آنچه در این مقاله می خوانید:

پروتکل مدیریت شبکه (NMP)

پروتکل مدیریت شبکه

پروتکل مدیریت شبکه (NMP):

پروتکل مدیریت شبکه مجموعه ای از وظایف مختلف را با هدف بهینه سازی عملکرد شبکه اداره می کند. به طور کلی این پروتکل توسط یک مدیر شبکه برای ارزیابی و عیب یابی اتصال شبکه بین دستگاه میزبان و سرویس دهنده استفاده می شود. این پروتکل ها هنگام اجراء، اطلاعاتی از قبیل وضعیت میزبان و اطلاعاتی در مورد در دسترس بودن آن، تأخیر شبکه ، بسته / داده های از دست رفته ، خطاها و سایر اطلاعات مرتبط را ارائه می دهند. روش ها و سیاست های تعریف شده در NMP برای همه دستگاه های network-enabled از قبیل سوئیچ های شبکه، روترها ، رایانه ها و سرورها به یک اندازه قابل اجراء است.

NMP مجموعه ای از پروتکل های مناسب شبکه است که فرآیندها، روش ها و سیاست های مربوط به مدیریت، نظارت و نگهداری از شبکه رایانه ای را تعریف می کند. NMP عملیات و ارتباطات انجام شده در یک شبکه رایانه ای را انتقال داده و مدیریت می کند. پروتکل های (internet control message protocol (icmp و (Simple Network Management Protocol (SNMP از پروتکل های محبوب مدیریت شبکه هستند.

 

انواع پروتکل های مسیریابی

 

1ـ SNMPچیست؟

اگر شما یک متخصص شبکه جدید در دنیای IT هستید ، احتمالاً اصطلاح SNMP را چند بار شنیده اید.

 این عبارت مخفف”پروتکل ساده مدیریت شبکه” است. SNMP در واقع یک برنامه پروتکل لایه ای مناسب برای اینترنت و مجموعه ای از رایج ترین پروتکل های ارتباطی بصورت آنلاین می باشد.

 

SNMP چگونه کار می کند؟

در طول روز، کاربران با انجام انتقالات، مرور وب، دانلودها و موارد دیگر، از ترافیک شبکه شما استفاده می کنند. SNMP برای پیدا کردن اطلاعات مربوط به فعالیت این دستگاه، با شبکه شما صحبت می کند: به عنوان مثال بایت ها ، بسته ها و خطاهای منتقل شده و دریافت شده در روتر، سرعت اتصال بین دستگاه ها یا تعداد بازدیدهایی که یک سرور وب دریافت می کند.  

در واقع صحبت کردن این پروتکل به دستگاه‌های درون شبکه شما با ارسال پیامهایی به نام (protocol data units (PDU صورت می گیرد. این پیام ها SNMP Get-Requests نامیده می شوند. با استفاده از این درخواست ها، مدیران شبکه می توانند تقریباً هر داده ای را که مد نظر دارند ردیابی کنند. 

به طور معمول، SNMP از UDP به عنوان پروتکل انتقال خود استفاده می کند. پورت های UDP مشهور برای ترافیک (SNMP 161 (SNMP و SNMPTRAP) 162)  هستند. SNMP همچنین می تواند پروتکل های TCP ، Ethernet ، IPX و پروتکل های دیگر را نیز به کار گیرد. به عنوان دستگاه خودپرداز از SNMP به عنوان پروتکل (ILMI (Integrated Local Management Interface استفاده می کند. 

سوئیچ ها، پل ها، روترها، سرورهای دسترسی، هاست های رایانه، هاب ها و چاپگرها از انواع دستگاههای SNMP هستند. این دستگاه ها بخشی از شبکه SNMP شما هستند و اطلاعات مهمی را از طریق SNMP درباره وضعیت سایتهای راه دور شما انتقال می دهند.

دلیل استفاده SNMP از UDP به عنوان پروتکل انتقال این است که نیازی به سربار TCP ندارد؛ و اگر برنامه SNMP پاسخی دریافت نکرده باشد، به سادگی درخواست را دوباره صادر می کند.

 

مقایسه SFlow ،SNMP و NetFlow

 

2ـ ICMP  چیست؟

ICMP یک پروتکل لایه ای اینترنت است که توسط دستگاه های شبکه برای تشخیص مشکلات ارتباطات شبکه استفاده می شود. ICMP عمدتاً برای تعیین اینکه آیا داده به موقع به مقصد مورد نظر خود می رسد یا نه استفاده می شود. معمولاً پروتکل ICMP در دستگاه های شبکه مانند روترها استفاده می شود.

هدف اصلی ICMP گزارش خطا است. هنگامی که دو دستگاه از طریق اینترنت متصل می شوند، در صورتی که هیچ یک از داده ها به مقصد مورد نظر خود نرسند، ICMP خطایی را برای اشتراک گذاری با دستگاه ارسال کننده ایجاد می کند. پیام های ICMP در واقع datagram هایی محصور شده در بسته های IP هستند و توسط پروتکل های (IPv4 (ICMPv4 و (IPv6 (ICMPv6 استفاده می شوند.

سیستم ICMP یک مکانیسم بسیار ساده برای گزارش در مورد خطا در انتقال می باشد. با این حال یکی از قدرتمندترین مجموعه ابزارهای موجود در اختیار مدیران شبکه است. خبر خوب این است که ICMP به صورت رایگان و خودکار در همه دستگاه متصل به شبکه در دسترس است و یکی از نقوص این پروتکل این است که، هکرها می توانند از طریق ICMP به فایروال شما حمله کنند. وجود این خطر باعث می شود اکثر مدیرات شبکه این سیستم اعلام خطا را غیر فعال کنند و از بسیاری دیگر از امکانات آن بهره مند نشوند.

 

پروتکل اطلاعات مسیریابی (RIP) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshid01
javadi
mohammadi
ali

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: