آنچه در این مقاله می خوانید:

نحوه اتصال تلفن VoIP به روتر

نحوه اتصال تلفن VoIP به روتر

امروزه بسیاری از کسب و کارها در حال تبدیل خط عادی شان به تلفن های VoIP هستند. این تکنولوژی امکان برقراری تماس های تلفنی و کنفرانس های ویدیویی به وسیله اتصال به اینترنت را میدهد. فناوری VoIP کوتاه شده عبارت Voice Over Internet Protocol به معنای پروتکل صوت بر بستر اینترنت است. این تکنولوژی به کمک تلفن های VoIP امکان برقراری تماس های تلفنی و… را با استفاده از اینترنت فراهم میکند.

در نتیجه کاربران میتوانند با استفاده از یک کابل شبکه اترنت این نوع تلفن ها را به مودم یا روتر های خود وصل کنند. این تلفن های اینترنتی در مقابله با تلفن های معمولی با توجه به صرفی جویی در هزینه های قبوض ماهیانه محبوبیت قابل توجهی نزد کاربران دارند. در این مقاله قصد داریم به شما نحوه اتصال تلفن VoIP به روتر را آموزش دهیم تا بتوانید تلفن های مشاغل و کسب و کار خود را تنظیم کنید تا هزینه های اولیه را کاهش داده و از راه اندازی تلفن VoIP خود بهترین بهره را ببرید.

 

 تلفن VOIP چیست:

تلفن VOIP یا آی پی فون یک دستگاه دیجیتالی هوشمند است که دارای واسط شبکه LAN است و همچنین دارای یک آدرس IP و کانکتور استاندارد است که با این قابلیت میتوانید درون هر پورت یک شبکه LAN قرار دارد. به علت اختصاصی بودن IP های این تلفن امکانات و ویژگی های زیادی در اختیار کاربران قرار میگیرد از جمله: ارتباطات کنفرانس، پیام رسانی یک پارچه یا Unified Messaging، امکان استفاده از اینترنت در حال مکالمه، چک کردن ایمیل، وضعیت آب و هوا و … .

نحوه اتصال تلفن VoIP به روتر

انواع تلفن های آی پی تحت شبکه:

 • آپی فون باسیم: یکی از رایج ترین مدل تلفن های آی پی فون، مدل های با سیم میباشند که به وسیله کابل شبکه و پورت RJ45 به شبکه ی IP متصل میشوند.
 • آی پی فون بی سیم: تلفن های آی پی بدون سیم ، از دو گونه ی مختلف تشکیل شده اند.
 • بی سیم : تلفن های IP بدون سیم، خود دارای دو گونه ی مختلف هستند:
 • وای فای یا Wi-Fi : هر دستگاه تلفن به صورت مستقل از طریق WiFi به اکسس پوینت یا دستگاه وایرلس مادر، به شبکه متصل می شود. از مزیت های آن می توانیم به امکان جا به جایی آسان تر برای کاربر اشاره کنیم. البته افت سیگنال و اختلال در مکالمه در زمان جا به جایی میان AP ها، از معایب این مدل از تلفن های ویپ به شمار می رود.
 • دِکت یا DECT : این مدل از تلفن های بی سیم، جهت ارتباط از استاندارد DECT بهره می برند؛ به عبارت دیگر ارتباط تلفن ها با دستگاه مادر از طریق DECT برقرار شده و دستگاه مادر از طریق کابل به شبکه متصل می شود. این فناوری، در تعداد اتصال تلفن ها به یک دستگاه مادر و محدوده تحت پوشش، محدودیت دارد.
 • یو اس بی یا USB : این مدل از تلفن شبکه از طریق پورت USB به کامپیوتر متصل شده و دیگر نیازی به کابل شبکه ندارند.
 • تلفن نرم افزاری یا Softphone : نوع نرم افزاری تلفن های VoIP می باشد که بر روی کامپیوتر و موبایل نصب و راه اندازی شده و نیاز به سخت افزار جانبی خاصی ندارند. از معروفترین سافت فون ها می توان به Zoiper, Eyebeam, Linkus, 3CX و… اشاره نمود.

 


 

بیشتر بخوانید: خرید آی پی فون مناسب در 9 مرحله

 


 

انواع تلفن VOIP براساس نیاز :

تلفن های آی پی بنا بر نیاز کاربران مختلف، در مدل های زیر ارائه می شوند :

کارشناسی: آی پی فون های ارزان، دارای حداقل امکانات، ویژه ی کارمندان عادی یک سازمان و یا شرکت هستند.

اپراتوری: تلفن های شبکه ویژه ی منشی ها، اپراتورها، کارشناسان مرکز تماس یا مرکز تلفن و مسئولین دفتر مدیرعامل که معمولاً نیاز به دسترسی آسان تری به تمامی داخلی ها دارند.

VOIP مدیریتی: تلفن های VOIP مخصوص مدیران شرکت ها و سازمان ها می باشد. همچنین این آی پی فون ها دارای امکانات منحصربفردی نیز می باشند.

تصویری (ویدیو فون) : Video Phone این نوع از تلفن ها برای برقراری ارتباط، برقراری تماس و کنفرانس تصویری بین کاربران یک سازمان یا شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مزایای استفاده از تلفن های VoIP:

 • پیکر بندی و راه اندازی آسان

این تلفن های اینترنتی این قابلیت را دارند که به محض اتصال به شبکه، تمامی تنظیمات مورد نظر را به صورت خودکار از طریق سانترال تحت شبکه یا IPPBX دریافت کنند. این موضوع سبب صرفه جویی در زمان و کاهش مشکلات و اشتباهات در راه اندازی میشود.

 


 

بیشتر بدانید: مقایسه میان سیستم تلفنی VOIP و سانترال به همراه ویدئو

 


 

 • عدم احتیاج به کابل کشی دوباره

در شرکت ها و سازمان های بزرگ با توجه به نیاز، شبکه های داخلی LAN قرار دارد که تلفن شبکه را میتوان بدون نیاز به کابل کشی دوباره و با استفاده از همان کابل شبکه ی موجود به کار بگیرید. به همین دلیل در تلفن IP دو نوع پورت شبکه قرار گرفته است.

 • دارای کیفیت صدای بالا

به دلیل قدیمی بودن زیر ساخت های و سیم های فرسوده در تماس های تلفنی در سیستم مخابراطی سنتی، این ارتباطات با صداهای آزار دهنده و نویز همراه هستند. این نوع از تلفن ها به سبب اینکه سیگنال ها را به صورت دیجیتال، ارسال و دریافت می کنند. بالاترین کیفیت صدا HP و تصویر را به کاربران ارائه میدهند. همچنین امکان تنظیم خودکار کیفیت بر اساس میزان پهنای باند شبکه نیز وجود دارد.

 • انعطلاف در جابه جایی

اگر کاربران قصد جابجایی اتاق خود را داشته باشند میتواند IP-PHONE خود را بردارند و در هر نقطه آن را به پورت شبکه متصل نمایند. ابن عمل بدون هیچگونه تغییری در تنظیمات و یا شماره تلفن در تلفن ها اتفاق خواهد افتاد. از دیگر دلایل قابلیت جابه جایی این خطوط این است که نیاز به کابل کشی مجدد ندارد و به آسانی جابه جا میشوند. در صورتی که دفتر کار شما اجاره ای میباشد به راحتی میتوانید این خطوط را در کمتر از دو روز کاری دریافت کنید و همیشه مالکیت آن را داشته باشید.

 


 

بیشتر بخوانید: تلفن های IP و قابلیت های آن


 

مزیت تلفن VOIP:

IP-PHONE ها دارای ویژگی های نرم افزاری و سخت افزاری خاصی دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد از جمله:

 1. دارای دفترچه تلفن، لیست سیاه و گزارش تماس ها
 2. تعداد ارتباط بی نهایت داخلی
 3. قابلیت پاسخگویی چندین شماره ی داخلی با یک تلفن
 4. دارای سیستم تلفنی کنفرانس صوتی به صورت رایگان
 5. امکان چندین تماس همزمان بدون اشغال شدن خطوط
 6. دارای قابلیت انتظار، ارسال و انتقال مکالمه
 7. نگه داشتن تماس، قطع صدا، پاسخگویی خودکار و تماس مجدد
 8. دارای نشانگر وضعیت آزاد یا اشغال بودن داخلی های دیگر (BLF)
 9. امکان گزارش گیری به صورت آنلاین یا مانیتورینگ زنده
 10. ارسال پیام کوتاه، صندوق صوتی و اطلاع دهنده
 11. مدیریت تنظیمات از طریق پنل تحت وب
 12. امکان “مزاحم نشوید” یا DND
 13. قرار دادن منشی گویا در پشت تلفن
 14. انتخاب صدای زنگ و تن صدای زنگ
 15. بکارگیری برای اینترکام و پیجینگ
 16. امکان اتصال هدست به جای گوشی (هندست)
 17. امکان ضبط مکالمات

 


 

بیشتر بدانید: تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم VOIP

 


 

نحوه استفاده از کابل اترنت برای اتصال تلفن VOIP به روتر:

 • برای برقراری اتصال تلفن تحت شبکه VOIP به مودم یا روتر، حتما باید کابل اترنت را با توجه به تصاویر زیر به روتر متصل کنید:

نحوه تست کابل شبکه LAN

 • در ابتدا کار بهتر است مودم و روتر را خاموش کنید. بهتر است قبل از نصب تلفن ویپ، روتر یا هر دستگاه متصل به آن را از پریز برق جدا کنید.

نحوه تست کابل شبکه LAN

 • آداپتور برق AC را به ایستگاه پایه وصل کنید. آداپتور برق همان سیمی میباشد که برای اتصال به پریز برق استفاده میشود. همچنین باید آن را به پورت مناسب با خود یعنی درگاه AC متصل کنید.

نحوه تست کابل شبکه LAN

 • تلفن ویپ را به ایستگاه پایه وصل کنید. اگر تلفن به سیم RJ-11 مجهز باشد آن را به جک مربوطه متصل کنید. اگر تلفن شما بی سیم باشد آن را بر روی ایستگاه پایه قرار دهید تا شارژ شود و اگر تلفن شما با باتری کار میکند، باتری آن را درون دستگاه قرار دهید.

نحوه تست کابل شبکه LAN

 • در این قسمت کابل اترنت ETHERNET را باید به ایستگاه پایه متصل کنید بعضی از تلفن های ویپ دارای یک درگاه اترنت برخوردار است. این مسئله به کارابرن این اجازه را میدهد که باقی دستگاه ها مانند کامپیوتر و… را نیز به تلفن خود وصل کنید و به صورت همزمان از یک پورت روتر استفاده کنید. برای انجام این کار باید پورت اتصال به PC را یافته و کابل اترنت کامپیوتر را به آن متصل کنید. سپس کابل اترنت تلفن را به درگاه SW یا پورتی که نام switch و Internet بر روی آن نوشته شده است وصل نمایید.

نحوه اتصال تلفن VoIP به روتر

 •  در مرحله بعد باید کابل Ethernet را به مودم یا روتر خود وصل کنید. اغلب روترها به 4 پورت اترنت جداگانه مجهز میباشند. کاربران می‌توانند کابل مورد نظر را به هر یک از این درگاه‌ها متصل کرده و منتظر بمانید تا عبارت Initializing network (راه‌اندازی شبکه) یا چیزی شبیه به آن بر روی صفحه نمایش مشاهده شود.

نحوه اتصال تلفن VoIP به روتر

 • سپس مودم یا روتر را روشن کنید. اگر از مودم و روتر جداگانه‌ای بهره می‌برید، ابتدا مودم را وصل کرده و حداقل 30 ثانیه برای همگام‌سازی با شبکه منتظر بمانید. سپس روتر را متصل کرده و 30 ثانیه دیگر صبر کنید.

 

نحوه تست کابل شبکه LAN

 • در این قسمت ایستگاه پایه تلفن را به برق زده و آن را روشن کنید. تلفن را در پایه قرار داده و اجازه دهید تا باتری شارژ شود. سپس تلفن را روشن کنید و 30 ثانیه منتظر بمانید.

نحوه تست کابل شبکه LAN

 • در انتها شماره‌گیر تلفن خود را بررسی کنید. بعد از روشن شدن تلفن و مشاهده صفحه اصلی آن، چک کنید که شماره‌گیر آن به درستی عمل می‌کند یا خیر.

 

نحوه اتصال تلفن VOIP به روتر:

 • برای اتصال تلفن های VoIP به روتر باید دقت کنید تا مراحل زیر را به درستی و با دقت انجام دهید:

نحوه تست کابل شبکه LAN

 • قابلیت و امکانات روتر خود را بررسی نمایید. برخی از روتر ها دارای قابلیت DECT هستند. در نتیجه شما متوانید تلفن VOIP خود را به طور مستقیم به این مدل از روتر وصل کنید. قبل از هر گونه اقدام بهتر است دفترچه راهنمای روتر خود را مطالعه کنید تا از امکانات و قابلیت های آن مطلع شوید. در هنگام خرید تلفن های VOIP باید دقت داشته باشید که قابلیت پشتیبانی از روتر های DECT و CAT-iq را داشته باشد.

 • تلفن های VoIP را شارژ کنید یا باتری های جدیدی بر روی آن را قرار دهید. اگر تلفن VOIPشما برای شارژ شدن به ایستگاه پایه نیاز دارد، آن را به پایه وصل کنید تا باتری آن شارژ شود.

نحوه تست کابل شبکه LAN

 • تلفن را روشن کنید و بعد از روشن شدن تلفن VOIP پیامی را میبینید که از شما می خواهد گوشی را به پایه اصلی و یا روتر متصل کنید.

نحوه تست کابل شبکه LAN

 • در اخر دکمه DECT روتر را فشار داده و چند ثانیه نگه دارید تا چراغ های روتر روشن شوند. درنتیجه روتر به تلفن ویپ متصل میشود. هنگامی که اتصال به طور کامل برقرار شد صفحه نمایش اصلی تلفن پدیدار خواهد شد.

منبع: www.wikihow.com

 

شما می توانیدآی پی فون سیسکو مورد نیاز خود را از فروشگاه اینترنتی مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی در ایران با بهترین قیمت و کیفیت، همراه با گارانتی معتبر خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: