آنچه در این مقاله می خوانید:

انواع تجهیزات پسیو و کاربرد آنها در شبکه

انواع تجهیزات پسیو

به طور کلی تجهیزات مورد استفاده در شبکه به دو دسته تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه تقسیم می شوند. تجهیزات اکتیو به دستگاه هایی مانند سرور، سوئیچ، روتر و غیره گفته می شود در واقع این تجهیزات سیگنال های الکترونیکی را تولید، هدایت و مسیریابی می کنند.

تجهیزات پسیو به تجهیزاتی گفته می شود که سیگنال های خروجی از تجهیزات اکتیو را منتقل می کنند. ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با انواع مختلف تجهیزات پسیو و کاربرد آن ها در شبکه صحبت کنیم.

 

انواع تجهیزات پسیو:

 

ـ کابل شبکه:

انواع تجهیزات پسیو

 

کابل شبکه به مجموعه سیم‌هایی از جنس مس یا شیشه گفته می‌شود که برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات بین کامپیوترها، روترها، سوییچ‌ها و شبکه‌های استورج SAN (به طور کلی بین اجزا و مولفه های شبکه) استفاده می‌شود. پس کابل‌ها رسانه‌ای هستند که داده‌ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود.

کابل های شبکه شامل کابل های کواکسیال، کابل شبکه زوج و کابل فیبر نوری هستند.

 


 

بیشتر بخوانید: کابل شبکه چیست و انواع آن

 


 

ـ پچ کورد:

 

انواع تجهیزات پسیو

 

پچ کورد شبکه در واقع یک کابل شبکه کوتاه (از 0.5 تا 20 متر) است که در دو سر آن یک سوکت با استاندارد RJ-45 نصب شده است. هر کاربر شبکه می‌تواند انتهای طول دلخواهی از یک کابل شبکه را سوکت بزند و از آن برای اتصال تجهیزات شبکه استفاده کند، پس چه نیازی به استفاده از پچ کوردها داریم و تفاوت پچ کوردها با کابل شبکه چیست؟

 


 

بیشتر بخوانید: پچ کورد چیست و چه کاربردی دارد؟


 

اگر شبکه شما بزرگ باشد سوکت زدن کابل های شبکه می تواند بسیار زمانبر باشد و از طرفی اگر به درستی این کار صورت نگیرد انتقال داده با اختلال رو به رو خواهد شد. از طرفی دیگر با تنوع رنگ این پچ کورد ها در کابل کشی ساختار یافته می‌توان از هر رنگ برای ایجاد یک اتصال خاص استفاده کرد. یکی از مهمترین قسمتهای شبکه پچ کورد است که می تواند کارایی شبکه را تحت تاثیر قرار دهد. پچ کوردها در طولهای 30 و 50 سانتی ، 1 ، 2 ،3 ،4 ،5 ،10 ، 15 متری تولید می شوند و در همان کارخانه 2 سر آن به سوکت RJ45 پانچ می‌شود.

پچ کورد ها در رنگهای مختلف و با دو نوع ژاکت LSZH و PVC ساخته می شوند که اولی فاقد هالوژن می باشد و در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند.

 


 

بیشتر بخوانید: مدیریت کابل های شبکه در دیتاسنترها

 


 

ـ پچ پنل:

انواع تجهیزات پسیو

وظیفه اصلی پچ پنل شبکه این است که بین نقاط انتهایی کابلهای شبکه و تجهیزات شبکه ای مثل هاب، روتر، … قرار گرفته و به جای این که کابل های شبکه مستقیما به این تجهیزات متصل شود، از طریق پچ پنل این اتصال صورت خواهد گرفت. به عبارت دیگه وجودش به هیچ وجه الزامی نیست ولی بکار بردنش در شبکه هایی که در طی زمان گسترش و تغییرات دارن کار رو راحت می کند .

در واقع پنل قطعه ای مستطیل شکل است که روی آن به تعداد مشخصی پورت شبکه وجود دارد مثلاً 24 پورت، 48 پورت و …. در هنگام کابل کشی در هر قسمت از ساختمان چندین سوکت شبکه قرار می گیرد که ممکن است فعلاً بلا استفاده باشند و کاربری از طریق آنها به شبکه متصل نباشد.

 

ـ نگهدارنده کابل:

انواع تجهیزات پسیو

 

نگهدارنده کابل یا Cable Management قطعه ای است که درون رک ایستاده یا رک دیواری قرار می گیرد و وظیفه آن، آرایش ، نگهداری و مرتب کردن انواع کابل های درون رک شامل کابل شبکه، کابل برق یا پچ کورد می باشد. نگه دارنده کابل شبکه علاوه بر محافظت از کابل ها در برابر کشیده شدن و مواردی شبیه به آن، فضای درون رک را زیبا تر و منظم تر می کند .

 

ـ کسیتون:

انواع تجهیزات پسیو

کیستون شبکه یا همان پریز شبکه یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات شبکه داخلی (LAN) می باشد. این قطعه در واقع نوعی کانکتور مادگی بوده که جهت برقراری ارتباط بین کابل شبکه با سایر تجهیزات دیگر مانند سوئیچ ها، روترها، سرورها و یا کیس کامپیوترکاربران نهایی، مورد استفاده قرار می گیرد.

 


 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کیستون شبکه

 


 

ـ قاب پریز:

انواع تجهیزات پسیو

قاب پریز یکی دیگر از تجهیزات پسیو شبکه بسیار پر کاربرد می باشد که انتخاب صحیح و نصب استاندارد و درست آن یکی از مواردی است که می تواند تضمین کننده سرعت مناسب در شبکه شما باشد.

 

ـ رک:

انواع تجهیزات پسیو

از عمومی ترین تجهیزات زیر ساخت شبکه های کامپیوتری ، رک ها می باشند . رک شبکه محفظه فلزی است که جهت نگهداری و محافظت از تجهیزات مختلف شبکه مانند کابل، سوئیچ، پچ پنل، سرور، تجهیزات مخابراتی، ups و … مورد استفاده قرار می گیرد.

 

رک ها بر حسب نوع نصب به دو گروه اصلی زیر تقسیم می شوند :

ـ رک های دیواری:

رک دیواری همانطور که از نامشان مشخص است، قابل نصب روی دیوار می باشند و بیشتر برای شبکه های کوچک و یا قسمتی از یک شبکه بزرگ ( با توجه به نقشه شبکه و توپولوژی انتخابی ) مورد استفاده قرار می گیرند.

ـ رک های ایستاده:

رک ایستاده هم برای نصب سرور و هم تجهیزات شبکه استفاده می‌شود. کاربرد رک ایستاده در دیتاسنترها و جاهایی است که تعداد تجهیزات سرور و شبکه، زیاد است. بیشتر مواردی که رک های دیواری دارند، رک های ایستاده هم دارند با این تفاوت که رک های شبکه ایستاده بزرگترند و رو ی زمین قرار می‌گیرند و ممکن است چرخ و پایه ضد زلزله هم داشته باشند. با وجود چرخ ها می‌توانید رک و سرور رک را جابجا کنید و یا ۳۶۰ درجه بچرخانید.

 


 

بیشتر بخوانید: هر آنچه درباره رک باید بدانید

 


 

ـ داکت:

انواع تجهیزات پسیو

داکت و ترانک محفظه‌های پوششی هستند که جنس آن‌ها معمولا از PVC است. داکت ها دارای درب بوده و به منظور قرار گرفتن کابل ها درون آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. عموما سیم ها و کابل هایی که در سیستم روکار استفاده می‌شوند در این محفظه‌ها قرار می‌گیرند تا خطر برق‌گرفتگی و قطع شدن آن ها کاهش پیدا کند. معمولا از داکت به منظور عبور کابل دوربین مدار بسته، برق، تلفن، کابل شبکه، و انواع سیم و کابل استفاده می شود که موجب حفاظت و زیبایی کار می شود.

 


 

بیشتر بخوانید: آشنایی با قطعات و تجهیزات ترانکینگ

 


 

ـ ترانک:

انواع تجهیزات پسیو

ترانک یا ترانکینگ (Trunk) وسیله ای است که ضمن جلوگیری از شلوغی کابل کشی های پی در پی بر روی دیوار، در طول مسیر می توان به دلخواه خروجی های متعدد برق، تلفن، شبکه و انواع دیگر مکانیزم ها را بر روی آن ایجاد نمود. زمانی از ترانکینگ ها استفاده می شود که امکان تخریب دیوارها و قرار دادن کلید و پریزها و سیم کشی های آن داخل دیوار به هر دلیل وجود ندارد.

این مقاله تنها جهت آشنایی مختصر شما با انواع تجهیزات پسیو می باشد. البته لازم به ذکر است که هر کدام از این تجهیزات به طور کامل در یک مقاله جداگانه مورد بررسی قرار گرفته اند.

در آخر شما را دعوت به مطاللعه مقاله نمودار شبکه چیست؟ می نمایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: