آنچه در این مقاله می خوانید:

فایروال ابری یا FWaaS چیست

فایروال ابری یا FWaaS چیست

فایروال ها، امنیت شبکه شما را تامین می کنند و ترافیک داده های مخرب را فیلتر می کنند. از این رو از اهمیت بالایی در میان تجهیزات شبکه به شمار می روند. فایروال های سنتی یا همان سخت افزاری دارای انواع متنوعی هستند که به مرور ارتقا پیدا کرده و قابلیت های پیشرفته ای از مدل های جدید در آنها قرار داده شد.

نوع دیگری از فایروال ها، فایروال ابری یا FWaaS هستند که همانند فایروال های سنتی، امنیت شبکه شما را تامین می کنند. تفاوتی که فایروال های ابری با فایروال های سنتی دارند، در میزبانی شدن آن ها است. در این مقاله قصد داریم درباره فایروال های ابری یا FWaaS را بیشتر بخوانیم و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم؛

 

فایروال ابری یا FWaaS چیست:

Firewall-as-a-Service یا FWaaS (فایروال ابری)، یک راه حل فایروال است که به عنوان یک سرویس مبتنی بر ابر ارائه می شود و به شرکت ها اجازه می دهد زیرساخت های فناوری اطلاعات را ساده کنند. این فایروال، قابلیت های لایه 7 را نیز ارائه می دهد. این قابلیت‌های نسل بعدی فایروال (NGFW) مانند: فیلتر کردن وب، حفاظت از تهدیدات پیشرفته (ATP)، سیستم پیشگیری از نفوذ (IPS/IDS) و امنیت سیستم نام دامنه (DNS) را ارائه می‌کند.

فایروال ابری یا FWaaS بر اساس ابر هستند. این فایروال ها دارای یک فضای مجازی در اطراف خود بوده و برنامه ها و زیر ساخت های خود را دارند. آن ها می توانند یک فضای امنیتی مجازی ایجاد کنند و از داده های ذخیره شده محافظت کنند. روش کار این فایروال های مبتنی بر ابر، بدین صورت است که قوانینی وضع می کنند و کنترل داده ها و همچنین نظارت بر آن ها را بر اساس این قوانین انجام می دهند و دسترسی های غیر مجاز را مدیریت می کنند.

فایروال ابری یا FWaaS از بسیاری جهات، بسیار شبیه یک فایروال سخت افزاری یا همان سنتی هستند که شما در محل خواهید داشت. با این حال، مزایای مشخصی نیز دارد، که توانایی مقیاس تقریباً آنی برای تناسب با یک شبکه در حال گسترش یکی از ان ها می باشد. همچنین می‌توانید خدمات جدیدی ارائه کنید که قبلاً به آنها نیاز نداشتید.

همه اینها به لطف این واقعیت که در فضای ابری قرار دارد امکان پذیر است. بنابراین، می توان آن را با توجه به اندازه، پیکربندی، تقاضا و نیازهای امنیتی منحصر به فرد شبکه شما قالب بندی کرد.

 

فایروال ابری یا FwaaS چگونه کار می کند:

فایروال به عنوان یک سرویس و ارائه دهنده راه حل NGFW، ترافیک شبکه را فیلتر می کند تا از سازمان ها در برابر تهدیدات داخلی و خارجی محافظت کند. همراه با ویژگی‌های فایروال سنتی مانند فیلتر کردن بسته‌ها، نظارت بر شبکه، امنیت پروتکل اینترنت (IPsec)، پشتیبانی از لایه سوکت‌های امن شبکه خصوصی مجازی (SSL VPN) و ویژگی‌های نقشه‌برداری پروتکل اینترنت (IP) همراه است. فایروال ابری یا FwaaS همچنین دارای قابلیت‌های بازرسی محتوای عمیق‌تری است که شامل توانایی شناسایی حملات بدافزار و سایر تهدیدها می باشد.

 

فایروال ابری یا FWaaS چیست

 

چرا شرکت ها به فایروال ابری یا FwaaS نیاز دارند؟

فایروال ابری یا FwaaS به مشتریان اجازه می دهد تا بازرسی امنیتی را به طور جزئی یا کامل به زیرساخت ابری منتقل کنند. با امنیت در ابر، راه حل شما توسط ارائه دهنده ابر مدیریت می شود و زیرساخت های سخت افزاری که موجب تقویت راه حل ها می شود را حفظ می کند.

خدمات شما جزئیاتی است که انواع ویژگی هایی را که به آنها دسترسی خواهید داشت را شامل می شود این موضوع به اشتراکی که انتخاب می کنید وابسته است. بسیاری از شرکت‌ها به معماری مبتنی بر خدمات نیاز دارند، زیرا این آزادی به آنها داده می‌ شود تا بدون نگرانی در مورد تهیه سخت‌افزار جدید، بر حسب تقاضا، توسعه دهند.

حفظ فایروال های سخت افزاری با بودجه یا گردش کار عملیاتی بسیاری از شرکت ها مطابقت ندارد و فایروال ابری یا FwaaS را به گزینه ای جذاب تبدیل می کند. همچنین به راحتی با تمام به‌روزرسانی‌ها و تنظیمات توسط ارائه‌دهنده، قابل اجرا هستند و به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که منابع، زمان و انرژی حیاتی را برای سایر فعالیت‌های حیاتی، آزاد کنند.

با FWaaS، سایت‌های توزیع‌شده سازمان و کاربران به یک فایروال واحد، منطقی و جهانی با یک Policy امنیتی یکپارچه و آگاه از برنامه متصل می‌شوند و به آنها اجازه می‌دهد تا امنیت را بهتر مقیاس کنند. فایروال به‌عنوان یک ارائه‌دهنده خدمات به همه کارکنان امکان دسترسی به منابعی را می‌دهد که طیف وسیعی از دستگاه‌ها  را محافظت کنند و بدون در نظر گرفتن اندازه سازمان، FWaaS را به راه‌حلی برای همه تبدیل می‌کند.

این امر فایروال ابری یا FwaaS را به یک مؤلفه اساسی از معماری لبه سرویس دسترسی ایمن (SASE) تبدیل می‌کند، زیرا عملکرد NGFW را بدون هزینه‌های بالای سرمایه (CapEx) مرتبط با سرمایه‌گذاری زیرساخت شبکه گسترده (WAN) در محل فراهم می سازد.

در یک راه‌اندازی داخلی، ارتقای سیستم شما مستلزم صرف زمان برای تهیه بهترین اجزا و مقایسه آنها با یکدیگر قبل از انجام خرید است. سپس، سازمان پس از جدا شدن از منابع ارزشمند برای خرید کالا، باید اطمینان حاصل کند که کارکنان با نحوه عملکرد، نحوه نگهداری و نحوه اطمینان از به روز رسانی مناسب آن آشنا هستند. برای بسیاری از شرکت ها، این بار سنگینی برای بلند کردن است. با فایروال ابری یا FwaaS، همه اینها توسط ارائه دهنده مراقبت می شود.

FWaaS از پیشرفت‌های نرم‌افزاری و فناوری‌های ابری برای ارائه طیف گسترده‌ای از قابلیت‌های امنیتی و بازرسی شبکه، به‌صورت درخواستی برای کاربران در هر نقطه، استفاده می‌کند. با راه‌اندازی داخلی، تیم فناوری اطلاعات شما باید از آخرین نرم‌افزارها و پیشرفت‌های تکنولوژیکی که بر دنیای امنیت شبکه تأثیر می‌گذارد، مطلع باشند.

برخی از شرکت ها به سادگی به FWaaS نیاز دارند تا اطمینان حاصل کنند که آخرین و بهترین محافظت را دارند. وقتی ارائه‌دهنده از شبکه شما محافظت می‌کند، احتمال بیشتری وجود دارد که فناوری‌ها و متدولوژی‌های پیشرفته‌تری داشته باشید تا اینکه این مسئولیت را به عهده کارکنان داخلی خود قرار دهید.

FWaaS بین شبکه شما و اینترنت قرار دارد. همانطور که ترافیک تلاش می کند وارد شبکه شما شود، راه حل FWaaS آن را بررسی می کند تا تهدیدات را شناسایی و برطرف کند. بازرسی اطلاعات موجود در سربرگ هر بسته داده را تجزیه و تحلیل می کند و بینشی را در مورد اینکه بسته از کجا آمده و سایر رفتارهایی که ممکن است به مخرب بودن آن نشان دهد، به دست می آورد.

علاوه بر این، FWaaS می تواند به داده های درون بسته نگاه کند. این نوع بازرسی بسته عمیق (DPI) می‌تواند تیم پاسخ به تهدید را با اطلاعات بی‌گناهی در سرصفحه‌های آنها از خطرات آگاه کند و به آنها اجازه کاهش دهد. با برخی از پیشنهادات FWaaS، یک NGFW دریافت می کنید که راه حل را تامین می کند. با NGFW، همچنین می‌توانید ابزارهای یادگیری ماشینی را دریافت کنید که می‌توانند تهدیدهای جدید و روز صفر را که قبلاً هرگز با آن‌ها مواجه نشده‌اند، شناسایی کنید.

این کار با تجزیه و تحلیل نحوه رفتار بسته های داده و جستجوی رفتار غیرعادی و بالقوه خطرناک انجام می شود. از آنجایی که سازمان‌های بیشتری شاهد رشد غیرمتمرکز شبکه‌های خود هستند، مزایای انتقال برنامه‌ها و داده‌ها به فضای ابری کاربردی‌تر و رایج‌تر شده است. این در مورد فایروال نیز صادق است. اکنون، با ارائه فایروال از طریق ابر و به عنوان یک سرویس، شرکت می تواند مزایای NGFW تعبیه شده در زیرساخت ابری خود را درک کند.

 

مزایای فایروال ابری یا FWaaS چیست:

برای شرکت هایی که به دنبال راه حل امنیتی چابک هستند، FWaaS چندین مزیت متمایز را ارائه می دهد. برای حفظ انعطاف‌پذیری، بسیاری از سازمان‌ها از گزینه‌های سنتی داخلی دور شده و به یک ارائه‌دهنده FWaaS برای حفاظت از شبکه خود اعتماد می‌کنند.

  • سیاست امنیتی یکپارچه که از طریق ابر مستقر می شود: امنیت یکپارچه شامل ترکیب چندین ابتکار امنیتی زیر یک چتر است. بنابراین خدمات فراگیر قادر است سازمان را در برابر انواع وسیع تری از تهدیدات محافظت کند. یک معماری امنیتی یکپارچه ممکن است شامل افزونگی عمدی باشد که از دو یا چند اقدام امنیتی که قادر به متوقف کردن یک نوع تهدید هستند ناشی می شود. مدیریت این مورد در ابر، راه‌اندازی شما را ساده می‌کند. ارائه‌دهنده خدمات به‌جای یافتن، خرید، پیکربندی و مدیریت هر جنبه از معماری یکپارچه شما، از همه آن‌ها برای شما مراقبت می‌کند.
  • دسترس پذیری: فایروال های ابری می توانند همیشه و در هر نقطه ای قابل دسترس باشند. این ویژگی به شما اجازه می دهد تا بتوانید سیاست های امنیتی مورد نیاز خود را در هر زمان و مکان تحت کنترل داشته و آن ها را مدیریت کنید.
  • بالا بردن سطح امنیت: شما می توانید قابلیت هایی همچون شناسایی و جلوگیری از نفوذ اطلاعات خراب، بدافزار و محافظت در برابر حملات سایبری را برای شما فراهم کنند.
  • به صرفه بودن: فایروال های ابری نسبت به فایروال های سخت افزاری دارای هزینه پایین تری دارند زیرا هزینه نگهداری و سخت افزارهای گران حذف می شود.
  • Operating Expense (OpEx): استقرار یک راه حل داخلی می تواند پیچیده و زمان بر باشد. تعداد زیادی قطعات متحرک، مربوط به تجهیزات و غیره وجود دارد و از طرف دیگر، با فایروال ابری یا FwaaS، استقرار توسط ارائه دهنده انجام می شود. اغلب، این را می توان به سرعت و بدون هیچ کاری از طرف شرکت انجام داد. در شرایطی که پیکربندی‌های سفارشی مورد نیاز است، سازمان فقط باید اطلاعات لازم را به ارائه‌دهنده ارائه دهد، که سپس می‌تواند استقرار را سفارشی کند.
  • Simplified Deployment and Maintenance: استقرار یک مجموعه امنیتی جدید در محل، یا حتی یک ابزار امنیتی منفرد، می‌تواند شامل سرمایه‌گذاری‌های زیادی در زمان و منابع باشد. با FWaaS، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به ارائه دهنده خود بگویید چه چیزی نیاز دارید. آنها منابع را از قبل در اختیار دارند و تمام جزئیات پیکربندی می تواند توسط تیم آنها مدیریت شود.
  • بالا بردن سطح امنیت: این فایروال ها، قابلیت های امنیتی پیشرفته ای را ارائه می دهد. از جمله این ویژگی ها؛ شناسایی بدافزارها و هوشمند بودن در برابر تهدیدات.
  • مقیاس پذیری بهبود یافته: مقیاس بندی راه حل FWaaS شما ساده است. شما فقط باید در مورد نیازهای جدید خود با ارائه دهنده خود صحبت کنید. سپس آنها می توانند بر اساس اهداف کسب و کار شما به شما مشاوره دهند. همچنین، هنگامی که با یک FWaaS مقیاس می‌گیرید، اگر راه‌حل جدید غیرضروری یا بیش از حد باشد، بازگشت به پیکربندی قبلی نسبتاً آسان است. با یک راه حل در محل، ممکن است نتوانید پول خود را بازپرداخت کنید و هیچ راهی برای دریافت “بازپرداخت” در زمان سرمایه گذاری شده برای استقرار راه حل افزایش یافته وجود ندارد.
  • افزایش انعطاف پذیری: با یک FWaaS، می‌توانید تصمیم بگیرید که چه زمانی و چگونه می‌خواهید حفاظت‌ها را بر اساس فرآیندها و دارایی‌هایی که می‌خواهید محافظت کنید، اجرا کنید. همچنین می‌توانید تصمیم بگیرید که در یک زنجیره داده مبتنی بر ابر می‌خواهید حفاظت‌های خود را در کجا قرار دهید.

به عنوان مثال، اگر تیم DevOps شما از یک معماری توسعه بومی ابری استفاده می کند، می توانید یک راه حل FWaaS را برای محافظت از فرآیندهای آن ها مستقر کنید. همچنین می توانید از FWaaS برای محافظت از پایگاه داده، برنامه کاربردی یا سیستم مدیریت محتوا بومی ابری استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید پیکربندی هر راه حل را به دلخواه خود تغییر دهید.

 

فایروال ابری یا FWaaS چیست

 

مقایسه فایروال ابری FWaaS با NGFW:

با معماری مبتنی بر ابر، ممکن است تصمیم چالش برانگیزی بگیرید که FWaaS یا NGFW؟ برای بسیاری از شرکت‌هایی که ریشه در فضای ابری دارند، انتخاب FWaaS نسبت به NGFW مزایای مشخصی دارد. FWaaS عملکرد سریع‌تری را با برنامه‌های ابری ارائه می‌کند، برنامه‌های کاربردی ابری مانند Microsoft 365 برای استفاده در اینترنت ساخته شده‌اند.

با یک NGFW، ترافیک باید قبل از بازگشت به اینترنت به یک مرکز داده شرکتی بازگردانده شود. که می تواند به عملکرد آسیب برساند. FWaaS کپی کردن معماری‌های امنیتی را آسان‌تر می‌کند: اگر چندین مکان دارید، راه‌اندازی NGFW در هر یک ممکن است بسیار گران یا زمان‌بر باشد. با FWaaS، استقرار ساده و سریع است.

برخی از NGFW ها نمی توانند به اندازه کافی ترافیک SSL را بازرسی کنند، یک NGFW ممکن است مجبور باشد از نرم افزار برای پردازش بازرسی های SSL استفاده کند. این می تواند بر تجربه کاربر تأثیر منفی بگذارد. به طور کلی فایروال های ابری یک محصول امنیتی بر پایه ابر هستند که به صورت یکپارچه مستقر می شوند و برای راه اندازی شبکه های راه دور گزینه بسیار مناسبی می باشند.

فایروال های سخت افزاری نسل جدید نیز ویژگی هایی از قبیل رمزگشایی SSL-IPS را ارائه می دهند و می توانند ترافیک را بیشتر مدیریت کنند. فایروال های نسل جدید برای مراکز داده داخلی مناسب هستند و برای معماری ابری گزینه مناسبی نمی باشند.

 


 

بیشتر بخوانید: SSL چیست و چه کاربردی دارد

 


 

چگونه Fortinet می تواند در فایروال های ابری موثر باشد:

سرویس Fortinet SASE می تواند FWaaS را ارائه دهد که تمام مزایای FortiGate NGFW از جمله بازرسی SSL و تشخیص پیشرفته تهدیدات را دارد. علاوه بر این، Fortinet SASE به شما محافظت در برابر تهدیدات DNS، یک سیستم جلوگیری از نفوذ، جلوگیری از از دست دادن داده (DLP)، یک دروازه وب امن، شبکه خصوصی مجازی، دسترسی به شبکه بدون اعتماد (ZTNA) و sandboxing می دهد. این یک راه حل امنیتی برای شما فراهم می کند که تمام لبه های شبکه شما را پوشش می دهد.

 

فایروال به عنوان یک سرویس چگونه کار می کند؟

سرویس فایروال به سازمان‌هایی اشاره دارد که می‌توانند در آن مشترک شوند که شبکه آنها را در برابر تهدیدات با استفاده از فایروال محافظت می‌کند. این گاهی اوقات به راه اندازی زیرساخت فیزیکی خود برای مدیریت امنیت ترجیح داده می شود.

فایروال ابری یا FWaaS بین شبکه شما و اینترنت قرار دارد. هنگامی که ترافیک تلاش می کند وارد شبکه شما شود، راه حل FWaaS آن را برای شناسایی و رسیدگی به تهدیدات بررسی می کند. بازرسی اطلاعات موجود در هر بسته داده را تجزیه و تحلیل می‌کند و بینشی را در مورد اینکه بسته از کجا آمده و سایر رفتارهایی که ممکن است نشانه مخرب بودن آن باشد به دست می‌آورد.

 

چرا فایروال ابری FWaaS مهم است؟

مفهوم FWaaS صرفاً مجازی سازی یک دستگاه فایروال شبکه نیست. فایروال ابری یا FWaaS سازمان ها را قادر می سازد تا وسایل فایروال را حذف کنند، زیرساخت های فناوری اطلاعات خود را ساده کرده و امنیت سایبری را به طور کلی بهبود بخشند.

با FWaaS، مدیریت از یک کنسول واحد متمرکز می‌شود و چالش‌های مربوط به کنترل تغییر، مدیریت وصله، هماهنگ کردن پنجره‌های قطع و مدیریت Policy مرتبط با دستگاه‌های NGFW را حذف می‌کند و در عین حال به سازمان‌ها کمک می‌کند تا سیاست‌های منسجم را در هر کجا که کاربران متصل می‌شوند ارائه دهند.

 

شما میتوانید انواع فایروال را  از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران همره با گارنتی خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: