آنچه در این مقاله می خوانید:

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000

روتر سیسکو سری ASR (ASR stands for Aggregation Services Router) یک سری از روترهای حرفه‌ای و قدرتمند برای شبکه‌های بزرگ و پیچیده می‌باشند. این سری از روترها توسط شرکت سیسکو تولید شده و برای ارائه خدمات شبکه در شبکه‌های تلفن همراه و اینترنت طراحی شده‌اند.

این سری از روترهای ASR سیسکو برای شرکت ها و ارائه دهندگان خدمات جزء مناسب ترین روتر ها میباشند. به طور کلی باید بگوییم که سری روترهای ASR در حال حاضر شامل سری های ASR 900 و سری ASR 1000 و سری ASR 9000 است.

از بین این سه مورد، سری ASR 9000 بالاترین سطح را بین روتر های سری ASR دارد. این علاوه بر قابلیت مسیریابی لبه یا همان Edge دارای قابلیت های اصلی مسیریابی است. ASR 900 Series و ASR 1000 Series فقط دارای قابلیت مسیریابی لبه هستند اما همه روترهای سری ASR می توانند تا 100G اترنت را اداره کنند.

سری روترهای سیسکو ASR 9000 همچنین از نرم افزارهای مختلفی با دو سیستم عامل دیگر استفاده می کنند. این سری با IOS XR کار می کند در حالی که سری ASR 900 و ASR 1000 با IOS XE اجرا می شوند.

سیستم عامل IOS XR سیسکو برای شبکه در مقیاس Cloud طراحی شده است و امکان به روزرسانی تصویر نرم افزار و تغییر ماژول را بدون تأثیر بر عملکرد فراهم می کند. ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000 بپردازیم.

 

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000:

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000

 

روتر سیسکو سری ASR1 1000 یک پلتفرم SDWAN ارائه می‌کند. به این صورت که چند اتصال WAN و خدمات شبکه ای همچون رمزنگاری و مدیریت ترافیک ها را تجمیع می‌کند، و آن ها را در بستر اتصالات WAN و با سرعت 2.5Gbps تا 200Gbps ارسال می‌کند.

از نظر High Availability که در صنعت روتر بسیار مهم و قابل توجه می باشد، این روترها نه تنها در سخت افزار، بلکه در نرم افزار هم دارای افزونگی می باشند. روتر Cisco ASR 1002-HX و روتر Cisco ASR 1001-HX از جدیدترین عضوهای محصولات سیسکو ASR سری 1000 هستند.

این روترها به ترتیب از پهنای باند 100Gbps با اشغال دو یونیت از رک شبکه و پهنای باند 60Gbps با اشغال یک یونیت از رک، پشتیبانی می‌کنند. Cisco ASR 1000 Series از نرم افزار Cisco IOS® XE، که یک سیستم عامل ماژولار با بسته بندی ماژولار، سرعت ویژگی و انعطاف پذیری قدرتمند بهره مند است.

پردازنده‌های سرویس‌های جاسازی شده سری 1000 سیسکو (ESP)، که مبتنی بر فناوری سیسکو Flow Processor هستند، بسیاری از ویژگی‌های پیشرفته مانند: امنیت دسترسی مبتنی بر کریپتو را تسریع می‌کنند.

ترجمه آدرس شبکه (NAT)، دفاع با فایروال مبتنی بر منطقه سیسکو (ZBFW)، بازرسی بسته عمیق (DPI)، عنصر مرزی یکپارچه سیسکو (CUBE)، و مجموعه متنوعی از ویژگی‌های اتصال مرکز داده (DCI). این سرویس ها در نرم افزار Cisco IOS XE بدون نیاز به پشتیبانی سخت افزاری اضافی پیاده سازی می شوند.

از جمله قابلیت های آن ها می توانیم به امنیت دسترسی بر مبنای رمزنگاری5، NAT6، مقابله با تهدیدات سیسکو ZBFW7 ،DPI8 ،CUBE9، مجموعه ی متنوعی از امکانات DCI10 که این سرویس ها در نرم افزار Cisco IOS XE بدون نیاز به افزودن هیچ سخت افزاری اجرا می شوند اشاره کنیم.

همانطورکه روترهای Cisco ASR سری 1000 برای service provider POP مناسب هستند، این روترها برای استفاده در لایه ی edge دیتاسنتر و یا در اتصال یک اداره ی بزرگ به WAN نیز مناسب می‌باشند.

 

انواع روتر سیسکو سری ASR 1000:

 

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000

 

سری روترهای سیسکو ASR 1000 شامل مدل‌های مختلفی است که برای نیازهای متنوع شبکه‌ها طراحی و توسعه یافته‌اند. برخی از انواع روترهای ASR 1000 عبارتند از:

 • Cisco ASR 1001-X: این مدل روتر دارای چهار پورت 1G Ethernet، هشت پورت 10G Ethernet و قابلیت پشتیبانی از ترافیک تا 2.5 میلیون پکت در ثانیه است. Cisco ASR 1001-X دارای ظرفیت 2.5 گیگابیت بر ثانیه است و می توان آن را تا 20 گیگابیت بر ثانیه ارتقا داد. ASR 1001-X دارای 6 درگاه SFP GE داخلی و 2 پورت SFP 10GE داخلی است. ASR 1001-X دارای دو منبع تغذیه AC یا DC، اسلات های RP (Route Processor Slot) و شکاف های پردازنده است. با استفاده از پردازنده Embedded می توانید به راحتی ظرفیت backplane را تا 20 گیگابیت بر ثانیه ارتقا دهید.

 

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000

 

 • Cisco ASR 1002: روترهای ASR 1002 برای استفاده در شبکه‌های بزرگ و سرویس‌های ارائه شده توسط ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت (ISP) طراحی شده‌اند. این روترها بر اساس معماری ASR (Aggregation Services Router) سیسکو ساخته شده‌اند و دارای ویژگی‌هایی برای ارائه سرویس‌های پیشرفته و مقیاس‌پذیری بالا دارا می باشند. ASR 1002 دارای دو سلف (slot) برای نصب ماژول‌ها و کارت‌های ورودی-خروجی است. این روترها از سیستم عامل Cisco IOS XE تبعیت می‌کنند که ویژگی‌های پیشرفته‌ای برای مدیریت و پیکربندی شبکه فراهم می‌کند. روتر ASR 1002 دارای پردازنده دو هسته‌ای است، که به آن روتر دو هسته‌ای یا Dual-Core Router نیز می‌گویند. این روترها از تکنولوژی های متنوعی مانند MPLS (Multi-Protocol Label Switching) ، VPN (Virtual Private Network) ،QoS (Quality of Service) و NAT (Network Address Translation) پشتیبانی می کنند. همچنین، ظرفیت پردازش و پهنای باند بالایی دارند که امکان پشتیبانی از ترافیک بزرگ و مقیاس‌پذیری را فراهم می‌کند.

 

 • Cisco ASR 1002-X: این مدل دارای دو پورت 10G Ethernet و دو پورت 1G Ethernet می‌باشد و قابلیت پشتیبانی از ترافیک تا 20 گیگابیت در ثانیه را دارند. همچنین Cisco ASR 1002-X دارای ظرفیت 5 گیگابیت بر ثانیه است و می توان آن را تا 36 گیگابیت بر ثانیه ارتقاء داد. ASR 1002-X دارای 6 پورت SFP GE داخلی است. دارای دو منبع تغذیه AC یا DC، دارای اسلات های RP (Route Processor Slot) و شکاف های پردازنده جاسازی شده است. با استفاده از پردازنده Embedded می توانید به راحتی ظرفیت backplane را تا 36 گیگابیت بر ثانیه ارتقا دهید.

 

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000

 


 

بیشتر بخوانید: (QoS (Quality of service یا کیفیت خدمات سرویس چیست؟

 


 

 • Cisco ASR 1004: این مدل دارای 8 پورت 10G Ethernet و قابلیت پشتیبانی از ترافیک تا 40 گیگابیت در ثانیه است. Cisco ASR 1004 دارای ظرفیت 10 گیگابیت بر ثانیه است و می توان آن را تا 40 گیگابیت بر ثانیه ارتقاء داد. ASR 1004 هیچ درگاه SFP GE داخلی و درگاه SFP 10GE داخلی ندارد. دارای دو منبع تغذیه AC یا DC، دارای اسلات های RP (Route Processor Slot) و شکاف های پردازنده جاسازی شده است. با استفاده از پردازنده Embedded می توانید به راحتی ظرفیت backplane را تا 40 گیگابیت در ثانیه ارتقا دهید.

 

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000

 

 

 • Cisco ASR 1006: دارای ظرفیت 10 گیگابیت بر ثانیه و قابل ارتقاء تا 100 گیگابیت بر ثانیه است. ASR 1006 هیچ درگاه SFP GE داخلی و درگاه SFP 10GE داخلی ندارد. دارای دو منبع تغذیه AC یا DC. دارای اسلات های RP (Route Processor Slot) و شکاف های پردازنده جاسازی شده است. با استفاده از پردازنده Embedded می توانید به راحتی ظرفیت backplane را تا 100 گیگابیت بر ثانیه ارتقا دهید.

 

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000

 

 • Cisco ASR 1006: روتر سیسکو ASR 1006-X برای شرکت های متوسط ​​و بزرگ با پهنای باند کل سیستم تا 100 گیگابیت بر ثانیه در یک واحد 6 رک (6RU) مناسب است. Cisco ASR 1006-X یک روتر بسیار انعطاف پذیر است که به عنوان یک تجمع WAN یا دستگاه لبه اینترنت ایده آل است.

 

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000

 

 

 • Cisco ASR 1009-X: دارای ظرفیت 40 گیگابیت بر ثانیه است و می توان آن را تا 200 گیگابیت بر ثانیه ارتقا داد. ASR 1009-X هیچ درگاه SFP GE داخلی و درگاه SFP 10GE داخلی ندارد. دارای دو منبع تغذیه AC یا DC، دارای اسلات های RP (Route Processor Slot) و شکاف های پردازنده جاسازی شده است. با استفاده از پردازنده Embedded می توانید به راحتی ظرفیت backplane را تا 200 گیگابیت بر ثانیه ارتقا دهید.

 

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000

 

 • Cisco ASR 1013: دارای 13 سلف (slot) برای نصب ماژول‌ها و کارت‌های ورودی-خروجی است. این روتر از نسل ASR 1000 است و بر اساس معماری ASR سیسکو ساخته شده است. از لحاظ نرم افزاری، این روتر از سیستم عامل Cisco IOS XE استفاده می کند. ASR 1013 دارای پردازنده های قدرتمند و پهنای باند بالا است که قابلیت پشتیبانی از ترافیک بسیار بزرگ و مقیاس پذیری را فراهم می کند. این روتر از تکنولوژی هایی نظیر: MPLS ،VPN ،QoS ،NAT و همچنین توانایی پشتیبانی از IPv6 نیز بهره می برد. با توجه به ویژگی های قدرتمند و عملکرد بالای ASR 1013، این روتر می تواند به عنوان یک گیتوی ارتباطی بین شبکه ها یا به عنوان یک نقطه مرکزی برای ارائه خدمات شبکه در شبکه های بزرگ استفاده شود. همچنین، هر یک از این مدل‌ها می‌توانند با ماژول‌های اضافی و کارت‌های ورودی / خروجی توسعه یافته و با نیازهای خاص شبکه سازگار شوند.

 

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000

 

موارد استفاده از روتر های سیسکو سری ASR 1000:

 • شبکه‌های سرویس‌دهی ارتباطی (Communications Service Provider Networks): ASR 1000 به عنوان یک روتر اصلی در شبکه‌های ارتباطی سرویس‌دهی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شبکه‌ها عموماً برای ارائه خدمات ارتباطی مثل اینترنت، تلفن، تلویزیون و سرویس‌های دیگر استفاده می‌شوند.
 • شبکه‌های شرکتی بزرگ (Enterprise Networks): این سری از روتر های سیسکو به عنوان روترهای مرکزی در شبکه‌های بزرگ شرکتی استفاده می‌شوند. این شبکه‌ها معمولاً شامل شعبه‌های متعدد و زیرساخت‌های پیچیده‌ای می‌شوند که نیاز به مدیریت ترافیک بالا و امنیت قوی دارند.
 • سرویس‌های ابری (Cloud Services): ASR 1000 برای ارائه خدمات ابری نیز استفاده می‌شوند. این روترها قابلیت‌هایی مانند مدیریت پهنای باند بالا، توزیع ترافیک هوشمند و امکانات امنیتی پیشرفته را فراهم می‌کنند که برای ارائه خدمات ابری اساسی هستند.
 • شبکه‌های ارتباطات هوشمند (Intelligent Transport Networks): روتر های ASR سری 1000 در شبکه‌های ارتباطات هوشمند مانند شبکه‌های حمل و نقل هوشمند و شبکه‌های برق هوشمند استفاده می‌شوند. این شبکه‌ها برای مدیریت و کنترل ترافیک و داده‌های حساس استفاده می‌شوند.
 • سازمان هایی با ترافیک بالا: از این سری روتر جهت استفاده در سازمان هایی که ترافیک شبکه ای حجیمی مانند ترافیک Mobility، شبکه ی ابری و ویدیو کنفرانس دارند استفاده می شوند؛ سیسکو ASR تمام این ترافیک ها را یکی کرده و مدیریت ترافیک ها و خواص افزونگی را روی آنها پیاده سازی می‌کند تا عملکردی استواری را در این سازمان ها و  فضای ابری آنها ایجاد کند.
 • سرویس هایی با عملکرد بالا: service provider های شبکه که ملزم هستند سرویس های با عملکرد بالا مانند DCI و Aggregation سرورهای شعب یک سازمان را به مشتریانشان ارائه کنند: service provider ها برای ارائه سرویس های مدیریت شده، hosted و سرویس های تجاری و Multi media به مشتریان، می‌توانند از روترهای Multi service استفاده کنند. مشتریانی که از روترهای سری 7200 سیسکو (end-of-sale می‌باشد) استفاده می‌کنند و به دنبال جایگزینی مناسب به سوی پلتفرم جدید Multi service هستند، که با طراحی یکسان عملکرد بهتری را ارئه می‌کند.

 

ویژگی روتر های سیسکو ASR سری 1000:

روتر سیسکو سری ASR 1000 در عین حال که ماژولار هستند، طراحی یکپارچه ای نیز دارند. بنابراین مدیران شبکه می‌توانند بدون ارتقای سخت افزاری، ظرفیت شبکه و خدمات آن را گسترش دهند. با وجود انعطاف پذیری که در این روترها وجود دارد (در تعداد کانکشن ها،قیمت و محدودیت سرعت)، می توانید دیتاسنتر خود را متناسب با نیازتان مجهز کنید. شما مجبور نیستید over-provision یا under-provision داشته باشید. از سوی دیگر شما گزینه های –X و –HX را برای خرید در پیش رو دارید، بنابراین زمانی که شبکه‌ی شما بزرگتر شود، می‌توانید پهنای باند شبکه‌ی خود را با خرید لایسنس، آن را ارتقا دهید.

 • SD-WAN سیسکو

معرفی روتر سیسکو سری ASR 1000

قابلیت Cisco SD-WAN را می‌توان بر روی روتر های سیسکو 1000 ASR فعال کرد، که سیستم عامل IOS-XE در آنها اجرا می‌شود. SD-WAN سیسکو، روش کاملا جدیدی را برای اداره و مدیریت زیرساخت WAN ارائه می‌کند. SD-WAN سیسکو معماری‌ای است که از طریق Cloud، خدماتی امن، انعطاف پذیر و کارآمد را با مزایای زیر ارائه می‌کند:

 • تجربه ی کاربری بهتر

توانایی پیاده سازی برنامه ها بر روی هر پلتفرمی تنها در چند دقیقه، که با ارائه تجربه‌ی کاربری پایدار همراه است. ارائه عملکرد قابل پیشبینی برای برنامه هایی که در دیتاسنتر و یا بر روی cloud هستند.

 • سرعت و سهولت

سهولت و سرعت بخشیدن به کارکرد و گسترش WAN شما و دست یابی به عملکردی سریعتر در حالیکه از پهنای باند، استفاده کمتری می‌شود. برای پیاده سازی سرویس ها تنها به چند دقیقه زمان نیاز دارید، نه چند ماه؛ این مسئله به صرفه جویی در زمان و هزینه ها، به شما کمک می‌کند و راندمان کار شما را افزایش می‌دهد.

 • محافظت پیشرفته در برابر تهدیدات

شما می‌توانید، تنها در چند دقیقه، کاربران خود را به صورت ایمن به برنامه های مورد نیازشان متصل کنید و از اطلاعات خود در فاصله‌ی WAN edge شما تا cloud، محافظت کنید. قطعه قطعه سازی 11 اطلاعات مهم و حیاتی به صورت ایمن و امنیت چند لایه و قدرتمندی که تمام اطلاعات را رمزنگاری می‌کند.

 • امنیت یکپارچه در SD-WAN

تعداد زیادی از سازمان ها به دنبال ایجاد یک SD-WAN که از DIA12 استفاده می‌کند، تا بتوانند به طور کارآمد به چندین زیرساخت cloud متصل شوند. این امر می‌تواند هزینه ها را کاهش دهد و پیچیدگی را با کاهش ترافیک WAN بازگشتی به دیتاسنتر، کاهش دهد؛ اگرچه اتصال مستقیم شعب سازمانتان به اینترنت بدون نظارت امنیتی صحیح، شبکه ی شما را در معرض تهدیدات و آسیب پذیری قرار می‌دهد. با داشتن SD-WAN سیسکو به همراه پلتفرم ASR سری 1000، امنیت یکپارچه ای که برای امنیت DIA شعبه ها ساخته شده به همراه قابلیت های امنیتی زیر در اختیار شما خواهد بود:

 1. Application aware enterprise firewall
 2. (DNS layer enforcement (Umbrella

علاوه بر این با داشتن امنیت یکپارچه SD-WAN سیسکو، پیچیدگی شبکه ی شما با داشتن تنها یک اینترفیس (vManage) برای مدیریت شبکه و امنیت آن، کاهش می‌یابد.

 • امنیت یکپارچه در دسترسی ها و احراز هویت Multi-Factor

مدل امنیتی Zero trust، امکان ارتباط امن با تمام برنامه ها را (چه بر روی سیستم های local، چه بر روی cloud) با توجه به ارزش اطمینان کاربران و دستگاه ها فراهم می‌کند. Cisco SD-WAN روشی کاملاً جدید برای مدیریت و بهره برداری از زیرساخت WAN شما ارائه می دهد. Cisco SD-WAN معماری ابری است که خدمات ایمن، انعطاف پذیر و غنی را با مزایای زیر ارائه می دهد:

 1. تجربه کاربری بهتر: توانایی استقرار برنامه ها در چند دقیقه، بر روی هر سیستم عامل، با یک تجربه کاربری ثابت. عملکرد قابل پیش بینی برای برنامه های مستقر در مراکز داده یا ابر.
 2. چابکی بیشتر: سرعت و استقرار سریعتر و عملکرد با استفاده از پهنای باند کمتر عملکرد سریع تری خواهید داشت.
 3. محافظت پیشرفته در برابر تهدیدات: به راحتی در عرض چند دقیقه کاربران خود را به برنامه ها متصل کنید. از داده های خود در برابر WAN edge به سمت ابر محافظت کنید. تقسیم بندی امن برای دارایی های مهم و امنیت چند لایه و قوی که همه داده ها را رمزگذاری می کند.
 • اشتراک نرم افزار از طریق سیسکو DNA

سری ASR 1000 با استفاده از license مبتنی بر Cisco DNA از اشتراک مبتنی بر نرم افزار پشتیبانی می کند. دو مجوز اشتراک نرم افزار مبتنی بر DNA سیسکو برای  WAN در دسترس است. Cisco DNA Advantage و Cisco DNA Premier که به مشتریان امکان می دهد یک راه حل واحد داشته باشند و در روترهای سری ASR 1000 و نسخه های ISR 1000 و ISR 4000 وجود داشته دارد. رده های license برای حمایت از توسعه نیازهای تجاری ساخته شده است. این رده ها مشتری را قادر می سازد با Cisco DNA Advantage در عملکرد اصلی در شعبات به کمال برسند.

این مجوزها توسعه فنی شبکه را شامل WAN Optimization و Analytics در Cisco DNA Premier در بر میگیرد. این انعطاف پذیری سیستم را برای انتقال همان مجوز در نقاط انتهایی end-points بر اساس رشد شبکه و نیازهای امنیتی، رشد پهنای باند بر اساس کاربر و رشد نرم افزارها در سایت ها و همچنین توانایی تغییر مدیریت سیستم عامل از حالت اولیه به ابر فراهم می کند. مجوزهای Cisco DNA برای سیستم عامل های ASR 1000 با استفاده از Cisco DNA Center، کنترل کننده و سیستم تجزیه و تحلیل در قلب شبکه مبتنی بر قصد intent-based network سیسکو پشتیبانی می شوند.

 


 

بیشتر بخوانید: رابط خط فرمان Command Line Interface

 


 

شباهت ها و تفاوت های اصلی بین روترهای سیسکو ASR و ISR:

اگرچه شباهت های زیادی بین روترهای سیسکو ASR و روترهای سیسکو ISR وجود دارد اما چندین تفاوت اساسی نیز وجود دارد که در نهایت هنگام خرید سیسکو ASR در مقابل روترهای ISR از اهمیت بیشتری برخوردار است.

بزرگترین تفاوت روترهای ASR و ISR در این است که روترهای ASR برای شرکت ها و ارائه دهندگان خدمات بیشتر مناسب است در حالی که ISR برای مشتریانی است که دارای شبکه های کوچک یا متوسط ​​هستند، مناسب است.

به طور کلی از آنجا که سری های ASR برای کاربردهای بزرگ طراحی شده اند در مقایسه با روترهای ISR دارای ویژگی های بیشتر و سطح عملکرد بالاتری هستند. به عنوان مثال روترهای ASR از پس پردازش سریعتر اترنت برمی آیند و تراکم پورت بالاتری دارند و  جدید ترین سری روتر سیسکو ASR 9000 تنها سری روترهایی است که دارای قابلیت های اصلی مسیریابی است.

از نظر شباهت هر دو روتر Cisco ASR و ISR قابلیت اتصال WAN امن را ارائه می دهند. همچنین هر دوی آن ها برای ایمن سازی اطلاعات حساس هنگام پیکربندی با نمایه IPsec موقت PSN تأیید شده اند و اگرچه سری Cisco ASR 9000 مانند همه سری های ISR سیسکو دسترسی ابری را فراهم می کند دو سری دیگر ASR دسترسی ابری را نمی دهند.

 

خرید انواع روتر سیسکو از بزرگترین فروشگاه تجهیزات شبکه همراه با گارانتی معتبر مسترشبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: