آنچه در این مقاله می خوانید:

HCI یا Hyper-converged Infrastructure چیست

HCI یا Hyper-converged Infrastructure چیست

امروزه IT به سرعت در حال رشد و توسعه است در حالی که سرعت در این عصر فناوری و تکنولوژی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این رو بسیاری از سازمان ها در حال مجازی سازی و پردازش منابع خود هستند که بتوانند زمان کمتری را صرف کرده و به کار خود سرعت ببخشند. با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی این امکان فراهم میشود که بر روی یک سخت افزار از چندین سیستم عامل مختلف برای سرویس‌های مختلف استفاده شود.

همچنین مجازی سازی موجب کاهش هزینه ها می شود و اگر به صورت بهینه مجازی سازی صورت گیرد، می تواند تا 70% هزینه ها را کاهش دهد. از این رو سرور مجازی، شبکه مجازی، دسکتاپ مجازی و … در سازمان ها ایجاد شده اند.

Hyper-Converged این موارد را در خود جای داده است و به صورت Appliance موجود می باشد، بدین صورت که می توانید کمتر از 15 دقیقه زیرساخت IT را راه اندازی کنید. کمپانی HPE دیوایس های 250 و 380 را برای Hyper-Converged طراحی کرده و در بازار تجهیزات شبکه به فروش می رساند.

 

HCI یا Hyper-converged Infrastructure چیست:

Hyper-converged Infrastructure یا (HCI) یک سیستم یکپارچه است که مجازی سازی، محاسبات، شبکه و ذخیره سازی را در یک پلتفرم واحد ترکیب می کند. این امر پیچیدگی و هزینه ها را کاهش می دهد و در عین حال مقیاس پذیری، انعطاف پذیری و سرعت بهتری را در مدیریت و به کارگیری منابع IT امکان پذیر می سازد.

HPE SimpliVity نمونه ای از راه حل HCI است که با هدف ساده سازی مدیریت و استقرار بارهای کاری مجازی شده در مراکز داده و دفاتر راه دور به وجود آمده است. به منظور کاهش ردپای داده و افزایش کارایی ذخیره سازی، HPE SimpliVity از تکنیک های پیشرفته بهینه سازی داده ها از جمله حذف، فشرده سازی و بهینه سازی استفاده می کند. همچنین امنیت داده های قوی و قابلیت های بازیابی فاجعه را ارائه می دهد. همانطور که شرکت ها به دنبال ارتقاء زیرساخت فناوری اطلاعات و افزایش چابکی هستند، راه حل HCI مانند: HPE SimpliVity روز به روز محبوب تر می شوند.

 


 

بیشتر بخوانید: سرور مجازی یا VPS چیست؟ کاربرد و مزایای آن

 


 

HCI یا Hyper-converged Infrastructure چگونه کار می کند:

اصطلاح “زیرساخت های همگرا” (HCI) به عنوان یک لایه نرم افزاری که از مجازی سازی پشتیبانی می کند، منابع سخت افزاری سرورهای متعدد را در کنار هم قرار می دهد و به عنوان یک موجودیت واحد، در یک سیستم HCI به شمار می رود. راه حل HCI مانند: HPE SimpliVity معمولاً از چندین سرور تشکیل شده‌اند که هر کدام دارای حافظه محلی و قدرت پردازشی خاص خود هستند که در کنار هم قرار گرفته و به عنوان یک سیستم واحد مدیریت می‌شوند.

HPE SimpliVity یک راه حل کارآمد، “همه در یک” در Hyper-converged Infrastructure است که با ساده کردن عملیات از Edge به هسته، پیچیدگی را کاهش می دهد و هزینه های اضافی را نیز از بین می برد. لایه نرم‌افزاری آن دارای قابلیت‌های پیشرفته‌ی بهینه‌سازی داده‌ها، مانند reduplication، فشرده‌سازی و بهینه‌سازی است، که می‌تواند ردپای داده‌ها را تا ۹۰٪ کاهش دهد.

این نرم‌افزار همچنین قابلیت‌های قوی حفاظت از داده‌ها و بازیابی، از جمله پشتیبان‌گیری، تکرار و خطای خودکار را فراهم می‌کند تا اطمینان حاصل شود که داده‌ها همیشه در دسترس بوده و محافظت می‌شوند. زیرساخت‌ها و سرویس‌های داده پیچیده آن، به‌طور مؤثر در یک بلوک ساختمانی مقیاس‌پذیر بسته‌بندی شده‌اند و به مشتریان اجازه می‌دهند تا از کوچک شروع شده و توسعه پیدا کنند که برای برنامه های کاربردی Edge و زیرساخت دسکتاپ مجازی(VDI) همه منظوره ایده آل است.

در ادامه، متوجه می‌شویم که منابع سخت‌افزاری زیربنایی توسط HCI و لایه نرم‌افزار، مجازی‌سازی و انتزاعی شده و مجموعه‌ای از منابع مشترک را ایجاد می‌کند که می‌توانند به صورت پویا به حجم‌های کاری مختلف در صورت نیاز اختصاص داده شوند.

درنتیجه، کسب‌وکارها می‌توانند به سادگی حجم‌های کاری را بدون نیاز به سر و کار داشتن با سخت‌افزاری، مستقر، مقیاس‌بندی و جابه‌جا کنند و به آن‌ها این امکان را بدهند تا زیرساخت‌های فناوری اطلاعات خود را مؤثرتر و کارآمدتر مدیریت کنند. HCI یک پلتفرم همه جانبه بسیار موثر، مقیاس پذیر و سازگار ارائه می دهد که می تواند مدیریت فناوری اطلاعات را ساده کند، هزینه ها را کاهش دهد، امنیت داده ها و قابلیت های بازیابی فاجعه را بهبود بخشد.

 

HCI یا Hyper-converged Infrastructure چیست

 

مزایای HCI یا Hyper-converged Infrastructure چیست:

 • استفاده کمتر از نیرو های انسانی و در نتیجه کاهش هزینه های ناشی از آن
 • HCI انتزاع عمیق تر، اتوماسیون و مقیاس پذیری بالاتری نسبت به زیرساخت های همگرا ارائه می دهد. HCI با ارائه یک نقطه، مدیریت را ساده می کند و به طور کامل با کل مرکز داده شما یکپارچه می شود و نیاز به سرورهای جداگانه و ذخیره سازی شبکه را از بین می برد و زیرساخت های درخواستی را برای بارهای کاری داده محور ارائه می دهد.
 • بالا رفتن امنیت سرورها مانند  به دلیل انسجام سرورها
 • مدیریت ساده زیرساخت های پیچیده، تسریع بارهای کاری مجازی، کاهش پیچیدگی، افزایش اثربخشی عملیاتی و کاهش هزینه، همگی توسط سیستم های ابرهمگرا در یک زیرساخت ابرهمگرا امکان پذیر می شوند. قابلیت اطمینان، در دسترس بودن، عملکرد و ظرفیت مورد نیاز برای بارهای کاری مجازی شده توسط ابرهمگرایی ارائه می شود، که همچنین زیرساخت فناوری اطلاعات را اثبات می کند و هزینه کل مالکیت (TCO) را کاهش می دهد.
 • سیستم‌های HCI اغلب یک رابط مدیریت واحد ارائه می‌دهند که مدیران را قادر می‌سازد تا تمام جنبه‌های زیرساخت را از یک کنسول واحد، از جمله ذخیره‌سازی، محاسبات، شبکه و مجازی‌سازی کنترل کنند. این می تواند مدیریت را آسان تر کند و احتمال اشتباهات پیکربندی را کاهش دهد.
 • پشتیبان گیری و بازیابی سرورها Disaster Recovery & Backup Solution
 • خوشه گره ها در سیستم های HCI می توانند به راحتی با گنجاندن گره های اضافی گسترش یابند. در نتیجه، شرکت‌ها می‌توانند زیرساخت‌های خود را در صورت لزوم بدون نیاز به تغییرات معماری قابل توجه رشد دهند.
 • صرفه جویی و کاهش چشم گیر در زمان
 • سیستم های HCI عملکرد عالی و تاخیر کم را ارائه می دهند و برای برنامه های مجازی سازی طراحی شده اند. به همین دلیل، کسب‌وکارها به راحتی می‌توانند بارهای کاری سختی مانند تجزیه و تحلیل و مدیریت پایگاه داده را مدیریت کنند.
 • راه حل های HCI با ترکیب بسیاری از فناوری ها در یک پلت فرم واحد و یکپارچه می توانند هزینه ها را کاهش دهند. در نتیجه هزینه‌های سخت‌افزار، برق، سرمایش و مدیریت کاهش می‌یابد.
 • کاهش هزینه‌های نگهداری
 • Deduplication، فشرده سازی و بهینه سازی تنها تعدادی از استراتژی های پیشرفته بهینه سازی داده است که توسط سیستم های Hyper-converged Infrastructure برای بهینه سازی داده ها و کاهش نیازهای ذخیره سازی استفاده می شود. می تواند منجر به کاهش قابل توجه هزینه و افزایش عملکرد شود.
 • پشتیبان‌گیری، تکرار و خطای خودکار تنها تعدادی از ویژگی‌های قدرتمند حفاظت از داده و بازیابی بلایا هستند که توسط سیستم‌های HCI ارائه می‌شوند. با انجام این کار، داده ها ایمن و دائما در دسترس هستند.
 • راه حل HCI چه در محل، چه در فضای ابری یا به‌عنوان یک استقرار ترکیبی استفاده شوند، به گونه‌ای ساخته شده‌اند که سازگار باشند و طیف وسیعی از الگوهای استقرار را در خود جای دهند. سازمان ها اکنون می توانند مدل استقرار را انتخاب کنند که به بهترین وجه با نیازهای آن ها مطابقت دارد.
 • تحول دیجیتال، کلید موفقیت کسب و کار است و به همراه آن نیاز به پشتیبانی از داده های بزرگ، هوش مصنوعی (AI) و ابر ترکیبی است و در عین حال نیازهای رو به رشد بارهای کاری سنتی را نیز برآورده می کند. زیرساخت‌های فعلی فناوری اطلاعات، مراکز داده را با آرایه‌های کندی از اجزایی که مدیریت آن‌ها سخت است، سنگین می‌کند و مانع از برآورده شدن آن‌ها با نیازهای سریع تجارت و ابر می‌شود.
 • با متمرکز کردن منابع و مدیریت، Hyper-converged Infrastructure هزینه ها را کاهش می دهد، پیچیدگی ها را کاهش می دهد و بار کارکنان را کاهش می دهد و در عین حال عملکرد را افزایش می دهد.
 • بهره ‌ورداری هرچه بیشتر از سخت افزار و کاهش هزینه‌ها
 • استفاده بهینه از فضای فیزیکی در مرکز داده
 • کاهش چشم گیر هزینه خرید تجهیزات
 • ایجاد محیط Development & Test
 • کاهش مصرف انرژی
 • Many to One relationship یا همه در یک رابطه
 • دسترسی راحت تر به اطلاعات و اعمال کردن تغییرات بر روی آنها

 

تفاوت Converged و Hyper-converged چیست:

هدف Hyper-converged و Converged هر دو ساده سازی مدیریت مرکز داده است. زیرساخت های همگرا دارای اجزای یکسانی هستند، اما مدیریت آنها در مقایسه با Hyper-converged Infrastructure گسسته، قابل تفکیک و دست و پا گیر است.

زیرساخت های Hyper-converged به طور کامل همه اجزا را یکپارچه می کند و نرم افزار تعریف شده است. در اصل، HCI طوری طراحی شده است که به‌عنوان یک سیستم با ذخیره‌سازی نرم‌افزاری، برخلاف راه‌حل‌های Converged و اجزای جداگانه آن‌ها مدیریت می‌شود.

HCI یا Hyper-converged Infrastructure چیست

 

چگونه HCI با محیط موجود یکپارچه خواهد شد:

ادغام زیرساخت های فوق همگرا (HCI) با محیط موجود شما به عوامل متعددی مانند راه حل HCI که انتخاب می کنید، زیرساخت موجود و الزامات تجاری شما بستگی دارد. به طور کلی، راه حل HCI برای ادغام سریع در تنظیمات فعلی در نظر گرفته شده اند و می توانند با زیرساخت های معمولی یا فناوری های مجازی سازی جایگزین شوند.

رابط مدیریت یکپارچه ای که سیستم های Hyper-converged Infrastructure به طور کلی ارائه می دهد، مدیران را قادر می سازد تا هم HCI و هم زیرساخت های موجود را از یک کنسول واحد کنترل کنند. این می تواند مدیریت را تسهیل کند و نیاز به دانش و تجهیزات تخصصی را کاهش دهد. یکی از راه حل های کلیدی، راه حل HCI از HPE SimpliVity است. می توان آن را به روش های مختلفی با محیط موجود خود ادغام کرد، از جمله:

 • یکپارچه سازی مجازی سازی: HPE SimpliVity از پلتفرم های مجازی سازی محبوب پشتیبانی می کند و به سازمان ها اجازه می دهد از سرمایه گذاری های مجازی سازی موجود خود استفاده کنند.
 • ادغام چند ابری: این به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا محیط‌های ابری ترکیبی بسازند که شامل محیط‌های داخلی و ابری آنها می‌شود.
 • یکپارچه سازی API: این یک API RESTful را ارائه می دهد که می تواند برای ادغام با ابزارهای مدیریت و نظارت موجود، مانند VMware vRealize، Microsoft System Center و HPE OneView استفاده شود.
 • انتقال داده ها: برای انتقال داده ها از سیستم های ذخیره سازی فعلی به پلت فرم HPE SimpliVity، HPE SimpliVity یک ابزار داخلی انتقال داده را ارائه می دهد. این ابزار می تواند به ساده سازی روند مهاجرت و به حداقل رساندن زمان خرابی کمک کند.
 • یکپارچه‌سازی برای پشتیبان‌گیری و بازیابی فاجعه: HPE SimpliVity قابلیت‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی فاجعه‌ای یکپارچه را ارائه می‌دهد که می‌تواند با راه‌حل‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی فاجعه‌ای فعلی ترکیب شود و به کسب‌وکارها امکان می‌دهد یک طرح حفاظت کامل از داده‌ها ایجاد کنند.

 

چه زمانی باید از زیرساخت های Hyper-converged استفاده کنم:

اگرچه ممکن است در بسیاری از موقعیت‌های مختلف به طور موثر کار کند، Hyper-converged Infrastructure یا (HCI) در موارد استفاده خاص برتری دارد. اینها چند سناریو هستند که در آنها HCI می تواند تصمیم عاقلانه ای باشد:

 • مجازی سازی: اگر قصد دارید مرکز داده خود را مجازی سازی کنید، HCI می تواند گزینه خوبی باشد. HCI نصب و نگهداری ماشین های مجازی را آسان تر می کند زیرا دارای منابع محاسباتی و ذخیره سازی است.
 • شعبه یا دفاتر راه دور: HCI می تواند برای مشاغلی که نیاز به زیرساخت فناوری اطلاعات دارند اما دارای شعبه یا دفاتر دور هستند مناسب باشد. HCI می تواند ساده تر برای استقرار و مدیریت در فضاهای کوچکتر باشد زیرا اغلب به عنوان تجهیزات فشرده و ماژولار عرضه می شود.
 • کاهش مقیاس: اگر نیاز دارید که زیرساخت خود را به سرعت و به طور موثر مقیاس کنید، HCI ممکن است گزینه مناسبی باشد. HCI گاهی اوقات به عنوان دستگاه های فشرده و ماژولار به بازار عرضه می شود که امکان افزودن منابع بیشتری را در صورت لزوم فراهم می کند.
 • تثبیت: اگر می خواهید چندین منبع مرکز داده را در یک پلت فرم واحد ترکیب کنید، HCI می تواند یک گزینه هوشمند باشد. HCI می‌تواند نیاز به زیرساخت جداگانه برای هر منبع را کاهش دهد زیرا شامل منابع محاسباتی و ذخیره‌سازی می‌شود.

در نتیجه، HCI می‌تواند گزینه خوبی برای شرکت‌هایی باشد که به دنبال یک پلتفرم ساده، مقیاس‌پذیر و یکپارچه برای مجازی‌سازی، دفاتر راه دور، پشتیبان‌گیری و بازیابی فاجعه، DevOps و محیط‌های آزمایشی، مقیاس‌بندی یا ادغام هستند.

 

معایب HCI چیست:

اگرچه Hyper-converged Infrastructure یا (HCI) ممکن است مزایای زیادی داشته باشد، معایب خاصی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. بزرگترین موانع در HCI به شرح زیر است:

 • اگرچه HCI را می توان با افزودن گره ها یا لوازم بیشتر گسترش داد، اما می تواند محدودیتی برای رشد آن وجود داشته باشد. هنگامی که یک شرکت به مقیاس خاصی می رسد، تغییر به یک معماری زیرساخت جدید می تواند مقرون به صرفه تر باشد.
 • هزینه برق مصرفی
 • برخی از برنامه‌های کاربردی ممکن است به سخت‌افزار تخصصی یا بارهای کاری متفاوت و همچنین مدیریت عملکرد دقیق‌تر نیاز داشته باشند که HCI ممکن است نتواند آن‌ها را ارائه دهد.
 • هزینه خرید و تعویض Hardware
 • استفاده از پشته سخت افزاری و نرم افزاری یک سازنده در HCI رایج است که می تواند منجر به قفل شدن فروشنده شود.
 • هزینه نیروی فنی به منظور نگهداری
 • اجرای و مدیریت HCI ممکن است دشوار باشد. برای مدیریت موثر HCI، سازمان ها ممکن است به دانش خاص یا آموزش بیشتر نیاز داشته باشند.
 • هزینه سرمایش اتاق سرور
 • هنگام انتخاب اینکه آیا راه حل HCI بهترین راه حل برای نیازهای آنها است، شرکت ها باید الزامات منحصر به فرد خود را به طور کامل ارزیابی کنند و هرگونه مشکل بالقوه را در نظر بگیرند.
 • One to One relationship

 

راه حل های HPE برای HCI:

HPE طیف وسیعی از راه حل ها را برای Hyper-converged Infrastructure (HCI) ارائه می دهد که برای رفع نیازهای مختلف مشتریان طراحی شده اند. در اینجا لیستی از برخی راه حل های HPE برای HCI ارائه شده است:

 1. HPE SimpliVity: این دستگاه ها از HPE خدمات محاسباتی، ذخیره سازی، شبکه و داده را در یک واحد ادغام می کند. این راه حل HCI این شرکت است. نسخه پشتیبان گیری یکپارچه و فشرده سازی داده ها، بازیابی فاجعه، و یکپارچه سازی ابری برخی از خدمات ارائه شده توسط SimpliVity هستند.
 2. راه‌حل‌ HCI از HPE GreenLake: این راه‌حل HCI مبتنی بر مصرف به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا هزینه زیرساخت خود را بر اساس پرداخت به ازای استفاده بپردازند. راه حل ممکن است در محل، در لبه یا در فضای ابری راه اندازی می شود و علاوه بر خدمات عملیاتی HPE، HPE SimpliVity یا HPE Alletra dHCI را نیز در خود جای دهد.
 3. سرورهای HPE ProLiant DL Gen10/Gen10 Plus/Gen11: این سرورها برای برنامه های HCI با قابلیت هایی از جمله پشتیبانی از دیسک NVMe و حافظه دائمی Intel Optane طراحی شده اند. علاوه بر قیمت‌گذاری مبتنی بر مصرف و راه‌حل‌هایی برای بارهای کاری خاص، HPE انواع راه‌حل‌ HCI، از جمله جایگزین‌های بیش‌همگرا و تفکیک‌شده را ارائه می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: بررسی کامل سرور اچ پی DL380 G10 Plus به همراه ویدئو

 


شما میتوانید انواع سرورهای اچ پی را  از مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران همره با گارانتی خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: