی تهیه کنید. همانطور که میدانید که در بازار رک های مختلفی با ویژگی های گوناگون وجود دارد. اینکه کدام مدل برای اتاق سرور شما مناسب است را شرایط فعلی و توسعه های احتمالی سازمان شما، تعیین می کند.

بصورت پیش فرض اصولا فقط درب های جلو و عقب رک ها از قفل برخوردار هستند. پیشنهاد میکنیم که برای افزایش امنیت و جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به تجهیزات شبکه داخل رک، برای پنل های چپ و راست رک سازمانی خود نیز از قفل استفاده کنید.

 

  • مدیریت فضای اتاق سرور:

اگر تعداد سرورها و تجهیزات شبکه شما زیاد باشند و از طرفی شما قصد نداشته باشید از رک استفاده کنید، بطور قطع نیاز به یک اتاق سرور بزرگ خواهید داشت که نتیجه آن پراکندگی و بی نظمی بسیار زیاد در اتاق خواهد بود و قطعا مدیریت چنین اتاقی بسیار دشوار و وقت گیر خواهد بود و هنگامی که از رک استفاده کنید از کمترین فضای اتاق سرور خود، بهترین استفاده را خواهید کرد و سرورها و تجهیزات شبکه زیادی را به بهترین شکل و منظم خواهید داشت. در نتیجه با کمک رک میتوان فضای یک اتاق سرور کوچک را بزرگتر کنید.

 همانطور که میدانید در سازمان ها، ادارات، شرکت ها ی بزرگ و … شبکه کامپیوتری مسئولیت برقراری ارتباطات، امنیت و انجام امور اداری را بر عهده دارند. فقط می توانیم بگوییم که دیتاسنتر موجود در آن محل به عنوان قلب سازمان محسوب می شود و نگهداری و محافظت از آنها مهمترین وظیفه یک سازمان است.

از بهترین روش های مراقبت از تجهیزات شبکه استفاده از رک های استاندارد و مناسب شرایط فیزیکی و تجهیزات مورد نظر می باشد. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم انتخاب یک رک مناسب، دارای ویژگی های مختلف، شرایط محیطی اتاق، آشنایی با تجهیزات شبکه موجود در اتاق سرور و بسیار از نکات مهم دیگر می باشد.

 


 

بیشتر بخوانید: هر آنچه درباره رک باید بدانید

 


 

ویژگی های رک مناسب شبکه:

همیشه به یاد داشته باشید که قبل از خرید رک، آن را از لحاظ فیزیکی و ابعادی بررسی کنید. برای مثال سازمان شما از یک رک ایستاده عمق 60 برخوردار است و در هنگام راه اندازی و نصب رک متوجه این موضوع میشوید که سرور شما در درون رک جای نمیگرد در این هنگام شما با توجه به اینکه رک خود را تازه تهیه کردید باید تعویض کنید و یک رک بزرگتر را جایگزین کنید.

باید در هنگام خرید رک، ابعاد سرور و سایر تجهیزات بزرگ مانند سویئچ، سرور و … خود را بررسی کنید و زمانی که قصد نصب تجهیزات در رک را داشته باشید قسمتی از آن خارج از رک نباشد.

ارتفاع رک یکی از مهم ترین ویژگی هامی باشد که در اینجا توصیه میکنیم که در صورت عدم محدودیت ارتفاع در اتاق سرور خود، ارتفاع رک خود را بلندتر در نظر بگیرید تا در صورت گسترده تر شدن شبکه، نیاز به تعویض رک نداشته باشید.

محدودیت ارتفاع مکان قرار گیری رک، یک نکنه بسیار مهم تر است که در بعضی موارد به علت بی دقتی در نظر گرفته نمی شود و زمانی که قصد نصب و راه اندازی رک را دارید متوجه می شوید که ارتفاع رک از ارتفاع محل نصب شما بیشتر می باشد و دچار مشکلات جدیدی میشوید.

برخی از برند های رک شبکه تجهیزات جانبی مانند: مهره و پیچ و … را ندارد و این به این معناست که این رک دارای شاسی جوشی بوده و قابلیت از هم باز شدن را ندارد.

این مدل از رک های دارای مزایا و معایبی نیز هستند برای مثال اگر قصد جا به جایی رک از یک جایی با ابعاد کوچک به ابعاد بزرگ تر مانند عبور از چهارچوب در به درون اتاق را دارید، در این حالت تنها راه چاره کار تعویض رک می باشد. از نکات مهم برای خرید رک مناسب سازمانی توجه به مجموعه وزن تجهیزات شبکه مانند سوئیچ شبکه ، سرور و .. است.

وزن رک های مختلف با یکدیگر متفاوت است مثلا برخی از رک ها قابلیت تحمل وزن سنگین تجهیزات را ندارند همچنین این موضوع را نیز باید اضافه کنیم که، آداپتورهای عمودی رک شبکه نیز نقش به سزایی در تحمل وزن رک دارند.

در رک هایی که از قیمت کمتری برخوردارند، ضخامت ورق آداپتور های این گروه از رک ها 1 میلی متر یا کمتر می باشد که حتی با دست هم تاب بر می دارند و اصلا مناسب تجهیزات شبکه با وزن بالا نمی باشند. ضخامت مناسب برای آداپتور رک های استاندارد 2 میلی متر به بالا است.

اگر شما قصد دارید که در رک شبکه خود تعداد زیادی سرور و سوئیچ قرار دهید باید حتما از رک های با درب جلو عقب توری استفاده کنید چرا که سیستم تهویه هوا در سرورها به این صورت است که هوای خنک را از جلو به داخل کیس کشیده و هوای گرم را از پشت کیس به خارج منتقل می کند.

در نتیجه بهترین انتخاب در این حالت استفاده از رک های درب توری است تا درب رک مانعی جهت ورود و خروج هوا نباشد. توجه نکردن به این مسئله سبب ایجاد مشکل و آسیب به تجهیزات درون رک است. اگر در رک های درب شیشه ای، تعداد زیادی سرور نصب کنیم علاوه بر اینکه خود درب بصورت یک مانع جلوی ورود و خروج هوا را می گیرد، سرورها نیز به عنوان مانعی در جهت حرکت عمودی هوای گرم به سمت بالا عمل می کند.

و در اخر پیشنهاد ما به شما این است که در هنگام خرید رک مناسب یک برند از رک را انتخاب کنید که بتوانید تا همیشه و در هر زمانی که میخواهید قطعات آن را تهیه کنید و در صورت نیاز بدون هیچ گونه مشکلی، رک خود را تعمیر کنید.

 

شما می توانید انواع رک شبکه مورد نیاز خود را از بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: