مقایسه ماژول های فیبر نوری SFP-10G-SR ،SFP-10G-LRM و SFP-10G-LR:

مقایسه ماژول های فیبر نوری SFP-10G-SR ،SFP-10G-LRM و SFP-10G-LR

مقایسه ماژول های فیبر نوری SFP-10G-SR ،SFP-10G-LRM و SFP-10G-LR:

ماژول فیبر نوری SFP-10G-LRM یک ماژول SFP+ است زیرا از هر دو انتقال MMF و SMF پشتیبانی می کند. البته ماژول فیبر نوری SFP-10G-SR و ماژول فیبر نوری SFP-10G-LR هر دو از 10 گیگابیت MMF و همچنین SMF پشتیبانی می کنند. اما شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که تفاوت میان این سه ماژول چیست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت آنها و همچنین نحوه انتخاب درست هر کدام حتما ادامه این مطلب رو دنبال کنید.

 

جدول زیر مقایسه ماژول های فیبر نوری SFP-10G-SR ،SFP-10G-LRM و SFP-10G-LR را نشان می دهد:

 

StandardFiber ModeDistanceConnectorWavelengthModels
10GBASE-SRMultimode300mDuplex LC850nmSFP-10G-SR
10GBASE-LRSingle mode10kmDuplex LC1310nmSFP-10G-LR
10GBASE-LRMMultimode220mDuplex LC1310nmSFP-10G-LRM
10GBASE-LRMSingle mode300mDuplex LC1310nmSFP-10G-LRM
10GBASE-LRMSingle mode2kmDuplex LC1310nmSFP-10G-LRM2

 

نکته مهم: ماژول فیبر نوری SFP-10G-LRM2 نسخه ارتقاء یافته ماژول فیبر نوری SFP-10G-LRM است.

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید سه نوع ماژول +SFP اشتراکات زیادی دارند اما به طور کلی از نظر طول موج ، حالت فیبر و فاصله انتقال با یکدیگر متفاوت هستند.

حال این شباهت ها و تفاوت ها سبب شده تا انتخاب یکی از میان این سه کمی دشوار باشد، پس چگونه باید از بین آنها انتخاب کنیم؟ آیا هنگامی که دو ماژول به طور همزمان خواسته های ما را برآورده می کنند، چگونه از این دو تنها یکی را انتخاب نماییم؟ در اینجا، ما به مقایسه ماژول های فیبر نوری SFP-10G-SR ، SFP-10G-LRM و SFP-10G-LR خواهیم پرداخت.

 

مقایسه ماژول های فیبر نوری SFP-10G-LRM و  SFP-10G-SR:

SFP-10G-SR-vs-SFP-10G-LRM-vs-SFP-10G-LR,

 

ماژول های فیبر نوری SFP-10G-SR و SFP-10G-LRM هر دو از انتقال MMF پشتیبانی می کنند. SFP-10G-SR از کابل 300 متری OM3 و کابل 400 متری OM4 پشتیبانی می کند در حالی که SFP-10G-LRM از کابل 200 متری OM3 یا OM4 پشتیبانی می کند.

SFP-10G-SR از 300 متر کابل OM3 و از 400 متر کابل OM4 و SFP-10G-LRM از 200 متر کابل OM3 و OM4 پشتیبانی می کنند.

پس اینجا کمی انتخاب ما راحت تر می شود زیرا هنگامی که کابل زیر 300 متر است توصیه ما به شما استفاده از ماژول های SFP-10G-SR می باشد. اما اگر به عنوان مثال، طول به کابل 200 متر با پهنای باند 500 مگاهرتز در کیلومتر نیاز داشته باشید، ماژول فیبر نوری SFP-10G-LRM برای شما مناسب است.

 

تفاوت فیبرهای OM3 و OM4 در چیست؟

 

برای آنکه این تفاوت ها را بیشتر درک کنید، جدول زیر را مشاهده نمایید:

 

Modal Bandwidth (MHz km)Cable DistanceCable TypeCore Size (Microns)Wavelength (nm)10G SFP+
160 (FDDI)
200 (OM1)
400
500 (OM2)
2000 (OM3)
4700 (OM4)
26m
33m
66m
82m
300m
400m
MMF62.5
62.5
50
50
50
50
850SFP-10G-SR/ SFP-10G-SR-X
500
400
500
220m
100m
220m
MMF62.5
50
50
1310SFP-10G-LRM

 

البته در برخی موارد هنوز افرادی هستند که از کابل های OM1 و OM2 استفاده می کنند. که در این شرایط استفاده از ماژول های فیبر نوری SFP-10G-LRM پیشنهادی می شود زیرا این ماژول ها می توانند تا 200 متر را پشتیبانی کنند، که این در حالی است که SFP-10G-SR تنها می تواند از 33 متر را پشتیبانی نماید.

در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که در صورت استفاده از کابل های OM1 و OM2 در ماژول SFP-10G-LRM باید فیبر ما از استاندارد (MCP (mode conditioning patch cable پشتیبانی کند. در زمان استفاده از فیبر های OM3 و OM4 نیازی به MCP بودن فیبر نیست ولی به شدت توصیه می شود قبل از اتصال فیبر به ماژول Power Level آن را اندازه گیری نمایید.

 

مقایسه ماژول های فیبر نوری SFP-10G-LRM یا  SFP-10G-LR:

 

SFP-10G-SR-vs-SFP-10G-LRM-vs-SFP-10G-LR,

 

ماژول های فیبر نوری SFP-10G-LR برای ارتباطات دوربرد تا 10 کیلومتر طراحی شده اند، مانند دانشگاه های بزرگ و یا راه اندازی شبکه در خطوط مترو مناسب می باشند. ماژول فیبر نوری SFP-10G-LRM علاوه بر انتقال MMF ، می تواند از انتقال SMF پشتیبانی نیز کند ، که در آن هیچ گونه محدودیتی ندارد و حتی می تواند برای مسافت های بیش از 300 متر نیز استفاده شود.

برای مسافت های 300 متر حتما از SFP-10G-LRM استفاده کنید زیرا از لحاظ اقتصادی هم به صرفه تر است. برای مسافت های 300 متر تا 2 کیلومتر از ماژول های فیبر نوری SFP-10G-LRm2 استفاده کنید، زیرا نسبت به SFP-10G-LR گزینه بهتری محسوب می شود. همچنین برای مسافت های 2 تا 10 کیلومتر استفاده از SFP-10G-LR گزینه مناسب تر محسوب می شود.

نکته مهم : ماژول فیبر نوری SFP-10G-LRM2 امکان پشتیبانی ازحداکثر فاصله انتقال تا 2 کیلومتر SMF را دارد.

 

 به طور خلاصه:

طبق موارد گفته شده در بالا، درک تفاوت میان ماژول های فیبر نوری SFP-10G-SR ، SFP-10G-LRM ، SFP-10G-LR دشوار نیست. و به طور معمول، ماژول های SFP-10G-SR بیشتر از SFP-10G-LRM برای مسافت هایی کوتاه 10G زیر 300 متر توصیه می شوند.پس می توان گفت با این اطلاعات دیگر انتخاب به عهده خود شماست.

در صورتی که کاربر ضرورت استفاده از ماژول LRM  را بر روی بستر MMF دارد در این حات امکان استفاده از ماژول  اگر استفاده از کابل های LRM بیش از MMF مورد نیاز باشد حتما باید از ماژول های فیبر نوری SFP-10G-LRM استفاده نمایید. اگر مسافت انتقال بیش از 300 متر و کمتر از 2 کیلومتر باشد ، استفاده از ماژول فیبر نوری SFP-10G-LRM2 انتخاب بهتری است. برای شبکه هایی که به مسافت های 2 تا 10 کیلومتر نیاز دارند استفاده از ماژول های فیبر نوری SFP-10G-LR مناسب تر است.

برگشت به بالا