آنچه در این مقاله می خوانید:

انواع روشهای بکاپ (Backup) گیری از اطلاعات به همراه ویدئو

روش های بک آپ گیری از اطلاعات
این مقاله در تاریخ 18 فروردین 1400 نوشته و در تاریخ 23 آبان 1400 مورد بازبینی قرار گرفته است.

بکاپ (Backup) گیری از اطلاعات چیست؟

با افزایش استفاده بشریت از انواع فناوری ها، اصطلاحاتی مانند پشتیبان گیری یا Backup دیگر برای اکثر مردم ناشناخته نیست. البته، مفهوم بک آپ مدتها قبل از آنکه نامگذاری شود، وجود داشته است. برای مثال سند یا اطلاعات مهم برای جلوگیری از Data Lost، در مکانی جدا کپی و ذخیره می شد. به این ترتیب، در صورت آسیب دیدن فایل اصلی، می توان با مراجعه به نسخه ای که در مکانی امن و متفاوتی نگهداری می شد، اطلاعات موجود در آن را بازیابی کرد. وقتی این مفهوم توسط افراد و شرکتها در زمینه تکنولوژی پذیرفته شد، ویژگیهای اصلی آن تغییر نکرد. به سادگی، منابع جدید در دسترس قرار گرفتند تا روند تهیه نسخه پشتیبان، آسان تر و سریعتر شود.

روش های بک آپ گیری از اطلاعات

در دنیای امروز اطلاعات نقش اساسی را در پیشرفت یک کسب و کار ایفا می نماید. به همین دلیل از دست دادن آن ها می تواند مشکلات زیادی را برای یک شرکت و یا سازمان به وجود آورد. Data Lost ممکن است با خرابی یک سیستم و یا حذف اتفاقی یک فایل صورت گیرد. به یاد داشته باشید خطر از دست دادن دیتا همیشه در کمین است به همین دلیل همیشه خود را برای این اتفاق آماده کنید.

تنها راه جلوگیری از Data Lost پیاده سازی یک سیستم پشتیبان گیری بسیار قوی و متداول است. البته لازم به ذکر است که اکثر شرکت ها امروزه از این روش ها استفاده می کنند اما برخی دیگر هنوز هم این مساله را جدی ندانسته و فکری برای انجام آن ندارند. روش های مختلفی برای پشتیبان گیری از رایانه های شما وجود دارد و استفاده از چندین فرم پشتیبان گیری، خطر از بین رفتن پرونده های ارزشمند شما را به حداقل می رساند.

 

انواع روش های بک آپ گیری از اطلاعات:

به طور کلی سه روش بک آپ گیری وجود دارد که شامل:

ـ Full

ـ Differential

ـ Incremental

 

حال در ادامه به تعریف هر کدام، تفاوت های میان آنها و انتخاب بهترین گزینه مناسب برای کسب و کار شما خواهیم پرداخت.

روش های بک آپ گیری از اطلاعات

ـ Full:

پشتیبان گیری کامل و یا Full Backup کاملترین نوع پشتیبان گیری است که در آن از کل داده های انتخاب شده پشتیبان تهیه می شود. این داده ها، شامل پرونده ها، پوشه ها، برنامه های SaaS، هارد درایوها و غیره است. نکته مهم در تهیه پشتیبان کامل، حداقل زمانی است که برای بازیابی اطلاعات لازم است. با این حال، از آنجا که از همه اطلاعات یک باره پشتیبان تهیه می شود، در مقایسه با سایر نسخه های پشتیبان، زمان آن بیشتر طول می کشد.

مسئله مشترک دیگر در اجرای پشتیبان گیری کامل این است که فضای ذخیره سازی بیش از حد زیاد است. به همین دلیل اکثر مشاغل تمایل به تهیه نسخه پشتیبان کامل دارند و گهگاه آن را با پشتیبان differential یا incremental ترکیب می کنند. این باعث کاهش بار فضای ذخیره سازی و افزایش سرعت پشتیبان گیری می شود.

 

ـ Differential:

در اینجا نیز نقطه آغاز بکاپ گیری Differential وجود یک بکاپ Full اولیه است. سپس از همه داده ها که از زمان آخرین بکاپ کامل (full backup) تغییر کرده باشند، بکاپ گرفته می شود. در مقایسه با بکاپ های افزایشی، differential backup اکثر داده هایی که در بکاپ های اخیر تغییر کرده اند را ذخیره نمی کند، تنها داده هایی ذخیره می شوند که نسبت به بکاپ کامل اولیه تغییر کرده اند.

در اینجا مثالی زدیم تا شما بهتر مفهوم Differential Backup را متوجه شوید:

روز اول – تهیه نسخه پشتیبان کامل

روز دوم – تهیه نسخه پشتیبان Differential: همه تغییراتی را که بین روز 1 تا 2 رخ داده اند را پوشش می دهد.

روز سوم – برای تهیه نسخه پشتیبان دیفرانسیل برنامه ریزی کنید. این یک کپی از تمام داده هایی است که از روز 2 تغییر کرده اند (این شامل پشتیبان گیری کامل در روز 1 + پشتیبان دیفرانسیل) و روز 3 است.

 

ـ Incremental:

اولین اقدام در سیستم Incremental Backup، پشتیبان گیری Full است. این سیستم بعد از Full Backup فقط از آخرین تغییرات نسخه پشتیبان تهیه می کند. بدین صورت در هر مرتبه اجرای فرآیند Backup گیری، از کل فایل ها و فولدرها مجددا Backup گرفته نخواهد شد و تنها از تغییرات و داده هایی که بعد از آخرین Backup گیری افزوده شده اند، نسخه پشتیبان تهیه می شود.

خوب قطعا مزیت این روش این است که سرعت Backup گیری نسبت به Full Backup بسیار بالاتر است و به علاوه فضایی که برای ذخیره داده ها استفاده می شود ، نسبت به Full Backup نیز کمتر است . فرآیند Restore با توجه به اولین Full Backup ی که در این روش گرفته می شود هم با سرعت کمتری نسبت به Full Backup انجام می شود و هم نسبتا پیچیده است. اما با این حال این روش با توجه به زمان و فضای کمی که به خود اختصاص می دهد، در بسیاری از شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرد .

جدول زیر به طور کامل تفاوت میان این سه نوع روش مختلف Backup را نشان می دهد:

 

IncrementalDifferentialFull
LowMediumHighStorage Space
FastestFastslowestBackup Speed
SlowestFastFastestRestoration Speed
Most recent full backup & all incremental backups since full backupMost recent full backup & most recent differential backupMost recent backup onlyMedia Required for Recovery
no duplicated filesStores duplicated filesStores a lot of duplicate filesDuplication

 

همچنین شما می توانید جهت آشنایی بیشتر با این روش ها ویدئو زیر را مشاهده نمایید:

 

اشتباهات رایج هنگام استفاده از روش های بک آپ گیری از اطلاعات:

اکنون که برخی از موضوعات پیرامون اهمیت پشتیبان گیری را بررسی کردیم، بیایید با برخی از اشتباهات متداول در طول مراحل روش های بک آپ گیری از اطلاعات آشنا شویم:

 

1ـ عدم اقدام به Backup گیری: این بدون شک رایج ترین اشتباه است. خیلی اوقات پشتیبان گیری یا به دلیل عدم دسترسی به آن یا به دلیل عدم اطلاعات کافی صورت نمی گیرد.

 

2ـ ذخیره نسخه های پشتیبان در همان سخت افزار: ایده تهیه نسخه پشتیبان، تهیه نسخه ای برای نگهداری است. آن کپی باید در مکانی متفاوت از محل نگهداری پرونده های اصلی ذخیره شود. اگر آنها در همان سخت افزار ذخیره شده باشند و سخت افزار آسیب دیده ببیند، نسخه های پشتیبان به همراه نسخه اصلی از بین خواهد رفت.

 

3ـ عدم آزمایش از سلامت Backup: تهیه نسخه پشتیبان شامل یک سری فرایندها است و تنها کپی کافی نیست. فایل Backup یک فایل فشرده است به همین دلیل پس از انجام آن حتما از سلامت فایل اطمینان حاصل نمایید.

 

4ـ عدم انجام Backup به صورت پی در پی: تهیه نسخه پشتیبان به طور منظم بسیار مهم است، خصوصاً اگر اطلاعات به طور مکرر به روز می شوند. به عنوان مثال تصور کنید که شما در حال نوشتن کتاب هستید و فقط در اول هر ماه یک نسخه پشتیبان تهیه می کنید. اگر پرونده در پانزدهم ماه گم شود، شما فقط یک نسخه از آن به دو هفته قبل خواهید داشت و تمام کارهایی را که در این دوره انجام داده اید را از دست خواهید داد.

 

انتخاب سیستم Backup گیری مناسب برای کسب و کار شما:

پس از مطالعه انواع روش های بک آپ گیری از اطلاعات، حال نوبت به انتخاب سیستم مناسب می رسد که بتواند نیازهای شما را بر طرف نماید.برای مثال اگر شما حجم بالایی از داده دارید، به یک استراتژی نیاز دارید که از قدرت ترکیبی یک نسخه پشتیبان Full و incremental استفاده می کند.

در حقیقت نمی توان گفت که کدامیک از سیستم ها و روش های تهیه Backup از دیگری بهتر است. این شما و نیاز سازمان شماست که تعیین خواهد کرد که کدام روش مناسب تر است.

جهت آشنایی با حملات DDOS و انواع آن به مقاله حمله DDos چیست و معرفی 7 نوع جدید DDoS Attack مراجعه نمایید.

شما می توانید کلیه تجهیزات شبکه مورد نیاز خود را از فروشگاه اینترنتی مسترشبکه با بهترین قیمت و کیفیت همراه با گارانتی معتبر خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: