آنچه در این مقاله می خوانید:

بهترین ابزارهای مدیریت اکتیو دایرکتوری

ابزارهای مدیریت اکتیودایرکتوری
این مقاله در تاریخ 7 تیر 1400 نوشته و در تاریخ 4 آبان 1400 مورد بازبینی قرار گرفته است.

Active Directory چیست؟

Microsoft Active Directory یکی از پر کاربردترین سرویس های مدیران شبکه است. برای اکثر مدیران، Active Directory یکی از مهمترین سرویس هایی است که در اختیار آنها قرار دارد. با این وجود، علی رغم کاربرد گسترده مایکروسافت Active Directory، استفاده از آن در بعضی مواقع بسیار ناخوشایند است. این سرویس در قلب اکثر شبکه های Enterprise قرار دارد و همراه با آن انتظار می رود که این قلب باید بتپد.

اگرچه قابلیت های داخلی Active Directory عالی هستند، اما دست و پا گیر هستند، فاقد اتوماسیون، مدیریت تحت وب هستند و اغلب بیشتر از زمان لازم وقت شما را می گیرند. خوشبختانه، شما می توانید با تکیه بر نرم افزار شخص ثالث توانایی این ابزار مدیریتی را افزایش دهید.

 

در زیر بهترین ابزارها و نرم افزارهای نظارت بر Active Directory 2021 آورده شده است:

1ـ SolarWinds Permissions Analyzer for Active Directory:

ابزارهای مدیریت اکتیودایرکتوری

 

در ابتدای این ها، تجزیه و تحلیل مجوزهای SolarWinds برای Active Directory را داریم. یکی از رایج ترین مسائل مدیریت ضعیف مجوزها در Active Directory است. SolarWinds Permissions Analyzer for Active Directory ابزاری برای مدیریت AD است که سعی در اصلاح این مشکل دارد و به شما امکان می دهد تا مشاهده کنید کدام کاربران در شبکه شما به کدام داده ها مجوز دسترسی دارند.

این بدان معنی است که در یک محیط شبکه قادر خواهید بود به سرعت تشخیص دهید که کدام کاربران از امتیازات دسترسی به داده های حساس برخوردار هستند. می توانید این کار را با مشاهده مجوزها توسط هر کاربر یا گروه انجام دهید. همچنین می توانید ببینید که چرا یک کاربر از اطلاعات خاصی برخوردار است. فقط در چند مرحله قادر خواهید بود حسابهای غیرفعال کاربران و رایانه را به سرعت حذف کرده یا کاربران جدید وارد کنید. وقتی می خواهید مطمئن شوید کاربر به اطلاعات صحیح دسترسی دارد و مطمئن شوید به چیزی غیر از داده های مورد نیاز خود دسترسی ندارد، آنالیز کننده مجوزها مفید است.

 

ـ مزایا:

 • ابزاری بسیار بصری که برای محیط های اکتیو دایرکتوری کوچک و بزرگ بسیار مناسب است.
 • نمای بالا به پایین به شما امکان می دهد تا به سرعت مشکلات مربوط به مجوزها را براساس اشتراک ها، گروه های امنیتی یا تک تک کاربران مشاهده کنید.
 • ابزاری سبک است که سرویس های مهمی را که با AD کار می کنند را از بین نخواهید برد.
 • عالی برای ممیزی انطباق
 • کاملا رایگان

ـ موارد منفی:

 • اگرچه استفاده از این ابزار آسان است، اما دارای گزینه های زیادی است که بکارگیری کامل آنها به زمان نیاز دارد.
 • باید هر برنامه را جداگانه دانلود کنید.

 

2ـ ManageEngine ADManager Plus:

 

ابزارهای مدیریت اکتیودایرکتوری

 ابزاری برای مدیریت AD است که به کاربران امکان می دهد مدیریت Active Directory را انجام دهند و گزارش تولید کنند. از نظر قابلیت های مدیریتی، می توانید object ها، گروه ها و کاربران AD را از یک مکان مدیریت کنید. این موضوع مفید است زیرا به شما امکان می دهد از دردسر مدیریت Active Directory خود بگذرید و به جای آن ازGUI (محیط گرافیکی) زیبای ManageEngine استفاده کنید. از ManageEngine ADManager Plus می توان به صورت خودکار گزارش تهیه کرد.

این بدان معناست که شما می توانید بدون نیاز به ایجاد گزارش به صورت دستی، گزارش های خود را اتوماتیک تهیه کنید. این امر نه تنها مدیریت AD را راحت تر می کند بلکه باعث کاهش زمان اتلاف وقت برای هدایت برنامه Active Directory می شود.

ـ مزایا و معایب:

 • گزارش دقیق می تواند گزارش های انطباق را برای همه استاندارد های اصلی (PCI ، HIPAA ، و غیره) ایجاد کند.
 • از چندین دامین پشتیبانی می کند.
 • به شما امکان می دهد مجوزهای اشتراک و جزئیات گروه های امنیتی را مشاهده کنید.
 • یادگیری آن کمی دشوار است.
 • برای مدیریت راحت تر AD وهمچنین کسانی که می خواهند از عملکرد گزارش با کیفیت بالا بهره مند شوند توصیه می شود.

 

3ـ ManageEngine ADAudit Plus:

ابزارهای مدیریت اکتیودایرکتوری

 

AdAudit Plus از ManageEngine بیشتر از ابزار ADManager Plus این شرکت، بر روی الزامات انطباق با استانداردها تمرکز دارد. این ابزار حسابرسی سیستم، یک ابزار قدرتمند AD است که گزارش فعالیت کاربران را به شما ارائه می دهد و شامل سیستم های خودکار شناسایی تهدیدات داخلی است. شما قادر خواهید بود، افرادی که اجازه دسترسی به منابع شما را دارند استفاده نادرست آنها را مسدود کنید.

این ابزار دارای یک مجموعه عالی از گزارشات انطباق استاندارد های از قبل قالب بندی شده است که از استانداردهای SOX ، HIPAA ، GLBA ، PCI-DSS و FISMA پیروی می کنند، بنابراین برای نشان دادن انطباق ، نیازی به شخصی سازی سیستم یا تنظیم گزارش های خود ندارید.

 

4ـ Specops Command:

ابزاری دیگر است که تجربه عالی در مدیریت Active Directory به شما ارائه می دهد. با استفاده از این برنامه، از اسکریپت ها برای مدیریت شبکه خود استفاده می کنید. Specops Command امکان استفاده از Windows PowerShell و VBScript برای مدیریت کاربران و دستگاه ها را در شبکه شما فراهم می کند. حتی می توانید دستورات را مستقیماً از طریق سیستم های کلاینت اجرا کنید.

چیزی که ویژگی اسکریپت نویسی را جالب می کند این است که شما نه تنها می توانید اسکریپت های خود را بنویسید بلکه آنها را مستقیماً از یک فایل وارد کنید. علاوه بر این می توانید زمان اجرای یک اسکریپت را برنامه ریزی کنید. این به شما یک دید وسیع از اتوماسیون می دهد که به شما امکان می دهد قدمی به عقب بردارید. همچنین به شما امکان می دهد گزارش هایی را نیز تهیه کنید. این گزارش ها مبتنی بر وب هستند و بر اساس بازخورد اسکریپت طراحی شده اند.پ

مزایا:

 • بسیار راحت تر از Powershell اجرا می شود.
 • بسیار انعطاف پذیراست واجازه می دهد تا برای VBSCriprip ها و دستورات PowerShell
 • می توانید گزارش تهیه کنید.
 • برای افراد حرفه ای طراحی شده است.

موارد منفی:

 • کامند محور و بدون رابط گرافیکی است.
 • گزارشات در ان محدود است.
 • هیچ عملکرد یا گزارشی از پیش تنظیم نشده است.

 

5ـ Recovery Manager for Active Directory:

ابزارهای مدیریت اکتیودایرکتوری

همانطور که از نامش پیداست ابزاری شخص ثالث برای Active Directory است که برای کمک به شما در بازیابی اطلاعات طراحی شده است. به طور کلی هنگامی که یک object در Active Directory گم می شود، باید Domain Controller را مجدداً راه اندازی کنید تا بازیابی شود. Recovery Manager برای Active Directory با اجازه دادن به شما برای بازیابی object ها بدون راه اندازی مجدد Active Directory، این مشکل را برطرف می کند.با استفاده از Recovery Manager برای Active Directory می توانید object هایی مانند کاربران، سیستم ها، کانفیگ ها، سایت ها، subnet ها، group policy ها و واحدهای سازمانی را بازیابی کنید. به عبارت دیگراگر چیزی را گم کنید می توانید آن را بازیابی کنید.

مزیت این ابزار فراتر از راحتی است، با اجازه دادن به شما برای بازیابی بدون راه اندازی مجدد، سرویس شما بصورت آنلاین باقی می ماند و هر گونه آسیب وارده به سرویس شما به حداقل می رسد. این که آیا سیستم به دلیل یک رویداد امنیتی از کار بیفتد یا یک خطا، می توانید بلافاصله روند بازیابی را شروع کنید. همچنین یک فرآیند گزارش دهی وجود دارد که هر تغییری را که از آخرین بکاپ ایجاد شده است برجسته می کند. این به شما کمک می کند ببینید که آیا تغییرات نامطلوبی ایجاد شده است یا خیر. همچنین از Azure Active Directory نیز پشتیبانی می کند اما رابط کاربری آن کمی قدیمی است.

 

6ـ Microsoft Active Directory Topology Diagrammer:

ابزارهای مدیریت اکتیودایرکتوری

با استفاده از این برنامه می توانید به طور خودکار نمودار Microsoft Visio از توپولوژی Active Directory خود ایجاد کنید. نمودارها شامل ویژگی هایی مانند administrative groups، domain ها، سایت ها، سرورها و واحدهای سازمانی است. این به شما امکان می دهد از منظری دیگر به شبکه خود نگاه کنید. هنگام گرفتن اطلاعات از Active Directory می توانید نمودار خود را به یک دامین یا سایت محدود کنید. این به شما این امکان را می دهد که رویکرد مشخص تری داشته باشید تا ببینید که چگونه دستگاه های خاص به طور جداگانه به یکدیگر متصل می شوند. این برنامه از چندین دامین و سایت پشتیبانی می کند.

 

7ـ ManageEngine Free Active Directory Tools:

ابزارهای مدیریت اکتیودایرکتوری

 در واقع گروهی از برنامه های کاربردی است که به مدیریت Active Directory کمک می کند. برخی از ابزارهای موجود شامل:AD Query Tool ، CSV Generator ، Last Logon Reporter ، Terminal Session Manager ، AD Replication Manager ، SharePoint Manager ، DMZ Port Analyzer ، Domain and DC Roles Reported، Local Users Manager، Manager Policy Policy و Exchange Health Monitor است.

تمام این برنامه های کاربردی تمرکز در ایجاد سهولت در مدیریت Active Directory را دارند. به عنوان مثال، یک ابزاراطلاع رسانی انقضا پسورد وجود دارد که به کاربران یادآوری می کند پسورد خود را از طریق ایمیل یا SMS به روز کنند. نتیجه یک تجربه خوب مدیریت Active Directory است که همه کاره تر از Active Directory است.

ابزار جالب دیگر Terminal Session Manager است که با استفاده از آن کاربر می تواند ازcmdlet PowerShell برای یافتن و مدیریت طیف وسیعی از جلسات ترمینال از یک مکان متمرکز استفاده کند. این مفید است زیرا به شما امکان می دهد چندین کاربر را از یک مکان مدیریت کنید. مجموعه ای کامل از ابزارهای متشکل از بیش از 14 ابزار مختلف که قابلیت های زیادی را به Active Directory اضافه می کنند. هنگامی که پسورد اکانت AD قفل شده است یا به زودی منقضی می شود، به شما اطلاع داده می شود.

8ـ IT Environment Health Scanner:

ابزارهای مدیریت اکتیودایرکتوری

محصولی است که هدف آن کمک به حفظ یکپارچگی Active Directory است. Active Directory مانند هر سرویس دیگری باید نگهداری شود و IT Environment Health Scanner طوری طراحی شده است که به کاربران امکان می دهد این کار را انجام دهند. با استفاده از این ابزار می توانید سرویس Active Directory خود را اسکن کنید تا هر مشکل را به راحتی پیدا کنید.برای جمع آوری اطلاعات در مورد سایت و پیکربندی subnet، DNS name resolution، سلامت و پیکربندی Time Protocol شبکه در دامین کنترلرو پیکربندی آداپتورهای شبکه، می توانید از این ابزار استفاده کنید. این موارد به شما اصول اولیه را می دهد تا ازوجود هرگونه مشکلی در سرویس Active Directory خود مطلع شوید.

این برنامه جامع است، می تواند همه چیز را از سرویس هایی که در حال اجرا هستند تا تنظیمات DNS برای شناسایی مشکلات شناسایی کند. ابزاری عالی برای مدیران IT است که ممکن است در عیب یابی به راهنمایی نیاز داشته باشند. اما از نظر اندازه IT Environment Health Scanner برای سازمانهای کوچک و متوسط ​​مناسب است. برای 500 کامپیوتر یا لپ تاپ و 20 سرور توصیه می شود.

9ـ BeyondTrust Privilege Explorer:

یکی دیگر از ابزارهای مجوز است که به کاربر(ادمین) اجازه می دهد ببیند چه کسی به چه چیزی دسترسی دارد. این ابزار یکی ازبهترین ابزارهای مدیریت مجوزاست زیرا همه چیز را ساده نگه می دارد. رابط کاربری یک طراحی کلاسیک ساده دارد که به شما امکان می دهد درهنگام وقوع یک رویداد خاص شبکه، چه کسی به Active Directory دسترسی داشته باشد. همچنین این توانایی را دارید که بتوانید به مرور زمان مجوزهای کاربران را ردیابی کنید. به عنوان مثال، می توانید مجوزهای یک دستگاه خاص را مشاهده کرده و گزارش های رویداد را در PowerBroker Auditor مشاهده کنید تا ببینید آیا مجوزها تغییر کرده اند یا خیر. به شما این امکان را می دهد که از هر رفتار غیرمعمول مراقبت کرده و بلافاصله آن را برطرف کنید.

درصورتی که مورد اشتباهی را مشاهده کنید، می توانید گزارشی برای مستند کردن رویداد با جزئیات بیشتر تهیه کنید. سپس می توانید با استفاده از فیلتر پیشرفته، منابع مورد نظر را برای گروه ها، مجوزها و تاریخ های خاص هدف قرار دهید. این برنامه رابط کاربری خوبی دارد، می تواند تعداد زیادی از objects AD را پشتیبانی کند. می تواند مجوزهای مبتنی بر گروه یا افراد را مقایسه کند. ویژگی هایی در ابزارهای گزارش عمیق که بسیار قابل تنظیم هستند.

10ـ Netwrix Account Lockout Examiner:

ابزارهای مدیریت اکتیودایرکتوری

موارد زیادی در اکتیو دایرکتوری وجود دارد که حساب کاربری قفل می شود. این ابزار به هنگام اطلاع قفل شدن حساب از Active Directory، مدیران را مطلع می کند تا آنها بتوانند از نزدیک علت این مسئله را بررسی کنند. هنگامی که یک مدیر مشاهده کرد که یک حساب قفل شده است، می تواند قفل آن حساب را از طریق کنسول متمرکز یا یک دستگاه تلفن همراه باز کند. این کاربر را قادر می سازد تا حسابهای کاربری خود را ASAP باز کند. در نتیجه، سرویس معمولی را می توان خیلی از سر بگیریم.

می توانید netlogon را برای جزئیات بیشتر از داخل ابزار بررسی کنید. رابط کاربری کمی بهم ریخته است، برای ردیابی تعداد زیادی از کاربران قابل استفاده نیست. Netwrix Account Lockout Examiner ابزاری است که تجربه خوبی در زمینه نظارت بر حساب فراهم می کند. درصورت قفل شدن کاربر، این برنامه برای باز کردن قفل حساب بسیار ارزشمند است تا کاربر بتواند به سرعت به کار خود برگردد.

11ـ Bulk Password Control:

ابزارهای مدیریت اکتیودایرکتوری

ابزاری است که برای کمک به کاربران در مدیریت پسورد در Active Directory طراحی شده است. می توانید پسورد های چندین حساب را به صورت هم زمان تغییر دهید. شما می توانید این کار را با استفاده از یک password generator ایجاد کنید که برای هر حساب پسورد ایجاد می کند. درصورتی که بخواهید این کار را ساده ترکنید می توانید رمزهای عبور را به صورت عمده مدیریت کنید. با این حال این برنامه تنها محدود به بازیابی پسورد برای حساب های کاربری نیست، همچنین می توانید حساب های کاربری را قفل، فعال یا غیرفعال کنید. این امر به شما امکان کنترل بالایی بر کاربران فعال دایرکتوری و رایانه ها را می دهد تا در صورت نیاز به بازسازی یا حذف یک حساب نامناسب، با خیالی آسوده این کار را انجام دهید.

12ـ Netwrix Inactive User Tracker:

ابزاری است که حساب های کاربری غیرفعال را اسکن می کند و سپس اطلاعاتی راجع به مدت زمان بیکار بودن حساب ها در اختیار شما قرار می دهد. در واقع، این ابزار به طور خودکار شما را از وضعیت اکانت های متصل به شما مطلع می کند تا در صورت لزوم بتوانید اقدامی انجام دهید. هنگامی که می بینید یک حساب برای مدت زمان قابل توجهی غیرفعال است، می توانید آن را غیرفعال کنید. غیرفعال کردن اکانت های غیرفعال، خطر دسترسی یک شخص مخرب به داده های شما را کاهش می دهد.

به راحتی می توانید معیارهایی مانند آخرین ورود(last login)، سن حساب(account age) و نام کاربری را دریک فضای واحد مشاهده کنید. می توانید حساب های جدید را که می توانند مخرب باشند به سرعت شناسایی کنید.

13ـ Lepide Last Login Report:

ابزارهای مدیریت اکتیو دایرکتوری

ابزاری است که به شما امکان می دهد اطلاعات مربوط به آخرین ورود کاربران به Active Directory را مشاهده کنید. می توانید زمان ورود به سیستم را در کنار نام های کاربری مشاهده کنید. یک تابع جستجو نیز وجود دارد که به شما امکان می دهد از طریق سوابق ذکر شده در جدول جستجو کنید، تا زمانی که آنچه را که می خواهید پیدا کنید.

پس از اتمام جستجوی آخرین زمان ورود، می توانید گزارش ها را در CSV و HTML برای تجزیه و تحلیل بیشتر ایجاد کنید. تمام آنچه برای تهیه گزارش باید انجام دهید وارد کردن Domain Name و یوزر و پسورد است. Lepide Last Login Report ابزاری است که اگر به ابزاری برای نظارت بر دسترسی به Active Directory نیاز دارید، قطعاً باید آن را در نظر بگیرید.

انتخاب ابزارهای مدیریت اکتیو دایرکتوری:

 Active Directory ممکن است یک سرویس محبوب باشد اما از نظر مدیریت و راحتی بدون نقص نیست. با استفاده از ابزارهای شخص ثالث، می توانید تجربه Active Directory را بسیار بهبود بخشیده و مدیریت موثرتر داده های خود را شروع کنید.

 


 

بیشتر بخوانید: دامین کنترلر در اکتیودایرکتوری چیست؟

 


 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: