آنچه در این مقاله می خوانید:

راهنمای خرید اکسس پوینت

راهنمای خرید اکسس پوینت

اکسس پوینت یکی از مهم ترین تجهیزات شبکه محسوب می‌شود که امروزه اهمیت بسیار زیادی دارد. کاربران با استفاده از اکسس پوینت می‌توانند به راحتی پوششش دهی WiFi خود را افزایش دهند و همچنین تعداد بیشتری دستگاه به اکسس پوینت متصل می شوند. اکسس پوینت ها در دو نوع اکسس پوینت indoor و اکسس پوینت outdoor که هر دو نوع دارای مزایا و کاربرد های فراوانی است به فروش می‌رسد. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با راهنمای خرید اکسس پوینت بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید با خیال راحت و با خواندن این مقاله، خریدی مناسب و باکیفیتی داشته باشید در نتیجه با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

 


 

بیشتر بخوانید: نحوه تبدیل روتر به اکسس پوینت

 


 

اکسس پوینت چیست:

Access Point به معنای نقطه دسترسی است که به اختصار AP یا WAP نامیده می‌شوند. اکسس پوینت دستگاهی است که یک شبکه بی سیم محلی را به وجود میاورد و همچنین این دستگاه برای شما این امکان را فراهم میکند که از طریق آن بتوانید چندین سیستم کامپیوتری را از طریق شبکه های بیسیم به یکدیگر در فضاهایی مانند شرکت ها، ادارات، سازمان ها و … متصل کنید. در حقیقت این دستگاه مانند آنتن عمل می‌کند.

استفاده از این دستگاه سبب می‌شود تا افراد با رفتن از اتاق به اتاق دیگری، دچار قطعی ارتباط بیسیم نشوند و به طور خودکار در بین اکسس پوینت های ساختمان سوئیچ شوند. این موضوع زمانی اتفاق میافتد که هیچ گونه قطعی در ارتباطات و اتصالات به وجود نیاید. شبکه هایی که توسط اکسس پوینت ایجاد می‌شوند Wireless یا WLAN نامیده می‌شوند. برای پیدا کردن بهترین محل جهت نصب اکسس پوینت نیاز به طراحی دقیق و کاملی دارید تا OVERLAP شدن فرکانس ها حذف شوند و نویزها کاهش یابند.

راهنمای خرید اکسس پوینت

 

کاربرد اکسس پوینت چیست:

همانطور که گفتیم اکسس پوینت ها دارای کاربرد فراوانی است به همین جهت، خرید و فروش این دستگاه روز به روز در حال افزایش است. Access Point اکثرا در ساختمان های بزرگ برای پوشش دهی کلی فضا مورد استفاده قرار میگیرد. همانطور میدانید دستگاه‌هایی مانند مودم و روتر قابلیت پوشش دهی فضاها را ندارند. بنابراین اگر قصد دارید اتصال دستگاه‌های شما قطع نشود حتما باید از اکسس پوینت استفاده کنید.

در حقیقت اکسس پوینت به وسیله کابل شبکه به سوئیچ شبکه، مودم و روتر متصل می‌شود. اکسس پوینت شرایط محیطی را به گونه ای فراهم میکند که کاربران می توانند به وسیله‌ی‌ آن فضای مورد نظر خود را به WiFi مجهز کنند. برای مثال اگر کاربران بخواهند در یک شرکت و یا سازمان، چند اتاق را به WiFi متصل کنند نیاز نیست که برای آن فضا مودم و روتر خریداری کنند، چرا که شما میتوانید با نصب یک اکسس پوینت دیواری یا اکسس پوینت سقفی آن فضا را به WiFi متصل کنید.

 


 

بیشتر بدانید: مطالعه در رابطه با تکنولوژی WiFi

 


 

انواع اکسس پوینت:

امروزه با پیشرفت تکنولوژی مدل‌های گوناگونی از اکسس پوینت تولید و در بازار تجهیزات شبکه به فروش می‌رسد. به همین دلیل در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با انواع مدل‌های مختلفی مانند اکسس پوینت‌های دیواری و سقفی، اکسس پوینت های تک بانده و دو بانده، اکسس پوینت های داخلی و خارجی آشنا کنیم.

 

 • اکسس پوینت دیواری و سقفی:

اگر کاربران به دنبال اکسس پوینت با ابعاد کوچک هستند بهتر است که خرید اکسس پوینت دیواری و سقفی را در دستور کار خود قرار دهند. بهتر است بدانید که این نوع از اکسس پوینت بر روی دیوار نصب می‌شوند. همچنین این اکسس پوینت های دیواری دارای ظاهر جذاب و کوچکی هستند و سرعت این اکسس پوینت در حدود 150 تا 300 مگابایت بر ثانیه بوده که از نظر کاربران سرعت بسیار قابل قبولی دارد.

گروه دیگری از اکسس پوینت ها وجود دارند که به جز دیوار، قابلیت قرار گرفتن بر روی سقف را نیز دارند. این مدل از اکسس پوینت ها در دو نوع تک بانده و دو بانده تولید شده است. به همین جهت میزان پوشش دهی و سرعت وایرلس این نوع از اکسس پوینت نسبت به مدل دیواری آن در سطح بالاتری قرار دارند. در انتها بهتر است بدانید که اکسس پوینت های سقفی دو بانده از فرکانس 5 و 2.4 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کنند.

راهنمای خرید اکسس پوینت

 

 • اکسس پوینت داخلی و خارجی (Indoor و Outdoor):

از مهم ترین معیارهای هنگام خرید اکسس پوینت که باید به آن توجه کنید نوع ساختار اکسس پوینت است. اکسس پوینت ها در دو دسته داخلی و خارجی تولید می‌شوند. اگر افراد قصد دارند برای فضای داخلی یک اکسس پوینت خریداری کنند بهتر است از اکسس پوینت INDOOR استفاده کنند.

این مدل از اکسس پوینت برای داخل ساختمان طراحی شده است به همین جهت دارای ویژگی های خاصی می باشند. همچنین این مدل دارای ابعاد کوچکی هستند و به همین جهت به هیچ دلیل تاثیرات منفی بر روی دکوراسیون داخل فضا نمیگذارند. ولی در مقابل شرایط جوی و محیطی مانند طوبت،گرد و غبار، مقاومت کمتری نسبت به اکسس پوینت های Outdoor دارند.

در ادامه به آشنایی با اکسس پوینت های outdoor یا همان اکسس پوینت های خارجی میپردازیم. اکسس پوینت های outdoor برای فضاهای باز طراحی شده است که بیشتر اوقات در باغ رستوران‌ها و فضاهای باز استفاده میشوند چرا که این دسته از اکسس پوینت ها سیگنال‌هایی را تولید می‌کنند که موجب می‌شوند کاربر به هیچ وجه با کاهش سرعت و قطعی اتصال مواجه نشود. این مدل از اکسس پوینت های خارجی در شرایط بد جویی مانند باد و باران و رطوبت و غیره… دارای مقاومت هستند و همین موضوع سبب شده تا یک گزینه مناسب برای افرادی محسوب شوند که نیاز به نصب اکسس پوینت در محیط بیرون دارند.

راهنمای خرید اکسس پوینت

 

 • اکسس پوینت تک بانده و دوبانده:

همانطور که در قسمت بالا مطالعه کردید اکسس پوینت‌ها در دو دسته تک بانده و دو بانده تولید می‌شوند. اکسس پوینت های تک بانده از فرکانس 2.4 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کنند و همچنین سرعت انتقال آن‌ها حدود 150 تا 450 مگابایت بر ثانیه است.

اگر کاربران قصد دارند اکسس پوینت با سرعت بالاتری داشته باشند بهترین گزینه اکسس پوینت دوبانده است چرا که این اکسس پوینت ها از دو فرکانس 2.4 و 5 گیگابایت پشتیبانی میکند. همچنین این مدل از اکسس پوینت ها دارای نرخ انتقال بالاتری نسبت به اکسس پوینت های تک بانده می باشند. بهتر است بدانید اکسس پوینت های دو بانده از قیمت بالاتری نسبت به اکسس پوینت های تک بانده برخوردار هستند.

راهنمای خرید اکسس پوینت

 


 

بیشتر بخوانید: تفاوت پهنای باند 2.4 و 5 گیگاهرتز

 


 

 • اکسس پوینت تجاری:

اگر سازمان و یا شبکه شما دارای کاربران زیادی است، اکسس پوینت تجاری یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما بوده زیرا از این مدل اکسس پوینت در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که دارای کاربران زیادی باشند مانند: هتل ها،رستوران ها، پاساژها، سازمان ها و…. همچنین اکسس پوینت های تجاری دارای امینت بالایی هستند و قابلیت اتصال چندین دستگاه به صورت همزمان را دارند همچنین با استفاده از این مدل می توانید محدودیت برای کاربران ایجاد کنید. این مدل دارای سرعت قابل قبولی برای اتصال افراد به شبکه است.

 

 • اکسس پوینت مستقل:

از پرکاربردترین اکسس پوینت ها می‌توانیم به اکسس پوینت مستقل اشاره کنیم بهتر است بدانید این مدل از اکسس پوینت ها امکانات زیادی ندارند و شما فقط میتوانید در مورد مسائلی مانند: دسترسی، پیاده سازی فایروال و احزاز هویت از آن استفاده کنید.

 

 • اکسس پوینت کنترلی:

از پیشرفته‌ترین اکسس پوینت‌های موجود، اکسس پوینت کنترلی است که بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است. از ویژگی‌ها و امکانات این مدل می‌توانیم به مدیریت متمرکز، پیکربندی و رمزگذاری آن اشاره کنیم. این مدل به دلیل اینکه از امنیت زیادی برخوردار است، قیمت بالایی دارد و به همین دلیل است که از این مدل‌ها فقط در شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ که نیاز به امنیت بالا و مدیریت اطلاعات دارند، استفاده می شود.

 

راهنمای تفاوت اکسس پوینت و روتر:

در این قسمت از مقاله قصد داریم تفاوت اکسس پوینت و روتر را مورد بررسی قرار دهیم. چراکه بسیاری از افراد در زمان خرید اکسس پوینت به این فکر می‌کنند که کارایی روتر و اکسس پوینت یکسان می‌باشد. جالب است بدانید که روتر قابلیت ایجاد شبکه LAN را دارد اما این موضوع در اکسس پوینت وجود ندارد.

در واقع اکسس پوینت برای افزایش پوشش دهی شبکه بیسیم مورد استفاده قرار میگیرد، بنابراین یک روتر میتواند کار اکسس پوینت را انجام دهد اما این موضوع در مورد اکسس پوینت صدق نمیکند چرا که اکسس پوینت برای پوشش بیشتر فضا استفاده میشود و باید آن را در مکانی قرار دهید که پوشش دهی شبکه را افزایش دهد. در این صورت افراد بیشتری میتوانند به شبکه متصل شوند.

راهنمای خرید اکسس پوینت

 


 

بیشتر بدانید: ویدئو تفاوت روتر و اکسس پوینت

 


 

تفاوت مودم با اکسس پوینت:

مودم دستگاهی است که به خط تلفن و یا هر خط فیزیکی دیگر که داشته باشید متصل می‌شود و اصولا دارای اتصال اترنت و گاهی یو اس بی است که امکان انتقال داده به وسیله خط تلفن را فراهم می‌کند. برخی از ارائه دهندگان خدمات اینترنتی مودم، اکسس پوینت و روتر را در داخل یک دستگاه جمع آوری کرده اند. این دستگاه ها که دارای چند وظیفه هستند یک وظیفه را به بهترین شکل انجام نمی‌دهند.

اتصال مودم به اینترنت به وسیله کابل اترنت به پریز تلفن است. اما روتر این اتصال را به کمک ایجاد یک شبکه‌ی محلی بین دستگاه‌هایی مانند گوشی های هوشمند و لپتاپ و غیره پخش می‌کند و اکسس پوینت با اتصال به روتر، این شبکه را گسترده‌تر می‌کند و می‌تواند امواج را به نقاط کور داخل شبکه برساند.

 

 راهنمای خرید اکسس پوینت :

برای راهنمای خرید اکسس پوینت باید معیار های خاص و مختلفی را مد نظر داشته باشیم. برای مثال باید سرعت wirless، دو بانده و یا تک بانده بودن اکسس پوینت، پورت های شبکه، قابلیت های POE و قدرت آنتن دهی را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید یک اکسس پوینت مناسب و با کیفیت بالا را خریداری کنید. در ادامه تمام ایتم های راهنمای خرید اکسس پوینت را بررسی خواهیم کرد.

 

 • دو باند بودن و یا تک باند بودن اکسس پوینت

دو بانده و یا تک باند بودن اکسس پوینت دارای اهمیت ویژه ای است که باید در هنگام خرید به آن توجه کنید. اکسس پوینت های دو بانده دارای سرعت وایرلسی بالاتر و پوشش دهی بهتری نسبت به اکسس پوینت های تک بانده هستند. امروزه خرید اکسس پوینت دو بانده از تک بانده بیشتر شده است.

 

 • دارای پورت شبکه گیگابایتی باشد

 زمان خرید اکسس پوینت باید به نوع پورت آن نیز توجه داشته باشید. اکسس پوینت ها در دو دسته مگابایت و گیگابایت تولید می‌شوند و پیشنهاد می‌کنیم که اکسس پوینیت را خریداری کنید که دارای پورت شبکه از نوع گیگابیت باشد چرا که این مدل از اکسس پوینت ها دارای سرعت انتقال بالاتری هستند.

 

 • دارای سرعت وایرلس بالایی باشد

یکی از مهم ترین موارد در هنگام خرید اکسس پوینت توجه به میزان سرعت وایرلس دستگاه است. اصولا سرعت اکسس پوینت بین 150 تا 450 مگابایت بر ثانیه است. بنابراین میتوان به این نتیجه رسید که بهترین گزینه برای خرید این دستگاه اکسس پوینتی است که دارای سرعت بیش از 300 مگابایت بر ثانیه باشد.

 

 •  دارای قابلیت POE باشد

بیشتر اوقات برای راه‌اندازی یک دستگاه باید به صورت همزمان از کابل شبکه و برق استفاده کنید. این مسئله در مورد دستگاه DVR، دوربین مداربسته و بسیاری از دستگاه‌های دیگر صدق می‌کند. اگر اکسس پوینت دارای قابلیت POE باشد می‌تواند برق مورد نیاز دستگاه را تامین کند. پس بهتر است اکسس پوینتی را خریداری کنید که از قابلیت PoE برخوردار باشد.

 

 • قابلیت قدرت آنتن دهی بالایی داشته باشد

از مهم ترین ویژگی های که باید در هنگام خرید این دستگاه به آن توجه کنیم قدرت آنتن دهی بالای است چرا که شما آن را برای پوشش دهی فضای بیشتر خریداری می‌کنید. در نتیجه باید مدلی را انتخاب کنید که دارای قدرت آنتن دهی بالایی باشد.

 

هنگام استفاده از اکسس پوینت به موارد زیر توجه کنید:

 • اکسس پوینت های نصب شده به امواج و نویزها حساسیت بالایی دارند و یک موتور الکتریکی به راحتی می تواند امواج آن را تضعیف و دچار اختلال کند.
 • در AP های خانگی موانعی مثل دیوار به راحتی می توانند تا 30 درصد از توان دستگاه تان را کم کنند.
 • نباید به هیچ عنوان Access Point ها را کنار یکدیگر نصب کنید که این فاصله با درنظر گرفتن میزان فرکانس و پوشش دهی کنترل می شود.
 • AP ها به خودی خود هیچ کارایی ای ندارند و حتما باید به وسیله یک روتر یا سرور، به عنوان یک شبکه فعالیت کنند.
 • در محیط های شلوغ و پر تردد که افراد زیادی نیاز به اتصال به اکسس پوینت دارند باید از مدل های بالاتر با پوشش دهی بیشتر استفاده کنید.
 • تمامی برند های اکسس پوینت استفاده شده در یک شبکه به دلیل سادگی در تنظیمات و مسئله رومینگ بهتر است از یک برند باشند. ولی کاربران میتوانند از مدل های مختلف یک برند استفاده کنند.

 

فواید استفاده از اکسس پوینت:

و در انتها از فواید اکسس پوینت میتوانیم به طور کلی به استفاده از این دستگاه یعنی افزایش پوشش دهی و محدودیت انتقال سیگنال 100 تا 300 متر اشاره کنیم. همچنین از جهت دیگر هر اکسس پوینت قابلیت اتصال 60 عدد دستگاه را به صورت همزمان به شبکه را فراهم می کند. به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از اکسس پوینت سبب می‌شود تا شما کابل کمتری را برای راه اندازی یک شبکه استفاده کنید. در نتیجه این مسئله سبب  کاهش هزینه می‌شود.

 

شما می توانید انواع اکسس پوینت میکروتیک مورد نیاز خود را از فروشگاه اینترنتی مسترشبکه با بهترین قیمت و کیفیت، همراه با گارانتی معتبر خریداری نمایید.

دیدگاهی در مورد “راهنمای خرید اکسس پوینت

 1. شاهی گفت:

  درود و سپاس از مطالب مفید ارائه شده ، در مطالب فوق اشاره ایی به ارتفاع نصب اکسس پوینت و تاثیر آن بروی آنتن دهی و پوشش بهینه فضاهای داخی و یا بیرونی نشده است . ممنون میشم اگه مطالبی را ارائه نمایید .

 2. امین سروی گفت:

  سلام.وقتتون بخیر.یه مساحت هزار و ششصد متر مربعی دارم فضای بیرونی، میخواستم با یه دونه اکسس پوینت -Outdoor در وسط این محیط پوشش بدم.آیا این اکسس پوینت میتونه این مساحت رو پوشش بده

  1. مهشید افخمی گفت:

   میزان پوشش دهی یک اکسس پوینت وایرلس به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله توان فرستنده، حساسیت گیرنده، محیط اطراف و سایر تنظیمات بستگی دارد. اما اگر همه شرایط ایده آل باشد امکان استفاده از یک اکسس پوینت Outdoor هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: