آنچه در این مقاله می خوانید:

ماژول فیبر نوری چیست؟به همراه پادکست

ماژول فیبر نوری چیست
این مقاله در تاریخ 2 مهر 1398 نوشته و در تاریخ 1 مهر 1402 مورد بازبینی قرار گرفته است.

افزایش تقاضای پهنای باند منجر به طراحی و تولید انواع مختلفی از ماژول ها از جمله GBIC, SFP، SFP+و QSFP شده است. در این بین ماژول های SFP از محبوبیت بیشتری در بین کاربران برخوردار هستند. در این مقاله در رابطه با ماژول فیبر نوری چیست و نحوه انتخاب آنان متناسب با نیاز شبکه را بررسی خواهیم کرد.

 

فیبر نوری چیست؟

فیبر نوری تکنولوژی است که دیتا را توسط پالس های نوری درون رشته های سیم شفاف پلاستیکی و یا شیشه ای منتقل می کند. به کابل های که این پالس های نوری را انتقال می دهند کابل فیبر نوری گفته می شود که هسته آن را ده ها و حتی صدها فیبر شیشه ای یا پلاستیکی پوشش می دهد.

پس از آن هسته کابل فیبر نوری توسط یک روکش (Cladding)، پوشانده است. لایه‌ای به نام ضربه‌گیر (Buffer)، روکش را پوشانده است، که کاربرد آن محافطت از روکش است. یک لایه دیگر به نام Jacket به عنوان محافظ نهایی، که ضربه‌گیر را پوشش می‌دهد. بنابراین ساختار هر کابل فیبر نوری از سه لایه محافظت کننده هسته تشکیل شده است، که به ترتیب عبارتند از :

 • هسته فیبر
 • روکش (Cladding)
 • ضربه‌گیر (Buffer)
 • محافظ نهایی (Jacket)

 

ماژول چیست و چه کاربردی دارد؟

ماژول شبکه، سخت افزاری است که برای افزودن اینترفیس به سیستم شبکه موجود استفاده می‌شود، مثلا به روتر یا سوئیچ شبکه اضافه می‌شود. ماژول اترنت یا کارت فیبر نوری نمونه‌ هایی از ماژول شبکه هستند. که دستگاه شما را از طریق اینترفیس جدید به شبکه وصل می‌کنند. اگر تمایل دارید در رابطه با سوئیچ های شبکه بیشتر بدانید به مقاله سوئیچ شبکه چیست مراجعه کنید.

کاربرد ماژول شبکه افزایش پهنای باند و کارایی در شبکه است، مثلا اگر بخواهید به روتر، کابل فیبر نوری وصل کنید، باید از ماژول شبکه با اینترفیس فیبر نوری استفاده کنید و یا اگر بخواهید اتصالات WAN را بین دو منطقه توسعه دهید باید از ماژول شبکه WAN استفاده کنید. هنگامی که روتر و یا سوئیچ شبکه مورد نیاز خودتان را خریداری می کنید، ممکن است دارای استلات های خالی باشد که می توانند توسط ماژول شبکه پر شده و سبب ارتقاء آن سوئیچ و یا روتر گردند.

 


 

بیشتر بخوانید: روتر چیست و چگونه کار می کند؟پادکسکت و ویدئو

 


 

ماژول فیبر نوری چیست؟

ماژول فیبر نوری چیست

ماژول فیبر نوری، ماژول SFP یا Small Form Factor Pluggable دستگاه هایی کوچکی هستند با قابلیت Hot Swappable. این ماژول ها توسط توافق نامه MSA استاندارد سازی شده اند. MSA به عنوان یک توافق نامه میان بسیاری از تولید کنندگان جهت تولید محصولات استاندارد می باشد.

بنابراین کلیه ماژول های SFP با دستگاه های مرتبط سازگار هستند. این ماژول ها برای پشتیبانی از شبکه نوری همزمان (SONET)، گیگابیت اترنت، کانال فیبر و سایر استانداردهای ارتباطی طراحی شده است. علاوه بر این، ماژول SFP را می توان در انواع مختلف تحت استانداردهای گیگابیت اترنت و استانداردهای پذیرفته شده از جمله 1000BASE-EX ،1000BASE-ZX ،1000BASE-SR و غیره طبقه بندی کرد.

در واقع وظیفه این ماژول ها تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال نوری است و این نوع ماژول می‌تواند مسیر انتقال اطلاعات را از طریق فیبر نوری، ده ها کیلومتر افزایش دهد. انواع مختلف این ماژول از هر دو فیبر تک و چند حالته و از کابل شبکه Cat5، Cat6، Cat6a و Cat7 پشتیبانی می‌کنند. ماژول SFP هر سوئیچ می‌تواند، به انواع مختلف فیبر (چند حالته یا تک حالته) و طول موج‌ های مختلف متصل شود.

 


 

بیشتر بخوانید: تفاوت ماژول های SFP و +SFP 

 


انواع ماژول فیبر نوری:

ماژول هایSFP طیف وسیعی از کاربردها را دارند و می توانند با اکثر شبکه‌های مدرن استفاده شوند. اکثر آنها به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شوند: Cable Types ،Transmission range ،Transmission Rate و Application.

 • مدل های کابل یا Cable Types:

ماژول های فیبر نوری هم روی کابل فیبر نوری و هم سیم مسی کار می کنند و بسته به نوع گیرنده SFP می توان از کابل های فیبر نوری سینگل مد و یا مالتی مد استفاده کرد. استانداردی وجود دارد به نام XBASE-T که از استاندارد های IEEE است، که پیش نیاز‌های ارسال اطلاعات در مورد کابل‌کشی جفت تابیده بدون محافظ را تعریف می‌کند برای مثال SFP، 1000 Base-T برای یک شبکه 1 گیگابایتی هستند.

 • بازه انتقال یا Transmission range:

قبل از تصمیم در رابطه با نوع ماژول فیبر نوری ابتدا باید نیاز خود را بررسی کنیم. اگر این ماژول برای مسافت کوتاهی استفاده می شود از SFP های مالتی مد که برای مسافت های کوتاه طراحی شده اند استفاده کنید. رایج ترین SFP های Multi Mode طول موج 850 نانومتری تا 550 متر هستند. اگر فاصله انتقال Multi Mode طولانی مورد نیاز باشد، طول موج 1310 نانومتر نیز برای حداکثر فاصله انتقال 2 کیلومتر در دسترس است.

حال اگر برای مسافت های طولانی تر می خواهید استفاده کنید، SFP های سینگل مد می تواند از 10 تا 200 کیلومتر را انتقال دهد. برای مثال استاندارد 1310nm LX SFP می‌تواند به 10 کیلومتر برسد و EX SFP 1310nm توسعه یافته می‌تواند حتی به 40 کیلومتر هم برسد. استاندارد 1550 نانومتری ZX SFP می‌تواند به 80 کیلومتر برسد و ZX SFP 1550 نانومتری توسعه یافته می‌تواند به 160 کیلومتر برسد.

 • نرخ انتقال Transmission Rate:

سرعت انتقال اطلاعات، موضوعی است که همواره مورد توجه بوده و سبب شده تا سرعت های مختلفی از اترنت گرفته تا اترنت گیگابیتی، اترنت 10 گیگابیت، 40 گیگابیت، 25 گیگابیت و 100 گیگابایت و این روند ادامه دار است. به همین دلیل بعد از طراحی SFP نوبت به +SFP رسید که دارای سرعت انتقال 10 گیگابیت است. پس از آن SFP28 برای اترنت 25 گیگابیتی، QSFP برای اترنت 40 گیگابیتی و در نهایت QSFP28 برای اترنت 100 گیگابیتی اکنون در دسترس هستند.

 • کاربرد یا Application:

SFP ها بر اساس کاربردشان متفاوت هستند. مثلا از شبکه های نوری غیر فعال یا PON و Multi Plex و همچنین شبکه های Simplex برای انتقال صدا و تصویر HD استفاده می شود. مثلاً: SFPهای ویدئویی3G-SDI برای فراهم کردن پیش‌نیازهای استاندارد بالای انتقال ویدئو در محیط‌های با کیفیت بالا (HD) طراحی شده‌اند.

PON SFP برای پایانه‌های خط نوری (Optical Line Terminals) در دفاتر مرکزی و پایانه‌ها یا واحدهای شبکه نوری (ONTs/ONU) در محل مشترکین استفاده می‌شود. هم‌چنین CWDM SFP و DWDM SFP توسط سیستم‌های مخابراتی برای انتقال از راه دور استفاده می‌شود و امکان انتقال سیگنال‌های متعدد به طور همزمان روی یک فیبر نوری واحد را فراهم می‌کند.

 

پورت SFP چیست؟ 

ماژول فیبر نوری یا SFP چیست

پورت SFP سوئیچ های گیگابیت را قادر می سازد تا به طیف گسترده ای از کابل های فیبرنوری و اترنت متصل شوند تا بتوانند عملکرد سوئیچینگ را در سراسر شبکه گسترش دهند. SFP یک واسط با قابلیت hot-swappable بوده (یعنی هنگامی که دستگاه روشن است می توان آن را خارج کرد) که در سوئیچ شبکه و سایر تجهیزات ذخیره سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

پورت های SFP که بر روی سوئیچ های شبکه و ماژول ها قرار دارند، سوئیچ را قادر می سازند تا به انواع کابل های اترنت با سرعت های مختلف متصل شوند. لازم به ذکر است که قابلیت SFP درسال 2001 برای اولین بار ساخته و رونمایی شد.

ماژول های SFP ساخته شده می توانند تا حداکثر 1G را پشتیبانی نمایند. ویژگی های این ماژول ها مادام در حال به روز رسانی می باشد تا تا از افزایش نرخ داده ها پشتیبانی نماید. تقریباً اکثر سوئیچ های شبکه از دو یا چند پورت SFP تشکیل شده و سبب می شود تا این دستگاه ها به شبکه و از طرفی به کابل کشی فیبر نوری متصل شوند.

همان طور که در بالا نیز اشاره شد این ماژول ها به صورت Hot Swappable می باشند این بدان معناست که هنگامی که سوئیچ روشن می باشد می توان ماژول را به آن اضافه و یا از آن خارج کرد.

پورت های ماژول فیبر نوری به عنوان مبدل رابط مینی گیگابیت (GBIC) شناخته می شوند، به همین دلیل در کارت های رابط شبکه (NIC)، سوئیچ های اترنت، فایروال ها و غیره استفاده می شوند. این گونه به عنوان رابط بین دستگاه شبکه یا مادربرد دستگاه ها و کابل شبکه عمل می کنند.

با یک ماژول SFP می توانید چندین پورت را در همان صفحه پیکربندی کنید. بیشتر شرکت ها از سوئیچ هایی با حداقل دو یا چند پورت SFP استفاده می کنند که آنها را بخشی از توپولوژی شبکه مانند ring، star، bus و غیره می کند.

 


 

بیشتر بخوانید: معرفی پورت SFP و کاربرد آن

 


SFP یا GBIC : فرق میان این دو چیست؟

ماژول فیبر نوری چیست

قبل از آنکه در رابطه با تفاوت میان این دو صحبت کنیم بهتر است ابتدا با GBIC آشنا شویم. GBIC یک مبدل رابط گیگابیتی کوتاه با قابلیت Hot Swappable می باشد که در سال 2000 توسعه یافته است. اما به دلیل افزایش تقاضای پهنای باند Mini GBIC ها با سرعت بیشتر در سال 2001 توسعه یافتند.

در واقع Mini GBIC ها هیچ تفاوتی با GBIC ها نداشته تنها تفاوت میان این دو شکل ظاهری کوچک تر Mini GBIC ها می باشد.در واقع شاید بتوان تفاوت میان SFP و GBIC را در سایز آنها دانست. پس همانطور که گفته شد SFP و یا Mini GBIC ماژولی است که می توان به راحتی از آن استفاده کرد، اما لازم به ذکر است ماژول های GBIC در MSA به طور رسمی معرفی نشده اند.

هر نوع از فرستنده و گیرنده های GBIC و SFP، با طول موج های مختلف و در یک مکان یا فاصله مشخص، کار می کند. برای مثال: ماژول های 1000BASE GBIC/SFP SX با طول موج 850 نانومتر، تا حداکثر 550 متر روی فیبر چند حالته و کانال فیبر 4G، با طول موج 850 نانومتر حداکثر از 150 متر پشتیبانی می کنند .

ماژول های 1000 BASE SFP LX با استفاده از طول موج 1310 نانومتر تا حداکثر 10 کیلومتر از فیبر تک حالته و 1000BASE-ZX با همین طول موج می تواند به 80 کیلومتر برسد. BASE-T1000 از رابط مسی RJ45 استفاده می کند. معمولاً داده های مربوط به، طول موج و اطلاعات مسافت در نام ماژول هستند.

1000BASE-SX GBIC 850nm 550m transceiver بنابراین به راحتی می توانید مدل های مختلف فرستنده و گیرنده GBIC / SFP را شناسایی کنید. علاوه بر این ، هر دو ماژول GBIC و SFP پشتیبانی از عملکرد (DOM (digital optical monitoring پشتیبانی کرده و به کاربران امکان می دهند real-time ماژول را پیدا کنند.

 


 

بیشتر بخوانید: مقایسه ماژول های GBIC و SFP

 


ماژول فیبر نوری سیسکو چیست؟

ماژول های فیبر نوری در برندهای مختلفی تولید شده اند اما در این بین ماژول فیبر نوری سیسکو بسیار پر طرفدار بوده و می توان گفت شرکت سیسکو یکی از بهترین تولید کنندگان این ماژول است، که انواع مختلفی از این ماژول های فیبر نوری را تولید کرده است. انواع تجهیزات شبکه مانند روتر و سوییچ Uplink و سوییچ های اترنت این ماژول را دارند.

محصولات سیسکو نیز، انواع ماژول های فیبرنوری شامل Single Mode و Multi-Mode با سرعت های ۱۰۰mbps و ۱Gbps و ۱۰Gbps و با پشتیبانی از مسافت بین ۵۵۰ متر تا ۱۰ کیلومتر در بازار وجود دارند. لازم به ذکر است این ماژول ها برای محیط های سخت تولید شده‌اند و حتی برای انتقال اطلاعات روی بستر فیبرنوری تا فاصله ۱۰ کیلومتر هم مناسب هستند. علاوه بر این انعطاف پذیری بالایی در انتخاب رسانه و رابط کاربری دارند، قابلیت دیگر آنها Hot Swappable است.

 


 

بیشتربخوانید: پرفروش ترین ماژول های فیبر نوری

 


 

انواع مختلف استاندارد در ماژول های فیبر نوری سیسکو:

 1ـ Cisco 1000BASE-T SFP:

ماژول فیبر نوری یا SFP چیست

این ماژول SFP با کابل های شبکه 5/5e/6a با طول لینک بالای 100متر فعالیت می کنند. این ماژول ها از حداکثر سرعت داده 1000Mbps پشتیبانی کرده و کاملاً مطابق با استانداردهای MSA و 1000BASE-T می باشد که در IEEE 802.3-2002 و IEEE 802.3ab مشخص شده است. 

 

2ـ Cisco 1000BASE-SX SFP:

ماژول فیبر نوری چیست

فرستنده این نوع ماژول در طول موج 850nm کار می کند. بنابراین این یک فرستنده SFP دو تایی برای فیبرهای Multimode می باشد. ماژول 1000BASE-SX SFP با استاندارد IEEE 802.3z 1000BASE-SX سازگار است، در فیبرهای Multimode با ضخامت 50 Micron تا طول 550  متر و با ضخامت 62.5 Micron تا طول 220 متر را ساپورت خواهد کرد.

 

3ـ Cisco 1000BASE-LX/LH SFP:

ماژول فیبر نوری چیست

این مدل از ماژول برای انتقال اطلاعات در مسافت های بلند و هم برای مسافت های کوتاه طراحی شده اند. در واقع، می توان آن را به عنوان دو نوع ماژول Cisco SFP در نظر گرفت. به عنوان مثال ، گیرنده GLC-LH-SM با طول موج 1310 نانومتر کار می کند که مطابق با استانداردهای (MSA) می باشد.

و ماژول Cisco SFP-GE-L با طول موج مشابه 1310 نانومتر کار می کند و می تواند از طریق کابل فیبر تک حالته با فاصله 5 کیلومتری کار کند. لازم به ذکر است این دو مدل به عنوان محبوبترین مدل ها می باشند.

 

4ـ Cisco 1000BASE-EX:

ماژول فیبر نوری چیست

از این ماژول برای فیبرهای Single Mode استفاده می شود. این ماژول بر روی لینک فیبر Single Mode با بیش از 49km فعالیت می کند. از همه مهمتر ، باید یک اتصال دهنده نوری درون خطی 5DB بین کابل فیبر نوری و درگاه دریافت SFP در هر پیوند برای اتصال Back to Back قرار دهیم.

 

5ـ Cisco 1000BASE-ZX:

ماژول فیبر نوری چیست

این نوع ماژول ها نیز برای فیبرهای Single Mode استفاده می شوند. این ماژول گیرنده بر روی طول فیبر نوری Single Mode به طول تقریبی بیش از 70 کیلومتر کار می کند. این ماژول تا 21db را منتقل می کند. البته ممکن است طول لینک به دلیل عوامل مختلفی نظیر کیفیت فیبر، تعداد شکاف ها و یا اتصالات تغییر کند.

 

6ـ 1000BASE-BX10-D/U:

ماژول فیبر نوری چیست

این نوع فرستنده های SFP برای ماژول های Cisco SFP از نوع 1000BASE-BX-D و 1000BASE-BX-U می باشد. آنها معمولاً در برنامه های دو طرفه فیبر استفاده می شوند. یک SFP 1000BASE-BX10-D همیشه همراه با فرستنده 1000BASE-BX10-U استفاده می شود و فاصله انتقال آنها تا 10 کیلومتر است.

فرآیند ارتباطات با جدا کردن طول موج انتقال دو دستگاه انجام می شود. یعنی اگر 1000BASE-BX10-D کانال 1490 نانومتر را منتقل کند و سیگنال 1310 نانومتر را دریافت کند، 1000BASE-BX10-U با انتقال 1310nm و دریافت 1490nm کاملاً متفاوت عمل خواهد کرد.

 

نحوه انتخاب ماژول های سیسکو SFP :

با معرفی ماژول ها شاید انتخاب درست ماژول های SFP برای شما ساده تر باشد. اما عواملی نظیر سرعت انتقال، طول موج و غیره می توان در انتخاب درست این نوع از ماژول ها تأثیرگذار باشند. از طرف دیگر باید هزینه های انجام این کار را در نظر بگیرید. در حالت کلی ماژول های SFP سیسکو بسیار گران هستند. به همین دلیل با خرید آنان به صورت دست دوم و یا ریفر می توانید در هزینه خود صرفه جویی نمایید.

همانطور که گفته شد عوامل مختلفی در خرید ماژول فیبر نوری مناسب تاثیر گذار هستند که مهمترین آنها شامل:

1ـ نوع ارتباط فیبر نوری:

بصورت کلی طبقه بندی فیبرهای نوری به دو دسته انجام می شود:

ـ فیبرهای نوری Multimode
ـ فیبرهای نوری Single Mode

مهمترین تفاوت بین فیبرهای نوری Multimode و Single Mode، اندازه ظرفیت و هسته مورد استفاده در آنها است. هسته مورد استفاده در فیبرهای نوری Single Mode اندازه ای برابر 5 میکرومتر دارد و این در حالی است که هسته مورد استفاده در فیبرهای نوری Multimode اندازه ای برابر 50 میکرومتر یا حتی بیشتر دارد.

با توجه به اینکه فیبرهای نوری Multimode از قطر بیشتری برخوردار هستند، می توانند پالس ها یا سیگنال های بیشتری را با پهنای باند بیشتر منتقل کنند. بنابراین برای بدست آوردن سرعت بیشتر، بهتر است از فیبرهای نوری Multimode به جای Single Mode استفاده گردد. به طور کلی هنگامی که قصد ارسال اطلاعات در فاصله کمتر از 2 کیلومتر باشد، فیبر Multimode مورد استفاده قرار می گیرد.

فیبر تک حالته دارای قابلیت انتقال داده ها تا 100 کیلومتر است از فیبرهای Single Mode بیشتر در تجهیزات زیرساخت مخابراتی استفاده می‌شود، استفاده از Multimode ها بیشتر در شبکه های داخلی رواج دارد.

 

هر دو طرف یک اتصال فیبر، باید با همان نوع فیبر در ارتباط باشد یعنی اگر در یک طرف ارتباط ماژول Single Mode مورد استفاده قرار گرفته طرف دیگر نیز باید از همان نوع ماژول یعنی Single Mode مورد استفاده قرار گیرد.

تقسیم با توجه به طول موج: 850nm / 1310nm / 1550nm / 1490nm / 1530nm طول موج 850nm برای SFP مالتی مود می باشد و مسافت انتقال آن زیر 2 کیلومتر است. طول موج 1310nm / 1550nm برای SFP سینگل مود می باشد و مسافت انتقال آن بالای 2 کیلومتر است. ماژول بدون پوشش در صورتی که بدون علامت باشد به آسانی شما را به اشتباه می اندازد، رنگ حلقه کششی تولید کنندگان باعث می شود که به طور کلی تشخیص SFP به آسانی انجام پذیرد.

پادکست آموزشی تفاوت فیبر نوری Single Mode و Multimode:

 • تعداد پادکست: 1 قسمت
 • مدت زمان: 05:58 

 

2ـ پهنای باند:

انتقال اطلاعات در کابل های مسی به این صورت است که سرعت انتقال بررسی شده و سپس انتقال اطلاعات صورت می گیرید. برای مثال در یک ارتباط ارتباط 10/100/1000 اگر در یک طرف 1000Mbit/s باشد و طرف ارتباط دیگر 100Mbit/s باشد، این ارتباط به صورت خودکار به 100Mbit/s تنظیم می‌گردد. ولی در ارتباطات فیبر نوری باید هر دو سمت یک سرعت را پشتیبانی کنند. در حال حاضر ماژول های 1.25G و 10G بیشترین استفاده را در ارتباطات فیبر نوری را دارد.

 

3ـ نوع اتصال فیبر نوری:

به طور کلی کانکتور مورد استفاده در کابل های مسی RJ45 بوده اما در کابل های فیبر نوری از کانکتورهای مختلفی استفاده می شود. کانکتور فیبر نوری به هر دو انتهای کابل های نوری متصل شده و اتصال و عدم اتصال آنان را آسان تر می نمایند. البته لازم به ذکر است علاوه بر نوع کانکتور نحوه اتصال آن با فیبر نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و باید به روشی استاندار نصب شود تا ارتباط نوری برقرار گردد. از پر کاربردترین کانکتورهای فیبر نوری می توان به SC، ST و LC اشاره کرد. 


 

بیشتر بخوانید: انواع مختلف کانکتور فیبر نوری

 


چرا به ماژول SFP نیاز داریم؟

ماژول فیبر نوری SFP برای اجرای دستگاه‌های شبکه طراحی شده است، شما می‌توانید فرستنده و گیرنده را بر اساس بازه نوری مورد نیاز برای تنظیم شبکه انتخاب کنید. این ماژول طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی مبتنی بر کاربر را ارائه می دهد زیرا اندازه آن کوچک‌تر است و می توان از آن در فضاهای شبکه‌ای کوچک هم استفاده کرد.

ماژول SFP فشرده است و یک تبدیل صاف بین سیگنال نوری و سیگنال الکتریکی انجام می‌دهد.دلیل استفاده گسترده از آن این است که می‌توان آن را تقریباً با همه انواع شبکه‌ها پیوند داد. ماژول SFP هم‌چنین با انواع استانداردهای ارتباطی از جمله اترنت و فیبر نوری سازگار است.

 

عبارت Combo SFP Port در سوئیچ های شبکه به چه معناست؟

پورت های Combo شامل دو درگاه اترنت و SFP می باشند که به صورت همزمان فقط یکی از درگاه ها قابل استفاده می باشد. بدین صورت که اگر کابل شبکه RJ45 را به درگاه اترنت متصل نمایید به صورت همزمان نمی توان از درگاه SFP نیز استفاده کرد و بالعکس. اسلات های SFP درگاه هایی هستند که بر اساس نیاز کاربر از ماژول های فیبر نوری SFP استفاده می کنند و توسط فیبر نوری داده ها را انتقال می دهند.


 

بیشتر بخوانید: تفاوت میان پورت combo و SFP

 


آموزش نصب ماژول فیبر نوری در خانه:

با پیشرفت دنیای تکنولوژی و نیاز به اینترنت پرسرعت، نیاز به تکنولوژی فیبر نوری در طی سال های اخیر افزایش یافته است. اما نکته قابل توجه هزینه ای است که می تواند برای شرکت ها و سازمان ها به همراه داشته باشد. پس یکی از اقداماتی که این شرکت ها می توانند در زمینه کاهش هزینه ها داشته باشند ساخت و نصب شبکه توسط خود شخص در خانه و یا مسئول IT شرکت و یا سازمان است.

با افزایش تقاضا برای اتصال به اینترنت پرسرعت در دنیای کسب وکارها، تکنسین‌های معتبر نصب فیبر نوری در بین صاحبان کسب و کار محبوبیت پیدا کردند. در طی سال‌ها، فیبر نوری پهنای باند بالا و تاخیر کمتر را برای شرکت‌ها فراهم کرده است. اما در کنار تجربه ارتقا یافته شبکه، هزینه اجتناب ‌ناپذیری نیز به همراه داشت. به همین دلیل، سازمان‌ها شروع به ایجاد زیرساخت‌های فیبر نوری خود کردند.

برای نصب تجهیزات فیبر نوری در منزلتان نیاز به وسایل زیر دارید:

 • کابل فیبر نوری یا پچ کورد فیبر نوری: از لحاظ ظاهری همانند کابل شبکه است، با این تفاوت که درون آن یک یا چند رشته فیبر نوری است که توانایی حمل سیگنال‌های نوری را دارند.
 • پایانه شبکه نوری: این ابزار یک مبدل رسانه‌ای است که برای تبدیل سیگنال‌های نوری از خطوط فیبر نوری به سیگنال‌های الکترونیکی که برای روتر قابل خواندن است، استفاده می‌شود.
 • کابل Ethernet: این کابل، رایج ترین نوع کابل شبکه موجود در بازار است. که توسط کاربران برای اتصال دستگاه‌های سیمی به یکدیگر در شبکه‌ محلی استفاده می‌شود.
 • RJ-45 Wall Jack: این جک، یک نوع جک دیواری است که معمولاً برای شبکه‌های Ethernet استفاده می‌شود. ویژگی‌های فیزیکی آن شبیه به جک تلفن است، اما کمی عرض آن بیشتر است.
 • آداپتور برق: این وسیله، منبع تغذیه‌ای است که ولتاژ AC را به ولتاژ DC تبدیل، و دستگاه‌های الکترونیکی می‌توانند از آن استفاده کنند.
 • Set Top Box: دستگاه اطلاعاتی که دارای تیونر تلویزیون است. از طریق این دستگاه، کاربران می‌توانند یک منبع سیگنال خارجی را به محتوای قابل نمایش بر روی صفحه تلویزیون تبدیل کنند.

 

شما می توانید ماژول فیبر نوری سیسکو مورد نیاز خود را از فروشگاه اینترنتی مسترشبکه با بهترین قیمت و کیفیت، همراه با گارانتی مسترشبکه خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین محصولات

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.
مقایسه
0 موارد محصول
فهرست

به اطلاع می رساند به دلیل برخی تغییرات زیرساختی مخابرات تا اطلاع ثانوی جهت ارتباط با واحد فروش با شماره 91303400-021 تماس بگیرید.

با تشکر

مسترشبکه
مسترشبکه

شنبه تا پنج شنبه از ساعت 9:30 الی 18:00 پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس: 62913-021 

پاسخگوی سوالات شما هستیم:

jamshidi
javadi
mohammadi
ali-300x300

ارسال لیست و استعلام قیمت برای شرکت ها و همکاران محترم: