آنچه در این مقاله می خوانید:

مقایسه میان سیستم تلفنی VOIP و سانترال به همراه ویدئو

مقایسه میان سیستم تلفنی VOIP و سانترال
این مقاله در تاریخ 17 بهمن 1398 نوشته و در تاریخ 10 بهمن 1400 مورد بازبینی قرار گرفته است.

ضروری ترین کار در یک شرکت موفق و پایدار ارتباط مستمر و پیگیر با مشتریان است. این امر در بستر یک شبکه کارآمد و منعطف مخابراتی، میسر است. امروزه آی پی فون های ویپ، جایگاه ویژه ای در میان کاربران پیدا کرده اند و آگاهی از دنیای پیشرفته تجهیزات ویپ خالی از لطف نیست. ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با سیستم تلفنی ویپ آشنا کنیم و به مقایسه میان سیستم تلفنی VOIP و سانترال بپردازیم؛ 

آی پی فون های ویپ در برندهای گوناگون همچون آی پی فون سیسکو، آی پی فون Grandstream و آی پی فون Yealink در کنار سایر تجهیزات شبکه همچون سرور، روتر، سوئیچ و … به شما امکان ایجاد یک شبکه قوی و ایجاد یک زیر ساخت قدرتمند را می دهد که متناسب با نیازهای شما قابل رشد و ارتقا باشد. 

 

ویپ چیست؟

ویپ چیست

 

VOIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol است که به معنای تکنولوژی انتقال صدا بر بستر شبکه است. در واقع ویپ امکان برقراری تماس های تلفنی را بر روی بستر شبکه IP فراهم می‌آورد. همانطور که می دانید صدای انسان، سیگنالی آنالوگ است بنابراین در مبدأ از یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال، استفاده می شود. ویپ سیگنال های آنالوگ صدا را به سیگنال های دیجیتال تبدیل می کند و پس از انتقال بر بستر شبکه، در مقصد مجدداً به سیگنال آنالوگ بازگردانده و در نتیجه آن را قابل شنیدار می کند.

در طی مراحل تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال، کدک‌ها نقش مهمی ایفا می کنند. در طرف مقابل پس از دریافت سیگنال، عمل عکس انجام می شود. سیگنال دیجیتال که از طریق شبکه IP انتقال یافته، در مقصد و توسط یک تبدیل‌کننده از حالت سیگنال دیجیتال به آنالوگ تبدیل می شود. سیگنال دیجیتال به گونه‌ای بسیار ساده‌تر از سیگنال آنالوگ قابل کنترل است. مواردی مانند فشرده‌سازی، مسیریابی، تبدیل آن به فرمتی مناسب و مقاوم در برابر نویز از جمله مواردی‌ اند که کنترل آنها در حالت دیجیتال ساده‌تر انجام می‌پذیرد.

در ویپ از تکنولوژی شبکه‌های کامپیوتری استفاده می شود. این تکنولوژی کاملاً بر بستر شبکه‌ی LAN پیاده‌سازی میگردد لذا لازمه‌ی راه‌اندازی یک سیستم تلفنی ویپ مطمئن و بدون نقص، زیر ساخت شبکه‌ای پایدار میباشد. ثمره‌ی پیاده‌سازی یک مرکز تلفن هوشمند مبتنی ویپ، دستیابی به ده‌ها امکان و قابلیت بینظیر است که به مجموعه‌ی شما در جهت برقراری تماس های تلفنی پایدار و باکیفیت، بهبود روند خدمات به مشتریان، کنترل کارمندان و برندسازی سازمانی کمک می کند. ویپ از کابل‌کشی بی‌نیاز است و فقط کافی‌ است از بستر موجود شبكه‌ی كامپیوتری آن سازمان جهت ارتباطات مركز تلفن استفاده شود.

 


 

بیشتر بخوانید: آی پی فون ها و قابلیت های آن

 


 

سانترال چیست؟

سانترال در واقع یک دستگاه سخت ‌افزاری است که وظیفه‌ی برقراری ارتباط را برعهده دارد. مهم ترین وظیفه‌ی این دستگاه اشتراک‌گذاری خطوط تلفن شهری بین داخلی ها بدون دخالت نیروی انسانی است. به عبارت دیگر می توان ارتباطات تلفنی مجموعه را از این طریق بهبود بخشید.

دستگاه سانترال مانند یک مرکز مخابراتی عمل می کند. مدیریت خطوط مخابراتی به وسیله‌ی سانترال بسیار آسان است. دستگاه‌های سانترال در شرکت ها، مراکز اداری و سازمان ها برای مدیریت خطوط تلفن (داخلی و خارجی) مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند طوری برنامه‌ریزی شوند که بر اساس نیازهای شرکت بیشترین بهره‌وری را داشته باشند. برنامه‌ریزی آنها معمولاً از طریق کامپیوتر انجام می شود.

نصب و راه اندازی سانترال نیازمند کابل‌کشی و داکت‌کشی است. دستگاه های سانترال جهت پیاده‌سازی نیازمند زیرساخت تلفنی و کابل‌کشی تلفن هستند، در حالی که یک سیستم ویپ به چندین طریق مختلف قابلیت پیاده‌سازی را دارد که در صورت اجرا به صورت تماماً ویپ، اجرای یک زیرساخت شبکه ای LAN پایدار از ملزومات آن می باشد.

دستگاه ‌های سانترال آنالوگ، دستگاه‌هایی هستند که چند دهه در ایران فعالیت داشتند و کم و بیش اکنون نیز فعالیت می کنند و همانطور که گفته شد غالباً جهت برقراری ارتباطات تلفنی داخلی یک سازمان و پیاده‌سازی تلفن گویا مورد استفاده قرار می گیرند. برای استفاده از امکانات سانترال به یک دستگاه سانترال و تعدادی تلفن سانترال نیاز است.

به بیان بسیار ساده، به دستگاه یا سروری که ارتباط بین همکاران را برقرار می سازد و باعث بهبود روند کاری شرکت می شود، سانترال یا مرکز تلفن گفته می شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، افزایش روزافزون استارت آپ ها و فروشگاه های اینترنتی استفاده از خطوط تلفن و سانترال ها بیشتر شده است.

فرقی ندارد که صاحب یک تجارت نوپای اینترنتی هستید یا یک شرکت موفق چندین ساله؛ به هرحال شما برای ارتباط مستمر با مشتریان خود به یک یا چندین خط تلفن نیازمندید.

 

کاربرد سانترال چیست؟

به طور کل می توان گفت کاربرد اصلی سانترال و تلفن سانترال در مدیریت خطوط تلفن است اما این تنها کاربرد آن نیست. در ادامه به بررسی بخشی از مزایای سانترال می پردازیم:

 • امکان ارتباط داخلی رایگان و سریع
 • ارتباط سریع و راحت مشتریان با اپراتورها
 • امکان ضبط و پیگیری کلیه تماس های دریافتی
 • منشی تلفنی
 • کم شدن هزینه خطوط مخابرات
 • قابلیت انتظار چندین نفر پشت هرخط
 • کنترل و نظارت بهتر بر خطوط

 

انواع دستگاه سانترال: 

به طور کلی دستگاه های سانترال به دو دسته کم ظرفیت و پر ظرفیت تقسیم می شوند:

ـ سانترال کم ظرفیت:

سانترال کم ظرفیت معمولا برای شرکت های کوچک جوابگو هست. این نوع دستگاه  موجود در بازار به دو دسته ی کلی تقسیم می شود. دسته ی اول  امکان اتصال ۳ خط شهری و دسته ی دوم ۶ خط شهری را دارد. همچنین به ترتیب تا ۸ و ۱۶ خط داخلی را پشتیبانی می کنند.

اگر شرکت کوچکی دارید می توانید با ۳ خط شهری شروع کنید و در صورتیکه به مرور زمان ظرفیت شرکت افزایش یافت می توانید به وسیله کارت توسعه دستگاه سانترال خود را به ۶ خط شهری ارتقا دهید. همچنین در صورت تمایل به ارتقای بیشتر می توانید تا ۸ خط شهری و ۱۶ خط داخلی توسعه دهید. از امکانات خطوط سانترال کم ظرفیت می توان به قابلیت نصب کارت نمایشگر اشاره کرد که می توان گفت امروزه برای تلفن های اداری امری الزامی است.

 

ـ سانترال پر ظرفیت:

دسته ی دوم سانترال پر ظرفیت است که در شرکت های بزرگ و ادارات دولتی پر کاربرد است. این تلفن امکان پشت خط ماندن چندین کاربر رو به شما می دهد. حداقل خطوط تلفنی ورودی به سانترال پر ظرفیت ۹۶ و حداکثر آن ۶۴۰ است.

دیگر امکانات سانترال پر ظرفیت قابلیت نصب کارت های VOIP است. دیگر قابلیت این دستگاه سانترال این است که قابلیت نصب خطوط شهری دیجیتال و آنالوگ را همزمان دارد.

 

جهت آشنایی با تفاوت میان ویپ و سانترال ویدئو زیر را مشاهده کنید:

برای مشاهده ویدئو کامل با کیفیت بیشتر میتوانید از طریق دکمه های زیر ویدئو را در آپارات و یا youtube مشاهده نمایید.

مشاهده ویدئو در YouTube مشاهده ویدئو در آپارات

 


 

بیشتر بخوانید: نحوه اتصال تلفن VoIP به روتر

 


 

مقایسه میان سیستم تلفنی VOIP و سانترال:

حال میخواهیم به مقایسه میان سیستم تلفنی VOIP و سانترال بپردازیم و آنها را از حیث مواردی که در ادامه عنوان شده‌اند، بررسی کنیم:

 1. نصب و راه‌اندازی
 2. نیاز به سیم‌کشی / کابل‌کشی
 3. توسعه‌پذیری
 4. محدودیت‌ها
 5. بازدهی
 6. امکان جابجایی و رومینگ
 7. هزینه‌ها
 8. امکانات

 

 • نصب و راه‌اندازی:

در ویپ رابط کاربری بر پایه‌ی وب است و از هر مکانی می توان با استفاده از یک مرورگر وب، روی شبکه بوده و به سیستم دسترسی داشت و تنظیمات و تغییرات مورد نظر را اعمال کرد درحالی‌که سیستم‌های تلفن سانترال از طریق نرم‌افزارهای خاص خود یا شماره‌گیری کدهای خاص از روی تلفن برنامه ریزی می شوند.

همانطور که گفته شد مدیریت سیستم ویپ عموماً بر پایه‌ی وب است و از طریق رابط گرافیکی، کاربرپسند می باشد که این امر باعث می شود کنترل، تنظیم و تغییرات در سیستم بسیار آسان انجام شود. به این ترتیب جهت انجام تنظیمات و تغییرات در یک سیستم تلفن ویپ نیازی به حضور فیزیکی کارشناس ویپ نمی باشد و تمامی کارها از راه دور (remotely) قابل انجام است.

سیستم های تلفن قدیمی دارای رابط‌های کاربری پیچیده‌ای هستند که معمولاً تنها برای استفاده‌ توسط کارشناسانشان طراحی شده‌اند و کارشناسان برای انجام تنظیمات حتماً باید در محل، حضور فیزیکی داشته باشند.

 

 • نیاز به سیم‌کشی / کابل‌کشی:

یکی از مزایای بسیار کاربردی سیستم ویپ اتصال آن به شبکه است بدین ترتیب شما در سازمان خود دیگر نیازی به کابل‌کشی مجزا برای تلفن های سانترال ندارید و می توانید از کابل شبکه‌ای که به کامپیوترتان متصل کرده‌اید به صورت اشتراکی برای تلفن خود نیز استفاده کنید؛ می توانیم نتیجه بگیریم که در این صورت هزینه‌ی کابل‌کشی اختصاصی تلفن برای شما به صفر می رسد درحالی‌که نصب و راه‌اندازی سیستم سانترال مستلزم استفاده ازحجم قابل ملاحظه‌ای سیم‌کشی می باشد.

پیاده سازی سیستم های سانترال بدون نیاز به سیم‎ کشی ممکن نیست، برای اضافه کردن یک داخلی بیشتر روی سانترال‌های آنالوگ مجبورید تا از سانترال آنالوگ تا پریز تلفن را کابل‌کشی کنید.

 

 • توسعه‌پذیری:

سیستم های ویپ در میزان ظرفیت خطوط شهری و تعداد مشترکین بسیار انعطاف‌پذیر هستند و توسعه‌پذیری بسیار قوی دارند اما با نصب و راه‌اندازی سانترال توسعه‌پذیری‌ این‌چنینی را تجربه نخواهید کرد. اگر بخواهید تعداد خطوط تلفن و شماره‌های داخلی خود را افزایش دهید، این کار بدون صرف هیچگونه هزینه‌ای و تنها به صورت نرم‌افزاری صورت می گیرد. در سیستم‌های سانترال قدیمی، شما باید ماژول‌های گران ‌قیمتی را برای افزایش خطوط خریداری نمایید.

 

 • محدودیت‌ها:

در مقایسه سیستم های سانترال با ویپ درمیابیم که نصب و راه‌اندازی سانترال محدودیت هایی دارد. برای مثال، برای حفظ کارایی سیستم سانترال معمولاً توصیه می شود که اجزاء سیستم مانند گوشی کاربران و دیگر سیستم های مکمل، از برند مشابه سیستم سانترال انتخاب شوند درحالی‌که در ویپ این محدودیت وجود ندارد و در عین حال هیچ کاهشی در کارایی سیستم نیز به وجود نمی‌آید. دستگاه‌های سانترال با برندهای مختلفی همچون پاناسونیک، اریکسون و غیره در ایران مطرح شده‌اند.

 

 • بازدهی:

بازدهی و ارتقاء کیفیت خدمات به مشتریان در سیستم ویپ بسیار بیشتر و عمیق تر از سیستم سانترال است زیرا سیستم های ویپ به علت استفاده از بستر IP به راحتی میتوانند با سرورها و نرم افزارهای دیگر ارتباط داشته باشند.

 

 • امکان جابجایی و رومینگ:

در مقایسه میان سیستم تلفن VOIP و سانترال با ویپ متوجه می شویم که قابلیت های جابجایی و رومینگ سیستم ویپ بسیار ساده و آسان است زیرا بر پایه‌ی شبکه است درحالی‌که با نصب و راه‌اندازی سانترال برای جابجایی و رومینگ به سیم‌کشی مجدد و انجام تغییرات در سیم‌کشی نیاز است.

یکی از فعالیت هایی که امروزه بسیاری از کشورها به سمت آن رفته‌اند، فعالیت های دورکاری در سازمان ها است. سیستم ویپ از این نظر قابلیت های جالبی دارد که با کمک آنها می توان به راحتی، داخلی تلفن شخص را در منزلش فعال کرد و بدین ترتیب افراد می توانند به کلیه‌ی تماس های وارد شده به داخلی خود همانطور که پشت میز کارشان نشسته‌اند، پاسخ دهند. سیستم های سانترال در این زمینه کاملاً ناتوان بوده و هیچگونه قابلیتی ندارند.

 

 • هزینه‌ها:

در مقایسه‌ی سیستم های تلفنی سانترال با ویپ به این نتیجه میرسیم که با استفاده از خدمات سیستم­های ویپ هزینه‌ها کاهش چشمگیری خواهند داشت زیرا می توان مکالمات بین‌شهری و بین‌المللی را از طریق خطوط داده مانند اینترنت و یا شبکه های WAN بین شعب یک سازمان انجام داد. این در حالی است که با نصب و راه‌اندازی سانترال این امکان وجود ندارد.

با استفاده از سیستم تلفن تحت شبکه هم امکان تماس های بین‌المللی ارزان قیمت از طریق سرویس‌دهندگان ویپ فراهم می­گردد و هم اگر یک سازمان دارای شعبی در داخل و یا خارج از کشور باشد می­ تواند یک ارتباط کاملاً رایگان بین پرسنل خود برقرار نماید ولی در سیستم سانترال این امکانات وجود ندارد و هزینه‌ی کلیه‌ی ارتباطات طبق نرخ مکالمات مخابراتی تعیین می­ گردد که هزینه‌ی بسیار زیادی برای شرکت ها به صورت ماهیانه به همراه دارد که این یک ضعف در سانترال می­ باشد.

 

 • امکانات:

سیستم ­های ویپ به علت استفاده از بستر IP به راحتی می­توانند با سرورها و نرم‌افزارهای دیگر ارتباط داشته باشند. به عنوان مثال سیستم ­های ویپ امکان اتصال به سرویس­های CRM، مالی، ERP و غیره را دارند. سیستم های ویپ دارای طیف وسیعی از امکانات هستند که برای پیاده‌سازی این امکانات در تلفن سانترال می­بایست زیرسیستم‌های زیادی به آن اضافه نمود که در نهایت هزینه‌ی انجام‌شده چندین برابر هزینه‌ی تمام‌ شده با یک سیستم ویپ می­ شود.

 

حال به بررسی چند مورد از امکانات می­پردازیم:

 • صف انتظار

در سیستم های تلفنی تحت شبکه زمانی که تماسهای ورودی از تعداد اپراتورهای پاسخگو بیشتر باشند، ناگزیر تعدادی از تماسها از دست می­ روند. برای از دست ندادن تماس­ها می توان صف انتظار ایجاد کرد و زمانی که تمام اپراتورها مشغول باشند تماس های ورودی در صف قرار می­گیرند در این صورت تماسی از دست داده نمی­ شود.

 

 • تماس تصویری

بعضی از تلفنهای تحت شبکه امکان ارتباط تصویری از طریق شبکه IP را برای شما فراهم می­ کنند. این امکان در سانترال­ های آنالوگ وجود ندارد.

 

 • گزارش‌گیری مفصل از تلفن‌های انجام شده

در سیستم های تلفنی ویپ تمامی تماس ها اعم از تماسهای داخلی، خروجی و ورودی ثبت می­ شوند و می توان گزارش‌گیری کاملی را برای تماسها در اختیار داشت؛ همچنین امکان جستجو بر اساس تاریخ، داخلی و غیره نیز وجود دارد .همان طور که تماسها ثبت می­ شوند امکان ضبط تمامی مکالمات بدون احتیاج به سخت‌افزاری جداگانه نیز وجود دارد. این امکان در سانترالهای آنالوگ وجود ندارد.

 

 • پیغامگیر صوتی Voice Mail

در سیستمهای تلفنی ویپ امکان گذاشتن پیام صوتی برای کاربرانی که در دسترس نیستند، وجود دارد. این فایل صوتی در سرور ذخیره می­ شود و امکان گوش دادن به این پیام در آینده نیز وجود دارد. همچنین می توان تنظیماتی انجام داد که فایل صوتی برای شما ایمیل هم شود.

 


 

بیشتر بخوانید: نحوه اتصال SIP Trunk مخابرات به سرور الستیکس و ایزابل

 


 

محدودیتی موجود در سیستم ویپ:

سيستم‌های مبتنی بر VoIP، در صورت قطع جريان برق آسیپ‌پذیر خواهند بود البته برای این مشکل نیز تمهیداتی اندیشیده شده است که یکی از ساده‌ترین‌های آن استفاده از (UPS (Uninterrupted Power Supply در مواقع قطعی جریان برق است تا امکان برقراری تماس همچنان وجود داشته باشد اما در سیستم های پیشین و سنتی در صورت قطع جريان برق امكان استفاده از تلفن های قديمی وجود خواهد داشت چرا كه شركت‌های مخابراتی، الكتريسيته را بر روی خطوط تلفن ارسال می‌نمايند.

بدين ترتيب، حتی در صورت قطعی جريان برق، تلفن معمولاً فعال و قابل استفاده خواهد بود چراكه برق تلفن از يك منبع ديگر تأمين می‌گردد. جهت آشنایی با جدیدترین آی پی فون سیسکو سری 9800 بر روی لینک زیر کلیک کنید.

خرید انواع آی پی فون سیسکو از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه با بهترین قیمت و کیفیت همراه با گارانتی معتبر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: