آنچه در این مقاله می خوانید:

نحوه IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو

نحوه IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو

زمانی که به اتصال در شبکه فکر میکنیم؛ اولین دستگاهی که احتمالا به ذهن ما خطور می کند روترها و سوئیچ های شبکه هستند که نقش بسیار مهمی در امکان برقراری ارتباط در یک شبکه را بر عهده دارند. در واقع اصلی ترین نقش برای سوئیچ ها این است که ترافیک ورودی / خروجی را گرفته و آن را به سمت جلو و مقصد نهایی خود منتقل میکند.

امروزه بسیاری از افراد به دنبال این هستند تا نحوه IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو را یاد بگیرند. به همین دلیل ما تصمیم گرفته‌ایم در این مقاله اطلاعاتی را در مورد چگونگی مشاهده تمامی رابط‌ها، تخصیص آدرس IP به رابط Fast Ethernet روتر سیسکو، چگونگی تخصیص دادن آدرس آی پی به رابط سریال روتر سیسکو و همچنین آی پی دادن به سوئیچ سیسکو را به شما آموزش دهیم. در نتیجه اگر قصد دارید نحوه آی پی دادن به روتر و سوئیچ سیسکو را یاد بگیرید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

نحوه مشاهده رابط ها:

برای اینکه تمامی رابط های مربوط به یک روتر سیسکو را ببینید بهتر است بدانید برای انجام اینکار باید طبق دستور العمل زیر عمل کنید.

UPAAE > enable

UPAAE # show ip interface brief

خروجی ای که از این دستور دریافت میکنید به صورت کلی به شکل زیر است. همچنین این نکته مهم را در نظر بگیرید که در مواقع اجرای دستور بالا حتما باید در حالت های Enabale قرار داشته باشد.

نحوه IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو

 

تخصیص آدرس آی پی به رابط Fast Ethernet روتر سیسکو:

در این بخش از مقاله آموزش IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو، قصد داریم به تخصیص آدرس IP به رابط Fast Ethernet روتر سیسکو بپردازیم. این نکته را در نظر داشته باشید که در حالت کانفینگ سراسری، تخصیص آدرس IP به پورت fast Ethernet انجام می‌شود.

در حقیقت باید از عبارت و ترکیب interface fa 0/0 جهت تخصیص آدرس IP استفاده کنید. یک دستور در قسمت زیر وجود دارد که در این دستور fast Ethernet برای تمامی پورت‌های سریال و اترنت یکسان عمل میکند. همانطور که در دستور زیر می بینید بعد از عبارت fast Ethernet عبارت FA را مشاهده می‌کنید. دقت داشته باشید که عبارت FA برای تعیین نوع رابط می‌باشد.

در حقیقت وجود FA در این عبارات تعیین میکند که شما قصد تخصیص پیکربندی رابط اترنت یا رابط سریال را دارید. بخش سوم مربوط به (پورت/رابط) است. همانطور که میبیند در دستور interface fa 0/0 پورت/اترنت (0/0) می‌باشد.

UPAAE > enable

UPAAE # configure terminal

UPAAE (config) # interface fa 0/0

UPAAE (config-if) # ip address 10.1.1.2 255.0.0.0

# UPAAE (config-if)

# exit UPAAE (config)

نحوه IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو

 

نحوه تخصیص آدرس IP به رابط سریال روتر سیسکو:

رابط‌ سریال روتر سیسکو اصولا جهت اتصال دو روتر به شکل محلی یا اتصال به WAN استفاده می‌شوند. در ارتباط با تخصیص آدرس IP به رابط‌های سریال نکته مهمی وجود دارد که باید به آن دقت کنید. در هنگام اتصال دو روتر، یکی باید به عنوان DTE و دیگری باید به عنوان DCE عمل کند. در این موقعیت یکی از روترها با فرمان clock rate سیسکو پیکربندی شده و به نام دستگاه ارتباط دهنده داده (DCE) شناخته می‌شود.

ترکیب نحوی دستور پیکربندی رابط سریال شبیه به پیکربندی رابط اترنت است، اما تنها تفاوت این است که متغیرهای موجود در این فرمان متفاوت هستند، همچنین ساختار فرمان به شکل interface serial 0/0 است. برای اطلاع دقیق تر از شماره‌های پورت سریال روتر سیسکو ابتدا دستور show ip interface brief را در وضعیت enable mode اجرا کنید. مراحل تخصیص آدرس آی پی به یک رابط سریال در شکل زیر نشان داده شده است.

نحوه IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو

مراحل انجام این کار:

UPAAE > enable

UPAAE # configure terminal

UPAAE (config) # interface serial 0/0/0

UPAAE (config-if) # ip address 151.136.116.22 255.255.0.0

UPAAE (config-if) # exit

UPAAE (config) #

دقت داشته باشید بعد از پیکربندی موفقیت‌آمیز رابط روتر سیسکو، باید آن رابط را فعال کنید تا قابل استفاده باشد. همانطور که در تصویر زیر میبینید، تمام رابط‌های روترهای سیسکو به شکل پیش‌فرض مدیریتی و غیر فعال میباشند.

نحوه IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو

 

تجهیزات DTE و DCT چیست:

به تجهیزات پایان دهنده داده ها، تجهیزات DTE گفته میشود که این عبارت مخفف واژه Data Terminating Equipment است. بهتر است بدانید این تجهیزات پایان دهنده به مشتری تعلق دارد و در محل مشتری مستقر میشوند. شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که این تجهیزات چه وظیفه ای دارند؟

باید بگوییم تجهیزات DTE دیتا و اطلاعات را به سیگنال هایی جهت انتقال تبدیل می کند. از سوی دیگر در هنگام دریافت، این سیگنال‌ها را برای کاربر به داده های قابل فهم تبدیل میکند. برای مثال میتوانیم به دستگاهایی چون روتر و کامپیوتر اشاره کنیم.

توجه داشته باشید تجهیزات DCE به تجهیزاتی گفته می‌شود که روند تبدیل و رمز گذاری سیگنال‌ها را انجام می‌دهند. این نکته را در نظر داشته باشید تجهیزات DCE همان تجهیزات پایانی مدار داده‌ها است که مخفف عبارت Data Circuit Terminating Equipment می‌باشد.

همچنین تجهیزات DCE بین خط ارتباطی/رسانه ارتباطی و DTE قرار داده می‌شود. شاید بهتر باشد به این نکته هم اشاره کنیم که تجهیزات DCE بخش جدایی ناپذیر از تجهیزات DTE است. در انتها بهتر است بگوییم که هر تجهیزات و دستگاهی که موجب تنظیم ساعت مابقی دستگاه‌ها شود به عنوان دستگاه DCE شناخته می‌گردد.

 

نحوه IP دادن به سوئیچ سیسکو:

به طور کلی سوئیچ های سیسکو فریم های اترنت را بدون هیچگونه پیکربندی ارسال میکند. منظور از این جمله این است که شما میتوانید یک سوئیچ سیسکو را خریداری کنید و کابل های ارتباطی متصل به دستگاه را به سوئیچ ها وصل و آن را روشن کنید، میبیند که سوئیچ شما بدون هیچ مشکلی کار میکند. اما به طور کلی جهت انجام یکسری از وظایف مدیریتی یا به کارگیری پروتکل های شبیه به پروتکل SNMP سوئیچ باید یک آدرس IP داشته باشید.

آدرس IP تحت یک رابط منطقی که دامنه مدیریتی یا VLAN شناخته و تنظیم می‌شود. به‌طور پیش‌فرض، VLAN 1 شبیه به کارت شبکه سوییچ و برای اتصال به شبکه محلی با هدف ارسال بسته‌ها عمل می‌کند. به‌طور مثال، فرض کنید در نظر داریم یک آدرس آی پی تحت عنوان VLAN 1 را برای سوییچی پیکربندی کنیم، برای انجام این‌کار بر مبنای الگوریتم زیر رفتار می‌کنیم:

  1. به وسیله فرمان پیکربندی سراسری interface vlan 1 به وضعیت پیکربندی VLAN1 وارد می‌شویم‌.
  2. به وسیله از زیرفرمان رابط ip address IP_ADDRESS SUBNET_MASK یک آدرس آی پی تخصیص می‌دهیم.
  3. رابط VLAN1 را به وسیله فرمان رابط no shutdown فعال می‌کنیم.
  4. (اختیاری) از فرمان پیکربندی سراسری ip default-gateway IP_ADDRESS برای پیکربندی گیت‌وی پیش‌فرض استفاده می‌کنیم.
  5. (اختیاری) از فرمان پیکربندی سراسری ip name-server IP_ADDRESS برای پیکربندی سرور سامانه نام دامنه (DNS) استفاده می‌کنیم.

برای روشن شدن بهتر این موضوع، به شبکه ساده نشان داده شده در شکل زیر دقت کنید.

نحوه IP دادن به روتر و سوئیچ سیسکو

در تصویر بالا یک شبکه ساده وجود دارد که از یک میزبان و یک سوئیچ تشکیل شده است. در اینجا ما میتوانیم یک آدرس IP تخصیص بدهیم تا ارتباط میان دو دستگاه انجام شود که به صورت زیر است:

sw1 (config) # int vlan 1

sw1 (config-if) # ip address 10.1.1.2 255.0.0.0

sw1 (config-if) # no shut down

sw1 (config) #

%LINK-5-CHANGED: Interface Vlan1, changed state to up

%LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on interface Vlan1, changed state to up

برای اطمینان از درستی انجام کار، میتوانیم از عملیات زیر show int vlan 1 استفاده کنیم:

sw1 #show int vlan1 Vlan1

is up, line protocol is up

Hardware is CPU Interface, address is 0030.a3e8.6b3c (bia 0030.a3e8.6b3c)

Internet address is 10.0.0.2/8….

به علاوه جهت اطلاع از این که میزبان بدون مشکل قادر به برقراری ارتباط با سوییچ بر مبنای آدرس IP تخصیص داده شده است، از میزبان A به صورت زیر است:

C:\>ping 10.0.0.2

Pinging 10.0.0.2 with 32 bytes of data:

 Reply from 10.0.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=255

Reply from 10.0.0.2: bytes=32 time<1ms TTL=255…

منبع: study-ccna.com

شما میتوانید انواع تجهیزات شبکه را  از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshid01
javadi
mohammadi
ali

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: