آنچه در این مقاله می خوانید:

راهنمای خرید سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی

راهنمای خرید سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی
این مقاله در تاریخ 2 مهر 1398 نوشته و در تاریخ 10 دی 1402 مورد بازبینی قرار گرفته است.

یکی از اجزای اصلی هر شبکه بدون شک، سوئیچ شبکه است. شاید برایتان جالب باشد بدانید چرا؟ زیرا این قطعه سخت افزاری می تواند چندین دستگاه مانند: کامپیوتر، چاپگر، سرور و اکسس پوینت و … را به یکدیگر متصل کند. به طور کلی سوئیچ های شبکه به دو دسته کلی سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی تقسیم بندی میشوند. اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم، با کمک سوئیچ در یک ساختمان، اداره یا محوطه دانشگاه می توانید به راحتی اطلاعات را به اشتراک گذاشته و با یکدیگر صحبت کنید.

سوئیچ شبکه به عنوان یک کنترلر عمل کرده و به دستگاه های موجود در شبکه امکان می دهد تا به طور موثر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و با اشتراک گذاری اطلاعات و تخصیص منابع، باعث صرفه جویی در هزینه کسب و کارهای مختلف و افزایش بهره وری کارمندان شوند. سوئیچ شبکه اولین لایه جهت اتصال دستگاه ها، کامپیوتر ها، سرورها، دوربین مداربسته و… به شبکه می باشد و از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است.

یکی از برترین و قدرتمندترین شرکت ها در تولید سوئیچ شبکه، کمپانی سیسکو (cisco) است که قطعات منحصر به فردی را وارد بازار تجهیزات شبکه کرده است. جالب است بدانید سوئیچ های سیسکو به دلیل ویژگی ها و قابلیت های کاربردی و همچنین سخت افزار قوی، کیفیت ساخت بی نظیر و طول عمر بالا، نسبت به سوئیچ های دیگر برند ها، چندین پله بالاتر هستند. سوئیچ های سیسکو یکی از پراستفاده ترین و پرکاربردترین دستگاه هایی می باشد که در شبکه ها، دیتاسنترها، سازمان ها، موسسات و شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد. 

سوئیچ های شبکه مانند مغز متفکر در شبکه های خانگی یا شبکه های سازمانی عمل می کنند. به همین دلیل، انتخاب سوئیچ شبکه مناسب برای مدیران شبکه امری مهم تلقی می گردد. انتخاب مناسب سوئیچ شبکه از میان سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی که هر کدام از آنها در مدل های متفاوت با قابلیت های مختلف می باشند تا کاربران و کارشناسان دچار سردرگمی شده و نتوانند به درستی انتخاب نمایند. در ادامه به توضیح بیشتر در ارتباط باسوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی می پردازیم تا بتوانید در انتخاب و خرید سوئیچ ها با اطلاعات دقیق تر اقدام کنید.

 

نحوه نامگذاری سوئیچ های سیسکو

 

سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی:

سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی

 • سوئیچ های مدیریتی ( Managed ):

سوئیچ های مدیریتی می توانند کامل ترین و جامع ترین کارها را در یک شبکه انجام دهند. این سوئیچ های شبکه به دلیل ویژگی های متنوع و با کیفیت مانند: VLAN ،CLI ،SNMP، مسیریابی IP ،QoS و غیره اغلب در لایه اصلی یک شبکه بخصوص در مراکز داده بزرگ و پیچیده استفاده می شوند. البته لازم به ذکر است به دلیل ویژگی های مختلف و همچنین اندازه مختلف شبکه سوئیچ های دیگری با مدیریت آسان تر در بازار وجود دارند که به آنها سوئیچ های Smart گفته می شود.

این سوئیچ ها تنها بخشی از قابلیت های سوئیچ های مدیریتی را ارائه می نمایند. جهت آشنایی بیشتر با انواع سوئیچ مدیریتی سیسکو بر روی لینک مقاله کلیک کنید. زمانی که یک شرکت با توجه به نیازهای محدودی که دارد، هزینه‌ی محدودی را نیز برای خرید سوئیچ در نظر می گیرد که در اینجا سوئیچ های Smart پیشنهاد می شود زیرا می تواند بسیاری از نیازهای آنان را برطرف نمایید. سوئیچ های مدیریتی می توانند کاملترین و جامع ترین کارها را در یک شبکه انجام دهند.

این سوئیچ های شبکه به دلیل ویژگی های متنوع و با کیفیت مانند VLAN ،CLI ،SNMP، مسیریابی IP ،QoS و غیره اغلب در لایه اصلی یک شبکه بخصوص در مراکز داده بزرگ و پیچیده استفاده می شوند. زمانی که یک شرکت با توجه به نیازهای محدودی که دارد، هزینه‌ی محدودی را نیز برای خرید سوئیچ در نظر می گیرد که در اینجا سوئیچ های Smart پیشنهاد می شود زیرا می تواند بسیاری از نیازهای آنان را برطرف نمایید. 

سوئیچ‌های مدیریتی (Management Switches) دستگاه‌های شبکه‌ای هستند که برای کنترل و مدیریت ترافیک در شبکه استفاده می‌شوند. این سوئیچ‌ها قابلیت‌های پیشرفته‌تری نسبت به سوئیچ‌های غیرمدیریتی (Unmanaged Switches) دارند و به مدیران شبکه امکان می‌دهند تنظیمات و کنترل بیشتری روی شبکه خود داشته باشند.

کاربرد سوئیچ های مدیریتی 

سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی

بعضی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های سوئیچ‌های مدیریتی عبارتند از:

 1. Virtual LANs (VLANs): این قابلیت به مدیران شبکه امکان می‌دهد تا شبکه را به بخش‌های مجازی تقسیم کنند. با استفاده از VLANs، دستگاه‌ها را به گروه‌های مجزا تقسیم کرده و دسترسی بین گروه‌ها را کنترل کنند.
 2. Quality of Service (QoS): با استفاده از QoS، مدیران شبکه می‌توانند اولویت‌ها و قوانین مربوط به ترافیک شبکه را تعیین کنند. این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا ترافیک حساسی مانند صدا و تصویر را نسبت به سایر ترافیک‌ها برتری ببخشند.
 3. Spanning Tree Protocol (STP): این پروتکل به مدیران شبکه اجازه می‌دهد تا از تشکیل حلقه‌های بی‌نهایت در شبکه جلوگیری کنند. STP به طور خودکار یک توپولوژی درختی را برای شبکه ایجاد می‌کند و مسیرهای غیرضروری را مسدود می‌کند.
 4. Port Mirroring: این ویژگی به مدیران شبکه اجازه می‌دهد تا ترافیک یک پورت خاص را به پورت دیگری هدایت کنند. این ویژگی برای تحلیل ترافیک و اشکال‌زدایی مفید است.
 5. امکانات امنیتی: سوئیچ‌های مدیریتی معمولاً امکانات امنیتی پیشرفته‌ای مانند تشخیص و جلوگیری از حملات شبکه مانند ARP Spoofing، ارتقاء امنیت با استفاده از VLANs و قابلیت‌های دیگر را دارا هستند.
 6. مدیریت از راه دور: سوئیچ‌های مدیریتی اغلب قابلیت مدیریت از راه دور را دارند. این به مدیران شبکه امکان می‌دهد که از طریق یک رابط کاربری گرافیکی یا واسط خطمتن قبلی به طور ناقص پایان یافت. ادامه می‌دهم:
 7. مدیریت از راه دور: سوئیچ‌های مدیریتی اغلب قابلیت مدیریت از راه دور را دارند. این به مدیران شبکه امکان می‌دهد که از طریق یک رابط کاربری گرافیکی یا واسط خط فرمان (CLI) از راه دور به سوئیچ دسترسی داشته باشند.

در اینجا به بررسی برخی سوئیچ های مدیریتی سیسکو خواهیم پرداخت:

 • سوئیچ 24 پورت سیسکو WS-C2960-24PC-L سری New: این سوئیچ مدیریتی یکی از کاربردی ترین سوئیچ های سیسکو است که یکی از مهمترین قابلیت های آن، کاهش مصرف انرژی است. همچنین داشتن 24 پورت باعث شده بتوان آنها را به انواع دستگاه ها اعم از کامپیوتر، روتر و… وصل کرد. سرعت پهنای باند 16 گیگابایت بر ثانیه، قابلیت 2، POE، پورت SFP و حافظه 64 مگابایتی از دیگر امکانات لین سوئیچ است
 • سوئیچ شبکه 48 پورت سیسکو WS-C2960S-48FPS-L: از قابلیت های این سوئیچ لایه دو سیسکو میتوان به پورت گیگابایتی، قابلیت POE، سرعت سوئیچینگ 176 گیگابایت بر ثانیه، 4پورت 48، قابلیت استیک کردن و اتصال به دوربین های مدار بسته تحت شبکه اشاره کرد.
 • سوئیچ شبکه 24 پورت سیسکو  WS-C2960X-24PS-L: قابلیت استیک کردن و POE، پشتیبانی کردن از 64 شبکه مجازی VLANs، پهنای باند سوئیچینگ 100 گیگابایت بر ثانیه و کنترل بر روی نقل و انتقالات دیتا از امکانات این سوئیچ مدیریتی است.
 • سوئیچ 24 پورت سیسکو  WS-C2960G-24TC-L: مدیریت و کنترل دیتا، امنیت بالا در زمان انتقال دیتا، 24 پورت شبکه RJ45، توان مصرفی 72 وات، سازگاری با انواع سیستم عامل ها، سرعت پهنای باند 32 گیگابایت بر ثانیه و 24 پورت از ویژگی های این سوئیچ  مدیریتی است. این نوع سوئیچ سیسکو قابلیت های استیک کردن و POE را ندارد.

 

مشاهده‌ی سوئیچ های سری SF300

 

 • سوئیچ های غیر مدیریتی (Unmanage):

در مقایسه‌ی سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی، شاید بهترین تعریف این باشد که سوئیچ های مدیریتی یا همان مغز متفکر هوشمندانه شبکه را کنترل و مدیریت می کنند و این درحالی است که سوئیچ های غیر مدیریتی به عنوان ابزاری ساده در خدمت ادمین شبکه می باشند. سوئیچ های غیرمدیریتی نوعی سوئیچ شبکه plug و play Ethernet هستند. در واقع می توان گفت تنها کاری که کاربران نیاز است انجام دهند این است که آن را به شبکه متصل کرده و منتظر شوند تا آغاز به کار نمایند زیرا این سوئیچ ها اصلا به پیکربندی و کانفیگ نیازی ندارند.

به طور کلی هنگامی که برای رفع نیاز های خود به چند پورت نیاز پیدا کردید این سوئیچ ها می توانند در این زمینه به شما کمک نمایند. سوئیچ‌های غیرمدیریتی (Unmanaged Switches) دستگاه‌های شبکه‌ای هستند که به صورت پیش‌فرض و بدون نیاز به تنظیمات پیچیده عمل می‌کننداین سوئیچ‌ها به عنوان یک نقطه اتصال ساده در شبکه عمل می‌کنند و توانایی مدیریت و کنترل پیشرفته‌تری نسبت به سوئیچ‌های مدیریتی را ندارند.

کاربرد سوئیچ های غیرمدیریتی

سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی

بعضی از ویژگی‌ها و وظایف سوئیچ‌های غیرمدیریتی عبارتند از:

 1. تبدیل بسته‌های داده: سوئیچ‌های غیرمدیریتی بسته‌های داده را دریافت کرده و آن‌ها را بر اساس آدرس مقصد به پورت مربوطه ارسال می‌کنند. این کار باعث ارتباط و ارسال اطلاعات بین دستگاه‌های مختلف در شبکه می‌شود.
 2. خودکار بودن: سوئیچ‌های غیرمدیریتی بصورت خودکار عمل می‌کنند و نیازی به تنظیمات پیشرفته ندارند. آن‌ها به طور خودکار ترافیک را از طریق پورت‌های مربوطه ارسال می‌کنند.
 3. افزایش تعداد پورت‌ها: سوئیچ‌های غیرمدیریتی اغلب چندین پورت را برای اتصال دستگاه‌ها به شبکه فراهم می‌کنند. این به شما امکان می‌دهد بیشترین تعداد دستگاه‌ها را به شبکه متصل کنید.
 4. کارایی ساده: سوئیچ‌های غیرمدیریتی عموماً بسیار ساده و آسان در استفاده هستند. آن‌ها بدون نیاز به تنظیمات پیچیده قابل نصب و راه‌اندازی هستند و به طور خودکار کار می‌کنند. سوئیچ‌های غیرمدیریتی مناسب برای استفاده در شبکه‌های کوچک و ساده هستند که نیاز به کنترل و مدیریت پیشرفته ندارند. آن‌ها عموماً در منازل، دفاتر کوچک، یا محیط‌های کاری کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

تفاوت سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی:

سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی

انواع مختلفی از سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی در برند های مختلف در بازار تجهیزات شبکه وجود دارند. اما در این میان سوئیچ های سیسکو از محبوبیت بیشتری برخودار می باشند. شاید دلیل آن قابلیت های بالای ارائه شده توسط این دستگاه ها می باشد. با توجه به تعاریفی که از سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی در بالا ذکر شده است، تشخیص تفاوت بین این سوئیچ ها کار سختی نیست، اما بطور کلی سوئیچ های مدیریتی قابلیت پیکربندی داشته و می توانید عملکرد خاصی را در شبکه کامپیوتری خود داشته باشید.

از دیگر ویژگی های انواع سوئیچ مدیریتی سیسکو میتوان به الویت بندی ترافیک LAN اشاره کرد، بدین معنی که اطلاعاتی که الویت بالاتری دارند سریع تر جابجا می شوند، سوئیچ های مدیریتی دارای سیستم عاملی است که با استفاده از قدرت پردازنده، توانایی اعمال تنظیمات مختلفی را برای هر یک از پورت های شبکه دارد و از این طریق می تواید مدیریت بهتری در پورت های ورودی و خروجی سوئیچ داشته باشید.

اما سوئیچ های غیر مدیریتی در واقع یک دستگاه plug and play است، کافیست آن را به برق وصل و دستگاه های مورد نظر را به پورت های سوئیچ متصل کنید و دیگر هیچ مدیریت خاصی نمی توانید داشته باشید. سوئیچ های غیر مدیریتی قابلیت تنظیم شدن برای دست یابی به عملکردی خاص را ندارد، بلکه فقط توانایی اعمال یکسری تنظیمات پایه روی مک آدرس ها را دارند. جدول زیر برخی تفاوت بین سوئیچ مدیریتی و غیر مدیریتی  را نشان می دهند.

Managed Switches s Unmanaged Switche
Fixed configuration—doesn’t support any configuration interface or optionsDynamic ARP Inspection, IPv4 DHCP snooping, QoS, SNMP, VLAN, CLI, IP routing, port mirroring, redundancy, etc.Features
Plug and play with limited configuration like default QoS settingsSwitch can be configured Control over Access Control over LAN traffic-Priority SNMP Allows for remote troubleshooting of the networkPerformance
Not very good. No security other than accessories such as lockable port coverVery good. Provide protection of the data plane, control plane and management planeSecurity
Less expensiveExpensiveCosts
Small size business network, home, lab, conference rooms, etc.Data center, large size enterprise networksApplication Places

همچنین شما می توانید برای مشاهده تفاوت میان سوئیچ های شبکه و روتر به لینک مجاور مراجعه نمایید:

تفاوت میان سوئیچ شبکه و روتر چیست؟

 

نکات کلیدی در انتخاب سوئیچ های مدیریتی یا غیر مدیریتی :

 • کدام یک نیاز شما را بر آورده می سازد؟

در اغلب موارد مدیران IT در تلاش هستند تا با انتخاب درست و مناسب سوئیچ، کیفیت کارکرد شبکه را تضمین نماید. حال سوئیچ های شبکه مدیریتی و غیر مدیریتی: از میان این دو کدام را انتخاب نماییم ؟ شاید بتوان گفت این سوالی است که برای بسیاری از کارشناسان IT ممکن است پیش آید.

 • سوئیچ های مدیریتی برای شبکه های تجاری مناسب است یا غیر مدیریتی؟

نمی توان جواب این سوال را با بله یا خیر پاسخ داد زیرا این انتخاب به شبکه شما بستگی دارد که آیا وسعت کار بزرگ است یا کوچک. برای مثال بسیاری از شبکه های تجاری واقعاً کوچک، سوئیچ های مدیریتی ندارند، زیرا آنچه آنها نیاز دارند، عملکردهای اصلی سوئیچ های اترنت می باشد.

در حالی که برای شبکه های تجاری پیچیده یا مراکز بزرگ داده با هزاران کاربر حتما باید از سوئیچ های مدیریتی استفاده شود. سوئیچ های مدیریتی می توانند ترافیک داده ها را بر اساس کاربران، میهمانان، پشتیبان گیری، مدیریت و سرورها جدا نمایند. این کار نه تنها راه حل بهتری را برای کنترل ترافیک داده به مدیران ارائه می دهند بلکه محافظت کاملی را برای کل شبکه فراهم می آورند.

 • سوئیچ های مدیریتی برای مصارف خانگی مناسب است یا غیر مدیریتی؟

طبق بررسی های به عمل آمده بیشتر مردم از سوئیچ های شبکه 8 و 24 پورت برای مصارف خانگی خود استفاده می کنند. آیا این بدان معناست که سوئیچ های مدیریت شده در شبکه خانگی محبوب تر هستند؟ اگر کاربر احساس کند که به کنترل و امنیت بیشتری برای مصارف خانگی خود نیازمند است خرید سوئیچ های مدیریتی می تواند بهترین گزینه باشد. با این حال اگر کاربر نمی خواهد زمان زیادی را صرف پیکربندی سوئیچ خریداری شده نماید سوئیچ غیر مدیریتی برای آنان مناسب تر است.

 

پر فروش ترین سوئیچ های سیسکو در ایران

 

نتیجه گیری:

در این مقاله سعی کردیم تا به ساده ترین روش در رابطه با سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی توضیح دهیم. اگر استفاده از سوئیچ های مدیریتی برای شما سخت نبوده و می توانید به راحتی آن را پیکربندی نمایید، خرید سوئیچ های مدیریتی می تواند گزینه مناسبی باشد. شما میتوانید بهترین سوئیچ های مدیریتی سیسکو را از مستر شبکه، که یکی از با تجربه ترین شرکت های داخلی در زمینه ارائه انواع تجهیزات شبکه از تمام برند های معروف دنیا از جمله برند سیسکو می باشد، تهیه کنید، همچنین از مشاوره و راهنمایی کارشناسان مجرب این مجموعه، در جهت خرید به صرفه و مطلوب بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: