آنچه در این مقاله می خوانید:

انواع سرورهای HP

معرفی انواع سرور HP
این مقاله در تاریخ 8 شهریور 1398 نوشته و در تاریخ 24 مهر 1402 مورد بازبینی قرار گرفته است.

به طور کلی می توان گفت سرورهای ساخت شرکت HP به عنوان پر طرفدارترین سرور جهت استفاده در دیتا سنترها به شمار می روند. شاید دلیل این محبوبیت این است که این سرورها چه در مقیاس بزرگ و چه در مقیاس کوچک می توانند بیشتر نیازهای شما را برآورده سازند. ما در مقاله معرفی انواع سرور HP قصد داریم تا شما را با انواع سرور های قدرتمند HP آشنا کنیم.

شما با انتخاب درست مدل سرور مورد نیاز خود می توانید به سطح عملکرد بالا، افزایش میزان دسترسی، قابلیت توسعه و مدیریت بهتر دست یابید. سرورها در دیتا سنتر در دو نوع Tower و Rackmount یا ایستاده و قابلیت نصب در رک می باشند. استفاده از این سرورها و ایجاد یک زیر ساخت قوی با قابلیت انعطاف پذیری بالا، موجب افزایش کارایی شده و دنیای جدید را به زیر ساخت های شما خواهد داد.

هم چنین زمینه استفاده از فناوری های جدید در آینده را نیز فراهم خواهد کرد و شما می توانید با یک انتخاب مناسب سروری برای چندین سال آینده خود تامین کنید. این کمپانی دارای محصولاتی نظیر سرور، سوییچ شبکه، روتر، رک شبکه و استوریج می باشد.

اما همواره سرورهای HP جزء پرفروش ترین محصولات می باشد. این سرورها به همراه مجموعه ای از ابزارهای مختلف برای مدیریت، ذخیره سازی اطلاعات و تجهیزات جانبی، قابلیت ارائه سرویس های مورد نیاز برای سازمان ها و محیط های کاری با کیفیت فوق را دارا می باشند.

 

سرور HP چیست؟

سرورهای اچ پی یکی از پر استفاده‌ترین نوع سرورها در شبکه‌های کامپیوتری و مراکز داده هستند. این سرورها برای ارائه خدمات مختلفی از جمله پایگاه‌داده‌ها، سرورهای وب، مجازی‌سازی، تجزیه و تحلیل داده، ابر (cloud computing) و سایر برنامه‌های محاسباتی استفاده می‌شوند. یکی از کاربردهای سرورهای اچ پی، ارائه خدمات مجازی‌سازی است.

در مجازی‌سازی، چندین سیستم عامل و برنامه در یک سرور تجمیع شده و از طریق نرم‌افزارهای مجازی‌سازی به کاربران ارائه می‌شود. با استفاده از سرورهای اچ پی، می‌توان به راحتی تعداد زیادی سرور مجازی را در یک دستگاه فیزیکی اجرا کرد و به بهبود بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها کمک کرد.

سرورهای اچ پی به دلیل قابلیت مقیاس‌پذیری بالا، پشتیبانی از چندین پردازنده، حافظه بالا، دیسک‌های سخت بزرگ و کارت‌های توسعه، به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای ارائه خدمات محاسبات ابری و پردازش داده‌های بزرگ شناخته شده‌اند.

با استفاده از سرورهای اچ پی، می‌توان به راحتی در برنامه‌های پیچیده و نیازمند پردازش داده‌های بزرگ، به صورت مؤثر و با کارایی بالا عمل کرد. سرورهای اچ پی از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای برای ارتباط با دستگاه‌های ذخیره‌سازی و دیگر دستگاه‌های شبکه استفاده می‌کنند. این سرورها دارای قابلیت پشتیبانی از پروتکل‌های مختلف ارتباطی مانند: Ethernet، Fibre Channel و InfiniBand هستند.

یکی دیگر از کاربردهای سرور اچ پی، ارائه خدمات پایگاه‌داده است. با استفاده از سرورهای اچ پی، می‌توان به صورت همزمان به مدیریت و پردازش داده‌های بزرگ و پیچیده در پایگاه‌داده‌ها پرداخت. این سرورها دارای قابلیت پشتیبانی از پایگاه‌داده‌های مختلفی مانند: Oracle، MySQL، Microsoft SQL Server و PostgreSQL هستند. با استفاده از سرورهای اچ پی، می‌توان به صورت همزمان به پردازش و مدیریت داده‌های بزرگ در پایگاه‌داده‌ها پرداخت و از سرعت و دقت بالایی در انجام این کارها بهره‌مند شد.

 


 

بیشتر بخوانید: فناوری HPE GreenLake چیست؟

 


 

سرورهای اچ پی به دلیل قابلیت مدیریت آسان، اعتماد بالا، عملکرد بالا و قابلیت مقیاس‌پذیری بالا، در شبکه‌های کامپیوتری و مراکز داده بسیار محبوب هستند. این سرورها دارای قابلیت پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های مختلف از جمله ویندوز، لینوکس و یونیکس هستند.

سرورهای اچ پی به دلیل قابلیت مدیریت آسان، امنیت بالا و قابلیت مقیاس‌پذیری بالا، برای شرکت‌ها و سازمان‌ها بسیار مهم هستند. این سرورها از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای برای مدیریت کاربران و امنیت سیستم استفاده می‌کنند. همچنین از طریق نرم‌افزارهای مدیریت سرور مانند: HP System Management، می‌توان به راحتی سرورهای اچ پی را مدیریت کرد و از عیب‌یابی و مانیتورینگ آن ها بهره‌مند شد.

در نهایت، می‌توان گفت که سرورهای اچ پی به دلیل قابلیت مقیاس‌پذیری بالا، پشتیبانی از چندین پردازنده، حافظه بالا، دیسک‌های سخت بزرگ و کارت‌های توسعه، به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای ارائه خدمات محاسبات ابری و پردازش داده‌های بزرگ شناخته شده‌اند. همچنین، با استفاده از سرورهای اچ پی، می‌توان به راحتی تعداد زیادی سرور مجازی را در یک دستگاه فیزیکی اجرا کرد و به بهبود بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها کمک کرد.

این سرورها به دلیل عملکرد بالا، پشتیبانی از سیستم‌ عامل‌های مختلف، قابلیت مدیریت آسان و امنیت بالا، برای سازمان‌ها و شرکت‌ها، بسیار مهم هستند و در کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. در ایران نیز، سرورهای اچ پی از زمان ورود به بازار ایران تاکنون بسیار محبوب بوده‌اند.

معرفی انواع سرور HP

 


 

بیشتر بخوانید: سرور HP چیست؟

 


 

معرفی انواع سرور HP:

سرورهای HP به چهار خانواده تقسیم می شوند که البته لازم به ذکر است دلیل این تنوع برآورده کردن نیازهای مشتریان می باشد که شامل :

1ـ خانواده HP ProLiant BL:

سرورهای (BL (Blade (بلید سرور) در واقع باید گفت که یک Blade Enclosure است که چندین بلید سرور در آن قرار گرفته است. بلیدها بوردهایی نازک و ماژولاری هستند که هر یک از آنها یک سرور مستقل به حساب می آید و معمولا به یک اپلیکیشن خاص اختصاص داده خواهد شد.

بلیدها، سرورهایی روی یک کارت مجزا می باشند که دارای CPU سرور، رم سرور، هارد سرور، کنترلرهای شبکه، کارت HBA و دیگر پورت های I/O هستند. و این توانایی را دارند که دارای پاور Red هم باشند. Blade Enclosure علاوه بر دربرگرفتن بلیدسرورها، کارهایی مانند تامین انرژی، کولینگ، شبکه‌سازی، اینترکانکت‌های متنوع و مدیریت را تامین خواهد کرد. بلیدها و Blade Enclosure با یکدیگر سیستم بلید را تشکیل خواهند داد.

بلید سرورها به ازای اشغال فضای کمتر در رک، قدرت پردازش بیشتری ارائه خواهند داد. در این سرورها کابل‌کشی ساده‌تر شده و کاهش خواهد یافت زیرا تنها یک Cable Clutter یا ست کابل (کابل پاور، کابل کیبورد، کابل موس، کابل ویدئو و کابل شبکه) برای تمام بلیدسرورهای Blade Enclosure کافی خواهد بود.

 ولی در مدل Rack Mount هر سرور نیاز به یک ست کابل خواهد داشت. هر بلیدسرور با یک موس، کیبورد و مانیتور قابل استفاده می باشد. نتیجه اینکه مصرف انرژی در آن کاهش یافته می شود. بلید سرورها بیشتر در دیتاسنترها استفاده می‌گردند  تا هم فضای کمتری اشغال نمایند و هم مدیریت سیستمی بهبود بیابد.

سرورهای (BL (Blade برای همه‌ی شرکت، در مقیاس بزرگ، متوسط و کوچک مناسب هستند. این سرورها به صورت تیغه ای قرار می گیرند. قرار گرفتن آنها به صورت تیغه ای سبب شده است که تعداد سرور بیشتری درون رک شبکه جای گیرد.

از طرفی سادگی مدیریت، قابليت انعطاف بالا و ساختار متفاوت، موجب كاهش هزينه های ديتا سنترها و بالا رفتن كيفيت سرويس دهی شده است. قرار گیری سرورها درون تیغه ها بین 8 تا 16 عدد می باشد.

معرفی انواع سرور HP

 


 

بیشتر بخوانید: آیا Blade Server ها گزینه مناسبی برای دیتاسنتر هستند؟

 


 

2ـ خانواده HP ProLiant DL:

سرورهای HP ProLiant DL به عنوان پر فروش ترین سرورها در ایران به شمار رفته و جهت استفاده درون رک شبکه قرار می گیرند. از قابلیت های این سرورها قابلیت انعطاف و مدیریت پذیری بالا می باشد. از جمله سرورهای سری DL می توان به مدل های سری DL700 ،DL500 ،DL300 ،DL100 و DL900 اشاره نمود.

لازم به ذکر است که سری DL360 و DL380 به عنوان پر فروش ترین سرورها در ایران می باشند. از مزایای خرید سرور های DL میتوانیم به استفاده برای فضاهای کوچک اشاره کنیم. اما این تنها مزیت این مدل سرور نیست، بلکه از دیگر مزایای خرید (DL Server (Rackmount می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت سرویس‌دهی در حجم و ظرفیت‌های بالا
 • قابلیت پیکربندی براساس نیاز کاربران و تجهیزات پیشرفته
 • مدیریت چند منبع پردازش از طریق یک مدار کنترل‌کننده
 • سازگاری و انعطاف‎‌پذیری با انواع تجهیزات شبکه و نرم‌افزارها
 • سرویس و تعمیر قطعات معیوب بدون خاموش کردن سرور
 • قابلیت سازگاری سرورهای DL اچ پی با سخت‌افزارهای کمپانی‌های دیگر
 • مجهز به فناوری iLO و قابلیت مدیریت از راه دور
 • سرعت بالا در پردازش داده و بهینه‌سازی بارهای ترکیبی IT
 • مقرون‌به‌صرفه همراه با پیکربندی آسان و راحت
 • پشتيبانی از ميزان حافظه ديسك و I/O بالا

هر کدام از سری های سرورهای DL دارای ویژگی های خاصی هستند که در زیر به برخی از آنان اشاره خواهیم کرد:

 • سری HP ProLiant DL100 : محاسبات با کارایی بالا در طراحی مقرون به صرفه و متراکم
 • سری HP ProLiant DL300P : سرور رک استاندارد با عملکرد و تطابق پذیری بالا
 • سری HP ProLiant DL300E : سرور رک و دارای کاربردی آسان
 • سری HP ProLiant DL500: سرورهایی در مقیاس بزرگ و محاسبات فشرده

برای مثال از جمله سرورهای پرفروش در ایران می توان به سرورهای اچ پی مدلDL380p Gen8 ،DL380 G10 ،DL360 Gen7، DL360 G9، DL360p G8، DL380 G7 و DL380 Gen9  اشاره کرد.

 

معرفی انواع سرور HP

3ـ خانواده (Tower) HP ProLiant ML:

سرورهای HP ProLiant ML انعطاف پذیر و قابل ارتقاء می باشد و برای دفاتری که دارای شعب مختلف هستند مناسب می باشند. سرورهای اچ پی ML به صورت قفسه ای هستند. به عبارتی این سرورها در مقایسه با سرورهای سری DL هیچ کم و کاستی ندارند و علاوه برآن مزیت های بیشتری نیز مانند عدم وابستگی آنها به رک را دارا می باشند. البته اگر تمایل داشته باشید می توانید آن را در رک جای دهید. از جمله این سرورها می توان به سری ML100 و ML300 اشاره کرد.

سرور ML قابلیت ارتقاء رم تا ظرفیت 3 ترابایت و استفاده از دو پردازنده در یک مادربرد را در اختیارتان می‌گذارد و از کلیه نرم‌افزارهای امنیتی، مدیریتی، مجازی سازی تا تمام سیستم‌عامل‌ها پشتیبانی می‌کند. این درحالی است که به‌دلیل قابلیت ارتقاءپذیری باعث رشد و توسعه کسب‌وکارها می‌شوند و در نصب نرم‌افزار و ارائه امکانات خاص هیچ محدودیتی نخواهند داشت.

یکی از ویژگی‌های سرور اچ پی سری ML را می‌تواند دسترسی آسان، ساده و مدیریت حرفه‌ای کنترل از راه دور برای مشاغل که دارای چندین شعبه هستند یا به‌صورت Remote فعالیت دارند عنوان کرد. با این‌حال این تمام مزیت سرور ایستاده اچ پی نیست، از دیگر مزایای خرید سرور ML می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالاترین نرخ میزان بهره‌وری با توجه به مصرف انرژی پایین
 • نوآوری در صنعت محاسباتی
 • مجهز به ویژگی Al-Driven Operation و HPE Small Business Solution
 • عدم نیاز به یک اتاق مخصوص سرور و رک‌
 • قیمت مقرون‌به‌صرفه نسبت به سایر سرورهای اچ پی

معرفی انواع سرور HP

4ـ خانواده HP ProLiant SL:

سرورهای HP ProLiant SL برای محیط هایی در مقیاس بزرگ طراحی شده اند. این مدل از سرورها برای میزبانی وب، خدمات ابری و برای شرکت هایی با محاسبات بالا مناسب می باشد. خانواده سرورهای SL امکان استقرار و پردازش سریع و هزینه عملیاتی پایین تر را فراهم می آورد.

همانطور که در بالا ذکر شد سرورهای HP به چهار خانواده تقسیم می شوند که هر کدام نیز به سری های مختلفی تقسیم بندی شده اند. این مقاله تنها جهت شناخت بیشتر شما عزیزان از این سرورها می باشد.

معرفی انواع سرور HP

 

 


 

بیشتر بخوانید: مقایسه نسل های مختلف سرورهای HP

 


 

تفاوت نسل های سرورهای HP:

اچ پی برای طبقه‌بندی سرورهایش آن ها را در نسل‌های مختلفی به بازار تجهیزات شبکه ارائه کرده است. در سال 2011، نسل ۷ این سرورها در بازار پیشتاز بودد و مشخصا سرور DL380 G7 عنوان پرفروش‌ترین سرور جهان در 2011 را از آن خود نمود و در 13 فوریه 2013 نیز نسل هشتم سرورهای خود را به بازار و خانواده IT دنیا معرفی نمودند.

اچ پی بعد از آن، سرورهای نسل ۹ خود را با هدف کاهش قیمت و پیچیدگی، امکان رشد تجارت و شتاب در سرویس‌دهی به بازار عرضه نمود. بار دیگر رتبه پرفروش‌ترین سرور در دنیا از آن HPE DL380 G9 گردید (خرید سرور hp dl380 g9). در سال 2017 با معرفی سرورهای نسل ۱۰ اچ پی، افق جدیدی از امنیت را به روی جهان IT باز نمود و بار دیگر  سرور HPE DL380 G10  رتبه پرفروش‌ترین سرور دنیا را در سال ۲۰۱۷ از آن خود ساخت(خرید سرور hp dl380 g10).

خانواده نسل ۹ hp در این سرورها نیازهای حجم‌های کاری بسیار متنوعی را پاسخگو بودند. در نسل جدید این سرورها یعنی سرورهای نسل ۱۰ اچ پی نیز ما  شاهد توانمندی های  بسیاری خواهیم بود.  صرفه جویی اقتصادی و افزایش چابکی و امنیت از جمله مزایای hp G10 خواهد بود.

در خانواده نسل ۸ سرورهای اچ پی، e یعنی Essential و p یعنی Performance که برای نامگذاری مدل‌های مختلف سرور استفاده می‌گردید. سرورهای پرولیانت نسل نه اچ پی هستند که  تنها از معماری اینتل استفاده کرده بودند . سیستم نامگذاری اچ پی، ویژگی‌ها و وضعیت آنها را بهتر بیان می‌ نماید .

اچ پی در سرورهای پرولیانت نسل ۱۰ خود، برخی از مدل سرورهای نسل ۹ را از سبد محصولاتش حذف نموده است و تعداد مدل‌هایی که تاکنون به بازار ارائه شده به ۱۵ مدل رسانیده است. شما می توانید به محصول HPE DL360 G10 هم نگاهی داشته باشید.

بعد از سرورهای G10، اچ پی با رونمایی از سرورهای G10 Plus شکل نامگذاری خود را تغییر داد و با ارائه قابلیت هایی همچون توسعه پذیری و مقیاس پذیری بالا با هر محیط و حجم کاری یک بار دیگر توانایی خود را در زمینه سرور به رخ کشید. سرورهای اچ پی G10 plus برای برطرف کردن نیاز کاربران در سازمان های حرفه ای به کار برده می شوند و با توجه به فناوری های همچون اتصال از درگاه PCle 4.0 محبوبیت زیادی در میان کاربران پیدا کردند.

کمپانی اچ پی با معرفی نسل بعدی سرور یک بار دیگر همگان را سوپرایز کرد، این سری اچ پی محصولی ارائه داد که برای مجموعه عملیات ابری در محیط های ترکیبی و دیجیتالی طراحی شده بود. این سرور که با نام G11 به بازار تجهیزات شبکه عرضه شد توانایی ارائه طیف وسیعی از بارهای کاری مدرن، هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل و برنامه های کاربردی ابری و .. را پوشش می دهد. این سرورهای قدرتمند که با پردازنده های انویدیا مجهز شده بودند کاربرد و محبوبیت زیادی پیدا کردند و مزایای آن ها در هوش مصنوعی پاسخگوی نیاز کاربران بود.

غول مرحله آخر اچ پی در سال 2024 رونمایی شد، این کمپانی قدرتمند با اسپویل محصولاتی همچون DL384 G12 و DL380a G12 به همگان نشان داد که نسل دوازدهم از سرورهای اچ پی نیز در راه هستند. این محصولات با همکاری انویدیا و اچ پی با ارائه نوآوری جدید و تعبیه دو سوپر چیپ NVIDIA GH200 NVL2 و NVIDIA GH200 Grace Hopper به وجود آمده اند و شرکت ها را قادر می سازد تا با تقویت هوش مصنوعی و پردازش بالا نسبت به نسل های قبلی عملکرد و سرعت بهتر و بیشتری داشته باشد.

قصد و هدف ما در این مقاله، پرداختن به سرورهای نوع پرولیانت اچ پی خصوصا ML و DL ها می باشد. طی سال‌های گذشته، سبد محصولات سرورهای رک‌مونت و ایستاده مطابق با نیازهای مشتریان تغییر پیدا نموده  است.

اچ پی در سرور های نسل ۱۰ خود برخی مدل‌های نسل ۹ را حذف نموده  و سرورهای دیگر را برای جایگزینی آن ارائه خواهد داد. در جدول زیر تغییرات نامگذاری در سرورهای نسل ۸ و ۹ و همچنین سرورهای نسل ۱۰ اچ پی را مشاهده خواهید نمود.

 

معرفی انواع سرور HP


 

بیشتر بخوانید: بررسی خطاهای سرور HP

 


 

شما می توانید انواع سرور HP را با بهترین قیمت و کیفیت از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران خریداری نمایید.

دیدگاهی در مورد “انواع سرورهای HP

 1. حسین جعفر پور گفت:

  ما از شما سرور G8 تهییه کردیم و باید بگویم بهترین انتخاب و مشاوره ای بود که میتوانسیم از شما بگیریم
  با تشکر از زحمات شما تیم مستر شبکه

 2. biabehnam گفت:

  واقعا بهترین خانواده سرورها هستند این نسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: