آنچه در این مقاله می خوانید:

معرفی قابلیت StackPower سیسکو

معرفی قابلیت StackPower سیسکو

استفاده کارآمد از پاور با قابلیت StackPower سیسکو:

قابلیت StackPower سیسکو یک ویژگی جدید است که تمام توان موجود در یک stack از سوئیچ های سیسکو را جمع کرده و آن را به عنوان یک منبع تغذیه مشترک برای کل stack ها مدیریت می کند. همانطور که عنوان شد، جدیدترین قابلیت اضافه شده به سری سوئیچ های 3850 قابلیت Stack است که از انواع موجود آن می توان به Stack Power و Stack Wise اشاره نمود.

قابلیت StackPower به مشتریان این امکان را می دهد تا کنترل بیشتری بر میزان مصرف انرژی خود داشته باشند. این فرآیند یکی از ویژگی های اصلی معرفی شده در سوئیچ های سیسکو سری 3750X می باشد. به طور کلی استک پاور یک سیستم ارتباطی بسیار قدرتمند و طراحی شده توسط جدیدترین فناوری های روز جهان است، که منبع تغذیه را بعنوان یک منبع مشترک میان تمامی سوئیچ ها به اشتراک می گذارد. این سیستم در سوئیچ های سیسکو تمامی منابع منفرد را جمع آوری نموده و آنرا به یک منبع قدرتمند تبدیل و در مسیر صحیح هدایت می نماید.

Stack Wise یک باند 480 گیگابایت در ثانیه دارد و برای ایجاد انعطاف پذیری میان Stack ها از نرم افزار IOS سیسکو استفاده می کند که توسط یک سوئیچ فعال، مدیریت می شود.در این حالت سوئیچ فعال و سوئیچ آماده به کار در پشت Stack بصورت خودکار انتخاب می گردد. سوئیچ فعال بطور مداوم وظیفۀ همگام سازی و بروزرسانی ها را در تمام سوئیچ ها، اکسس پوینت، روترها و دیگر اجزای متصل برعهده دارد.

نکتۀ قابل توجه این است که کابل های استک وایز و استک پاورکاملاً از یکدیگر متمایز و متفاوت هستند. کابل های Stack می توانند به 4 عدد سوئیچ متصل گردند. فناوری Stack Wise 480 را می توان از موفق ترین تکنولوژی های Stack wise دانست لذا این فناوری، از ساختار بسیار پیشرفته ای برخوردار است. اگر به هر دلیلی سوئیچ فعال از کار خود بازماند، سوئیچ آماده به کار عملکرد و وظایف آن را برعهده گرفته و فرآیند نگهداری استک را ادامه خواهد داد. یکی از اقدامات قابل توجه Stacking قبول اعضای جدید و یا حذف بدون وقفۀ موارد قدیمی در فرآیند سرویس دهی است.

لازم به ذکر است که Stack Wise-480 سیستم قوی و یکپارچه ای است که قابلیت انجام بر روی بیش از ۹ سوئیچ را دارا است. این سیستم با استفاده از یک IP مستقل، یک Telnet و یک CLI، قادر به مدیریت ساده، ارتقاء خودکار و سایر قابلیت ها است.

علاوه بر این، Stack Wise-480 توانایی فعال نمودن سوئیچینگ های محلی در سری سیسکو Catalyst 3850 دارا است. در کل بوجود آمدن سرعت بالا در سوئیچ های عضو حلقۀ Stack توسط قابلیت استک وایز صورت می گیرد که این سرعت در مقایسه با قابلیت Stack Wise Plus در سوئیچ های سیسکو سری 3750X بسیار بالاتر است.

ارتباط سوئیچ های سیسکو سری 3850 با سوئیچ های سیسکو مدل WS-C3850-24T-S و WS-C3850-12S-S که تعداد پورت های متنوعی داشته و انواع مختلفی از پورت های مس، فیبر و ماژول های مختلف را دارا هستند، بر عهدۀ کابل های Stack Wise است. نکتۀ حائز اهمیت در این بخش این است که تمام سوئیچ هایی که در یک حلقۀ استک وجود دارند، همگی باید از یک نسخه از IOS XE استفاده نمایند.

لازم به ذکر است که ترکیب سوئیچ های LAN base تنها بوسیلۀ IP Base یا IP Services پشتیبانی نمی گردد. سوئیچ کاتالیست سری 3850 که دارای مجموعه ای از ویژگی های پایۀ LAN است، فقط با سوئیچ های پایه LAN سری Catalyst 3850 توانایی stack شدن را دارد. همین روند دربارۀ IP Base و IP Services نیز می تواند صادق باشد.

 

مزایا و ویژگی های Cisco StackPower:

فواید قابلیت StackPower سیسکو کاملا محسوس و قابل مشاهده هستند:

 • موقعیت فیزیکی پاور ذخیره را بر یک stack از سوئیچ ها خلاصه می کند و امکان استفاده بهتر از ظرفیت توان موجود را فراهم می آورد .
 • بهره وری منابع انرژی را به حداکثر رسانده و به طور قابل توجهی هدر رفت منبع تغذیه را با گذشت زمان کاهش می دهند.
 • پاور مورد نیاز PoE+ را برای هر پورت موجود در stack تأمین یا تکمیل می کند.
 • دارای زیرساخت مقیاس پذیر PoE+ می باشد.
 • مشابه فن آوری Cisco StackWise به اندازه ای که نیاز است شما را ملزم به پرداخت هزینه می کند، نه بیشتر.
 • از طریق (eXpandable Power System (XPS، قابلیت اطمینان، در دسترس بودن و راندمان مناسبی تا 9 سوئیچ را ارائه می دهد.
 • پاور اضافه ((redundant power system (RPS) را بدون نیاز به دانلود یا نصب هیچ ابزاری ( zero-footprint ) ارائه می دهد.
 • هنگامی که ظرفیت اضافی در سیستم موجود باشد، دستگاه های پاور را خاموش می کند.
 • به دلیل بهبود کارآیی، فاصله بین خرابی ها را بیشتر می کند.
 • هنگامی که پاور موجود به مقداری پایین تر از سطح توان اختصاصی می رسد، قابلیت StackPower سیسکو از مکانیزم intelligent load shed استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که کدام دستگاه ها را خاموش کند.
 • هنگامی که تمام قدرت موجود در مجموعه پاور از قبل اختصاص یافته شده باشد، یک سوئیچ نمی تواند توسط Cisco IOS Software بوت شود. اما این سوئیچ تا زمانی که پاور بیشتری برای بوت سازی دریافت کند، همچنان در StackPower به مشارکت خود ادامه می دهد.

 

مرور کلی بر فناوری Cisco StackPower:

قابلیت StackPower سیسکو

قابلیت StackPower که توسط شرکت سیسکو بر روی 3750X ،3850 و سوئیچ های میان رده بعد از آنها قرار داده شده به کاربر این امکان را می دهد تا در زمان استفاده از سوئیچ های استک شده خود بتواند به راحتی از میزان توان اضافی موجود بر روی هر سوییچ در استک بر روی یک سوئیچ دیگر در همین استک که نیاز به توان اضافی دارد استفاده کند و به همین دلیل در مصرف برق و هزینه تعویض و یا تامین پاور های اضافی صرفه جویی قابل توجهی برای کاربر به همراه دارد.

برای مثال شما در قابلیت StackPower خود 4 سوئیچ دارید که:

 • سوئیچ 1 دارای یک پاور 350 وات است.
 • سوئیچ 2 دارای یک پاور 715 وات است.
 • سوئیچ 3 دارای دو پاور 350 وات است.
 • سوئیچ سوییچ 4 دارای یک پاور 1100 وات است.

حال به سراغ میزان نیاز هر یک از این دستگاه ها خواهیم رفت :

 • سوئیچ 1 : 220 وات
 • سوئیچ 2 : 515 وات
 • سوئیچ 3 : 850 وات
 • سوئیچ 5 : 1150 وات
  در نهایت مقدار هر دو حالت را با هم جمع میکنیم
  جمع کل توان نصب شده بر روی دستگاه ها : 350+715+350+350+1100=2865 وات
  جمع کل توان مورد نیاز برای دستگاه ها : 220+515+850+1150=2735 وات

خوب همون طور که در بالا ملاحظه می کنید در صورتی که از قابلیت StackPower سیسکو استفاده نمیکردیم ما بر روی سوییچ شماره 3 نیاز به تعویض دو عدد پاور دستگاه داشتیم و در سوئیچ 4 نیز باید یک پاور دیگه به دستگاه اضافه میکردم تا توان مورد نیاز تامین بشه حال این در صورتی هست که با استفاده از قابلیت stack power با بهره وری از توان اضافی بر روی سوئیچ های 1 و 2 ما به راحتی میتونیم نیاز سوییچ های 3 و 4 رو بدون اضافه کردن هیچ پاوری برطرف کنیم.

 

حال به سراغ ویژگی های تکنولوژی stack power خواهیم پرداخت :

فواید قابلیت StackPower سیسکو کاملا محسوس و قابل مشاهده هستندکه در زیر برخی از آنها را برای شما قرار داده ایم.

 1. مهم نبودن موقعیت فیزیکی پاور ذخیره که در یک stack از سوئیچ هاقرار دارد و امکان استفاده بهتر از ظرفیت توان موجوداین پاور اضافی را فراهم می آورد .
 2. بهره وری منابع انرژی را به حداکثر رسانده و به طور قابل توجهی هدر رفت منبع تغذیه را با گذشت زمان کاهش می دهند.
 3. پاور مورد نیاز PoE+ را برای هر پورت موجود در stack تأمین یا تکمیل می کند.
 4. دارای زیرساخت مقیاس پذیر PoE+ می باشد.
 5. مشابه فن آوری Cisco StackWise به اندازه ای که نیاز است شما را ملزم به پرداخت هزینه می کند، نه بیشتر.
 6. از طریق (eXpandable Power System (XPS، قابلیت اطمینان، در دسترس بودن و راندمان مناسبی تا 9 سوئیچ را ارائه می دهد.
 7. پاور اضافه redundant power system (RPS) را بدون نیاز به دانلود یا نصب هیچ ابزاری (zero-footprint) ارائه می دهد.
 8. هنگامی که ظرفیت اضافی در سیستم موجود باشد، دستگاه های پاور را خاموش می کند.
 9. به دلیل بهبود کارآیی، فاصله بین خرابی ها را بیشتر می کند.
 10. هنگامی که پاور موجود به مقداری پایین تر از سطح توان اختصاصی می رسد، قابلیت StackPower سیسکو از مکانیزم intelligent load shed استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که کدام دستگاه ها را خاموش کند.
 11. هنگامی که تمام قدرت موجود در مجموعه پاور از قبل اختصاص یافته شده باشد، یک سوئیچ نمی تواند توسط Cisco IOS Software بوت شود. اما این سوئیچ تا زمانی که پاور بیشتری برای بوت سازی دریافت کند، همچنان در StackPower به مشارکت خود ادامه می دهد و اما حالا به سراغ بررسی نحوه مکانیسم و عملیات sack power خواهیم پرداخت :

سوئیچ های موجود در stack power برای شناسایی مقدار پاور موجود در stack (بودجه پاور)، اولویت بندی و شروع به بوت سازی Cisco IOS Software بر تمام سوئیچ ها با توجه به بودجه پاور موجود در stack، یکدیگر را شناسایی و برای یکدیگر پیام ارسال می کنند.

 


 

بیشتر بخوانید: تکنولوژی EnergyWise سیسکو چیست؟

 


 

مراحل بوت شدن به ترتیب زیر می باشد:

 • سوئیچ ها در یک حلقه توپولوژی به هم وصل می شوند و قدرت اعمال می شود.
 • همه سوئیچ ها زیرساخت Stack Power خود را راه اندازی می کنند (50W each ،42W in initial IOS release 12.2(53)SE2).
 • سوئیچ های موجود در Stack Power ،discovery packets و پیام های اطلاعاتی را در مورد منابع قدرت و اولویت ها تبادل می کنند.
 • کل بودجه موجود در Stack Power مشخص می شود.
 • در صورتی که به صورت ناگهانی عضو جدیدی به Stack اضافه شود Stack Power ،30 وات برق ذخیره می کند. این مقدار برق در هر Stack ذخیره می شود، نه در هر سوئیچ (مگر اینکه فقط یک سوئیچ در Stack موجود باشد).
 • بودجه ها بر اساس بودجه کل پاور، الزامات مصرف نیرو و اولویت های سوئیچ توزیع می شود.
 • سوئیچ هایی که سهم نیروی خود را دریافت می کنند شروع به بوت سازی نرم افزار Cisco IOS Software می کنند.
 • سوییچ هایی که نیرویی دریافت نکرده اند تا زمان اضافه شدن توان بیشتر به بودجه برق، بدون بوت سازی در Stack Power باقی می مانند.

در انتها قابلیت StackPower سیسکو یک فناوری جدید است که امکان استفاده انعطاف پذیر و کارآمد از منابع انرژی را در یک Stack از سوئیچ ها فراهم می کند. چنین هماهنگی در قابلیت ها، منابع و ویژگی های سخت افزاری ما را ملزم می کند تا برای اطمینان از استفاده صحیح و بهتر از این فناوری از یک سری اقدامات مشخص پیروی کنیم.

 

خرید کلیه تجهیزات شبکه اکتیو و پسیو شبکه از فروشگاه اینترنتی مسترشبکه با بهترین قیمت و کیفیت، همراه با گارانتی معتبر 

دیدگاهی در مورد “معرفی قابلیت StackPower سیسکو

 1. مرتضی جوادی گفت:

  با سلام سری 3750x-12s-sبا سری 3750x-12S-E قابلیت استک شدن دارند؟

  1. مهشید افخمی گفت:

   سلام بله اگر IOS یکسانی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: