آنچه در این مقاله می خوانید:

رادیو وایرلس چیست و چه کاربردی دارد؟

رادیو وایرلس چیست

فناوری وایرلس و یا بی سیم می تواند قابلیت ارسال و دریافت داده را در فواصل دور و نزدیک فراهم نماید. تجهیزات وایرلس از پرکاربردترین تجهیزات شبکه به شما می روند که در این میان رادیو وایرلس به دلیل وجود قدرت و توان بیشتر نسبت به نمونه‌های مشابه محدوده وسیع‌تری را پوشش می‌دهد و یکی از مهم‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه است که برای انتقال تصاویر دوربین یا اطلاعات در مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود.

 

رادیو وایرلس چیست؟

همانطور که گفته شد رادیو وایرلس دستگاهی است که امکان جابه جایی دیتا را در فواصل طولانی فراهم کرده و از امواج رادیویی برای انتقال استفاده می نمایند. آنها از دو طریق می توانند دیتا را منتقل نمایند که شامل نقطه به نقطه (PTP) یا یک نقطه به چند نقطه (PTMP) می باشد. این رادیوها یا خود دارای آنتن یکپارچه بوده مانند SXT و یا به صورت Netmetal هستند که در این صورت نیاز به خرید یک آنتن جداگانه دارید.

زمانیکه انتقال دیتا توسط شبکه سیمی امکانپذیر نباشد شبکه وایرلس می تواند بهترین گزینه انتخابی بوده که برای این منظور از رادیو استفاده می شود. البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که با توجه به مسافتی که دیتا باید طی کند شما می بایست رادیو مناسب را خریداری نماید.

یکی از مهم‌ترین مزایای رادیو وایرلس‌ها انعطاف‌پذیری آن‌ها است، به‌طوری که می‌توان از آن‌ها برای انتقال اطلاعات در فواصل مختلف استفاده کرد. گاهی اوقات ضروری است اطلاعات در مسافت‌های طولانی به‌اشتراک گذاشته شوند در نتیجه رادیو وایرلس بهترین گزینه برای دریافت و ارسال داده‌ها است.

 


 

بیشتر بخوانید: آشنای با انواع شبکه وایرلس

 


 

مزایای استفاده از رادیو وایرلس:

از جمله مزایای استفاده از رادیو وایرلس می توان به:

 • مقرون به صرفه: کاهش هزینه های مربوط به تجهیزات فیزیکی با استفاده از امواج و سیگنال‌ها
 • انعطاف پذیری: افزایش انعطاف پذیری به دلیل عدم استفاده از کابل کشی
 • قابلیت گسترش و افزونگی: با توجه به بی‌سیم بودن این تجهیزات می توان به راحتی و تا فواصل طولانی‌تر این شبکه را گسترش داد.
 • قابلیت پیاده سازی ساده: زیرا دیتا را از طریق امواج دریافت خواهند کرد.
 • انتقال داده‌ها بدون محدودیت مکانی

 

عوامل موثر در انتخاب رادیو وایرلس:

 • قدرت آنتن دهی رادیو وایرلس : قدرت آنتن دهی رادیو می باشد که هر چقدر بیشتر باشد به منزله قدرت بیشتر رادیو بی سیم می باشد.
 • مشخصات پردازنده آن : این نکته را در نظر داشته باشید که اگر بخواهید برای شبکه های خیلی بزرگ، اطلاعات ارسال و دریافت داشته باشید، مسلماً نیاز به رادیویی دارید که از نظر سخت افزاری بالا باشد تا بتواند حجم بالایی از اطلاعات و داده های شما را رد و بدل کند و پاسخگوی کامل باشد.
 • پهنای باند و مسافت تحت پوشش : به‌طور مثال، برخی از مدل‌ها برای پوشش‌دهی محدوده‌ای به مسافت زیر 10 کیلومتر با نرخ انتقال 300 مگابیت بر ثانیه طراحی شده‌اند که البته این آمار بیشتر در محیط‌های آزمایشگاهی به‌دست آمده و در دنیای واقعی با توجه به پارامترهای محیطی مثل آب‌ و هوا و نویزهای موجود در محیط دستیابی به این مقدار کمتر می‌شود و برخی دیگر نیز برای پوشش‌دهی محدوده بزرگ‌تری به شعاع 30 کیلومتر در نظر گرفته شده‌اند که برای این منظور باید از آنتن‌های جداگانه‌ای که قدرت بالایی دارند استفاده شود.

 

بارزترین مشخصات یک رادیو وایرلس:

 • پردازنده، حافظه رم و حافظه فلش
 • لایسنس Level
 • عملکرد سیستم
 • استاندارد و مشخصات شبکه بی سیم
 • تامین توان (Passive PoE)

 

کاربرد رادیو وایرلس:

قبل از ورود تجهیزات وایرلس به دنیای فناوری اطلاعات، انتقال دیتا برای مسافت های طولانی یا به سختی صورت می گرفت و یا به طور کل انجام نمی شد. مثلا اگر قرار بودن دو شعبه یک شرکت و یا سازمان را به یکدیگر متصل کنیم، این کار به دلیل حجم بالای کابل کشی بسیار سخت صورت می گرفت.

اما با استفاده از رادیو وایرلس این کار به راحتی صورت گرفته و هزینه سایر تجهیزات شبکه به شدت کاهش می یابد. پس کاربرد رادیو وایرلس را می‌توان انتقال و جابجایی داده‌ها، صوت و تصاویر بدون محدوده مکانی دانست، این امکانات به واسطه آنتن‌های بی‌سیم صورت می پذیرد. استفاده از رادیو بی‌سیم در سازمان‌ها و موسسات بزرگ کارایی بالایی دارد به علاوه در انتقال فایل‌ها در دوربین مدار بسته نیز نقش مهمی را ایفا کرده است.

 

آشنایی با انواع رادیو وایرلس:

رادیو بی سیم ها در قالب دو گروه تقسیم بندی شده اند که هر یک وظیفه و کاربرد خاص خود را دارند که شامل:

رادیو وایرلس چیست

 

 • رادیو وایرلس indoor
 • رادیو وایرلس outdoor

پس یکی از مهمترین نکاتی که باید در نظر گرفته شود این است که رادیو قرار است در کجا نصب شود. اگر قصد استفاده از رادیو وایرلس در محیط‌های باز مثل نمایشگاه‌ها و پارک‌ها را دارید cAP و wAP و cAP lite و Metal 2 و Groove 2 از گزینه‌های خوب در این زمینه هستند.

اگر قصد استفاده از رادیو وایرلس در محیط‌های بزرگ را دارید، به‌طوری که قرار است فرایند انتقال اطلاعات در مسافت‌های طولانی ارسال شوند QRT 5 و Metal 5 و NetBox 5 و BaseBox 5 و DynaDish 5 و NetMetal 5 از گزینه‌های مطرح در این زمینه هستند و اگر قصد استفاده از رادیو وایرلس در مکان‌های کوچک مانند خانه و دفاتر را دارید SXT 5 و LHG 5 و SXTsq 5 و SXT Lite5 و DISC Lite5 و SXTsq Lite5 از گزینه‌های خوب در این زمینه هستند.

پس به طور کلی نتیجه می گیریم که رادیو بی‌سیم indoor و رادیو بی‌سیم outdoor دو نقطه مقابل هم هستند زیرا کمترین شباهتی در انتقال داده‌ها به واسطه این دو وجود دارد. به این صورت که ارسال بسته با موج کوتاه به واسطه رادیو بی‌سیم outdoor صورت می‌گیرد در حالیکه در رادیو وایرلس indoor باید از امواج بلند استفاده شود.

 

اینترنت وایرلس رادیویی:

اینترنت وایرلس رادیویی فناوری است که به تمام نیازهای کاربران برای اتصال به شبکه اینترنت پاسخ می دهد. در این فناوری، کاربر بدون نیاز به خط تلفن می‌تواند با نصب تجهیزات اینترنت رادیوئی در پشت بام یا بالکن ساختمان خود از پهنای باند فرکانسی برای ارسال و دریافت داده‌‌ها استفاده کند.

به‌طور معمول، اینترنت وایرلس رادیویی بر مبنای نیازهای کاربران به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هر یک پهنای باند متفاوتی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. بنابراین مهم است هنگامی که قصد استفاده از این نوع اینترنت را دارید به نیازهای کاری دقت کنید، زیرا این مدل اینترنت قیمت بیشتری نسبت به مدل‌های رایج دارد.

شرکت‌ها کاربران را به سه گروه خانگی، تجاری و حرفه‌ای تقسیم می‌کنند:

 1. کاربران خانگی به ساختمان تک واحدی یا چند واحدی اشاره دارند که سرعتی در بازه 4 تا 12 مگ دریافت می‌کنند.
 2. کاربران تجاری به شرکت‌های تجاری کوچک تا متوسط و همچنین مجتمع‌ها اشاره دارند که اینترنتی در بازه 10 تا 20 مگ دریافت می‌کنند.
 3. کاربران حرفه‌ای مثل شرکت‌های بزرگ و هتل‌ها که اینترنتی در بازه 30 تا 50 مگ دریافت می‌کنند.

 

چرا رادیویی وایرلس ارزان نخریم؟

رادیو وایرلس چیست

 

خرید رادیو وایرلس ارزان می تواند مشکلات زیادی را هنگام انتقال دیتا ایجاد نماید. پس بهتر است به جای برند و قیمت، کاربرد و ویژگی های فنی آن دستگاه را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین به ویژگی هایی که در زیر به آن اشاره شده است توجه داشته باشید:

 1. در شرایط بد جوی و به ویژه هنگامی که باد شدید می‌وزد امواج رادیویی را در جهت درست انتقال دهد.
 2. دامنه وسیعی را پوشش دهد.
 3. عمر عملیاتی مفید خوبی داشته باشد.
 4. نور مستقیم خورشید بر عملکرد آن تاثیر منفی نگذارد.
 5. عرض پرتو (Beamwidth) قابل قبولی داشته باشد.
 6. قابلیت کار در باند فرکانسی ۵ گیگاهرتز را داشته باشد.
 7. توان عملیاتی (دی‌سی‌بل) بالایی داشته باشد.
 8. طراحی Dual Polarization داشته باشد. به این معنا که قابلیت ارسال امواج را به صورت افقی و عمودی داشته باشد و پهنای باند و زاویه مطلوب به‌طور مثال 120 درجه در حالت افقی داشته باشد.
 9. مجهز به ویژگی کاهش تاثیر تابش‌دهنده دستگاه‌های RF مجاور با آنتن باشد.
 10. از تکنیک کنترل فشار باد و نویز محیط استفاده کند تا امواج به شکل پایداری ارسال شوند.

 

مودم رادیویی چیست؟

مودم رادیویی قابلیت انتقال داده ها و اطلاعات را به صورت بی سیم در محدوده ای تا 10 کیلومتر را دارد. شما با استفاده از مودم رادیویی می توانید یک راه مدرن برای شبکه های رادیویی خصوصی ایجاد کنید. در واقع شبکه های رادیویی خصوصی در برنامه‌های کاربردی حیاتی صنعتی، هنگامی که به ارتباط داده های فوری نیاز می باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع مودم این قابلیت را به داده ها می دهد که از اپراتورهای شبکه مخابراتی یا ماهواره ای مستقل باشد. عوامل موثر بر عملکرد رادیو عبارتند از: ارتفاع و نوع آنتن، حساسیت رادیو، توان خروجی رادیو و طراحی کامل سیستم می باشد.

فناوری بی‌سیم ارائه‌ شده توسط مودم‌ های رادیویی با استفاده از حالت انتقال مستقل از حامل در فواصل 100 کیلومتری، تا زمانی که خط دید حفظ شود، یک توان عملیاتی داده با فرکانس (۲٫۴-۱۹٫۲kbps) را ارائه می‌کند. برای سایت های راه دور، این امکان دارد که تنها جایگزین برای اطمینان از دانلود منظم داده ها باشد. مودم های رادیویی برای انتقال به یک آنتن خارجی نیاز دارند و بنابراین، دید بین گیرنده و سایت های دانلود لازم و ضروری می باشد.

 

پرکاربردترین رادیو وایرلس در ایران کدام است؟

رادیو وایرلس میکروتیک پرفروش ترین و پرکاربردترین رادیو وایرلس در ایران می باشد که در انواع مختلف با ویژگی های متفاوتی تولید شده اند. شما می توانید متناسب با نیاز خود رادیو مورد نظر خود را انتخاب نمایید. از انواع رادیو وایرلس میکروتیک میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم. به صورت کلی رادیو میکروتیک در دو نوع طراحی و تولید شده و به بازار عرضه می شود:

 •  QRT 5
 •  Metal
 •  NetBox 5
 • DynaDish
 • Netmetal 5

این نوع از انواع رادیو میکروتیک، جهت استفاده در محیط های بسیار بزرگ با منتقل نمودن اطلاعات در مسافت های بسیار طولانی مثل پاپ سایت ها، کارخانه و… مورد استفاده قرار می گیرند.

 • SXT 5
 • LHG5
 • SXTsq 5
 • SXT Lite 5
 • DISC lite
 • SXTsq Lite 5

این مدل های رادیو میکروتیک، جهت استفاده در کسب کارها و مکان های کوچک مثل دفاتر و یا حتی خانه مناسب بوده و استفاده می شوند.

 

 رادیو وایرلس میکروتیک برای دوربین مداربسته:

رادیو وایرلس میکروتیک برای انتقال تصاویر دوربین مداربسته از دستگاه های مختلفی نیز استفاده می شود. جهت استفاده از این دستگاه ها نیاز به کابل کشی های زیادی بوده است. برخی اماکن نیز برای انتقال داده ها و اطلاعات دوربین های مداربسته از آنتن استفاده می کردند.

آنتن ها شاید نسبت به سیستم های قبلی کمتر به کابل و سیم کشی نیاز داشتند ولی دارای یک سری معایب نیز بودند. قدرت آنتن ها در حفظ کیفیت تصاویر، سرعت انتقال اطلاعات و برد یا مسافت انتقال داده ها چندان قابل قبول نبود. اهمیت کارایی های رادیو وایرلس میکروتیک برای دوربین مداربسته در حل این مشکلات بیشتر به چشم میاید.

همانطور که میدانید؛ رادیو وایرلس میکروتیک با استفاده از امواج رادیویی تصاویر و اطلاعات مورد نظر را انتقال می دهد. رادیو وایرلس میکروتیک نسبت به آنتن ها؛ توانایی پوشش بیشتری دارند و می توانند در مسافت های خیلی دور نیز با کیفیت و سرعت قابل توجهی انتقال اطلاعات را انجام دهند.

مزایا و کارایی های رادیو وایرلس میکروتیک برای دوربین مداربسته؛ شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش هزینه خرید تجهیزاتی مانند سیم و کابل ها.
 • کاهش هزینه استهلاک تجهیزات فیزیکی.
 • استفاده آسان برای دوربین مداربسته.
 • امکان افزایش مسافت محدوده انتقال اطلاعات.

 


 

بیشتر بخوانید: تنظیم رادیو وایرلس میکروتیک برای اتصالات PTP

 


 

نحوه برقراری ارتباط بین یک یا چند رادیو وایرلس:

ارتباطات وایرلس به چند دسته تقسیم می شوند که شامل: 

ـ  Point to Point:

رادیو وایرلس چیست

 

این نوع ارتباط بین دو نقطه می باشد که برای برقراری ارتباط بین این نقاط از رادیوی وایرلس استفاده می شود. که در آن یک رادیو در نقش سرویس دهنده یا Access Point و رادیوی دیگر در نقش سرویس گیرنده یا Station می باشد. اتصالات Point to Point را می توان در مسافت کم و حتی مسافت زیاد تا ده ها کیلومتر استفاده کرد.

این روش برای شرکت هایی که دارای 2 شعبه بوده و تمایل دارند بین این آنها ارتباط برقرار نمایند استفاده می شود. این نوع از اتصالات زمانی برقرار می شود که دید کاملاً مستقیم و بدون مانع باشد. یکی از مزایای این نوع ارتباط رادیویی هزینه به صرفه و همچنین راه اندازی آسان آن نسبت به سایر روش ها می باشد.

 

ـ Point to MultiPoint:

رادیو وایرلس چیست

 

این نوع ارتباط بین چند نقطه که برای برقراری ارتباط بین نقاط از رادیوی وایرلس استفاده می شود. که در آن یک رادیو نقش سرویس دهنده یا اکسس پوینت و رادیوهای دیگر در نقاط مختلف نقش سرویس گیرنده یا Station را ایفا می کنند.

از این روش زمانی استفاده می شود که یک شرکت دارای شعبات مختلفی بوده و تمایل دارد بین کلیه این شعبات ارتباط برقرار نماید، در این حالت ارتباط Point to Multipoint می تواند گزینه مناسبی باشد.

زیرا این روش همانطور که گفته شد علاوه بر هزینه مناسب، دارای نصب آسانی نیز بوده و تنها گزینه ای که می بایست در آن آن رعایت شود دید مستقیم بدون وجود هیچ گونه مانعی می باشد.

 

خرید انواع رادیو وایرلس  از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران با گارانتی معتبر

 

دیدگاهی در مورد “رادیو وایرلس چیست و چه کاربردی دارد؟

 1. اشکان وفادار گفت:

  دوعد رادیو وایرلس میخواستم برای اتصال شبکه دوتاسختمان با فاصله ۵ متری از هم چی پیشنهاد می فرمایید؟

  1. رقیه وحدتی گفت:

   سلام ، بستگی به پهنای باندتون داره اگر پهنای باند زیادی ندارین می تونید از sxtsq lite 5 استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: