|

معرفی ماژول های SFP

معرفی ماژول های SFP

5/5

هر آنچه در باره ماژول های SFP باید بدانید:

افزایش تقاضای پهنای باند منجر به طراحی و تولید انواع مختلفی از ماژول ها از جمله GBIC, SFP، SFP+و QSFPشده است. در این بین ماژول های SFP از محبوبیت بیشتری در بین کاربران برخوردار هستند.

در این مقاله در رابطه با ماژول های SFP و نحوه انتخاب آنان متناسب با نیاز شبکه را بررسی خواهیم کرد.

ماژول SFP چیست؟

ماژول SFP مخفف Small Form Factor Pluggable می باشد. در واقع می توان گفت آنها یک ماژول فیبر نوری با قابلیت Hot Swappable کوچک می باشند. این ماژول ها توسط توافق نامه MSA استاندارد سازی شده اند. MSA به عنوان یک توافق نامه میان بسیاری از تولید کنندگان جهت تولید محصولات استاندارد می باشد. بنابراین کلیه ماژول های SFP با دستگاه های مرتبط سازگار هستند. این ماژول ها برای پشتیبانی از شبکه نوری همزمان (SONET) ، گیگابیت اترنت ، کانال فیبر و سایر استانداردهای ارتباطی طراحی شده است. علاوه بر این ، ماژول SFP را می توان در انواع مختلف تحت استانداردهای گیگابیت اترنت و استانداردهای پذیرفته شده از جمله 1000BASE-EX ، 1000BASE-ZX ، 1000BASE-SR و غیره طبقه بندی کرد.

SFP یا GBIC : فرق میان این دو چیست؟

قبل از آنکه در رابطه با تفاوت میان این دو صحبت کنیم بهتر است ابتدا با GBIC آشنا شویم. GBIC یک مبدل رابط گیگابیتی کوتاه است با قابلیت Hot Swappable می باشد که در سال 2000 توسعه یافته است. اما به دلیل افزایش تقاضای پهنای باند Mini GBIC ها با سرعت بیشتر در سال 2001 توسعه یافتند. در واقع Mini GBIC ها هیچ تفاوتی با GBIC ها نداشته تنها تفاوت میان این دو شکل ظاهری کوچک تر Mini GBIC ها می باشد. در واقع شاید بتوان تفاوت میان SFP و GBIC را بتوان در سایز آنها دانست. پس همانطور که گفته شد SFP و یا Mini GBIC ماژولی است که می توان به راحتی از آن استفاده کرد، اما لازم به ذکر است ماژول های GBIC در MSA به طور رسمی معرفی نشده اند.

مشاهده ی ماژول های SFP سیسکو

انواع مختلف ماژول های سیسکو:

1ـ Cisco 1000BASE-T SFP:

این ماژول SFP با کابل های شبکه 5/5e/6a با طول لینک بالای 100متر فعالیت می کنند. این ماژول ها از حداکثر سرعت داده 1000Mbps پشتیبانی کرده و کاملاً مطابق با استانداردهای MSA و 1000BASE-T می باشد که در IEEE 802.3-2002 و IEEE 802.3ab مشخص شده است.

معرفی ماژول های SFP

2ـ Cisco 1000BASE-SX SFP:

فرستنده این نوع ماژول در طول موج 850nm کار می کند. بنابراین این یک فرستنده SFP دو تایی برای فیبرهای Multimode می باشد. ماژول 1000BASE-SX SFP با استاندارد IEEE 802.3z 1000BASE-SX سازگار است، در فیبرهای Multimode با ضخامت 50 Micron تا طول 550  متر و با ضخامت 62.5 Micron تا طول 220 متر را ساپورت خواهد کرد.

معرفی ماژول های SFP

3ـ Cisco 1000BASE-LX/LH SFP:

این مدل از ماژول برای انتقال اطلاعات در مسافت های بلند و هم برای مسافت های کوتاه طراحی شده اند. در واقع ، می توان آن را به عنوان دو نوع ماژول Cisco SFP در نظر گرفت. به عنوان مثال ، گیرنده GLC-LH-SM با طول موج 1310 نانومتر کار می کند که مطابق با استانداردهای (MSA) می باشد. و ماژول Cisco SFP-GE-L  با طول موج مشابه 1310 نانومتر کار می کند و می تواند از طریق کابل فیبر تک حالته با فاصله 5 کیلومتری کار کند. لازم به ذکر است این دو مدل به عنوان محبوبترین مدل ها می باشند.

معرفی ماژول های SFP

4ـ Cisco 1000BASE-EX :

از این ماژول برای فیبرهای Single Mode استفاده می شود. این ماژول بر روی لینک فیبر Single Mode با بیش از 49km فعالیت می کند. از همه مهمتر ، باید یک اتصال دهنده نوری درون خطی 5DB بین کابل فیبر نوری و درگاه دریافت SFP در هر پیوند برای اتصال Back to Back قرار دهیم.

معرفی ماژول های SFP

5ـ Cisco 1000BASE-ZX:

این نوع ماژول ها نیز برای فیبرهای Single Mode استفاده می شوند. این ماژول گیرنده بر روی طول فیبر نوری Single Mode به طول تقریبی بیش از 70 کیلومتر کار می کند. این ماژول تا 21db را منتقل می کند. البته ممکن است طول لینک به دلیل عوامل مختلفی نظیر کیفیت فیبر، تعداد شکاف ها و یا اتصالات تغییر کند.

معرفی ماژول های SFP

6ـ 1000BASE-BX10-D/U:

این نوع فرستنده های SFP برای ماژول های Cisco SFP از نوع 1000BASE-BX-D و 1000BASE-BX-U  می باشد. آنها معمولاً در برنامه های دو طرفه فیبر استفاده می شوند. یک SFP 1000BASE-BX10-D همیشه همراه با فرستنده 1000BASE-BX10-U استفاده می شود و فاصله انتقال آنها تا 10 کیلومتر است. فرآیند ارتباطات با جدا کردن طول موج انتقال دو دستگاه انجام می شود. یعنی اگر 1000BASE-BX10-D کانال 1490 نانومتر را منتقل کند و سیگنال 1310 نانومتر را دریافت کند ، 1000BASE-BX10-U با انتقال 1310nm و دریافت 1490nm کاملاً متفاوت عمل خواهد کرد.

معرفی ماژول های SFP

 

نحوه انتخاب ماژول های سیسکو SFP :

با معرفی ماژول ها شاید انتخاب درست ماژول سیسکو SFP برای شما ساده تر باشد. اما عواملی نظیر سرعت انتقال، طول موج و غیره می توان در انتخاب درست این نوع از ماژول ها تأثیرگذار باشند. از طرف دیگر باید هزینه های انجام این کار را در نظر بگیرید. در حالت کلی ماژول های SFP سیسکو بسیار گران هستند. به همین با خرید آنان به صورت دست دوم و یا ریفر می توانید در هزینه خود صرفه جویی نمایید.

 

چگونه از پورت های SFP در سوئیچ استفاده کنیم؟

پورت SFP برای گسترش عملکرد سوئیچینگ در سراسر شبکه استفاده می شود. این ماژول ها سوئیچ ها را قادر می سازند تا به اتصالات نوری و مسی متصل شوند. همان طور که در بالا نیز اشاره شد این ماژول ها به صورت Hot Swappable می باشند این بدان معناست که هنگامی که سوئیچ روشن می باشد می توان ماژول را به آن اضافه و یا از آن خارج کرد.

 

عبارت Combo SFP Port در سوئیچ های شبکه به چه معناست؟

اگر سوئیچ شما دارای پورت SFP کومبو باشد این بدان معناست که می توان از آن برای پورت SFP و هم برای پورت Ethernet از آن استفاده کرد. اما لازم به ذکر است که نمی توان از هر دوی آن به صورت همزمان استفاده کرد زیرا هر دو غیر فعال خواهند شد. برای مثال برخی از سوئیچ های 2960،300و 350 دارای پورت های کومبو می باشند.

 

مشاهده‌ی ماژول های سیسکو

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *