|

ماژول های GBIC و انواع آن

همه چیز درباره ی ماژول های GBIC و انواع آن

5/5

هر آنچه درباره ماژول های GBIC باید بدانید:

(Gigabit Interface Converter (GBIC یک وسیله ورودی / خروجی با قابلیت hot-swappable است که به یک درگاه (slot) یا Gigabit Ethernet port وصل می شود و درگاه را با شبکه ارتباط می دهد. البته لازم به ذکر است این ماژول ها به ندرت استفاده می شوند زیرا ماژول های SFP جایگزین مناسبی برای آنها هستند.

GBIC های کمپانی سیسکو در انواع مختلفی در بازار عرضه می شوند. مانند:

1000BASE-T ، 1000BASE-SX ، 1000BASE-LX / LH ، 1000BASE-ZX ، 1000BASE-CWDM یا 1000BASE-DWDM  که می توان آنها را در یک درگاه بر اساس port-by-port تلفیق کرد. با توسعه قابلیت های جدید ، این ماژول ها دسترسی به آخرین تکنولوژی های Interface را آسان می نماید.

ـ Cisco 1000BASE-T GBIC:

ماژول  Cisco 1000BASE-T GBIC (شماره محصول WS-G5483) با استفاده از استاندارد RJ-45 interface یک پورت GBIC را به سیم های Category 5 متصل می کند.حداکثر فاصله کابل کشی Category 5 ، 328 فوت (100 متر) می باشد.

ـ Cisco 1000BASE-SX GBIC:

حداکثر فاصله کارکرد و عملکرد ماژول (Cisco 1000BASE-SX GBIC (WS-G5484 ، با کابل های قدیمی  (MMF(Multimode Fiber

1815 فوت (550 متر) و با کابل لیزری (OM3(optimized multimode fiber3281 فوت (1 Km)  می باشد.

ـ Cisco 1000BASE-LX/LH GBIC:

(Cisco 1000BASE-LX/LH GBIC (WS-G5486 کاملاً با استاندارد IEEE 802.3z 1000BASE-LX10 مطابقت دارد. این ماژول امکان دستیابی تا مسافت حداکثر 6.2 مایل (10 کیلومتر)  بر روی کابل (SMF (single-mode fiber و تا 550 متر بر روی  کابل (MMF(multimode fiber ارائه میدهد.

ـ Cisco 1000BASE-ZX GBIC:

عملکرد ماژول( Cisco 1000BASE-ZX GBIC (WS-G5487 بر فیبر معمولی تا طول 43.4 مایل (70 کیلومتر) می باشد. و عملکرد لینک تا 62 مایل (100 کیلومتر) با استفاده از فیبر تک حالته premium single-mode یا فیبر تک حالته

shifted single-mode امکان پذیر است. طول دقیق لینک به عوامل مختلفی از جمله : کیفیت فیبر ، تعداد اتصالات و کانکتورها بستگی دارد.

در صورت استفاده ازفیبر single-mode fiber در مسافت های کوتاه تر ، ممکن است لازم باشد که از یک تضعیف کننده نوری درون خط in-line استفاده شود تا از اضافه بار گیرنده، جلوگیری شود. یک تضعیف کننده نوری درون خطی 5 dB یا 10 dB باید بین کابل فیبر نوری و پورت دریافت کننده روی ماژول Cisco 1000BASE-ZX GBIC در هر انتهای لینک  هنگامی که طول فیبر نوری کمتر از 15.5 مایل باشد (25 کیلومتر) گذاشته شود.

قیمت ماژول سیسکو مدل GBIC WS-G5483

قیمت ماژول سیسکو مدل GBIC WS-G5486

پشتیبانی از بستر های نرم افزاری(Platform Support)

GBIC های Cisco از انواع مختلف سوئیچ ، روتر و دستگاه های نوری سیسکو (optical transport devices) پشتیبانی می کنند.

اتصالات و کابل کشی (Connectors and Cabling)

  • کانکتور (Dual SC/PC (for optical GBIC modules
  • کانکتور (RJ-45 (for 1000BASE-T GBIC

توجه: برای اتصال ماژول های GBIC با PC و UPS از پچ کورد استفاده می شود. لازم به ذکر است پچ کوردهایی با کانکتورهای APC ساپورت نمی شود. این پچ کوردها باید با استانداردهای (GR-326 (single-mode و (GR-1435 (multimode سازگار باشد.

مشخصات :

جدول 1 مشخصات کابل کشی را برای GBIC های Cisco که در پورت Gigabit Ethernet نصب می شود، ارائه می دهد. توجه داشته باشید که کلیه GBIC های Cisco دارای کانکتورهای نوع SC هستند و حداقل فاصله کابل برای کلیه GBIC های ذکر شده MMF و SMF شش و نیم فوت (2 متر) است.

ماژول های GBIC و انواع آن

نرخ از دست دادن فیبر (Fiber Loss Budgets ) برای 1000BASE-SX ، 1000BASE-LX و 1000BASE-ZX

ماژول های GBIC و انواع آن

ابعاد: (H x W x D: 1.90 x 3.91 x 8.89 cm).

Cisco GBIC به طور معمول کمتر از 75 گرم وزن دارد.

شرایط محیطی و نیازهای انرژی(Environmental Conditions and Power Requirements)

محدوده دمای عملیاتی از 32 تا 122 درجه فارنهایت (0 تا 50 درجه سانتیگراد) است.

محدوده دمای ذخیره سازی از 40 تا 185 درجه فارنهایت (-40 تا 85 درجه سانتیگراد) است.

شماره محصولات Cisco GBIC:

ماژول های GBIC و انواع آن

نصب ماژول های GBIC:

برای نصب ماژول GBIC مراحل زیر را دنبال کنید:

1ـ ماژول GBIC را از جعبه خارج کنید.

2ـ برچسب روی ماژول را بررسی کنید تا مطمئن شوید مدل درستی را خریداری کرده اید.

3ـ پوشش پلاستیکی ماژول را خارج کرده و آن را در جایی نگه دارید زیرا ممکن است در آینده به آن نیاز پیدا کنید.

4ـ با دقت GBIC را از طریق سوکت وارد کرده و آن را درون سوکت GBIC قرار دهید. این کار را تا جایی ادامه دهید که مطمئن شوید ماژول به طور کامل در سوکت جا افتاده است.

احتیاط: مطمئن شوید ماژول را به درستی در داخل سوکت جای داده اید زیرا اگر آن را به اشتباه وارد نمایید ممکن است ماژول و یا سوکت دچار ایراد شوند.

قبل از جدا کردن dust plug های GBIC دستور العمل های زیر را اجرا کنید:

ـ قبل از جدا کردن پوشش Dust Plug های GBIC حتما اطمینان داشته باشید که قرار است با یک پچ پنل نوری اتصال برقرار نماید در غیر این صورت پوشش را جدا نکنید.

ـ همیشه اتصالات SC را قبل از برقراری ارتباط بازرسی و تمیز کنید.

ـ قبل از وصل و یا جدا کردن کانکتور SC گیره آن را نگه دارید.

5ـ dust plug پچ کورد فیبر نوری را از آن خارج کنید و آن را در جایی نگه دارید.

6ـ قسمتهای انتهایی فیبر نوری اتصال دهنده SC را بررسی و تمیز کنید.

7ـ dust plug ماژول را از آن خارج نمایید.

8ـ بلافاصله کابل رابط شبکه را به فرستنده GBIC وصل کنید.

خارج کردن ماژول های GBIC:

اگر می خواهید ماژول های GBIC را حذف کنید اقدامات زیر را انجام دهید:

1ـ اتصالات کابل نوری را از ماژول GBIC جدا کنید.

2ـ با فشردن همزمان دو زبانه پلاستیکی GBIC را از شکاف خارج نمایید.

3ـ GBIC را از شکاف ماژول خارج کنید.

4ـ ماژول GBIC را در یک کیسه ضد الکتریسیته ساکن قرار دهید.

مقاله مرتبط :

مقایسه ماژول های SFP و GBIC

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *