آنچه در این مقاله می خوانید:

نحوه نصب سرور در رک با استفاده از ریل کیت

نصب سرور در رک

برای راه اندازی یک دیتاسنتر، نصب تجهیزات شبکه اعم از سرورها از مهمترین عواملی است که یک ادمین شبکه حتما باید در رابطه با آن اطلاعات کافی را داشته باشد. برای نصب سرور در رک شبکه با استفاده از ریل کیت باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 

نکاتی لازم هنگام نصب تجهیزات شبکه بر روی رک:

برای نصب تجهیزات شبکه بر روی رک نکاتی را باید رعایت کنید اما قبل از آن برای آنکه در رابطه با رک بیشتر دانید حتما مقاله رک شبکه و انواع آن را مطالعه کنید.

 • قبل از نصب رک در خانه و یا محل کار حتما از قبل محل نصب را تعیین کرد. خیلی از شرکت ها و سازمان های بزرگ محل مناسبی را برای نصب رک ها طراحی می کنند. زیرا هنگامی که آنها را در جایی قرار می دهیم، جابه­جا کردن آن مشکل خواهد بود.
 • تجهیزات شبکه بسیار گران قیمت هستند پس حفظ و نگهداری از آنها بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل رک­ها باید در جایی نصب شوند که رفت و آمد زیادی به آن نباشد. اتاق سرور باید قفل داشته باشد تا تنها افراد مجاز بتوانند به آن وارد شوند.
 • هنگاهی که تجهیزات شبکه در حال کار می باشند سروصدای زیادی تولید می کنند که می تواند برای سایر کارمندان آزاردهنده باشد، پس باید جایی نصب شود که از سایرین جدا باشد.
 • دمای محیط دیتاسنترها نکته دیگری است که باید رعایت شود. رک­ها باید حتما دارای خنک کننده باشند و از طرفی اصلا نباید نور خورشید به آن به طور مستقیم بتابد. همچنین رک ها حتما باید با دیوار فاصله داشته باشند تا هوا بتواند جریان داشته باشد.
 • یک سیستم منبع تغذیه و توزیع قابل اعتماد ضروری است برای حفظ بهره وری و امنیت یک مرکز داده و به حداقل رساندن ضرر اقتصادی. برای رک حتما PDU تهیه کنید تا برق مناسب و پایدار و ایمن برای تجهیزات داخل رک سرور فراهم کنید.اگر می­خواهید در رابطه با نکات مهم در طراحی سیستم برق مراکز داده بیشتر بدانید بر روی لینک کلیک کنید.
 • یکی دیگر از عواملی که در طراحی دیتاسنتر باید رعایت کنیم نحوه کابل کشی درست و استاندارد است. زیرا این کار علاوه بر زیبایی و نظم از خرابی های احتمالی نیز جلوگیری خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله کابل کشی استاندارد در دیتاسنتر را مطالعه نمایید.
 • رک مناسب را خریداری نمایید به طوری که حتما برای آینده و اضافه شدن سایر تجهیزات شبکه هم پیش­ بینی نمایید. پس در خرید رک خسیس نباشید.
 • هنگام خرید رک سرور و شبکه توجه کنید که رک با دیگر تجهیزات شما سازگار است مثلا با ریل‌های تجهیزات.

اگر تمایل دارید در رابطه با استاندارد نصب و طراحی دیتاسنترها بیشتر بدانید حتما مقاله مراحل ساخت یک دیتاسنتر هوشمند را بخوانید.

 

آموزش نصب سرور در رک:

سرورهای رکمونت با قابلیت نصب بر روی رک طراحی می شوند که این کار با استفاده از ریل کیت انجام می شود. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که باید عرض، عمق و ارتفاع سرور خود را بدانید. پس از آن مطمئن شوید که سرور با عرض، عمق و ارتفاع رک شما سازگار است.

 • پس از آن نصب سرور در رک با استفاده از ریل ثابت آغاز می شود. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که نصب تجهیزات در قفسه باید به گونه ای باشد که به دلیل بارگذاری ناهموار مکانیکی شرایط خطرناکی برای تجهیزات ایجاد نشود.
 • ریل های کشویی را از بسته بندی خارج کنید.
 • قفل ریل کشویی را در جلوی یکی از مجموعه های ریل کشویی قرار دهید.
 • زبانه های بالا و پایین قفل را فشار داده و نگه دارید در حالی که بست نصب را از مجموعه ریل کشویی بیرون آورده تا به نقطه توقف برسد.
 • همانطور که در تصویر نشان داده شده است، دکمه رها کردن براکت نصب را به سمت جلوی براکت نصب فشار دهید و همزمان براکت نصب را از مجموعه ریل کشویی خارج کنید.

نصب سرور در رک

 1. قفل ریلی کشویی
 2. دکمه آزاد کردن براکت نصب

 

 • ریل های کشویی بدون ابزار را جدا کنید.
 • قبل از اینکه بتوانید سرور را به صورت rackmount کنید، باید براکت های نصب را روی سرور نصب کنید. برای نصب براکت های نصب در کناره های سرور:
 • یک براکت نصب را در مقابل شاسی قرار دهید تا قفل ریل کشویی در جلوی سرور قرار گیرد و چهار دهانه کلیدی روی براکت نصب با چهار پین محل در کنار شاسی هم‌تراز باشند.

نصب سرور در رک

 

 1. جلو شاسی
 2. قفل ریلی کشویی
 3. براکت های نصب
 4. گیره براکت نصب

 

 • در حالی که سرهای چهار پین محل شاسی از میان چهار دهانه کلیددار در براکت نصب بیرون زده اند، بست نصب را به سمت جلوی شاسی بکشید تا زمانی که گیره پایه نصب با یک کلیک قابل شنیدن در جای خود قفل شود.
 • بررسی کنید که پین ​​مکان یابی عقب با گیره براکت نصب درگیر شده باشد.
 • برای نصب براکت نصب باقیمانده در سمت دیگر سرور، این کار را تکرار کنید.
 • یک مجموعه ریل کشویی را در قفسه خود قرار دهید به طوری که براکت ها در هر انتهای مجموعه ریل کشویی در قسمت بیرونی پایه های قفسه جلو و عقب قرار گیرند.
 • مجموعه ریل کشویی را به پایه های قفسه وصل کنید، اما پیچ ها را کاملا سفت نکنید.
 • یکی از روش های زیر را برای اتصال ریل های کشویی انتخاب کنید. روشی که استفاده می کنید بسته به نوع قفسه متفاوت است:
 • اگر قفسه شما دارای سوراخ‌های نصب رزوه‌ای در پایه‌های قفسه است، ابتدا متریک یا استاندارد بودن رزوه‌ها را تعیین کنید، سپس پیچ‌های نصب صحیح را از طریق براکت‌های ریل کشویی و داخل سوراخ‌های رزوه‌شده وارد کنید.
 • اگر قفسه شما سوراخ‌های نصب رزوه‌دار ندارد، پیچ‌های نصب را از میان براکت‌های ریل کشویی و پایه‌های قفسه وارد کنید، سپس آنها را با مهره‌های قفس محکم کنید.

 

نصب سرور در رک

 1. مونتاژ ریل کشویی
 2. رک
 3. براکت مونتاژ Slide-raid در خارج از رک
 • دو مرحله قبل را برای مونتاژ ریل کشویی باقی مانده تکرار کنید.
 • از جلوی قفسه، عرض مناسب ریل ها را با Spacer تنظیم کنید.

نصب سرور در رک

 

 1. Spacer به عرض ریل
 2. اتصال Spacer به ریل ها
 • پیچ های هر دو براکت را محکم کنید.
 • Spacer ها را بردارید و اطمینان حاصل کنید که ریل ها محکم به قفسه وصل شده اند.
 • ریل های کشویی را تا آنجا که ممکن است به مجموعه های ریل کشویی در قفسه فشار دهید.
 • برای نصب سرور در رک، سرور را طوری بالا بیاورید که انتهای عقب براکت‌های نصب با مجموعه‌های ریل کشویی که در قفسه تجهیزات نصب شده‌اند در یک راستا قرار گیرند.
 • براکت های نصب را در ریل های کشویی قرار دهید، سپس سرور را به داخل قفسه فشار دهید تا زمانی که براکت های نصب با ایستگاه های ریل کشویی مواجه شوند.

نصب سرور در رک

 1. قرار دادن براکت نصب در ریل کشویی
 2. دکمه رها کردن ریل کشویی
 3. قفل ریلی کشویی
 • همزمان با فشار دادن سرور به داخل قفسه، دکمه های ریل کشویی را روی هر پایه نصب فشار داده و نگه دارید. به فشار دادن ادامه دهید تا قفل های ریل کشویی با مجموعه های ریل کشویی درگیر شوند.

نصب سرور در رک

نکته: قبل از ادامه، بررسی کنید که سرور به طور ایمن در رک نصب شده باشد و قفل های ریل کشویی با براکت های نصب درگیر شده باشند.

تا به اینجای کار نصب سرور در رک درستی صورت گرفته و هیچ مشکلی وجود ندارد.

 

نصب بازوی مدیریت کابل در رک:

برای نصب بازوی مدیریت کابل یا cable management arm و یا CMA مراحل زیر را انجام دهید:

ـ قطعات CMA را از بسته بندی خارج کنید.

بازوی مدیریت کابل در رک

ـ CMA را به پشت قفسه تجهیزات ببرید و مطمئن شوید که فضای کافی برای کار در پشت سرور دارید.

ـ همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، قسمتی از CMA را به ریل لغزنده سمت چپ وصل کنید تا زمانی که با یک کلیک قابل شنیدن، و قسمت داخلی در جای خود وصل شود.

بازوی مدیریت کابل در رک

 1. قسمت ریلی CMA
 2. ریل کشویی سمت چپ

ـ بررسی کنید که قسمت ریل CMA با ریل کشویی درگیر باشد.

بازوی مدیریت کابل در رک

ـ کانکتور براکت نصب CMA را در ریل کشویی سمت راست قرار دهید تا زمانی که کانکتور با یک کلیک قابل شنیدن در جای خود قفل شود.

نصب بازوی مدیریت کابل در رک

 1. براکت نصب CMA
 2. ریل کشویی سمت راست

ـ کانکتور ریل کشویی CMA را در مجموعه ریل کشویی سمت راست قرار دهید تا زمانی که کانکتور با یک کلیک قابل شنیدن در جای خود قفل شود.

نصب بازوی مدیریت کابل در رک

 1. کانکتور ریل کشویی CMA
 2. مونتاژ ریل کشویی سمت راست

ـ کانکتور ریل کشویی CMA را در قسمت داخلی ریل روی مجموعه ریل کشویی سمت چپ قرار دهید تا زمانی که کانکتور با یک کلیک قابل شنیدن در جای خود قفل شود.

نصب بازوی مدیریت کابل در رک

 1. بازوی گسترش CMA (روی ریل کشویی سمت چپ)
 2. بسط CMA

ـ در صورت نیاز، کابل ها را به سرور خود نصب و مسیریابی کنید.

ـ قلاب کابل و تسمه های حلقه را به CMA وصل کنید و آنها را در جای خود فشار دهید تا کابل ها محکم شوند.

نصب بازوی مدیریت کابل در رک

 1. بسط کابل CMA
 2. بازوی CMA

شما در اینجا موفق شدید نصب CMA در رک را به درستی انجام دهید.

منبع: Installing the Server Into a Rack

 

شما می توانید انواع سرور اچ پی مورد نیاز خود را همراه با گارانتی معتبر از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: